Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗
Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗
Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗

Wystające żyły - na rękach, dłoniach i nogach. Czy są objawem choroby?

Od pewnego czasu na ciele wyraźnie widać wystające żyły? A może już od dawna borykasz się z widocznymi żyłami na rękach, nogach i szyi? Widoczne naczynie krwionośne mogą być objawem choroby.
Wystająca żyła na nodze
Źródło: 123RF
W skrócie
  • Wystające żyły są często głównie problemem estetycznym dla wielu ludzi. Nie należy jednak ich lekceważyć pod względem zdrowotnym. Mogą one być objawem różnych chorób.
  • Przyczyn widocznych żył jest wiele. Często wynikają z nadciśnienia czy czynników genetycznych, jednak mogą również oznaczać zmiany nowotworowe.
  • Najczęściej z wystającymi żyłami borykają się ludzie po 40 roku życia. Zdarza się jednak, że uwydatniają się one wcześniej. Zwłaszcza wtedy nie należy ich lekceważyć i udać się do lekarza po pomoc.
SPRAWDŹ TEŻ: Żylaki kończyn dolnych - objawy i leczenie
Spis treści

Reklama

Przyczyny wystających żył na nogach i rękach

Dla wielu problem wystających żył na głównie naturę estetyczną. Mimo to wywołuje niepokój o prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Nie w każdym przypadku wystające żyły sugerują poważną chorobę układu krwionośnego. Warto jednak wykorzystać ten fakt i przeprowadzić badania lekarskie, które potwierdzą lub wyeliminują podejrzenie wystąpienia choroby.

Bardzo widoczne żyły na ciele mogą sugerować choroby żył lub choroby układu krążenia. Mogą mieć charakter wrodzony lub nabyty, związek z urazami, infekcjami lub poważnymi zapaleniami bądź stanami chorobowymi.

Jedną z częstszych przyczyn wystąpienia nabrzmiałych żył jest nadciśnienie. Dotyka ono osób, które walczą z otyłością, narażone są na stres lub cierpią na chorobę wieńcową. Do przyczyn należy również prowadzenie niezdrowego trybu życia oraz brak ruchu. Wpływ na wystąpienie nadciśnienia mogą mieć również czynniki genetyczne lub zewnętrzne.

Jeśli prowadzić tryb życia, w którym kawa lub napoje energetyczne stanowią główny element diety, to może dojść do nabrzmienia żył. Napoje te podnoszą ciśnienie, doprowadzając do nadpobudliwości oraz nerwowości. Leki hormonalne również doprowadzają do nadciśnienia, a co za tym idzie, mogą doprowadzić do niepokojącego wystawania żył.

Nie wszystkie wystające żyły mogą sugerować chorobę. Niepokój może wzbudzać przede wszystkim nabrzmiała żyły w okolicy szyi. Wystające żyły mogą być objawem niewydolności serca. Towarzyszyć mu może obrzęk kończyn dolnych oraz sinienie twarzy. Przy niewydolności serca dochodzi bowiem do niewystarczającego przepływu krwi.

Żyły stają się bardziej widoczne także wówczas, gdy miejsce mają częste obrzęki kończyn dolnych lub górnych. Towarzyszyć mogą wielu stanom chorobowym, na przykład niewydolności krążeniowej, niedoczynności tarczycy, nieprawidłowej pracy komór serca lub przyjmowaniu doustnej antykoncepcji hormonalnej.

Reklama

Widoczne żyły w młodym wieku

Żylaki mogą pojawić się nawet u dzieci, choć są bardzo rzadkim zjawiskiem. Przyczyną są w tym przypadku uwarunkowania genetyczne, jednak zdarza się, że jest to kwestia nadwagi i braku aktywności fizycznej. Niewskazane jest również forsowanie się fizycznie, ponieważ żyły mogą się wtedy uwidocznić.

Żyły wydają się nabrzmiałe także wówczas, gdy w krótkim czasie dojdzie do znacznej utraty wagi. Taka drastyczna zmiana raczej ma miejsce w młodym wieku, ponieważ wtedy metabolizm jest najlepszy i łatwiej zrzucić zbędne kilogramy.

Należy się wtedy liczyć z tym, że żyły mogą zacząć wystawać, jeśli za szybko nastąpi pozbycie się tkanki tłuszczowej. Z kolei, gdy wraz z wystającymi żyłami pojawił się problem nieuzasadnionej utraty wagi, należy udać się do lekarza.

Gdzie jeszcze mogą być widoczne żyły?

