Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗
Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗
Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗

Przerost lewej komory – czy to groźne? Objawy

Serce człowieka zbudowane jest z dwóch komór i dwóch przedsionków. Aby praca mięśnia sercowego przebiegała prawidłowo, wszystkie jego części muszą być zdrowe i spełniać swoje funkcje. Zdarza się jednak, że badania wykazują pewne nieprawidłowości. Jedną z nich jest przerost lewej komory. Czy przerost lewej komory serca jest groźny?
Zdjęcie z widocznym przerostem lewej komory serca
źródło:123RF
Spis treści

Reklama

Czym jest przerost lewej komory?

Mięsień sercowy jest organem anatomicznie podzielonym wyraźnie na cztery części:

  • dwie komory – prawą i lewą oraz
  • dwa przedsionki – prawy i lewy.

Do przedsionków wpływa krew: do lewego – dotleniona krew z płuc, do prawego – pozbawiona tlenu krew z innych rejonów organizmu. Z komór natomiast zostaje ona wyrzucana, z prawej – do płuc, gdzie ulega utlenowaniu, z lewej – krew bogata w tlen do innych części organizmu.

Aby ciągły proces przepływu krwi odbywał się prawidłowo, wszystkie części mięśnia sercowego muszą i spełniać swoją rolę. Zdarza się jednak, że w którejś z nich zachodzą pewne nieprawidłowości, np. zmiany anatomiczne. Jedną z nich jest przerost lewej komory (LVH). Polega ona na zwiększeniu grubości jej ścian oraz zmianach strukturalnych samego mięśnia.

Prawidłowa grubość ścian lewej komory wynosi od 0,6 do 1,1 cm. O powiększeniu mówi się, gdy grubość ta przekracza właściwe wartości. Przerost (in. hipertrofia) może obejmować tylko jedną część mięśnia sercowego, dwie z nich (np. lewą komorę i lewy przedsionek) lub cały organ.

Czy powiększona lewa komora serca u dziecka lub osoby dorosłej to coś groźnego? Jakie są przyczyny takiego stanu?

Reklama

Przyczyny powiększonej lewej komory serca

Poszerzona lewa komora serca najczęściej jest następstwem przewlekłego przeciążenia mięśnia sercowego wskutek nieleczonego nadciśnienia tętniczego. Przyczyną jej powiększenia bywają również nieprawidłowości zastawkowe, np. zwężenie zastawki aortalnej.

Inne możliwe przyczyny o charakterze chorobowym to:

  • kardiomiopatia przerostowa – choroba polegająca na poszerzeniu ścian mięśnia sercowego prowadząca do upośledzenia jego funkcji rozkurczowej, a w konsekwencji nawet do szerszej niewydolności,
  • cukrzyca.

Co jeszcze oznacza powiększona lewa komora serca? Jej przerost jest konsekwencją objętościowego lub ciśnieniowego przeciążenia mięśnia sercowego. Do przeciążenia objętościowego dochodzi na skutek zmian zastawkowych – wówczas ilość pompowanej przez serce krwi zostaje zwiększona. 

Z przeciążeniem ciśnieniowym natomiast mają do czynienia pacjenci, których serce musi stawić zwiększony opór napływającej krwi. Dzieje się tak np. przy zwężonej zastawce lub uszkodzonych chorobowo naczyniach krwionośnych.

Reklama

Objawy przerostu lewej komory

Powiększona lewa komora serca nie od razu daje o sobie znać. Objawy często pojawiają się dopiero, kiedy dolegliwość osiąga zaawansowane stadium. 

Dlatego pacjenci z grupy podwyższonego ryzyka wystąpienia chorób serca powinni pozostawać pod stałą opieką specjalisty kardiologa i regularnie wykonywać podstawowe badania kardiologiczne, w tym EKG.

Kiedy przerost lewej komory zaczyna się objawiać, najczęściej występują:

  • problemy ze swobodnym oddychaniem, duszności,
  • permanentne poczucie przemęczenia,
  • spadek kondycji fizycznej i tolerancji organizmu na wysiłek,
  • bóle w klatce piersiowej, w tym bóle zamostkowe,
  • zawroty głowy i zaburzenia równowagi,
  • uczucie kołatania serca.

