Poddała się jej księżna Kate. 👉 Na czym polega ta metoda leczenia? Sprawdź❗
Poddała się jej księżna Kate. 👉 Na czym polega ta metoda leczenia? Sprawdź❗
Poddała się jej księżna Kate. 👉 Na czym polega ta metoda leczenia? Sprawdź❗

Nasieniowód: budowa, ból i choroby. Co oznacza powiększony?

Nasieniowód to przewód wyprowadzający plemniki z najądrza. Często nazywany jest też przewodem nasiennym. To bardzo ważny element męskiego układu płciowego. Nasieniowód, jak większość organów, jest także narażony na różne dolegliwości. Jak jest zbudowany i co oznacza ból w tych okolicach?
Męski układ rozrodczy
Źródło: 123RF
Spis treści

Męski układ płciowy zbudowany jest z elementów wewnętrznych i zewnętrznych. Każdy z nich pełni ważną i niezastąpioną rolę w jego prawidłowym funkcjonowaniu. Cały układ odpowiada za produkcję plemników, przenoszenie ich do kobiecych organów rozrodczych, a także „kieruje” wytwarzaniem męskich hormonów płciowych. Nasieniowód jest nierozerwalną częścią tego skomplikowanego i ważnego zespołu narządów męskich. Wiedza, jak funkcjonuje i jakie spotykają go dolegliwości pozwala na unikanie naprawdę poważnych chorób.

Reklama

Co to jest nasieniowód?  

Nasieniowód (łac.ductus deferens) to parzysty przewód, który odpowiada za wyprowadzanie plemników z najądrza. Jest to pewnego rodzaju kanał, prosty i biegnący w górę z tylnej części najądrza. Znajduje się w obrębie powrózka nasiennego. Ten przewód nasienny przechodzi przez przewód wytryskowy i prowadzi do cewki moczowej. Jest jednym z wewnętrznych organów płciowych. Jaka jest jego rola? 

Zadania nasieniowodu są bardzo ważne w procesie zapłodnienia. Oto najważniejsze:

  • wyprowadzanie plemników z moszny,
  • wprowadzanie ich do jamy brzusznej,
  •  produkowanie substancji, zwiększających ruchliwość plemników,
  • magazynowanie plemników w tak zwanej bańce nasieniowodu.

Nasieniowód, w końcowym fragmencie bańki, połączony jest z przewodami odprowadzającymi pęcherzyki nasienne i ma to bardzo istotne znaczenie dla plemników. To dzięki tym pęcherzykom dociera do plemników zasadowy płyn (w lekkiej postaci), który jest nieocenionym zbiorem substancji odżywczych. Lekarze bardzo często podkreślają, iż jest to rodzaj paliwa dla plemników. W ten sposób dostarczana jest do nich energia, a jednocześnie neutralizowana kwasowość spermy. 

Nie można zapomnieć o jeszcze jednej, bardzo ważnej funkcji przewodów nasiennych. Dzięki pęcherzykom nasiennym wydzielana jest wesikulina. To enzym, który powoduje koagulację, czyli wspomaganie zagęszczenia nasienia po wytrysku. Dzięki tej właściwości gęstsze nasienie nie wypływa zbyt szybko z pochwy. 

Reklama

Budowa nasieniowodu

Jak zbudowany jest nasieniowód? Otoczka nasieniowodu tworzy swoistą ścianę. Jest ona gruba i dość mocno umięśniona. Ta ścianka składa się z następujących warstw: 

  • błony własnej- wysłana jest nabłonkiem o strukturze wielorzędowej i walcowatej ze stereocilia(czyli ruchomymi włoskami). Wytwarza podłużne fałdy, uwypuklone do światła, nazywane światłem gwiazdkowatym,
  • błony mięśniowej, zwanej też grubą mięśniówką- składa się z 3 warstw (pokładów): wewnętrznej, zewnętrznej i środkowej. Pokłady wewnętrzne i zewnętrzne mają układ podłużny, a pokład środkowy - okrężny. Błona zewnętrzna jest dość mocno wyposażona w naczynia krwionośne. Jest gruba i to ona powoduje twardość ściany, 
  • przydanki łącznotkankowej- odpowiada za umocowanie nasieniowodu w tkance łącznej powrózka nasiennego.

Długość nasieniowodu to 50-60 cm. Na początku jest dość kręty i biegnie ostro do góry. Rozszerza się w okolicach gruczołu krokowego, tworząc bańkę nasieniowodu. Odcinek, który łączy bańkę z ujściem nasieniowodu to przewód wytryskowy. I tu otwierają się ujścia pęcherzyków nasiennych.

Reklama

Co oznacza ból nasieniowodu?

Ból nasieniowodu z reguły oznacza stan chorobowy. Większość infekcji dróg nasiennych ma podłoże bakteryjne, grzybicze lub pasożytnicze. Choroby nasieniowodu uniemożliwiają transport plemników i ich wyprowadzenie na zewnątrz. Infekcja powoduje uszkodzenie nasienia, a taki stan może doprowadzić nawet do bezpłodności.

Co powinno zaniepokoić każdego mężczyznę? Oto przykłady:

  • uczucie swędzenia okolic intymnych,
  • uczucie pieczenia,
  • podrażnienia,
  • ból przy oddawaniu moczu,
  • wyciek z cewki moczowej.

