Alergia i astma

Alergia na gluten, alergia na mleko, alergia krzyżowa, alergia na kurz, a może astma oskrzelowa? Cierpisz na któreś z wymienionych schorzeń i chciałbyś poznać jego przyczyny, objawy oraz sposoby leczenia? W tym dziale dowiesz się o najczęściej występujących rodzajach alergii i astmy, a także znajdziesz wszystkie najważniejsze informacje na ich temat.

Astma u dzieci – co ją powoduje? Poznaj najczęstsze rodzaje, przyczyny i objawy alergii oraz astmy

Astma jest schorzeniem, które cechuje się przewlekłym zapaleniem dróg oddechowych. Głównie objawia się świszczącym oddechem, a także kaszlem. Dolegliwości są najsilniej odczuwalne rano i wieczorem.

Alergia natomiast jest niewłaściwą reakcją układu autoimmunologicznego w kontakcie z substancjami, tzw. alergenami. U osoby zdrowej taki kontakt nie wywołuje żadnej reakcji.

Astma – objawy

Astma, w zależności od stopnia nasilenia może dawać różne objawy. Dodatkowo każdy chory niekiedy odczuwa je inaczej. Najbardziej charakterystycznym symptomem są duszności w połączeniu ze świszczącym oddechem, który jest konsekwencją obkurczenia tkanki mięśniowej oskrzeli. W przypadku gwałtownego i nasilonego napadu, chory może mieć problemy z wypowiadaniem pełnych zdań, a niekiedy nawet pojedynczych wyrazów.

Warto wiedzieć, że współtowarzyszący kaszel jest suchy i gwałtowny, a oddech zdecydowanie przyspieszony. Objawy są najsilniej odczuwalne w godzinach porannych oraz wieczornych.

Astma oskrzelowa – co to jest?

Jej zamienna nazwa to dychawica oskrzelowa, za którą odpowiedzialny jest niedostateczny przepływ powietrza. Przyczyną takiego stanu jest skurcz mięśni gładkich w drogach oddechowych, a także obrzmienie błony śluzowej oskrzeli.

Astma oskrzelowa może wystąpić niemal w każdym wieku, a charakteryzuje się niebezpiecznymi napadami duszności. Często pojawia się na skutek infekcji wirusowej lub bakteryjnej. Należy do miana chorób cywilizacyjnych i już po pierwszych objawach wprowadza w organizmie nieodwracalne zmiany, przez co uznawana jest za schorzenie nieuleczalne.

Astma oskrzelowa – objawy

Objawy astmy oskrzelowej to przede wszystkim:

 • świszczący oddech,
 • kaszel,
 • duszności,
 • obrzęk błony śluzowej,
 • ucisk w klatce piersiowej.

Głównym  niebezpieczeństwem u osób cierpiących na astmę oskrzelową jest napadowy charakter objawów. Mogą one ustępować samoistnie lub na skutek leczenia, dlatego mając którekolwiek z wymienionych objawów należy udać się do lekarza, który zaproponuje właściwe leczenie, przepisując dostosowane dla pacjenta leki na astmę.

Astma – rodzaje

Astma w zależności od rodzaju może dawać różny stopień nasilenia objawów oraz występować w organizmie z innej przyczyny.

Do najczęściej występujących form należą:

 • astma alergiczna – to najpopularniejszy rodzaj astmy, która daje objawy na skutek kontaktu chorego z alergenami. Jego inna nazwa to astma atopowa
 • astma wysiłkowa – inna nazwa to bronchospazm, czyli taki stan, w którym aktywność fizyczna doprowadza do skurczu oskrzeli. Atakuje zwykle po krótkim, intensywnym wysiłku i trwa kilkadziesiąt minut
 • astma sercowa –  ten rodzaj astmy polega na wadzie w działaniu układu krwionośnego. Głównym objawem, podobnie jak w pozostałych przypadkach jest napad duszności. Występuje on zwykle nocą lub zaraz po wzmożonej aktywności fizycznej
 • astma aspirynowa – przyczyną wystąpienia tego rodzaju astmy jest nadwrażliwość organizmu na aspirynę i pozostałe niesteroidowe leki, które oznaczane są skrótem NLPZ. Pierwszymi objawami są przewlekły katar oraz osłabienie węchu

Astma u dzieci

W sytuacji, w której astma występuje u dziecka, zwykle ma ona podłoże alergiczne. Oznacza to, iż organizm malucha reaguje na alergeny, które nie oddziałują na zdrowy organizm.

Takimi alergenami są najczęściej:

 • kurz i roztocza,
 • sierść zwierząt,
 • silne zapachy chemiczne,
 • zarodniki pleśni,
 • pyłki drzew.

Jeśli lekarz stwierdzi, iż astma ma podłoże alergiczne to najważniejszą czynnością jest pozbycie się z otoczenia dziecka przedmiotów, które go uczulają. Jeśli to nie wystarczy to specjalista przepisze leki na astmę, które zwykle są w formie inhalacji ze sterydami.

Astma oskrzelowa u dzieci, jak i u dorosłych, objawia się przede wszystkim kaszlem i świszczącym oddechem.

Alergia – rodzaje

Alergie, podobnie jak astma, dzielą się nie wiele rodzajów. Jeśli uda się znaleźć właściwą przyczynę schorzenia, lekarz będzie mógł zaproponować właściwą formę leczenia
i wtedy zdecydowanie łatwiej jest wyeliminować alergen z otoczenia. W przypadku, gdy jest to niemożliwe lub niewystarczające, należy przyjmować dostosowane leki.

Główne rodzaje alergii to:

 • alergia skórna – to stan, który charakteryzuje się zmianami skórnymi na skutek kontaktu uczulonego z alergenem. Mogą to być: kurz, sierść, nikiel, lateks, chrom, itd. Poprzez kontakt dochodzi do zwiększonej produkcji przeciwciał, które zmagając się
  z alergenem, osłabiają kondycję skóry
 • alergia krzyżowajeśli ktoś cierpi na ten rodzaj alergii, oznacza to, iż przeciwciała IgE, wyprodukowane przez organizm chorego pierwotnie w stronę jednego alergenu, poznają podobne białko, które pochodzi z innego alergenu

Do pozostałych rodzajów alergii należą:

Alergia pokarmowa

To jedna z częściej występujących rodzajów alergii, a objawia się przede wszystkim wysypką, bólem brzucha, katarem oraz swędzeniem skóry. Dotyka osoby w różnym wieku, ale występuje zdecydowanie najczęściej alergia pokarmowa u dzieci. Wynika to z faktu, iż mają one niedojrzałą barierę jelitową, a także wzmożoną przenikalność błony śluzowej jelit dla białek.

Alergia pokarmowa u niemowlaka, jak i u dorosłego daje objawy w krótkim czasie po zjedzeniu uczulającego składnika.

Do głównych przyczyn tego rodzaju schorzenia należą:

 • wiek dziecka – im młodsze tym większe ryzyko,
 • obecność alergii u osób spokrewnionych,
 • astma – często współtowarzyszy jej właśnie alergia pokarmowa,
 • atopowe zapalenie skóry u niemowlaka – zwiększa ryzyko alergii pokarmowej

Leczenie przede wszystkim polega na odstawieniu alergenu. Jeśli to nie pomaga, lekarz zaproponuje prawdopodobnie leczenie farmakologiczne, ale zależy to od indywidualnych objawów oraz nasilenia choroby.  

 

Temat miesiąca: Skuteczne sposoby na ból gardła