Zmiany w programie Profilaktyka 40 PLUS. Co nowego w 2024 roku? Sprawdź❗
Zmiany w programie Profilaktyka 40 PLUS. Co nowego w 2024 roku? Sprawdź❗
Zmiany w programie Profilaktyka 40 PLUS. Co nowego w 2024 roku? Sprawdź❗

Choroby układu trawiennego

Narządy tworzące układ trawienny pełnią liczne funkcje: pobierają pokarm, trawią go, wchłaniają i wydalają niestrawione resztki. Prawidłowe funkcjonowanie układu trawiennego stanowi podstawę dobrego stanu zdrowia. Niestety ze względu na to, że jest to układ złożony, istnieje wiele chorób związanych z jego zaburzeniami.

Układ trawienny odpowiedzialny jest za pobieranie pokarmu, trawienie go, przyswajanie wartościowych składników, a także za usuwanie z organizmu strawionej treści. Jego rola jest niezwykle ważna, a rozległość uczestniczących w nim organów sprawia, że jest on narażony na wiele schorzeń. Jakie są choroby układu pokarmowego?

Choroby trzustki

Choroby trzustki mogą dotyczyć jej obu funkcji – zewnątrzwydzielniczych oraz wewnątrzwydzielniczych. Najczęściej występujące schorzenia to:

  • Ostre zapalenie trzustki – jest zaburzeniem polegającym na upośledzeniu mechanizmów regulujących pracę enzymów trawiennych. Przez to organ zostaje samotrawiony, co może doprowadzić do jego całkowitego zniszczenia. Zapalenie trzustki objawia się nagłym, bardzo silnym bólem, wymiotami, wzdęciami i spadkiem ciśnienia tętniczego. Leczenie wymaga hospitalizacji. W przypadku łagodnego przebiegu wystarczy kilkudniowa głodówka i nawadnianie. Jeśli jednak zapalanie trzustki ma silny przebieg to niezbędna jest intensywna opieka medyczna.
  • Przewlekłe zapalenie trzustki – to również zaburzenie funkcji trzustki. Jest procesem długotrwałym i dochodzi do niego najczęściej na skutek nadużywania alkoholu i palenia papierosów. Zapalanie trzustki objawia się napadowymi, występującymi okresowo bólami w nadbrzuszu oraz biegunką. Leczenie opiera się na abstynencji alkoholowej i tytoniowej, a także restrykcyjnej diecie. Ponadto stosowane jest także leczenie farmakologiczne.
  • Rak trzustki – jest jednym z najczęściej diagnozowanych nowotworów i niestety ma również jeden z najwyższych wskaźników śmiertelności. Jest trudny w rozpoznaniu
    i szybko dokonuje przerzutów. Objawy przypominają zapalenie trzustki – ból
    w nadbrzuszu, chudniecie, biegunka, wymioty. Leczenie opiera się resekcji guza oraz na chemio i radioterapii.

Choroby żołądka

Choroby żołądka nie mają jednoznacznych, charakterystycznych objawów, dlatego nie należy bagatelizować bólu brzucha i nudności. Najczęściej odnotowywane są następujące choroby żołądka:

  • Wrzody żołądka – z reguły wywołane są zakażeniem bakterią Helicobacter pylori, która uszkadza błonę śluzową i powoduje stan zapalny. Dużą rolę odgrywa także palenie papierosów, czynniki genetyczne oraz działanie niektórych leków. Wrzody żołądka objawiają się poprzez piekący ból w nadbrzuszu pojawiający się po posiłku,
    a także nudnościami i wymiotami. Leczenie wrzodów polega na antybiotykoterapii zwalczającej zakażenie bakterią, a także podaniu leków zmniejszających wydzielanie kwasu solnego.
  • Rak żołądka – to jeden z najczęstszych nowotworów układu pokarmowego. W większości przypadków charakteryzuje się wysoką złośliwością. Objawia się poprzez ból brzucha, spadek masy ciała, szybkie uczucie sytości i brak apetytu. Leczenie raka żołądka polega usunięciu części lub całego żołądka. Czasami stosuje się również radio i chemioterapię.