Jeśli żyły stają się znacznie widoczne nie tylko w okolicy szyi, ale także twarzy i klatki piersiowej, to możliwe jest wystąpienie choroby nowotworowej. Zwłaszcza, jeśli towarzyszy im ogólne złe samopoczucie, opuchlizna twarzy oraz utrata apetytu, a w związku tym nagły spadek znacznej masy ciała.

Zespół żyły głównej górnej  jest nazwą dla objawów klinicznych, którymi są właśnie wystające żyły w górnej partii ciała. Przyczyną są zmiany rozrostowe w obrębie śródpiersia. Utrudniają, a nawet uniemożliwiają przepływ krwi przez żyłę główną. Dlatego też krew zbiera się w żyłach na szyi, klatce piersiowej i twarzy.

Objawy te wynikają właśnie z przyczyn nowotworowych, jak np. rak płuc czy chłoniak nieziarniczy.

Rzadziej, czyli w około 20% przypadków, pojawiają się zmiany nienowotworowe. Należeć do nich mogą m.in. zakrzepica żyły, zwłóknienie śródpiersia, a także gruźlica.

Reklama

Jak się pozbyć wystających żył?

Najczęściej wystające żyły są problemem estetycznym. Szczupła budowa ciała, lekka bladość, zmęczenie czy cienka skóra wystarczą, by naczynia krwionośne stały się widoczniejsze. Bywa, że pojawienie się żylaków sprzyja nabrzmieniu żył. Dlatego, by wykluczyć poważne stany chorobowe, należy udać się do lekarza.

Do zredukowania widocznych żył na nogach często wystarczą dobre podkolanówki bądź pończochy o właściwościach uciskowych. Jest to jeden z najbezpieczniejszych sposobów, które można zastosować. Jednak dobór takich podkolanówek należy konsultować z lekarzem, by nie pogorszyć problemu.

Z leczeniem wystających żył na rękach nie jest tak łatwo. Kompresja za pomocą bandaży może by skuteczna. Częściej jednak wykorzystuje się różnego rodzaju specjalistyczne maści.

Zwiększenie ruchu może również pomóc w zmniejszeniu widoczności żył. Zaleca się pływanie, jazdę na rowerze czy dłuższe spacery, najlepiej z kijkami. Każda aktywność fizyczna usprawnia przepływ krwi.

Najlepszym sposobem, jeśli widoczności żył nie da się zminimalizować inaczej, jest przeprowadzenie operacji. W takim przypadku stosuje się zabieg skleroterapii. Polega on na iniekcyjnym podaniu środków chemicznych do światła naczynia. W ten sposób doprowadza się do zamknięcia poszerzonych naczyń krwionośnych.

Do wykonania zabiegu potrzebne jest uprzednie wykonanie ultrasonografii dopplerowskiej. Całość samej operacji kosztuje od 200 złotych, jednak trwa ona zaledwie 20-30 minut. Efekty skleroterapii widać po około tygodniu, kiedy to zaczerwienienie po zabiegu zniknie całkowicie.

Czytaj również

Bibliografia

  • Ciostek P., Chirurgia żył - postępy 2009,Medycyna Praktyczna Chirurgia 2010/03.
  • Kouri B,, Current Evaluation and Treatment of Lower Extremity Varicose Veins,T he American Journal of Medicine (2009) s. 122, 513-515.
  • Szczeklik A. (red.),Choroby wewnętrzne, Medycyna Praktyczna, Kraków 2005.
  • Szmidt J., Kużdzał J. (red.), Podstawy chirurgii, Medycyna Praktyczna, Kraków 2009.
  • Krasiński Z., Kotowicka M., Oszkinis G., et al, Badania nad patogenezą żylaków pierwotnych kończyn donych, Wiad. Lek. 1997.
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Objawy chorób krążenia
Cholesterol całkowity - badanie i norma. Jak skutecznie obniżyć jego poziom?
Wysoki cholesterol blokujący przepływ krwi
Skoki ciśnienia - przyczyny i objawy. O czym świadczą?
Mierzenie ciśnienia tętniczego
Czerwona pręga – jak wygląda? Na stopie i przedramieniu
Podobne artykuły
Lekarz mierzy puls pacjentowi
Niski puls - co oznacza? Jak podnieść domowym sposobem?
Mierzenie ciśnienia i pulsu
Wysoki puls - co oznacza i czym grozi? Przyczyny i sposoby na jego obniżenia
Mężczyzna z dusznicą bolesną
Dusznica bolesna - objawy, rokowanie, leki i domowe sposoby
Kiedy i jak prawidłowo mierzyć ciśnienie krwi?
Kobieta odczuwa ból serca
Frakcja wyrzutowa - jak poprawić normy i leczyć?

Reklama


Jak leczyć się w prywatnych szpitalach? 🏥
Sprawdź!