Alergia i astma
Astma jest schorzeniem, które cechuje się przewlekłym zapaleniem dróg oddechowych. Głównie objawia się świszczącym oddechem, a także kaszlem. Dolegliwości są najsilniej odczuwalne rano i wieczorem.
Alergia natomiast jest niewłaściwą reakcją układu autoimmunologicznego w kontakcie z substancjami, tzw. alergenami. U osoby zdrowej taki kontakt nie wywołuje żadnej reakcji.
Rodzaje astmy
Astma w zależności od rodzaju może dawać różny stopień nasilenia objawów oraz występować w organizmie z innej przyczyny.
Do najczęściej występujących form należą:
- astma alergiczna – to najpopularniejszy rodzaj astmy, która daje objawy na skutek kontaktu chorego z alergenami. Jego inna nazwa to astma atopowa;
- astma wysiłkowa – inna nazwa to bronchospazm, czyli taki stan, w którym aktywność fizyczna doprowadza do skurczu oskrzeli. Atakuje zwykle po krótkim, intensywnym wysiłku i trwa kilkadziesiąt minut;
- astma sercowa – ten rodzaj astmy polega na wadzie w działaniu układu krwionośnego. Głównym objawem, podobnie jak w pozostałych przypadkach jest napad duszności. Występuje on zwykle nocą lub zaraz po wzmożonej aktywności fizycznej;
- astma aspirynowa – przyczyną wystąpienia tego rodzaju astmy jest nadwrażliwość organizmu na aspirynę i pozostałe niesteroidowe leki, które oznaczane są skrótem NLPZ. Pierwszymi objawami są przewlekły katar oraz osłabienie węchu.
Objawy astmy
Astma, w zależności od stopnia nasilenia może dawać różne objawy. Dodatkowo każdy chory niekiedy odczuwa je inaczej. Najbardziej charakterystycznym symptomem są duszności w połączeniu ze świszczącym oddechem, który jest konsekwencją obkurczenia tkanki mięśniowej oskrzeli.
W przypadku gwałtownego i nasilonego napadu, chory może mieć problemy z wypowiadaniem pełnych zdań, a niekiedy nawet pojedynczych wyrazów.
Warto wiedzieć, że współtowarzyszący kaszel jest suchy i gwałtowny, a oddech zdecydowanie przyspieszony. Objawy są najsilniej odczuwalne w godzinach porannych oraz wieczornych.
Rodzaje alergii
Alergie, podobnie jak astma, dzielą się niewiele rodzajów. Jeśli uda się znaleźć właściwą przyczynę schorzenia, lekarz będzie mógł zaproponować właściwą formę leczenia i wtedy zdecydowanie łatwiej jest wyeliminować alergen z otoczenia. W przypadku, gdy jest to niemożliwe lub niewystarczające, należy przyjmować dostosowane leki.
Główne rodzaje alergii to:
- alergia skórna – to stan, który charakteryzuje się zmianami skórnymi na skutek kontaktu uczulonego z alergenem. Mogą to być: kurz, sierść, nikiel, lateks, chrom, itd. Poprzez kontakt dochodzi do zwiększonej produkcji przeciwciał, które zmagając się z alergenem, osłabiają kondycję skóry;
- alergia krzyżowa – jeśli ktoś cierpi na ten rodzaj alergii, oznacza to, iż przeciwciała IgE, wyprodukowane przez organizm chorego pierwotnie w stronę jednego alergenu, poznają podobne białko, które pochodzi z innego alergenu.
Do pozostałych rodzajów alergii należą:
- alergia na słońce,
- alergia na kurz,
- alergia na kota,
- alergia na roztocza,
- alergia na nikiel,
- alergia na mleko,
- alergia na gluten,
- alergia pokarmowa - to jedna z częściej występujących rodzajów alergii, a objawia się przede wszystkim wysypką, bólem brzucha, katarem oraz swędzeniem skóry. Dotyka osoby w różnym wieku, ale występuje częściej u dzieci. Wynika to z faktu, iż mają one niedojrzałą barierę jelitową, a także wzmożoną przenikalność błony śluzowej jelit dla białek.
Objawy alergii
Typowe objawy alergii to:
- katar,
- łzawienie oczu,
- wysypka,
- duszności,
- ból brzucha,
- biegunka.
Leczenie astmy i alergii
Leczeniem alergii, czyli wszelkich schorzeń wywoływanych przez alergeny, które skutkują reakcją alergiczną zajmuje się lekarz alergolog. Lekarz ten przeprowadza wywiad, zleca badania i ustala, co wywołuje u pacjenta alergię. Na tej podstawie może zaproponować sposób leczenia.
Z kolei astmą, która u wielu osób ma podłoże alergiczne, zajmuje się nie tylko lekarz alergolog, ale również pulmonolog, a więc lekarz, który diagnozuje i leczy choroby układu oddechowego.