Choroby dwunastnicy

Najczęstsze choroby dwunastnicy to:

  • Zapalenie dwunastnicy – wywołane jest przez zakażenie wirusami, bakteriami lub pasożytami. Objawia się poprzez biegunkę, wymioty, brak apetytu  oraz gorączkę. Leczenie opiera się na antybiotykoterapii (w przypadku bakterii) oraz łagodzeniu objawów. Ważna jest także lekkostrawna dieta, która nie podrażnia układu pokarmowego.
  • Wrzody dwunastnicy – to ubytki w błonie śluzowej dwunastnicy spowodowane bakterią Helicobacter pylori, paleniem papierosów, alkoholem, stresem i nieprawidłową dietą. Objawiają się silnym bólem brzucha, zgagą, odbijaniem i spadkiem wagi. Leczenie polega na antybiotykoterapii, abstynencji alkoholowej i papierosowej, a także środkach ograniczających wytwarzanie kwasu solnego. 

Choroby jelit

Najczęściej diagnozowane choroby jelit to:

  • Zespół jelita drażliwego (nerwica jelit) – bardzo często występujące nieprawidłowości czynnościowe jelit. To przewlekłe schorzenie objawia się bólami brzucha i zaburzeniami wypróżnień (biegunkami lub zaparciami), które nie są wywołane przez przemiany organiczne i biochemiczne. Przyczyny są nieznane. Leczenie polega na odpowiedniej diecie, farmakologii, a także wsparciu psychologa.
  • Rak jelita grubego – rozwija się przez długi czas nie dając objawów, natomiast częste wzdęcia, zaburzenia wypróżniania i bóle brzucha powinny skłonić do konsultacji lekarskiej.  Rak jelita grubego najczęściej jest wynikiem zezłośliwienia polipów. Leczenie dobierane jest indywidualnie. Może być zastosowana chemio lub radioterapia, natomiast w wielu przypadkach konieczna jest interwencja chirurgiczna.
  • Zapalenie jelita grubego – może przyjmować postać ostrą lub przewlekłą. Przyczynami mogą być wirusy, bakterie, pasożyty oraz toksyczne substancje. Objawia się silnymi bólami brzucha i biegunką. Postać ostra charakteryzuje się gwałtownym przebiegiem, natomiast przewlekła to stopniowo nasilające się symptomy. Leczenie opiera się na nawadnianiu organizmu, lekkostrawnej diecie, a także odpowiednio dobranej kuracji farmakologicznej.
  • Wrzodziejące zapalenie jelita grubego to przewlekłe, immunologiczne zapalenie śluzówki jelita grubego. Objawia się trwająca wiele dni biegunką z domieszka śluzu
    i krwi. Biegunka ma gwałtowny przebieg i może prowadzić do odwodnienia. Leczenie polega na dobraniu odpowiedniej terapii farmakologicznej i nawadnianiu organizmu.

Objawy chorób układu pokarmowego

Choroby układu pokarmowego mogą obajwiać się na różne sposoby. Do najczęstszych z nich należą:

  • nagłe i silne bóle,
  • czkawka, 
  • świąd odbytu,
  • krwawienie z narządów układu pokarmowego,
  • zgaga, 
  • zaparcia,
  • wzdęcia,
  • zmiana wyglądu stolca,
  • wymioty,
  • gazy, 
  • biegunka,
  • zaburzenia w połykaniu.

Czym zajmuje się gastrolog?

Lekarzem zajmującym się układem pokarmowym i chorobami z nim związanymi jest gastrolog, inaczej znany jako gastroenterolog.

Gastrolog specjalizuje się chorobach niegroźnych jak zgaga czy niestrawność oraz bardzo poważnych, jak nowotwory, czy przewlekłe choroby jelit.

Liczba osób odwiedzających gastrologa wciąż rośnie. Wynika to z faktu, iż ludzie żyją w ciągłym stresie, a ponadto źle się odżywiają. Zła dieta i stres osłabiają pracę układu pokarmowego, co prowadzi do licznych chorób.

Nawet z pozoru niegroźne dolegliwości narządów układy pokarmowego w przyszłości mogą przynieść poważne konsekwencje. Z tego powodu nie należy ich ignorowac i warto udać się na wizytę do gastrologa.

Jak świętować pierwszy dzień wiosny?
Sprawdź!