ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗
ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗
ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗

Powiększanie ust - metody i efekty. Czy ten zabieg boli?

Powiększanie ust to zabieg estetyczny, na który większość kobiet decyduje się celem poprawienia urody. Jakie są metody na uzyskanie pożądanego efektu? Sprawdź, które z nich są bardziej, a które mniej inwazyjne.
Różnica w wyglądzie ust po ich powiększaniu
Źródło: 123RF
W skrócie
 • Jest wiele metod na powiększanie ust - od naturalnych i nieinwazyjnych po operacyjne, z nacinaniem tkanek. Którą z nich wybrać?
 • Najpopularniejszym wypełnieniem ust jest kwas hialuronowy. Co jeszcze?
 • Przeciwwskazaniami do zabiegu są np. infekcje, ciąża czy przyjmowanie niektórych leków. Dlaczego?
Spis treści

Reklama

Powiększanie ust różnymi sposobami. Zabieg czy kosmetyki?

Współcześnie, gdy średnia wieku się wydłuża, a ludzie coraz dłużej zachowują młodość, dużą popularnością cieszą się rozmaite zabiegi estetyczne, których celem jest poprawienie wyglądu i zachowanie efektów na lata.

Jednym z takich zabiegów jest powiększanie ust, które ma na celu udoskonalenie i podkreślenie tej części ciała, będącej jednym z największych atrybutów kobiecości. Co ciekawe, w ostatnim czasie zabiegiem takim coraz częściej interesują się również mężczyźni.

Czym powiększa się usta? Czy zabiegi medycyny estetycznej to jedyna szansa na kształtne, wydatne wargi? Niezupełnie. Choć chirurgia plastyczna potrafi dziś zdziałać cuda na tej płaszczyźnie, istnieje wiele mniej inwazyjnych metod dających zbliżone efekty.

Wśród nich są odpowiednie kosmetyki dające rezultat optycznego powiększenia i całe spektrum drobnych zabiegów kosmetycznych „bez skalpela”.

Zabiegi powiększania ust

Chirurgiczne powiększanie ust jest zabiegiem najbardziej inwazyjnym, ponieważ podczas niego dochodzi do nacinania tkanki skórnej, która później musi się goić.

Wypełnienie warg zwykle wykonuje się implantami silikonowymi lub innymi wypełniaczami, np. własnym tłuszczem z tkanki pobranej z innej części ciała.

Operacyjnie można nie tylko powiększyć wargi, ale też niemal dowolnie je kształtować. Uzyskane w ten sposób rezultaty utrzymują się przez długi czas.

Mimo to wiele kobiet - chcąc uniknąć skalpela - decyduje się na mniej inwazyjne zabiegi, wśród których popularne są:

 • Wstrzykiwanie w skórę wokół warg toksyny botulinowej. Efekt polega na hamowaniu kurczliwości mięśni, a w efekcie - wywinięciu warg na zewnątrz.
 • Kwas hialuronowy - jeden z najpopularniejszych zabiegów, polegający na wstrzykiwaniu substancji wykazującej zdolność wiązania wody w tkance skórnej. Kwas można wprowadzać pod skórę tradycyjną igłą chirurgiczną lub długą igłą o tępym zakończeniu, z której preparat wydostaje się bokiem.
 • Laserowe powiększanie ust - bez igły i noża, wykonywane przy pomocy wiązki światła. Światło laserowe podgrzewa czerwień wargową, a w konsekwencji ujędrnia i lekko wypełnia usta.
 • Fale radiowe - okazuje się, że na usta można podziałać nie tylko światłem, ale też falami radiowymi, które wygładzają i ujędrniają skórę warg. Zabieg jest bezbolesny i nieinwazyjny, a jego efekty utrzymują się do 6 miesięcy.
 • Nici liftingującymi PDO - zabieg polegający na wprowadzaniu pod skórę specjalnych nici, tworzących swego rodzaju rusztowanie unoszące wargi.
 • Pompki/przyssawki/ jabłka - powiększanie ust metodą zasysania przez odpowiedni przyrząd wykorzystujący różnicę ciśnień i poprawiający cyrkulację krwi w obrębie warg, co daje efekt delikatnego powiększenia i podkreślenia naturalnego kolorytu.
 • Masaż powiększający usta - to zabieg, któremu można poddać się u kosmetyczki lub wykonać go samodzielnie. Efekt nie utrzymuje się długo, ale można tę praktykę powtarzać, ponieważ jest ona zupełnie nieinwazyjna i w pełni naturalna.

