Może ratować życie. W 2023 roku została jej poddana rekordowa liczba pacjentów. Sprawdź❗
Może ratować życie. W 2023 roku została jej poddana rekordowa liczba pacjentów. Sprawdź❗
Może ratować życie. W 2023 roku została jej poddana rekordowa liczba pacjentów. Sprawdź❗

Konturowanie ust - kwasem, permanentnie. Na czym polega?

Konturowanie ust można wykonywać na wiele różnych sposobów - od makijażu po zabiegi medycyny estetycznej. Dowiedz się, którą technikę wybrać i na czym one polegają. Sprawdź, jaki efekt można uzyskać przy pomocy różnych metod.
Malowanie ust permanentne
Źródło: 123RF
W skrócie
 • Konturowanie ust polega na kolorystycznym lub objętościowym podkreśleniu konturów warg. Efekt można osiągnąć rozmaitymi metodami.
 • Zabiegi konturowania to przede wszystkim makijaż permanentny i ostrzykiwanie kwasem hialuronowym. Ich koszt to zwykle kilkaset złotych.
Spis treści

Reklama

Na czym polega konturowanie ust?

Malowanie ciała mające na celu poprawienie urody sięga starożytności. Od wieków, po dzień dzisiejszy, jednym z najczęściej stosowanych kosmetyków upiększających jest szminka.

Wyraziste usta to z całą pewnością atrybut kobiecości, a metody na ich podkreślanie i uwydatnianie są wciąż udoskonalane.

Za wynalazcę prototypu szminki uważa się arabskiego lekarza, Abulcasisa, który żył na przełomie I i II tysiąclecia. Pomadka w swej współczesnej postaci powstała natomiast w latach 80. XIX wieku, zatem towarzyszy kobietom już około 150 lat.

Oprócz malowania warg szminką istnieje jednak wiele innych sposobów na ich podkreślanie. Jednym z nich jest konturowanie ust, czyli uwydatnianie samego konturu górnej i dolnej wargi. Co daje taki zabieg?

Przede wszystkim pozwala podkreślić kształt ust, a - jeśli jest taka potrzeba - delikatnie go skorygować. Kiedy usta są małe i wąskie, konturowanie pomaga też optycznie je powiększyć i tworzy wrażenie przestrzenności.

Konturowanie zaleca się również osobom, które mają mało naturalnej czerwieni wargowej, w związku z czym linia ich ust nie jest wystarczająco wyraźna.

Reklama

Sposoby na konturowanie ust

Czym i jak konturować usta? Najprościej jest podkreślić kontur warg odpowiednimi kosmetykami, takimi jak kredka czy bronzer.

Kredka do rysowania konturów na wargach nazywa jest powszechnie konturówkę i święciła triumfy w latach 90. W latach późniejszych uznana została za objaw złego smaku, by dziś powrócić do łask.

O ile dawniej jednak kredki używano do prostego obrysowania ust pomalowanych szminką (zwykle o nieco jaśniejszym odcieniu), o tyle dziś w modzie są płynne przejścia, tworzące tzw. efekt ombre.

Granica między konturówką a pomadką musi być więc bardzo płynna, co daje efekt 3D i optycznie powiększa wargi.

Konturowanie ust bronzerem polega natomiast na stworzeniu efektu „cienia”. Preparatu nie nadkłada się w tym celu na same wargi, ale dookoła ich konturów (tam, gdzie cień naturalnie się pojawia).

Delikatne pociemnienie tych rejonów optycznie uwypukla i powiększa usta.

Konturowanie ust krok po kroku obejmuje więc kilka etapów:

 • tworzenie cienia bronzerem, mające na celu przestrzenne uwydatnienie ust;
 • nakładanie kredki konturującej idealnie na kontur warg, lub delikatnie obok niego, jeśli chcemy poprawić kształt;
 • nakładanie jaśniejszej od konturówki pomadki na pozostałą powierzchnię warg;
 • roztarcie granic między konturówką a szminką pędzlem do konturowania ust.

Efekt można jeszcze podkreślić, aplikując jasny błyszczyk w centralnej i najbardziej uwypuklonej części warg.

Ponieważ sposoby takie wymagają kilku kosmetyków i różnych kolorów, warto zaopatrzyć się w cały zestaw do konturowania ust lub paletę kolorów do nakładania pędzelkiem.

Permanentne konturowanie ust

Ponieważ konturowanie ust za pomocą makijażu wymaga precyzji i jest dość czasochłonne, można wykonać zabieg, którego efekt jest trwały i niezmywalny, a utrzymuje się na wargach nawet do kilku lat.

Mowa tu permanentnym konturowaniu ust, które polega na wstrzykiwaniu pigmentu pod wierzchnią warstwę skóry (z reguły na głębokość 0,3 - 0,8 mm) za pomocą igły.

Sposobem takim można wykonać sam kontur lub kontur z cieniowaniem. Druga opcja jest droższa, ale daje bardziej naturalny efekt, ponieważ kolor miękko przechodzi w naturalną barwę warg.

Permanentne konturowanie ust można wykonać w niektórych salonach kosmetycznych i w klinikach medycyny estetycznej, a specjalistka wykonująca makijaż permanentny nazywana jest linergistką.

Czy zabieg taki jest bolesny? Ponieważ wiąże się z nakłuwaniem tkanki skórnej, wykonuje się go na miejscowe znieczulenie maścią lub kremem.

Dolegliwości bólowe mogą utrzymywać się jeszcze kilka dni po zabiegu, dlatego należy skonsultować się z osobą go wykonującą, jakie leki przeciwbólowe najlepiej przyjmować podczas procesu gojenia.

Konturowanie ust makijażem permanentnym jest zalecanie szczególnie osobom, których kontur warg jest niewyraźny, postrzępiony, niejednolity.

