Najzdrowsze miejsce w internecie

Jak radzić sobie z alergią podczas ciąży?

W ciąży nie powinno się zażywać leków, jednak przerwanie leczenia może być także niebezpieczne. Co zrobić, aby skutecznie walczyć z alergią równocześnie nie szkodząc dziecku?
Spis treści

Co zrobić, aby skutecznie walczyć z alergią równocześnie nie szkodząc dziecku? Podczas ciąży obowiązuje zasada nieprzyjmowania leków na własną rękę.  Nie powinnaś brać leków antyalergicznych (nawet tych bez recepty), które przyjmowałaś do tej pory. Leczenie alergii w ciąży powinno odbywać się pod okiem alergologa, który dobierze leki do twoich potrzeb.

Reklama

Jesteś w ciąży – odwiedź alergologa

Jeśli planujesz ciążę, już teraz pomyśl o konsultacji z lekarzem. Alergolog weźmie pod uwagę nasilenie oraz częstotliwość objawów, ogólny stan zdrowia oraz indywidualne reakcje organizmu na leki przyjmowane przed ciążą. Niektóre kobiety w ciąży nagle zapominają o alergii, inne zaś przechodzą jej zaostrzenie. Biorąc te wszystkie czynniki pod uwagę alergolog zmodyfikuje leczenie, tak, abyś nie musiała martwić się o zdrowie dziecka.

Leczenie alergii w czasie ciąży

Będziesz musiała uważać zwłaszcza w pierwszym trymestrze ciąży, podczas którego w szczególności należy uważać na przyjmowane leki. Według alergologów mniej skutków ubocznych wywołują preparaty miejscowe i wziewne niż doustne. Jeśli twoje reakcje na alergię są intensywne i dokuczliwe, lekarz dobierze odpowiednie leczenie. Przerwanie terapii podczas ciąży może być równie niebezpieczne dla dziecka. Duszności, które towarzyszą ostrej alergii mogą wiązać się z niedotleniem dziecka. Jeśli masz astmę, nie wchodzi ono w grę.

Reklama

Klasyfikacja leków dla alergików, a ciąża

Amerykańska instytucja U.S FDA – Food and Drug Administration wprowadziła klasyfikacje leków pod względem wpływu na płód. Leki z grupy A mogą być stasowane podczas ciąży, zaś z grupy B mogą być stosowane w ciąży w wypadku zdecydowanej konieczności, o której decyduje lekarz.

Grupa C odnosi się do leków, które można podać pacjentce w ciąży, jeśli według lekarza korzyść z leczenia dla matki przewyższałaby potencjalne ryzyko dla dziecka.

Leki oznaczone literą D można podać tylko, gdy jest to konieczne ze względu na zdrowie matki i niemożliwe jest zastosowanie innego leku. Grupa X odnosi się do leków, które są zagrożeniem dla płodu i nie wolno ich podawać w czasie ciąży.

Stosowanie leków antyalergicznych w ciąży

Leki przeciwhistaminowe takie jak Claritine czy Zyrtec zawierające loratadynę lub cetyryzynę należą do kategorii B, można je stosować podczas ciąży pod okiem lekarza.

Steroidowe leki wziewne, używane do leczenia astmy oskrzelowej oraz w alergicznym zapaleniu błony śluzowe należące do grupie B są leki Budesonid i Pulmicort. W leczeniu astmy stosuje się także leki z grupy B: Atrovent i Berodual. Podczas leczenia należy stosować się do zaleceń alergologa i przestrzegać dawkowania leku.

Bez konsultacji z lekarzem możesz stosować bezpiecznie płukanki nosa z soli fizjologicznej i wody morskiej do płukania nosa. Zaczerwienioną, piekącą skórę w okolicach nosa można łagodzić delikatnymi kremami, wazeliną albo mąkę ziemniaczaną. Pamiętaj, że lekiem z kategorii C jest Telfast (feksofenydyna) .

W ciąży nie powinno się także stosować kropel do nosa. Nie stosuje się także się odczulania podczas ciąży. Jeśli pacjentka zachodzi w ciąże podczas trwania terapii odczulania, lekarz decyduje czy należy przerwać leczenie.

Reklama

Alergia w ciąży – najlepiej zapobiegać

Jeśli jesteś alergikiem, podczas ciąży w szczególności powinnaś unikać rzeczy, produktów, na które jesteś uczulona. Może okazać się, że jesteś uczulona na coś, co wcześniej nie stanowiła dla ciebie problemu np. cytrusy czy orzechy. Uważaj także na zmiany proszków do prania czy kosmetyków - podczas ciąży lepiej trzymać się sprawdzonych preparatów.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Parenting
Przeczytaj artykuł
Przebarwienia w okolicy kresy – czym są i co oznaczają?
Kobieta w ciąży z przebarwieniami w okolicy kresy
Przeczytaj artykuł
Badanie beta hCG - normy oraz interpretacja wyników
Para się przytula
Przeczytaj artykuł
Bóle brzucha w ciąży. Co mogą oznaczać?
Kobieta w ciąży odczuwa ból brzucha
Podobne artykuły
Grillowana ryby dla kobiety w ciąży
Ryby w ciąży - jakie można jeść? Czy są bezpieczne?
Kobieta trzymająca się za podbrzusze
Krwawienie implantacyjne – kiedy występuje i jak długo trwa?
Roztocza - czym są, gdzie występują i jak się ich pozbyć?
Kobieta z chorobą posurowiczą
Choroba posurowicza - objawy. Czy występuje po szczepieniu?
Może to Cię zainteresuje
Owoce dzikiej róży
Olej z dzikiej róży - właściwości. Jak i na co stosować?
Zabieg operacyjnego przeszczepu trzustki
Przeszczep trzustki - czy jest możliwy i ile się czeka?
Widok kominów z fabryk zanieczyszczających powietrze
Zanieczyszczenia powietrza - źródła. Jaki wpływ na zdrowie?
Felinoterapeutka ze swoim kotem
Felinoterapia - czym jest terapia z kotem i komu może pomóc?

Reklama