Nowe zasady realizacji recept! 👉 Ważne zmiany dla pacjentów. Sprawdź❗
Nowe zasady realizacji recept! 👉 Ważne zmiany dla pacjentów. Sprawdź❗
Nowe zasady realizacji recept! 👉 Ważne zmiany dla pacjentów. Sprawdź❗

Uczulenie na klej do rzęs - objawy i leczenie. Czy może wystąpić na jednym oku?

Uczulenie na klej do rzęs to rodzaj reakcji alergicznej na jego składniki. Nie u każdej osoby pojawiają się nieprzyjemne objawy, ale jeśli już wystąpią warto przeprowadzić tzw. próbę uczuleniową. Przeczytaj, jak wygląda takie uczulenie i czy można je leczyć.
Kobieta z pomalowanymi rzęsami
Źródło: 123RF
W skrócie
  • Klej do stylizacji rzęs u wielu kobiet wywołuje reakcję alergiczną z wieloma nieprzyjemnymi i często niebezpiecznymi objawami.
  • Przyczyną takiego uczulenia jest najczęściej alergia na składniki, które są zawarte w kleju.
  • Zalecanym środkiem ostrożności jest przeprowadzenie tak zwanej próby uczuleniowej.
Spis treści

Czy klej do rzęs może uczulać?

Klej używany do stylizacji rzęs i jego opary mogą być potencjalnym alergenem. Nieprzyjemne i dokuczliwe objawy pojawiają się przede wszystkim u klientek, które uczulone są na konkretny składnik takiego produktu.

Czym jest w tym przypadku reakcja alergiczna? Potocznie nazywana uczuleniem jest odpowiedzią układu odpornościowego naszego organizmu na obce substancje, nazywane alergenami, które układ immunologiczny chce zwalczyć, wytwarzając swoiste przeciwciała.

Dochodzi wtedy do uwolnienia tak zwanych mediatorów stanu zapalnego i pojawiają dolegliwe i nieprzyjemne objawy.

Przyczyną uczulenia na klej do rzęs są głównie dwie substancje, zawarte w tym produkcie:

  • cyjanoakryl lub jego pochodne, czyli akrylany - składnik klejący i jednocześnie substancja silnie chemiczna, która wydziela szkodliwe i toksyczne opary,
  • carbon - barwnik, który jest pozyskiwany z węgla.

U osób wrażliwych na te składniki może pojawić się nie tylko alergia na klej do rzęs, ale także uczulenie na sztuczne rzęsy lub opary kleju do rzęs.

Objawy świadczące o alergii zazwyczaj pojawiają się po 5-8 godzinach od zabiegu. Tyle trwa rozwój reakcji alergicznej na cyjanoakryl. Jeśli uczulenie pojawi się po 72 godzinach od zabiegu to najprawdopodobniej nie jest związane ze stylizacją rzęs.

Należy jednak pamiętać, iż reakcje organizmu na alergeny to bardzo indywidualna sprawa. U niektórych osób mogą pojawiać się już po 20 minutach od klejenia rzęs, u innych nawet po wielu miesiącach ich przyklejania.

Najbardziej narażone na tego typu uczulenie są osoby o skłonnościach do uczuleń i borykające się z alergią. Czynnikiem sprzyjającym są także stany zapalne oczu lub ich podrażnienie. Kobiety, u których wcześniej występowały reakcje alergiczne na tego typu preparaty są bardziej podatne na reakcję uczuleniową.

Przeciwwskazaniami do wykonania zabiegu nałożenia rzęs przy użyciu kleju są osoby, które chorują na:

  • stany zapalne oka i okolic oka krótko przed zabiegiem lub w dniu zabiegu, na przykład zapalenie spojówek lub rogówki, jęczmień, gradówka czy owrzodzenie okolicy oka,
  • podwijanie się powiek,
  • mechaniczne podrażnienie skóry w okolicy oka,
  • epilepsję,
  • klaustrofobię.

Osoby, które przechodziły zabiegi okulistyczne (do dwóch miesięcy przed wizytą u kosmetyczki) czy chemioterapię (do 6 miesięcy przed zabiegiem zakładania rzęs) nie powinny także wykonywać tego zabiegu. 

Reklama

Jak sprawdzić czy ma się uczulenie na klej do rzęs?

Warto przeprowadzić w gabinecie kosmetycznym tak zwana próbę uczuleniową, która jest pomocna w wykryciu uczulenia od sztucznych rzęs i kleju. Zajmuje niewiele czasu, a może być bardzo pomocna przy późniejszym zabiegu.