Czerwień wargowa zanika z wiekiem, dlatego granice te tracą osoby starsze. Mogą one również stracić swój wyraz na skutek rozszczepienia wargi, opryszczki wargowej czy blizny.

Reklama

Konturowanie ust kwasem hialuronowym

Kwas hialuronowy jest naturalnym, bezpiecznym dla ludzkich tkanek wypełniaczem stosowanym w wielu zabiegach medycyny estetycznej.

Służy on również do ostrzykiwania skóry celem wygładzenia zmarszczek lub powiększenia różnych partii, np. warg.

Wypełnianie ust kwasem hialuronowym to obecnie najpopularniejszy sposób na ich trwałe powiększenie, a jedną z metod jest właśnie konturowanie, czyli wstrzykiwanie kwasu nie na całej powierzchni warg, ale na ich obrzeżach.

Czemu służy taka technika? Nie tylko powiększeniu, ale też wyrównaniu warg (np. gdy są one niesymetryczne), poprawie ich kształtu, podkreśleniu.

Konturowanie kwasem hialuronowym jest w pewnym stopniu zabiegiem inwazyjnym (choć skutki niepożądane z reguły nie wymagają leczenia i mijają samoistnie w ciągu kilku dni), dlatego istnieją przeciwwskazania do jego wykonywania, takie jak:

 • ciąża,
 • karmienie piersią,
 • zaburzenia krzepliwości,
 • przyjmowanie niektórych leków,
 • opryszczka wargowa.

Opryszczka jest też jednym z powikłań występujących po zabiegu, dlatego na jakiś czas przed nim zaleca się przyjmowanie środka z acyklowirem.

Lek taki nie tylko hamuje namnażanie wirusa opryszczki i niweluje objawy tej już istniejącej, ale też zmniejsza ryzyko zachorowania, więc może być przyjmowany profilaktycznie.

Reklama

Cena zabiegów konturowania ust

Ile kosztuje konturowanie ust? Cena właściwie waha się od 10 do 1300 zł. Jak to możliwe? Zwykła konturówka, którą osoba wprawiona może ładnie wykonturować i wycieniować usta kosztuje od około 10 zł wzwyż.

Chcąc wykonać bardziej profesjonalny makijaż, trzeba jednak wydać od kilkudziesięciu do kilkuset złotych za cały zestaw - paletę kolorów, kredkę, pędzel, błyszczyk itd.

Koszt konturowania ust makijażem permanentnym waha się od około 400 do 1200 zł. Rozbieżność ta wynika przede wszystkim z mnogości technik.

Najtańsze jest wykonanie prostego, cienkiego konturu na obrzeżach warg, natomiast za modelujące konturowanie z cieniowaniem trzeba zapłacić zwykle ponad 1000 zł.

Cena konturowania ust kwasem hialuronowym też mofże być różna, w zależności choćby od ilości zużytego materiału. Zwykle do wypełnienia samych konturów wystarcza 0,5 ml kwasu i wówczas cena zabiegu powinna wynosić kilkaset złotych.

Czytaj również

Bibliografia

 • R. Greiger, Makijaż permanentny. Lifting bez Skalpela, w: Kosmetologia Estetyczna, 4 / 2014 / vol. 3.
 • Ż. Stanisławska, Mikropigmentacja to nie tylko makijaż, w: Kosmetologia Estetyczna, 4 / 2014 / vol. 3.
 • J. Klonowska, M. Wiciński, W. Gajewska, Kanoniczne makijaże XX w. i ich implikacje we współczesnych stylizacjach, w: Kosmetologia Estetyczna, 6 / 2016 / vol. 5.
 • P. Styczeń, Piękno przez cały rok. Kwas hialuronowy, w: PHARMACEUTICAL REPRESENTATIVE POLSKA, grudzień 2016 - styczeń 2017.
 • A. Przylipiak (red.), Podstawy Medycyny Estetycznej. Podręcznik dla studentów kosmetologii, Białystok 2014.
Justyna Gabrysiak-Kula
Artykuł napisany przez
Justyna Gabrysiak-Kula
W 2009 roku zdobyła tytuł magistra kulturoznawstwa Uniwersytetu Łódzkiego. Pierwsze doświadczenia zawodowe zdobyła w Radiu Łódź, współtworząc audycje młodzieżowe. Od kilku lat pracuje jako copywriter, specjalizując się w tematyce medycznej, kosmetycznej, parentingowej i w dziedzinach pokrewnych. Napisała dotąd setki artykułów o zdrowiu. Prywatnie wychowuje dzieci, pływa i czyta książki, choć to właśnie pisanie było zawsze jej ulubionym zajęciem.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Pielęgnacja twarzy
Makijaż permanentny ust - czy warto go robić? Jaka jest cena?
Kobieta w trakcie makijażu permanentnego
Opadające kąciki ust - jakie są tego przyczyny? Ćwiczenia, zabiegi i domowe sposoby
Opadające kąciki ust
Domowe maseczki na twarz z ogórka – przepisy
Podobne artykuły
Atrakcyjna kobieta używa serum do twarzy z niacynamidem
Niacynamid - działanie i właściwości
Kobieta trzyma się za szczękę
Drętwienie twarzy - co oznacza z lewej i prawej strony? Przyczyny
Mężczyzna odczuwa mrowienie twarzy
Mrowienie twarzy - jakie są przyczyny i objawy?
Kobieta ma zajady
Maść na zajady - czym jest i jak wybrać dobrą?
Usta u kobiety
Spierzchnięte usta - przyczyny. Jakie są skuteczne sposoby na suche usta?

Reklama


Sonda
Sonda redakcyjna
Jakie są Twoje sposoby na szybkie zaśnięcie?
Trisen-sonda