Najzdrowsze miejsce w internecie

Alergia na gluten - objawy u niemowląt, dzieci i dorosłych

Coraz więcej osób cierpi z powodu alergii na gluten. U dorosłych nieprzyjemne objawy mogą trwać latami, u niemowląt i starszych dzieci mijają dość szybko. W jednym i drugim przypadku najważniejsza jest bezglutenowa dieta i badania, które wykluczą istnienie celiakii, nieuleczalnej immunologicznej choroby o genetycznym podłożu.
Produkty zawierające gluten
Źródło: 123RF
Spis treści

Gluten, białko roślinne występujące w najpopularniejszych w naszej diecie zbożach: pszenicy, owsie, życie i jęczmieniu, jest jednym z najczęściej uczulających białek.

Szacuje się, że nietolerancję tego typu może mieć nawet 20 procent osób, u których występuje alergia pokarmowa. Alergia na gluten polega na tym, że organizm wytwarza przeciwciała (tzw. gliadyny), które stymulują organizm do reakcji alergicznych. Obecność gliadyn na dłuższą metę może doprowadzić do uszkodzenia kosmków jelitowych, dlatego nie wolno lekceważyć objawów alergii i gdy tylko się pojawią wprowadzić zmiany w codziennej diecie.

Objawy alergii na gluten

Alergia na gluten może mieć dwie postaci, w zależności od czasu pojawienia się objawów (natychmiastową i późną). Przy każdej występują specyficzne dla glutenu przeciwciała w klasie IgE. W ciągu kilku minut, maksymalnie do godziny, od spożycia pokarmu z glutenem u alergika mogą pojedynczo lub wspólnie wystąpić:

 • wymioty
 • biegunka
 • bóle brzucha
 • wzdęcia
 • pokrzywka skórna
 • skurcz oskrzeli
 • zmiany skórne przypominające atopowe zapalnie skóry
 • wodnisty katar
 • wstrząsem anafilaktycznym

Zobacz wideo: Jak kąpać, przewijać i szczepić niemowlaka?

Po kilku godzinach, a czasem nawet po 1-2 dniach, od zjedzenia produktu z glutenem może dokuczać:

 • biegunka
 • zaostrzone atopowe zapalenie skóry
 • migreny
 • bóle mięśniowe

Alergia na gluten u dzieci

W zależności od wieku pacjenta różnie może objawiać się nietolerancja pokarmowa. Alergia na gluten u dzieci najczęściej powoduje zmiany skórne, kłopoty ze strony układu pokarmowego (biegunki, bóle brzucha, wymioty) i oddechowego (katar, kaszel). Do wywołania takich niepożądanych reakcji u dziecka wystarczają bardzo małe ilości glutenu w jego diecie (znacznie poniżej 10 g). Na szczęście alergia na gluten u dzieci mija z wiekiem.

Cały czas trwają dyskusje wśród pediatrów, w jakim wieku wprowadzać gluten w diecie niemowlęcia. Z najnowszych zaleceń (choć nie wszyscy lekarze je respektują) wynika, że potrawy z glutenem najlepiej włączać do diety dziecka między 4. a 6. miesiącem życia, pod warunkiem, że jednocześnie jest ono karmione piersią. U dziecka karmionego sztucznym mlekiem, glutenu nie powinno się wprowadzać przed 5. miesiącem życia (ani po 6. m. ż.).

Zobacz: Płatki owsiane - czy zawierają gluten? Właściwości i kalorie

Alergia na gluten u dorosłych

U dorosłych uczulonych na gluten alergia trwa dłużej niż u dzieci i ma charakter przewlekły. Przez wiele lat potrafi dawać o sobie znać. U dorosłych najczęściej alergia na gluten nasila się po wysiłku fizycznym i może objawić się:

 • pokrzywką na skórze
 • obrzękiem naczynioruchowym
 • biegunką
 • w skrajnych sytuacjach wstrząsem anafilaktycznym

U dorosłych niebezpieczne ilości glutenu, wywołujące reakcję alergiczną, wynoszą 10 g i więcej.

