Nowy sklep
już ON-LINE
Astma jest schorzeniem, które cechuje się przewlekłym zapaleniem dróg oddechowych. Głównie objawia się świszczącym oddechem, a także kaszlem. Dolegliwości są najsilniej odczuwalne rano i wieczorem.
Alergia natomiast jest niewłaściwą reakcją układu autoimmunologicznego w kontakcie z substancjami, tzw. alergenami. U osoby zdrowej taki kontakt nie wywołuje żadnej reakcji.
Astma, w zależności od stopnia nasilenia może dawać różne objawy. Dodatkowo każdy chory niekiedy odczuwa je inaczej. Najbardziej charakterystycznym symptomem są duszności w połączeniu ze świszczącym oddechem, który jest konsekwencją obkurczenia tkanki mięśniowej oskrzeli. W przypadku gwałtownego i nasilonego napadu, chory może mieć problemy z wypowiadaniem pełnych zdań, a niekiedy nawet pojedynczych wyrazów.
Warto wiedzieć, że współtowarzyszący kaszel jest suchy i gwałtowny, a oddech zdecydowanie przyspieszony. Objawy są najsilniej odczuwalne w godzinach porannych oraz wieczornych.
Jej zamienna nazwa to dychawica oskrzelowa, za którą odpowiedzialny jest niedostateczny przepływ powietrza. Przyczyną takiego stanu jest skurcz mięśni gładkich w drogach oddechowych, a także obrzmienie błony śluzowej oskrzeli.
Astma oskrzelowa może wystąpić niemal w każdym wieku, a charakteryzuje się niebezpiecznymi napadami duszności. Często pojawia się na skutek infekcji wirusowej lub bakteryjnej. Należy do miana chorób cywilizacyjnych i już po pierwszych objawach wprowadza w organizmie nieodwracalne zmiany, przez co uznawana jest za schorzenie nieuleczalne.
Objawy astmy oskrzelowej to przede wszystkim:
Głównym niebezpieczeństwem u osób cierpiących na astmę oskrzelową jest napadowy charakter objawów. Mogą one ustępować samoistnie lub na skutek leczenia, dlatego mając którekolwiek z wymienionych objawów należy udać się do lekarza, który zaproponuje właściwe leczenie, przepisując dostosowane dla pacjenta leki na astmę.
Astma w zależności od rodzaju może dawać różny stopień nasilenia objawów oraz występować w organizmie z innej przyczyny.
Do najczęściej występujących form należą:
W sytuacji, w której astma występuje u dziecka, zwykle ma ona podłoże alergiczne. Oznacza to, iż organizm malucha reaguje na alergeny, które nie oddziałują na zdrowy organizm.
Takimi alergenami są najczęściej:
Jeśli lekarz stwierdzi, iż astma ma podłoże alergiczne to najważniejszą czynnością jest pozbycie się z otoczenia dziecka przedmiotów, które go uczulają. Jeśli to nie wystarczy to specjalista przepisze leki na astmę, które zwykle są w formie inhalacji ze sterydami.
Astma oskrzelowa u dzieci, jak i u dorosłych, objawia się przede wszystkim kaszlem i świszczącym oddechem.
Alergie, podobnie jak astma, dzielą się nie wiele rodzajów. Jeśli uda się znaleźć właściwą przyczynę schorzenia, lekarz będzie mógł zaproponować właściwą formę leczenia
i wtedy zdecydowanie łatwiej jest wyeliminować alergen z otoczenia. W przypadku, gdy jest to niemożliwe lub niewystarczające, należy przyjmować dostosowane leki.
Główne rodzaje alergii to:
Do pozostałych rodzajów alergii należą:
To jedna z częściej występujących rodzajów alergii, a objawia się przede wszystkim wysypką, bólem brzucha, katarem oraz swędzeniem skóry. Dotyka osoby w różnym wieku, ale występuje zdecydowanie najczęściej alergia pokarmowa u dzieci. Wynika to z faktu, iż mają one niedojrzałą barierę jelitową, a także wzmożoną przenikalność błony śluzowej jelit dla białek.
Alergia pokarmowa u niemowlaka, jak i u dorosłego daje objawy w krótkim czasie po zjedzeniu uczulającego składnika.
Do głównych przyczyn tego rodzaju schorzenia należą:
Leczenie przede wszystkim polega na odstawieniu alergenu. Jeśli to nie pomaga, lekarz zaproponuje prawdopodobnie leczenie farmakologiczne, ale zależy to od indywidualnych objawów oraz nasilenia choroby.