Najzdrowsze miejsce w internecie

Krwiobieg mały - schemat i funkcje małego obiegu krwi

Mały obieg krwi, określany też jako krążenie płucne, ma za zadanie doprowadzić krew z serca do płuc w celu jej natlenienia. Łączy więc serce i płuca w celu wymiany gazowej. Sprawdź, jak wygląda budowa i schemat działania dużego krwiobiegu.
Układ krwionośny człowieka
Źródło: 123RF
Spis treści

Mały obieg krwi

Krwiobieg mały, zwany również krążeniem płucnym, stanowi odrębny i zamknięty element układu krwionośnego człowieka. Łączny serce i płuca umożliwiając natlenianie krwi krążącej w organizmie. Krążenie płucne rozpoczyna się prawą komorą serca (łac. ventriculus dexter), a kończy w lewym przedsionku serca (atrium sinistrum). Uboga w tlen krew wypływa z serce i płynie tętnicami do płuc, natomiast bogata w tlen powraca żyłami do lewego przedsionka serca.

 

Krwiobieg mały - schemat działania

W organizmie człowieka odtlenowana krew powraca z narządów wewnętrznych do prawego przedsionka serca, a nastepnie prawej komory, wypompowywana jest z niej przez zastawkę pnia płucnego (valva trunci pulmonalis). Dalej płynie pniem płucnym (truncus pulmonalis) dzielącym się bezpośrednio pod łukiem aorty (arcus aortae) na dwie tętnice płucne: prawą i lewą (arteriae pulmonales).

Poszczególne tętnice wnikają do płuc (odpowiednio do prawego i lewego płuca) i tu rozgałęziają się aż do utworzenia cienkościennych włośniczek oplatających pęcherzyki płucne (alveolus), na granicy których dochodzi do wymiany gazowej.

Przez barierę pęcherzykowo-włośniczkową zgodnie z gradientem ciśnień parcjalnych, tlen z powietrza przenika z pecherzyków płucnych do krwi, gdzie zostaje w większości związany z hemoglobiną, a dwutlenek węgla przenika z włośniczek do pęcherzyków płucnych, a nastepnie zostaje wydalony z ustroju.

Utlenowana i oczyszczona z dwutlenku węgla krew powraca żyłami płucnymi (venae pulmonales) do przedsionka lewego, a tam przez zastawkę dwudzielną (mitralną) wpływa do lewej komory serca, gdzie zaczyna się duży krwiobieg krwi.

Czytaj również

Bibliografia

  • Bochenek A., Reicher M.: „Anatomia człowieka. Tom III. Układ naczyniowy”. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa, 2006
  • http://www.wiking.com.pl/Pliki/Przykladowerozdzialy/235_przykladowe_rozdzialy_02062017211225_1496430745.pdf
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Podobne artykuły
Wystające żyły - na rękach, nogach. Czy to choroba?
Układ krążenia człowieka - budowa i funkcje
Serce - budowa serca człowieka | Anatomia
Krwiobieg duży (anatomia) - schemat i funkcje w organizmie
Może to Cię zainteresuje
Dzbanek filtrujący - jaki wybrać i dlaczego filtrować wodę?
Jaki materac do łóżeczka dziecięcego? Na co zwrócić uwagę?
Jaki roller do twarzy wybrać i na co pomaga taki masaż?
Olejek CBD - jaki wybrać i czym się kierować przy zakupie?

Ból gardła u dziecka? 🤒
Sprawdź, co pomaga!