Nowy sklep

już ON-LINE

Układ krwionośny i serce

Na układ krwionośny człowieka składają się serce oraz naczynia krwionośne. Przeczytaj, jak wygląda budowa układu krwionośnego oraz poznaj funkcje układu krwionośnego.


Reklama

Spis treści

Budowa układu krwionośnego

Układ krwionośny (systema sanguiferum) jest układem zamkniętym, co oznacza, że krew (sanguis) krąży w systemie naczyń krwionośnych i nie wylewa sie do jam ciała. Serce (cor) będące mięśniem, pełni funkcję pompy ssąco - tłoczącej krew, wymuszając tym samym jej nieustanny obieg w organizmie.

Układ krwionośny zbudowany jest z następujących elementów:

  • Serce - pompuje krew w organizmie
  • Naczynia krwionośne: żyły, tętnice oraz sieć naczyń włosowatych

Czytaj więcej: Układ krwionośny budowa

Naczynia krwionośne

Wśród naczyń krwionośnych wyróżniamy tętnice (arteriae), naczynia krwionośne włosowate (vasa capillaria) oraz żyły (venae). Każde z tych naczyń, dzięki swej odmiennej budowie, pełni inną funkcję w organizmie. Tętnicami krew jest transportowana z serca na obwód do rozmaitych narządów, gdzie dzielą się one na wiele małych odgałęzień, zwanych tętniczkami. Tętniczki doprowadzają krew do maleńkich naczyń, nazywanych naczyniami włosowatymi lub kapilarami. Po przejściu przez ukrwiany narząd, naczynia włosowate przechodzą w żyły poprzez które krew powraca do serca.

Reklama

Krążenie małe, krążenie duże

Układ krwionośny dzieli się na krążenie małe i duże.

  • Krążenie małe - krwiobieg mały - zwane również płucnym, jest ściśle związane z układem oddechowym. Krew żylna, uboga w tlen, a bogata w dwutlenek węgla dostarczana jest do płuc z prawej komory serca. W płucach z kolei dochodzi do wymiany gazowej i utlenowania krwi, która następnie odpływa do lewego przedsionka, gdzie kończy się krążenie małe.
  • Krążenie duże - krwiobieg duży - natomiast, rozpoczynające się w lewej komorze, a kończące w prawym przedsionku, przenosi tlen z płuc do narządów całego organizmu, umożliwiając im tym samym prawidłowe funkcjonowanie.

Reklama