Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗
Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗
Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗

Terapia testosteronem - forma leczenia czy dopping?

Złe samopoczucie fizyczne i psychiczne, zmęczenie i niskie libido doskwierają zazwyczaj starszym mężczyznom, ale coraz częściej dotykają także panów po 40. roku życia. Odpowiedzią na te problemy jest terapia zastępcza testosteronem, powszechnie stosowana w krajach zachodnich. W Polsce wciąż temat ten pozostaje w strefie tabu. Czy faktycznie powinien?
Terapia testosteronem
Źródło: Materiały Partnera
Spis treści

Reklama

Kiedy stosuje się hormonalną terapię zastępczą?

Hipogonadyzm to schorzenie, które wiąże się z obniżonym poziomem testosteronu u mężczyzn. Statystyki mówią, że dotyka nawet 4 milionów mężczyzn w USA. Terapia testosteronem (TRT) jest potwierdzonym i skutecznym sposobem leczenia hipogonadyzmu, która szybko przynosi poprawę samopoczucia. 

Stężenie testosteronu spada w męskim organizmie wraz z wiekiem, przynosząc długofalowe i powodujące dyskomfort skutki. Podczas gdy wiele mówi się o spadku estrogenów związanych z menopauzą u kobiet i coraz częściej poddaje się kobiety hormonalnej terapii zastępczej, tak w przypadku mężczyzn w Polsce temat hipogonadyzmu pozostaje tabu. Nie oznacza to jednak, że nie jest dostępna.

Reklama

Rola testosteronu w męskim organizmie

Testosteron to najważniejszy męski hormon, który jest niezbędny do wzrostu rozwojowego, wielu procesów regulujących libido i męskie cechy płciowe. Przy niskim stężeniu testosteronu następuje spadek produkcji plemników, może dochodzić do wahania ciśnienia, chronicznego poczucia zmęczenia, spadku masy mięśniowej. 

TRT, czyli hormonalna terapia zastępcza, ma za zadanie przywrócenie prawidłowego stężenia testosteronu w surowicy krwi i dzięki temu złagodzenie klinicznych objawów niedoborów hormonów androgenicznych. Należy 

Fakty i mity o kuracji testosteronem

Prawdopodobnie najczęściej powtarzanym mitem na temat hormonalnej terapii zastępczej dla mężczyzn jest to, ze podawanie testosteronu powoduje raka prostaty. To znaczne uproszczenie i krzywdzące dla TRT. Owszem, mężczyźni z wysokim stężeniem testosteronu są podatni na rozwój złośliwych form raka prostaty, jednak profesjonalnie prowadzona terapia TRT ma za zadanie przywrócenie fizjologicznego poziomu testosteronu w surowicy i zadbanie o to, aby nie był ani za niski, ani za wysoki.

Aby maksymalnie obniżyć ryzyko ewentualnych chorób, lekarz przed rozpisaniem planu indywidualnej terapii zbiera dokładny wywiad lekarski, nierzadko zleca dodatkowe badania. Męska Klinika specjalizuje się w doborze odpowiedniej formy TRT dla każdego mężczyzny. 

Terapia testosteronem nie jest uciążliwa: hormon podawany jest w formie żelów, zastrzyków lub tabletek, a sam przebieg kuracji wiąże się jedynie z polepszeniem samopoczucia i w większości przypadków nie ma skutków ubocznych. Absolutnym mitem jest, że kuracja prowadzi do zaniku lub zmniejszenia jąder: dzieje się tak jedynie w przypadku, gdy przekroczy się fizjologiczne stężenia hormonu. Może mieć to miejsce, jeśli hormon podawany jest w niekontrolowanych warunkach przez osoby nie mające wykształcenia medycznego. 

Na koniec należy zaznaczyć, że TRT nie ma nic wspólnego z dopingiem, jakiemu niekiedy poddają się panowie chcący szybko nabrać masy mięśniowej. W tym drugim przypadku zazwyczaj hormon podawany jest w ponadmiarowych dawkach i często w sposób nieodpowiedzialny. Tymczasem zastępcza terapia testosteronem ma za zadanie przywrócenie naturalnego dla mężczyzny poziomu hormonu we krwi, a nie go wielokrotnie przekroczyć. Jak każdy produkt medyczny, hormon męski powinien być podawany w dawkach dopasowanych do danego pacjenta i zawsze w konsultacji z lekarzem. Bezpieczne TRT oferowane są wyłącznie przez medyczne kliniki. 

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Hormony
Parathormon - funkcje. Jakie są objawy niskiego i wysokiego poziomu PTH?
Próbka krwi do badania poziomu PTH
Fitoestrogeny - czym są i gdzie się znajdują? Działanie i wpływ na organizm
Soja w misce i tofu na drewnianej desce, czyli zrodla fitoestrogenow
Estrogeny - co to są za hormony i za co odpowiadają? Kiedy należy zbadać ich poziom?
Estrogeny
Podobne artykuły
Test prolaktyny
Wysoka prolaktyna: objawy, przyczyny, leczenie. Jak objawia się wysoka prolaktyna u mężczyzn i kobiet?
Wykres wzrostu stężenia progesteronu u ciężarnej
Progesteron - normy. Kiedy wykonać badanie?
Napis prolaktyna na kartce
Prolaktyna u mężczyzn – norma. Co oznacza podwyższona?
Pielęgniarka pobiera krew do badania 17-OH-progesteronu
17-OH progesteron - interpretacja wyników. Jaka jest norma?
Próba krwi do badania stężenie kotryzolu
Kortyzol - co to jest i co oznacza podwyższony? Badanie i leczenie

Reklama


Jak leczyć się w prywatnych szpitalach? 🏥
Sprawdź!