 

Wystąpienie objawów powiększenia mięśnia sercowego nie mogą być lekceważone. Poważny przerost może prowadzić do groźnych powikłań jak zawał serca czy udar mózgu.

Reklama

Leczenie powiększonej lewej komory

Nieleczona powiększona lewa komora serca może nieść za sobą poważne skutki, w tym całkowitą niewydolność tej części organu. Jak leczyć tę dolegliwość, by uniknąć groźnych konsekwencji? 

Aby podjąć odpowiednią terapię, w pierwszej kolejności należy zdiagnozować jej przyczynę. Leczenie choroby, która skutkuje przerostem może skutecznie go zahamować, a nawet doprowadzić do jego częściowego lub całkowitego cofnięcia.

Tak więc u pacjentów borykających się z problemem nadciśnienia najważniejsze jest wyregulowanie poziomu ciśnienia tętniczego, u diabetyków – wyregulowanie poziomu cukru itd. Istnieją również leki, które skutecznie niwelują sam przerost mięśnia sercowego. Są to m.in. sartany, blokery kanału wapniowego, beta-blokery czy środki moczopędne.

Im szybciej postawiona diagnoza i rozpoczęta terapia powiększenia komory i jej przyczyn, tym większe szanse na wyleczenie.

Reklama

Przerost lewej komory u sportowców

Czy powiększona lewa komora serca zawsze wskazuje na obecność stanu chorobowego? Nie, dolegliwość ta często dotyka sportowców, którzy nie mają żadnych problemów natury krążeniowej lub kardiologicznej.

Skąd się wówczas bierze? Z podejmowanego ciągle wysiłku fizycznego, który zmusza serce do wzmożonej pracy. Osoby uprawiające sport często borykają się również z bradykardią – spowolnioną akcją serca i niskim tętnem spoczynkowym. Serce, przyzwyczajone do wysiłku, w przerwach od niego pracuje wolniej niż u osób mniej aktywnych ruchowo. Sportowcy często w stanie spoczynku mają puls oscylujący nawet wokół 40 uderzeń na minutę, co nie prowadzi jednak do żadnych nieprawidłowości.

Również przerost lewej komory u sportowców, powstały na skutek przeciążenia mięśnia sercowego, bez towarzyszenia stanu patologicznego, nie powoduje dysfunkcji i nie prowadzi do zaburzeń rozkurczowych.

Czytaj również
Justyna Gabrysiak-Kula
Artykuł napisany przez
Justyna Gabrysiak-Kula
W 2009 roku zdobyła tytuł magistra kulturoznawstwa Uniwersytetu Łódzkiego. Pierwsze doświadczenia zawodowe zdobyła w Radiu Łódź, współtworząc audycje młodzieżowe. Od kilku lat pracuje jako copywriter, specjalizując się w tematyce medycznej, kosmetycznej, parentingowej i w dziedzinach pokrewnych. Napisała dotąd setki artykułów o zdrowiu. Prywatnie wychowuje dzieci, pływa i czyta książki, choć to właśnie pisanie było zawsze jej ulubionym zajęciem.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Choroby serca
Frakcja wyrzutowa - jak poprawić normy i leczyć?
Kobieta odczuwa ból serca
Przerost lewej komory – czy to groźne? Objawy
Zdjęcie z widocznym przerostem lewej komory serca
Bloki przedsionkowo-komorowe serca - przyczyny i objawy. Jak je leczyć?
Budowa serca
Podobne artykuły
Mężczyzna w czasie badania serca
Arytmia serca – przyczyny, objawy oraz leczenie
Diagnostyka złożonej wady aorty
Złożona wada aortalna - objawy, leczenie
Zastawka trójdzielna - kiedy operacja?
Zastawka trójdzielna: czym grozi niedomykalność? Kiedy operacja?
Osoba trzymająca się za klatkę piersiową
Zapalenie mięśnia sercowego - objawy, leczenie

Reklama


Sonda
Sonda redakcyjna
Jakie środki stosujesz, aby złagodzić suchy kaszel?
Unituss Junior