Wystające żyły - na rękach, stopach, dłoniach i nogach

Od pewnego czasu na ciele wyraźnie widać wystające żyły? A może już od dawna borykasz się z widocznymi żyłami na rękach, nogach i szyi? Widoczne naczynie krwionośne mogą być objawem choroby.
Wystająca żyła na nodze
Źródło: 123RF
Spis treści

Przyczyny wystających żył

Dla wielu problem wystających żył na głównie naturę estetyczną. Mimo to wywołuje niepokój o prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Nie w każdym przypadku wystające żyły sugerują poważną chorobę układu krwionośnego. Warto jednak wykorzystać ten fakt i przeprowadzić badania lekarskie, które potwierdzą lub wyeliminują podejrzenie wystąpienia choroby.

Choroby układu krążenia

Bardzo widoczne żyły na ciele mogą sugerować choroby żył lub choroby układu krążenia. Mogą mieć charakter wrodzony lub nabyty, związek z urazami, infekcjami lub poważnymi zapaleniami bądź stanami chorobowymi.

Problemy z nadciśnieniem

Jedną z częstszych przyczyn wystąpienia nabrzmiałych żył jest nadciśnienie. Dotyka ono osób, które walczą z otyłością, narażone są na stres lub cierpią na chorobę wieńcową. Do przyczyn należy również prowadzenie niezdrowego trybu życia oraz brak ruchu. Wpływ na wystąpienie nadciśnienia mogą mieć również czynniki genetyczne lub zewnętrzne.

Jeśli prowadzić tryb życia, w którym kawa lub napoje energetyczne stanowią główny element diety, to może dojść do nabrzmienia żył. Napoje te podnoszą ciśnienie, doprowadzając do nadpobudliwości oraz nerwowości. Leki hormonalne również doprowadzają do nadciśnienia, a co za tym idzie, mogą doprowadzić do niepokojącego wystawania żył.

Niewydolność serca

Nie wszystkie wystające żyły mogą sugerować chorobę. Niepokój może wzbudzać przede wszystkim nabrzmiała żyły w okolicy szyi. Wystające żyły mogą być objawem niewydolności serca. Towarzyszyć mu może obrzęk kończyn dolnych oraz sinienie twarzy. Przy niewydolności serca dochodzi bowiem do niewystarczającego przepływu krwi.

Możliwa choroba nowotworowa

Jeśli żyły stają się znacznie widoczne nie tylko w okolicy szyi, ale także twarzy i klatki piersiowej, to możliwe jest wystąpienie choroby nowotworowej. Zwłaszcza, jeśli towarzyszy im ogólne złe samopoczucie, opuchlizna twarzy oraz utrata apetytu, a w związku tym nagły spadek znacznej masy ciała.

Żyły na rękach – czy to choroba?

Żyły stają się bardziej widoczne także wówczas, gdy miejsce mają częste obrzęki kończyn dolnych lub górnych. Towarzyszyć mogą wielu stanom chorobowym, na przykład niewydolności krążeniowej, niedoczynności tarczycy, nieprawidłowej pracy komór serca lub przyjmowaniu doustnej antykoncepcji hormonalnej.

Utrata wagi a widoczne żyły na ciele

Żyły wydają się nabrzmiałe także wówczas, gdy w krótkim czasie dojdzie do znacznej utraty wagi. Objaw ten dotyczy wielu chorób, dlatego jeśli wraz z wystającymi żyłami pojawił się problem nieuzasadnionej utraty wagi, należy udać się do lekarza. Możliwe jest wystąpienie niedoczynności tarczycy, chorób nowotworowych lub cukrzycy.

Widoczne żyły na rękach – problem estetyczny

Najczęściej jednak wystające żyły są problemem estetycznym. Szczupła budowa ciała, lekka bladość, zmęczenie czy cienka skóra wystarczą, by naczynia krwionośne stały się widoczniejsze. Bywa, że pojawienie się żylaków sprzyja nabrzmieniu żył. Dlatego, by wykluczyć poważne stany chorobowe, należy udać się do lekarza.

Więcej z kateogrii: Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Ból lewej ręki - co oznacza boląca lewa ręka?
Przeczytaj artykuł
Ból pod pachami - możliwa diagnoza i zalecenia
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!
Podobne artykuły
Ból lewej ręki - co oznacza boląca lewa ręka?
Ból pod pachami - możliwa diagnoza i zalecenia
PDW (morfologia krwi) - interpretacja wyniku. Jaka jest norma?
RDW CV - co znaczy wysokie lub niskie?

Przychodnia online dla Ciebie

Szybka konsultacja lekarska online przez telefon.

Zacznij leczenie, przedłuż receptę na przyjmowane leki - szybko i bez kolejek.

Wybierz konsultację

Reklama

Może to Cię zainteresuje
Ból owulacyjny - ile trwa i jak go załagodzić?
Dieta ketogeniczna – na czym polega? Zasady i jadłospis
Kiszone buraki - właściwości i zastosowanie. Jak je kisić?
RDW CV - co znaczy wysokie lub niskie?
D-dimery: norma, badanie i wyniki. Przyczyny podwyższonych?

Reklama