Produkty do powiększania ust

Istnieje wiele produktów do makijażu powiększających usta. Jedne działają, wywołując jedynie optyczny efekt powiększenia, inne powiększają wargi w sposób rzeczywisty, np. poprzez drażnienie tkanki skórnej lub stymulację mikrokrążenia.

Do kosmetyków takich należą:

 • Błyszczyk powiększający usta - samo nakładanie na wargi preparatów nadających połysk optycznie je powiększa. Dodatkowo niektóre błyszczyki zawierają substancje działające na tkankę skórną, prowadząc do jej „rozpulchnienia”.
 • Pomadka/szminka - podobnie jak błyszczyk, może powiększać usta optycznie lub w sposób realny.
 • Balsam/serum powiększająca usta - działają jak błyszczyki i szminki, często jednak dodatkowo nawilżają i odżywiają skórę warg.
 • Krem/maseczkael - to zwykle preparaty zawierające substancje poprawiające mikrokrążenie warg, a tym samym prowadzące do ich powiększenia. Należą do nich takie substancje naturalne jak wyciąg z papryczki chili czy jad pszczeli.
 • Peeling - właściwie każdy peeling poprawia krążenie, działając mechanicznie na wierzchnie warstwy skóry. Niektóre peelingi powiększające usta dodatkowo zawierają substancje drażniące, które podczas stosowania wnikają w skórę głębiej niż w przypadku kremów czy balsamów.

Do kosmetyków optycznie powiększających usta, oprócz błyszczyków i pomadek, należą konturówki. Powiększanie ust konturówką można osiągnąć, aplikując kosmetyk tradycyjnie - dookoła warg lub nakładając go także pod szminkę i zwiększając w ten sposób trwałość makijażu.

Reklama

Metody powiększania ust

Współczesna mnogość technik powiększania ust daje wiele rozmaitych możliwości - od naturalnych i bezinwazyjnych po chirurgiczne, dające efekty na lata.

Wśród cieszących się ostatnio największą popularnością warto wymienić takie metody jak:

 • Powiększanie ust metodą Garunova - znane również jako metoda rosyjska czy „russian lips”. Jak większość metod igłowych, polega ona na wstrzykiwaniu kwasu hialuronowego, jednak różni się od innych techniką wstrzykiwania. Doktor Garunov opracował metodę mikroiniekcji prostopadłych do linii czerwieni wargowej.
 • Powiększanie ust metodą na płasko - powstało w odpowiedzi na tzw. „kacze usta”, czyli wystające nienaturalnie do przodu wargi. Modelowanie na płasko ma na celu zniwelowanie tego efektu i zapewnienie naturalności. Kwas hialuronowy wstrzykuje się w ściśle określone miejsca, tak, aby nie zaaplikować go zbyt dużo.
 • Metoda francuska/paryska - polega po podnoszeniu wstrzykiwanym kwasem hialuronowym kącików ust i łuku Kupidyna. Ma dać efekt uwydatnionych, ale naturalnych warg.
 • Baby doll - usta podkreślone są kwasem hialuronowym, wstrzykiwanym w centralnej części warg oraz w łuk Kupidyna. Efekt jest naturalny, a usta - dziewczęce i zmysłowe.
 • Powiększanie ust metodą Hollywood lips - polega na podkreśleniu kwasem hialuronowym zarówno górnej jak i dolnej wargi. Usta są jędrne, a czerwień wargowa podkreślona.
 • Chirurgiczne powiększanie ust metodą gull-wing up lift - poszerzanie czerwieni wargowej poprzez nacinanie jej konturów na granicy warg.
 • Metoda zatrzaskowa - opracowana przez polską lekarkę medycyny estetycznej, dr Joannę Gruber-Miazgę. Polega na delikatnej korekcie ust kwasem hialuronowym. Stawia na subtelność i naturalność.
 • Metoda fali radiowej bipolarnej - powiększanie ust techniką bezigłową, bezbolesna i nieinwazyjna. Usta stają się pełniejsze i ujędrnione, a zabieg nie wymaga nacinania ani nakłuwania skóry.