Ból nasieniowodów bardzo często jest połączony z nieprawidłowym wyglądem nasienia lub problemami z zapłodnieniem. Zablokowanie przewodów nasiennych powoduje zatrzymanie plemników lub doprowadza do spadku liczby plemników w spermie. Bardzo częstą dolegliwością jest także zmniejszenie ruchliwości plemników, a to z kolei utrudnia zagnieżdżenie się zarodka i rozwój ciąży. Jak widać, choroby nasieniowodu dotykają także w swych skutkach możliwości rozrodcze kobiety. 

Bolący nasieniowód to często pierwszy objaw poważniejszych chorób innych organów układu płciowego. Nie wolno go bagatelizować, gdyż niezdiagnozowany i nieleczony może doprowadzić do choroby nasieniowodu, jak::

  1. zapalenia najądrza,
  2. żylaków powrózka nasiennego,
  3. skrętu jąder,
  4. torbieli nasieniowej

Wszystkie te choroby powodują zaburzenie odprowadzania spermy z jądra do cewki moczowej. A to niestety obniża jakość nasienia i doprowadza nawet do bezpłodności.

Lekarze przestrzegają, aby nie leczyć bólu nasieniowodu na własną rękę lub domowymi sposobami. Nie należy też czekać i liczyć na to, że taki ból sam ustąpi. Tylko wizyta u lekarza i szczegółowa diagnostyka, a potem leczenie mogą pomóc i zapobiec negatywnym skutkom. 

Reklama

Podwiązanie nasieniowodów 

Jednym z coraz częściej wykonywanych zabiegów w obrębie przewodów nasiennych jest podwiązanie nasieniowodów. Potoczna nazwa to wazektomia. Temu zabiegowi poddają się mężczyźni, którzy nie chcą być w danej chwili ojcami z przyczyn osobistych lub zaleceń medycznych.

Nie wolno mylić wazektomii z kastracją. Podwiązanie nasieniowodów ma charakter tymczasowy i odwracalny. Niektórzy taki zabieg traktują jak rodzaj męskiej antykoncepcji. 

Wazektomia polega na przecięciu i podwiązaniu nasieniowodu. Doprowadza to do braku plemników w spermie, ale nie zabiera zdolności do osiągania wzwodu. Operacja jest dość krótka, trwa do 30 minut.

Zabieg przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym i można go wykonywać obustronnie. Ma on 3 podstawowe zalety:

  1. nie zaburza gospodarki hormonalnej mężczyzny,
  2. nie powoduje spadku libido,
  3. zapewnia taką samą sprawność seksualną, jak przed zabiegiem (przeżywanie orgazmu i normalny wytrysk).

Podwiązanie nasieniowodów przeprowadzane jest na 2 sposoby (w zależności od wskazań medycznych i potrzeb pacjenta):

  • w sposób tradycyjny- lekarz nacina skórę nasieniowodu i wycina jej kilka milimetrów. Następnie przeprowadza mikrokoagulację ujść nasieniowodów.  Na koniec zabiegu zakładane są podwójne nierozpuszczalne szwy,
  • w sposób „bez skalpela” (WBS)- lekarz rozwarstwia skórę nasieniowodu, bez przecinania. A zatem nie ma także konieczności zakładania szwów.

Co do zasady wazektomia jest zabiegiem odwracalnym. Jednak lekarze zawsze informują pacjenta, iż nie ma 100 proc. pewności. Jeżeli jednak nie udaje się w przyszłości odzyskać płodność to można przeprowadzić zabieg przywracania drożności nasieniowodów. Dla bezpieczeństwa niekiedy lekarze proponują zdeponowanie nasienia w banku spermy.

Czytaj też:

Czytaj również

Bibliografia

  • 1. E. Oszukowska, R. Walczak-Jędrzejowska, K. Marchlewska i inni „Niedrożność dróg wyprowadzających plemniki jako przyczyna niepłodności u mężczyzn”, czasopismo Polskiego Towarzystwa Andrologicznego 2016 r.,
  • 2. P. Porzycki, S. Szczygieł i inni „Ostre zapalenie najądrza”, Przegląd Urologiczny 2008/4,
  • 3. Bogusław Nedoszytko „Układ rozrodczy męski”,
  • 4. E. Oszukowska J. Słowikowska – Hilczer i inni „ Chirurgia w andrologii”, Uniwersytet Medyczny w Łodzi, Chirurgia Polska 2006 r.
Jolanta Woźniak
Artykuł napisany przez
Jolanta Woźniak
Absolwentka Prawa na Uniwersytecie Łódzkim. Pierwsze doświadczenie zawodowe zdobywała, jako pracownik Działu Penitencjarnego i Organizacyjno-Prawnego w Areszcie Śledczym w Łodzi. Od 2004 roku Zastępca Prezesa i Członek Zarządu w Miejskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Od kilku lat copywriterka, głównie w tematyce prawnej, ale i medycznej i parentingowej. Prywatnie miłośniczka dobrego kina.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Podobne artykuły
Co to jest żołądź?
Żołądź - co to jest? Ból przy dotyku i inne schorzenia
Badanie gruczołu krokowego u urologa
Co to jest gruczoł krokowy i jak wpływa na płodność?
Wizualizacja budowy układu płciowego kobiety i mężczyzny
Układ płciowy (rozrodczy) - budowa i funkcje u kobiet i mężczyzn
Budowa pochwy
Przedsionek pochwy - pieczenie, zapalenie. Plastyka

Reklama


Czym się różni odporność swoista od nieswoistej?
Sprawdź!