Reklama
Co to jest reumatyzm? To potoczne określenie szeregu schorzeń obejmujących cały układ ruchu. Jednym z nich jest reumatoidalne zapalenie stawów (RZS), czyli choroba przewlekła, która atakuje stawy.
RZS jest schorzeniem o podłożu autoimmunologicznym, występującym głównie u osób starszych i objawiającym się przede wszystkim bólem, opuchnięciem i sztywnością stawów. Przyczyny tej choroby nie do końca są znane, jednak wiadomo, iż układ odpornościowy doprowadza do zgrubienia torebki stawowej, dając nieprzyjemne dolegliwości.
Choroba reumatyczna dotyka układu ruchu człowieka. Do najczęściej występujących schorzeń z tej grupy należą:
Wyżej wymienione schorzenia to tylko kilka z wszystkich chorób reumatycznych. Zdecydowanie najczęściej występującym jest właśnie RZS, czyli reumatoidalne zapalenie stawów, które przez część osób potocznie nazywane jest właśnie reumatyzmem. Objawem, który łączy wszystkie te schorzenia są bóle reumatyczne.
Przyczyny reumatyzmu nie są do końca poznane, jednak za główne czynniki ryzyka uznaje się:
Objawy reumatyzmu mogą się nieco różnić w zależności od stopnia zaawansowania choroby.
Do typowych symptomów wskazujących RZS należą:
Prócz typowych objawów, może dojść także do powikłań z funkcjonowaniem innych narządów w organizmie. Wystąpić mogą również objawy:
Dodatkowo jednym z objawów może być zapalenie naczyń, które ukazuje się, jako zaburzenie czucia. Leczeniem reumatyzmu zajmuje się reumatolog, dlatego po zauważeniu u siebie jakichkolwiek niepokojących symptomów, należy się do niego niezwłocznie udać.
Oznaczenie czynnika reumatoidalnego (RF) używa się w celu zdiagnozowania reumatoidalnego zapalenia stawów.
Wykonanie badania zaleca się osobom, które cierpią na takie dolegliwości, jak:
Badanie wykorzystuje się również u pacjentów z podejrzeniem Zespołu Sjögrena i jeśli wynik wyjdzie dodatni, oznacza to, iż choroba jest obecna w organizmie. Jeśli dolegliwości wskazują na choroby reumatoidalne, a wynik wyjdzie ujemny, nie oznacza to, iż pacjent jest zdrowy.
W przypadku wyniku dodatniego, przyczyną mogą być również inne schorzenia, jak:
Leczenie reumatyzmu polega głównie na niwelowaniu odczuwalnych dolegliwości, natomiast nie na eliminacji przyczyny, dlatego stosuje się głównie tzw. leczenie objawowe. Jego zadaniem jest ułatwienie codziennego funkcjonowania, a także hamowanie dalszego rozwoju choroby.
Jak leczyć reumatyzm? Trzy główne założenia w leczeniu RZS to:
Poza leczeniem w procesie walki z RZS, niezwykle ważna jest także dieta, która powinna być przede wszystkim bogata w kolagen i kwasy omega-3, które ulepszają pracę stawów.
Dodatkowo warto sięgnąć także po produkty bogate w:
Wiele osób stosuje także zioła na reumatyzm ze względu na ich działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe. Głównie poleca się gorczycę, którą w woreczkach należy przykładać do bolesnego miejsca.