Domowe sposoby na powiększanie ust

Czy powiększanie ust w domu jest bezpieczne? Są osoby, które pragną uzyskać natychmiastowy efekt, bez czekania na wizytę u specjalisty i bez ewentualnego gojenia. W efekcie powstały praktyki powiększania ust odkurzaczem, szklanką, lakierem do włosów, szczoteczką do zębów, a nawet na klej.

Brzmi strasznie? Tak, bo w istocie są to metody nie dające spodziewanych rezultatów, a niekiedy wręcz groźne dla zdrowia.

Zwolennikom naturalnych sposobów na powiększanie ust zaleca się raczej używanie przeznaczonych do tego preparatów o roślinnym składzie, zawierających np. papryczkę chili czy cynamon, przyspieszające mikrokrążenie.

Wśród bezpiecznych domowych metod znajdują się ćwiczenia na powiększanie ust - np. joga twarzy, czyli zestaw ćwiczeń stymulujących przyrost mięśni i modelujących - oraz regularne zewnętrzne stosowanie naturalnych substancji (np. oleju - arganowego, z oliwek, z czarnuszki) poprawiających nawilżenie i ujędrniających usta.

Reklama

Jaki jest efekt powiększonych ust i ile się utrzymuje?

Po jakim czasie widoczny jest efekt powiększania ust? Czy zabieg trzeba powtarza? - to częste pytanie klientek i klientów zainteresowanych uwydatnieniem warg. Nie ma na nie niestety jednoznacznych odpowiedzi, ponieważ zależą one przede wszystkim od wybranej metody oraz od indywidualnej reakcji organizmu.

W większości przypadków - czy to po zabiegu chirurgicznym czy laserowym, bezigłowym powiększaniu ust - efekt widoczny jest od razu. Po inwazyjnych zabiegach usta mogą być początkowo opuchnięte i podrażnione, a na ich pełne wygojenie trzeba poczekać kilka dni.

Jak długo utrzymuje się efekt? To również w dużej mierze zależy od metody. Powiększanie ust kwasem hialuronowym daje zadowalające rezultaty utrzymujące się około 12 miesięcy u osób młodszych, u których skóra jest jeszcze naturalnie jędrna. U młodych pacjentów często wystarcza też mniejsza ilość wypełniacza, by osiągnąć efekt. Niekiedy już 0,5 ml kwasu daje widoczne, naturalne powiększenie ust.

Ile utrzymuje się rezultat uwydatniania warg kosmetykami z substancjami poprawiającymi mikrokrążenie? Tu niezwykle istotna jest kwestia indywidualnej reakcji organizmu na zaaplikowane substancje. U niektórych może być zupełny brak efektu, u innych będzie on bardzo widoczny i utrzyma się przez wiele godzin.

Co ile trzeba powiększać usta metodami chirurgicznymi? W ich przypadku efekt jest najbardziej długotrwały, choć i tak nie ma gwarancji, że w którymś momencie usta utracą jędrność, co wiąże się z naturalnymi procesami starzenia.

Reklama

Przeciwwskazania do powiększania ust

Powiększania ust nie wykonuje się u kobiet w ciąży, dlatego podczas starań o dziecko nie należy planować tego rodzaju zabiegów. Nie zaleca się u ciężarnych żadnych zabiegów z użyciem igły lub skalpela, a przy tym stosowania różnych substancji.

Podobnie sytuacja wygląda w przypadku karmienia piersią, podczas którego substancje mogą przedostawać się do pokarmu, a wraz z nim do układu pokarmowego niemowlaka.

Przeciwwskazaniem do powiększania ust (kwasem hialuronowym i innymi metodami) są także wszelkiego rodzaju infekcje - od przeziębienia, przez katar po próchnicę zębów oraz zażywanie niektórych leków, w tym antybiotyków i leków przeciwzakrzepowych.

Z powiększania ust powinni też zrezygnować pacjenci ze schorzeniami autoimmunologicznymi, np. przewlekłą niedoczynnością tarczycy towarzyszącą chorobie Hashimoto. Przez jakiś czas po zabiegu należy również unikać wizyt u dentysty, dlatego wszelkie problemy z zębami lepiej rozwiązać przed nim.