Oto jak wygląda próba uczuleniowa na klej do rzęs krok po kroku:

  • próbę uczuleniową należy zaplanować na dwie doby przed właściwym zabiegiem,
  • do każdej powieki przyklejane są rzęsy w ilości 10-15 sztuk,
  • warto zadbać o odpowiednią temperaturę i wilgotność pomieszczenia, w którym odbywa się zabieg
  • jeśli w ciągu 48 godzin nie wystąpią niepokojące objawy może być on kontynuowany później już w całości.

Próba uczuleniowa powinna być poprzedzona dokładnym wywiadem z klientką nie tylko na temat zdrowia i wcześniejszych reakcji uczuleniowych, ale także na temat zabiegów kosmetycznych robionych w przeszłości.

Panie mogą nie być uczulone nie tylko na sam klej do rzęs, ale na przykład na płatki kolagenowe pod oczy, taśmę czy inne akcesoria. Taki szczegółowy wywiad znacznie ułatwia pracę kosmetyczki.

Pamiętajmy - próba uczuleniowa w niektórych przypadkach może nie być miarodajna, ponieważ nie emituje takiej ilości oparów jak pełna aplikacja w czasie właściwego zabiegu.

Objawy uczulenia na klej do rzęs

Do objawów uczulenia na klej do rzęs zalicza się:

  • opuchnięte powieki - opuchlizna może pojawić się na powiekach górnych lub dolnych, może także „wejść” na łuk brwiowy. Uczulenie na klej do rzęs może pojawić się na jednym oku, ale zdarza to się zdecydowanie rzadziej,
  • porowata powieka - skóra powieki pokryta jest małymi strupkami, które wywołują uczucie silnego swędzenia,
  • łuszczenie się powiek - jest wywoływane alergicznym kontaktowym zapaleniem skóry powiek, które pojawia się na skutek nakładanego miejscowo kleju do rzęs,
  • zaczerwienienie gałki ocznej - oznacza stan zapalny, włącznie z alergicznym zapaleniem spojówek,
  • nadmierne łzawienie - wywołane przez obecność alergenu na powierzchni oka, która zakłóca ciągłość filmu łzowego,
  • ból w okolicy oka - odczuwany najmocniej w trakcie mrugania,
  • ropna wydzielina - pojawiająca się nie tylko w kącikach oczu, ale także zalegająca w nasadach rzęs.

Przy silnej reakcji alergicznej mogą pojawić się dodatkowe objawy, takie jak katar, pokrzywka na ciele, a u osób mocno wrażliwych na alergeny nawet trudności z oddychaniem.

Charakter i stopień nasilenia takich objawów zależy od ilości nałożonej substancji uczulającej, czasu trzymania jej na powiekach i indywidualnych predyspozycji klientki.

Alergia na klej do rzęs może utrzymywać się przez nawet do kilku dni po zabiegu.

Reklama

Leczenie uczulenia na klej do rzęs

Jedyną metodą pozbycia się uczulenia na klej do rzęs jest zaprzestanie wykonywania tego zabiegu i szybka wizyta u lekarza.

To specjalista powinien zdecydować, czy rzęsy zdjąć od razu czy je zostawić na czas leczenia i jakie przyjmować leki.

Bez konsultacji z lekarzem nie wolno aplikować kropli do oczu lub samodzielnie się leczyć. Nie należy także przyjmować leków od stylistki czy kosmetyczki, ponieważ stany zapalne oka wymagają oceny lekarza.

Co zrobić, gdy przy uczuleniu na klej do rzęs? Oto wskazówki:

  • delikatnie, ale obficie zmoczyć rzęsy,
  • udać się do lekarza, który oceni czy najpierw zdjąć rzęsy czy złagodzić stan zapalny oczu i powiek,
  • jeśli zaleci zdjęcie rzęs to zrobić to u kosmetyczki, profesjonalnie, która także oczyści brzegi powiek z wydzieliny,
  • przyjmować zalecone leki,
  • nie decydować samodzielne o kolejnej próbie założenia rzęs,
  • unikać kontaktu z alergenem.

Jeśli lekarz zaleci zdjęcie rzęs to należy zrobić to szybko. Takie zalecenie oznacza, iż w ocenie lekarza dłuższy kontakt z klejem, który uczula może doprowadzić do kumulacji alergenu w organizmie i niebezpiecznych konsekwencji.

Leczenie uczulenia na klej do rzęs polega przede wszystkim na podaniu leków antyhistaminowych, kropli na stany zapalne spojówek i maści z hydrokortyzonem do oczu.

Można także stosować zimne okłady, aby zminimalizować obrzęk. Jeśli pojawiły się silne objawy alergiczne, jak trudności z oddychaniem to proces leczenia może polegać na zastosowaniu adrenaliny lub glikokortykosteroidów.

