Alergia i astma

Alergia na gluten, alergia na mleko, alergia krzyżowa, alergia na kurz, a może astma oskrzelowa? Cierpisz na któreś z wymienionych schorzeń i chciałbyś poznać jego przyczyny, objawy oraz sposoby leczenia? W tym dziale dowiesz się o najczęściej występujących rodzajach alergii i astmy, a także znajdziesz wszystkie najważniejsze informacje na ich temat.

Astma u dzieci – co ją powoduje? Poznaj najczęstsze rodzaje, przyczyny i objawy alergii oraz astmy

Astma jest schorzeniem, które cechuje się przewlekłym zapaleniem dróg oddechowych. Głównie objawia się świszczącym oddechem, a także kaszlem. Dolegliwości są najsilniej odczuwalne rano i wieczorem.

Alergia natomiast jest niewłaściwą reakcją układu autoimmunologicznego w kontakcie z substancjami, tzw. alergenami. U osoby zdrowej taki kontakt nie wywołuje żadnej reakcji.

Astma – objawy

Astma, w zależności od stopnia nasilenia może dawać różne objawy. Dodatkowo każdy chory niekiedy odczuwa je inaczej. Najbardziej charakterystycznym symptomem są duszności w połączeniu ze świszczącym oddechem, który jest konsekwencją obkurczenia tkanki mięśniowej oskrzeli. W przypadku gwałtownego i nasilonego napadu, chory może mieć problemy z wypowiadaniem pełnych zdań, a niekiedy nawet pojedynczych wyrazów.

Warto wiedzieć, że współtowarzyszący kaszel jest suchy i gwałtowny, a oddech zdecydowanie przyspieszony. Objawy są najsilniej odczuwalne w godzinach porannych oraz wieczornych.

Astma oskrzelowa – co to jest?

Jej zamienna nazwa to dychawica oskrzelowa, za którą odpowiedzialny jest niedostateczny przepływ powietrza. Przyczyną takiego stanu jest skurcz mięśni gładkich w drogach oddechowych, a także obrzmienie błony śluzowej oskrzeli.

Astma oskrzelowa może wystąpić niemal w każdym wieku, a charakteryzuje się niebezpiecznymi napadami duszności. Często pojawia się na skutek infekcji wirusowej lub bakteryjnej. Należy do miana chorób cywilizacyjnych i już po pierwszych objawach wprowadza w organizmie nieodwracalne zmiany, przez co uznawana jest za schorzenie nieuleczalne.

Astma oskrzelowa – objawy

Objawy astmy oskrzelowej to przede wszystkim:

 • świszczący oddech,
 • kaszel,
 • duszności,
 • obrzęk błony śluzowej,
 • ucisk w klatce piersiowej.

Głównym  niebezpieczeństwem u osób cierpiących na astmę oskrzelową jest napadowy charakter objawów. Mogą one ustępować samoistnie lub na skutek leczenia, dlatego mając którekolwiek z wymienionych objawów należy udać się do lekarza, który zaproponuje właściwe leczenie, przepisując dostosowane dla pacjenta leki na astmę.

Astma – rodzaje

Astma w zależności od rodzaju może dawać różny stopień nasilenia objawów oraz występować w organizmie z innej przyczyny.

Do najczęściej występujących form należą:

 • astma alergiczna – to najpopularniejszy rodzaj astmy, która daje objawy na skutek kontaktu chorego z alergenami. Jego inna nazwa to astma atopowa
 • astma wysiłkowa – inna nazwa to bronchospazm, czyli taki stan, w którym aktywność fizyczna doprowadza do skurczu oskrzeli. Atakuje zwykle po krótkim, intensywnym wysiłku i trwa kilkadziesiąt minut
 • astma sercowa –  ten rodzaj astmy polega na wadzie w działaniu układu krwionośnego. Głównym objawem, podobnie jak w pozostałych przypadkach jest napad duszności. Występuje on zwykle nocą lub zaraz po wzmożonej aktywności fizycznej
 • astma aspirynowa – przyczyną wystąpienia tego rodzaju astmy jest nadwrażliwość organizmu na aspirynę i pozostałe niesteroidowe leki, które oznaczane są skrótem NLPZ. Pierwszymi objawami są przewlekły katar oraz osłabienie węchu

Astma u dzieci

W sytuacji, w której astma występuje u dziecka, zwykle ma ona podłoże alergiczne. Oznacza to, iż organizm malucha reaguje na alergeny, które nie oddziałują na zdrowy organizm.

Takimi alergenami są najczęściej:

 • kurz i roztocza,
 • sierść zwierząt,
 • silne zapachy chemiczne,
 • zarodniki pleśni,
 • pyłki drzew.

Jeśli lekarz stwierdzi, iż astma ma podłoże alergiczne to najważniejszą czynnością jest pozbycie się z otoczenia dziecka przedmiotów, które go uczulają. Jeśli to nie wystarczy to specjalista przepisze leki na astmę, które zwykle są w formie inhalacji ze sterydami.

Astma oskrzelowa u dzieci, jak i u dorosłych, objawia się przede wszystkim kaszlem i świszczącym oddechem.

Alergia – rodzaje

Alergie, podobnie jak astma, dzielą się nie wiele rodzajów. Jeśli uda się znaleźć właściwą przyczynę schorzenia, lekarz będzie mógł zaproponować właściwą formę leczenia
i wtedy zdecydowanie łatwiej jest wyeliminować alergen z otoczenia. W przypadku, gdy jest to niemożliwe lub niewystarczające, należy przyjmować dostosowane leki.

Główne rodzaje alergii to:

 • alergia skórna – to stan, który charakteryzuje się zmianami skórnymi na skutek kontaktu uczulonego z alergenem. Mogą to być: kurz, sierść, nikiel, lateks, chrom, itd. Poprzez kontakt dochodzi do zwiększonej produkcji przeciwciał, które zmagając się
  z alergenem, osłabiają kondycję skóry
 • alergia krzyżowajeśli ktoś cierpi na ten rodzaj alergii, oznacza to, iż przeciwciała IgE, wyprodukowane przez organizm chorego pierwotnie w stronę jednego alergenu, poznają podobne białko, które pochodzi z innego alergenu

Do pozostałych rodzajów alergii należą:

Alergia pokarmowa

To jedna z częściej występujących rodzajów alergii, a objawia się przede wszystkim wysypką, bólem brzucha, katarem oraz swędzeniem skóry. Dotyka osoby w różnym wieku, ale występuje zdecydowanie najczęściej alergia pokarmowa u dzieci. Wynika to z faktu, iż mają one niedojrzałą barierę jelitową, a także wzmożoną przenikalność błony śluzowej jelit dla białek.

Alergia pokarmowa u niemowlaka, jak i u dorosłego daje objawy w krótkim czasie po zjedzeniu uczulającego składnika.

Do głównych przyczyn tego rodzaju schorzenia należą:

 • wiek dziecka – im młodsze tym większe ryzyko,
 • obecność alergii u osób spokrewnionych,
 • astma – często współtowarzyszy jej właśnie alergia pokarmowa,
 • atopowe zapalenie skóry u niemowlaka – zwiększa ryzyko alergii pokarmowej

Leczenie przede wszystkim polega na odstawieniu alergenu. Jeśli to nie pomaga, lekarz zaproponuje prawdopodobnie leczenie farmakologiczne, ale zależy to od indywidualnych objawów oraz nasilenia choroby.