Przeciwwskazaniem jest także noszenie aparatu ortodontycznego. Na kilka dni po nacinaniu lub iniekcjach należy unikać alkoholu, palenia papierosów i wysiłku fizycznego. Lepiej więc na jakiś czas zrezygnować z siłowni, biegania czy pływania.

Nie wolno tuż po zabiegu eksponować skóry na słońce, a także korzystać z solarium. Powiększanie ust nie może też zbiec się w czasie z makijażem permanentnym oraz szczepieniem. O wszystkich tego rodzaju zdarzeniach należy poinformować osobę mającą wykonać zabieg.

Z nią należy też omówić kwestię możliwych do zastosowania po iniekcjach czy nacięciach leków przeciwbólowych. W pierwszych dobach zalecany jest przede wszystkim paracetamol.

Choć istnieją głosy zarówno za jak i przeciw powiększaniu ust, najważniejsze jest, by do zabiegu odpowiednio się przygotować. To minimalizuje ryzyko wystąpienia skutków ubocznych stosowania kwasu hialuronowego i innych metod oraz zwiększa bezpieczeństwo pacjentki.

Reklama

Czy powiększanie ust boli?

Co trzeba wiedzieć o powiększaniu ust, by przygotować się na występujące podczas i po zabiegu objawy? Czy to boli? Najpopularniejsza metoda, czyli wstrzykiwanie kwasu hialuronowego, powoduje nieprzyjemne uczucie rozpierania tkanek. Niekiedy stosuje się zatem miejscowe znieczulenie w postaci maści czy żelu aplikowanego na skórę.

Ból po powiększaniu ust jest tym silniejszy, im bardziej inwazyjna metoda została zastosowana. Najbardziej bolesne są zatem techniki chirurgiczne, z nacinaniem tkanek. Gojenie po nich trwa najdłużej, a dolegliwości są najbardziej nasilone.

Po wstrzykiwaniu kwasu lub innych wypełniaczy tkanka musi się też zregenerować, co zwykle trwa kilka dni i nie wymaga leczenia. Przez ten czas jednak może utrzymywać się ból, obrzęk, podrażnienie.

Jak uśmierzyć ból po powiększaniu ust? W ciągu pierwszych dni nie zaleca się stosowania niesteroidowych leków przeciwzapalnych, takich jak ibuprofen, ale wyłącznie paracetamol. Postępowanie najlepiej jednak omówić dokładnie ze specjalistą wykonującym zabieg i stosować się do udzielonych przez niego wskazówek.

Reklama

Skutki uboczne powiększania ust

Czy po powiększaniu ust mogą wystąpić efekty uboczne lub powikłania? Każda ingerencja w organizm i ciało nie jest zupełnie obojętna. Choć podczas zabiegu pod skórę wprowadzany jest bezpieczny na ludzkich tkanek kwas hialuronowy lub inne wypełniacze obojętne dla zdrowia, samo nakłuwanie może wywołać pewne dolegliwości.

Wśród skutków obocznych powiększania ust warto wymienić:

 • opuchliznę - obrzęk zwykle nie wymaga leczenia i ustępuje samoistnie w ciągu kilku dni,
 • grudki z kwasu hialuronowego w miejscach nakłuć - także powinny wyrównać się samoistnie,
 • krwiaki - jeśli wszystko przebiega w normie, krwiaki i siniaki są niewielkie i powierzchowne i szybko się wchłaniają.

Częstym, odbiegającym od normy powikłaniem po powiększaniu ust jest opryszczka. Wynika ona z faktu, że zabieg obniża odporność tkanki i naraża ją na działanie wirusów. Ewentualne pojawienie się opryszczki należy omówić zawczasu ze specjalistą przeprowadzającym zabieg, by wiedzieć, co robić w razie jej wystąpienia.

Zwykle stosuje się na nią leki z acyklowirem hamujące namnażanie wirusa i wzrastanie charakterystycznego „bąbla” na wardze. Dawkowanie i sposób przyjmowania leków najlepiej jednak omówić z lekarzem.

Cena powiększania ust. Od czego zależy?