Czy uczulenie na klej do rzęs mija?

Trudno jednoznacznie stwierdzić, czy uczulenie na klej do rzęs mija z czasem i już nie powraca. Jest to bardzo indywidualna sprawa i zależy od cech organizmu konkretnej osoby. Jeśli pojawiły się już objawy uczulenia to raczej rzadko znikają same.

W wielu przypadkach alergia jest uśpiona - przez jakiś czas nie daje o sobie sygnałów, aby potem „uderzyć” ze zdwojoną siłą. Nie należy wykonywać kolejnego nakładania rzęs po silnej reakcji alergicznej, dopóki lekarz nie określi jej konkretnej przyczyny.

Natomiast u niektórych osób taka reakcja uczuleniowa może już się nie pojawić po raz kolejny. Każdy musi indywidualnie zdecydować, czy warto podejmować takie ryzyko.

Reklama

Klej do rzęs dla alergików

Czy istnieje klej do rzęs dla alergików? Osoby wrażliwe na większość takich produktów często twierdzą, że taki klej nie istnieje, a nazwa „antyalergiczny” jest bardziej chwytem marketingowym.

Na pewno klej do sztucznych rzęs dla alergików nie powinien zawierać cyjanoakrylu, który jest głównym winowajcą uczuleń i podrażnień.

W zamian powinien zawierać polimery akrylowe, bezzapachowe i bardziej bezpieczne dla oczu. Musimy jednak pamiętać, że alergicy mogą być też uczuleni na ten składnik.

Cechą antyalergicznego kleju do rzęs jest także jego mniejsza oparowość. Oznacza to, iż wydziela zdecydowanie mniej oparów.

Ale ta cecha może być przyczyną słabszego wiązania kleju i mniejszej trwałości tak założonych rzęs.

Żaden klej nie da nam gwarancji, że nie wywołuje uczulenia po sztucznych rzęsach. Dlatego tak ważne jest przeprowadzenie próby uczuleniowej, nawet przy kleju przeznaczonym dla alergików.

Czytaj również

Bibliografia

  • Prof. M. Kieć-Świerczyńska „Alergiczne kontaktowe zapalenie skóry. Uczulenie na tworzywa sztuczne”, Instytut Medycyny Pracy w Łodzi, Alergia, 2010, 3:31-36
  • J. Dawicka „Uczulenie na składniki kosmetyków u pacjentów z alergicznym kontaktowym zapaleniem skóry”, Gdański Uniwersytet Medyczny, Gdańsk, 2020 (rozprawa na stopień doktora nauk medycznych)
  • A. Rej, M. Chełmińska „Ogólne zasady postępowania w chorobach alergicznych w praktyce lekarza rodzinnego”, Gdański Uniwersytet Medyczny, Via Medica, 2019, ISSN 1897-3590
  • Dr. T. Witczak, prof. C. Pałczyński „Alergia dróg oddechowych wywołana przez akrylany
Jolanta Woźniak
Artykuł napisany przez
Jolanta Woźniak
Absolwentka Prawa na Uniwersytecie Łódzkim. Pierwsze doświadczenie zawodowe zdobywała, jako pracownik Działu Penitencjarnego i Organizacyjno-Prawnego w Areszcie Śledczym w Łodzi. Od 2004 roku Zastępca Prezesa i Członek Zarządu w Miejskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Od kilku lat copywriterka, głównie w tematyce prawnej, ale i medycznej i parentingowej. Prywatnie miłośniczka dobrego kina.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Rodzaje alergii i alergeny
Alergia na słońce - co ją wywołuje i jak się objawia? Leczenie oraz domowe sposoby
Kobieta z alergią na słońce pośród słoneczników zasłania się ręką
Alternaria – co to jest? Alergia, pylenie
Grzyby pleśniowe
Uczulenie na pomidory – objawy na rękach, w ustach. Jak leczyć alergię?
Kobieta nie chce jeść pomidorów
Podobne artykuły
Bylica
Alergia na bylicę - jak ją leczyć i czego nie jeść? Objawy
Jabłka
Dlaczego uczulenie na jabłka występuje razem z alergią na pyłki brzóz? Przyczyny i objawy
Kobietę swędzi twarz
Uczulenie na twarzy – od kosmetyków, słońca, maseczki. Jak łagodzić objawy?
Jajecznica
Jak objawia się uczulenie na jajka i czy białko jest groźniejsze od żółtka?
Dziecki mają często alergię na koty i psy
Jakie objawia się alergia na kota i kiedy jest powód do niepokoju?

Reklama


Czy możliwe jest odzyskanie słuchu? 🦻
Sprawdź!