To, ile kosztuje powiększanie ust, zależy od bardzo wielu czynników. Po pierwsze - od metody wypełniania lub modelowania.

Cena zabiegów chirurgicznych z wszczepianiem implantów jest wyższa niż np. wstrzykiwanie naturalnych wypełniaczy, jednak warto pamiętać, że ich efekt utrzymuje się dłużej. W ogólnym rozrachunku, mogą się one więc wcale nie okazać droższe.

Popularne powiększanie ust kwasem hialuronowym także ma różną cenę w zależności choćby od ilości użytego materiału. Wykorzystanie 0,5-1 ml kwasu to zwykle koszt oscylujący w granicach 800 - 2000 zł, co zależy od kliniki i miejsca wykonania iniekcji. Zwykle w dużych, drogich miastach cena jest sporo wyższa niż w mniejszych miejscowościach.

Modelowanie ust na płasko w większości miast waha się od 1000 do 2000 zł; podobne ceny ma metoda baby doll. Pojedynczy zabieg bezigłowego, laserowego powiększanie ust kosztuje często poniżej 400 zł, jednak cały pakiet zabiegów dających zadowalające efekty może również przekroczyć cenę 1200 zł.

Najtańsze są kosmetyki i przyrządy do samodzielnego wykorzystania, jednak w ich przypadku efekt jest krótkotrwały i trzeba go stale powtarzać.

Pompka do uwydatniania warg kosztuje od kilkudziesięciu złotych wzwyż, natomiast błyszczyk z papryczką chili można kupić już za kilkanaście złotych.

Czytaj również

Bibliografia

 • A. Przylipiak (red.), Podstawy Medycyny Estetycznej. Podręcznik dla studentów kosmetologii, Białystok 2014.
 • P. Styczeń, Piękno przez cały rok. Kwas hialuronowy, w: PHARMACEUTICAL REPRESENTATIVE POLSKA, grudzień 2016 - styczeń 2017.
 • A. Aleksa, M. Rost-Roszkowska, Ocena wiedzy klientek salonów kosmetycznych na temat zabiegów z wykorzystaniem kwasu hialuronowego i ich wpływu na rewitalizację skóry, w: Aesthetic Cosmetology and Medicine 2 / 2022 / vol. 11.
 • J. Gmyrek-Mamak, K. Grocholewicz, Korekta ust metodą sześciu kroków, w: Dental Forum, 1/2021/XLIX.
Justyna Gabrysiak-Kula
Artykuł napisany przez
Justyna Gabrysiak-Kula
W 2009 roku zdobyła tytuł magistra kulturoznawstwa Uniwersytetu Łódzkiego. Pierwsze doświadczenia zawodowe zdobyła w Radiu Łódź, współtworząc audycje młodzieżowe. Od kilku lat pracuje jako copywriter, specjalizując się w tematyce medycznej, kosmetycznej, parentingowej i w dziedzinach pokrewnych. Napisała dotąd setki artykułów o zdrowiu. Prywatnie wychowuje dzieci, pływa i czyta książki, choć to właśnie pisanie było zawsze jej ulubionym zajęciem.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Medycyna estetyczna
Jak powiększyć usta? Sekrety medycyny estetycznej
Kobieta z powiększonymi ustami
Operacja powiększenia biustu - 5 rzeczy, które musisz wiedzieć
Biust kobiety
Mezoterapia igłowa i bezigłowa - która jest skuteczniejsza?
Kobieta w czasie zabiegu u kosmetyczki
Podobne artykuły
Depilacja włosów na ręku przy pomocy laseroterapii
Laseroterapia - w medycynie i kosmetologii. Jakie są przeciwwskazania?
Wykonywanie zabieg pigmentacji ust u kobiety
Pigmentacja ust - kiedy ją stosować i ile kosztuje?
Mężczyzna z małym penisem
Powiększanie penisa kwasem hialuronowym – jakich efektów można się spodziewać?
Różnica w wyglądzie ust po ich powiększaniu
Powiększanie ust - metody i efekty. Czy ten zabieg boli?
Korekcja warg sromowych
Plastyka warg sromowych - jak wygląda? Wady i zalety

Reklama


1/3 kobiet ma niedobór tego pierwiastka 😲
Sprawdź powód!