Sprawdź też: Zespół Patau u noworodka

Alergia na gluten a celiakia

Jaka jest różnica między alergią na gluten a celiakią? To dwie różne choroby, choć mają wiele ze sobą wspólnego, bo obie zaliczane są do rodzajów nietolerancji pokarmowej i obie wymagają diety bezglutenowej. Podstawowa różnica jest jednak taka, że celiakię, która jest chorobą wrodzoną, o uwarunkowaniach genetycznych, ma się przez całe życie, a alergia na gluten mija z czasem.

Alergia na gluten - badania

Kluczowe znaczenie dla pacjenta ma odpowiedź na pytanie czy jego dolegliwości są wynikiem alergii na gluten czy celiakii. Eksperci Polskiego Stowarzyszenia Osób z Celiakią i na Diecie Bezglutenowej przyznają jednak, że badania laboratoryjne mają ograniczone znaczenie w diagnostyce alergii pokarmowej. Jedynie ujemne testy skórne z dużym prawdopodobieństwem potrafią wykluczyć alergię na gluten. Eksperci podkreślają: pewność, że objawy alergii na gluten nie są objawami celiakii, może dać tylko oznaczenie poziomu przeciwciał przeciwko endomyzjum mięśni gładkich (IgAEmA) lub przeciwko tranglutaminazie tkankowej (tTG), które nie występują w przypadku alergii na gluten. 

Jednocześnie najbardziej wiarygodnym testem w diagnostyce alergii pokarmowej, także w alergii na gluten, jest dieta eliminacyjna, po której wprowadza się uczulające pokarmy testując reakcje organizmu.

Czytaj też:

Joanna Barczykowska-Tchorzewska
Artykuł napisany przez
Joanna Barczykowska-Tchorzewska
Od początku związana z dziennikarstwem medycznym. Autorka licznych wywiadów, artykułów oraz reportaży poświęconych zdrowiu i medycynie. Wyróżniona w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2015 przez Stowarzyszenie Dziennikarze dla Zdrowia. W latach 2009-2010 związana z Gazetą Wyborczą, od 2010 do 2015 roku odpowiadała za dział zdrowie w serwisach i dzienniku „Polska The Times. Dziennik Łódzki”. Od 2016 roku związana z Medme.pl, jako redaktor naczelna portalu i wiceprezes spółki Pharma Partner.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Parenting
Przeczytaj artykuł
Ranking aspiratorów do nosa 2021. Jaki wybrać?
Dziecko z aspiratorem przy nosie
Przeczytaj artykuł
CRP u dziecka - norma i wyniki. Co oznacza podwyższone?
Dziecko w czasie badania
Przeczytaj artykuł
Krochmal do kąpieli dla dzieci. Co daje? Jak zrobić?
Dziecko po kąpieli
Podobne artykuły
Dziecko z zapaleniem napletka
Zapalenie napletka u dziecka - domowe sposoby i leczenie
Niemowlę z krostami na twarzy
Skaza białkowa u niemowląt - objawy, przyczyny i dieta
Produkty bogate w laktozę
Nietolerancja laktozy - objawy u niemowląt, dorosłych i prawidłowa dieta
Roztocza - czym są, gdzie występują i jak się ich pozbyć?
Może to Cię zainteresuje
Owoce dzikiej róży
Olej z dzikiej róży - właściwości. Jak i na co stosować?
Zabieg operacyjnego przeszczepu trzustki
Przeszczep trzustki - czy jest możliwy i ile się czeka?
Widok kominów z fabryk zanieczyszczających powietrze
Zanieczyszczenia powietrza - źródła. Jaki wpływ na zdrowie?
Felinoterapeutka ze swoim kotem
Felinoterapia - czym jest terapia z kotem i komu może pomóc?
Sonda redakcyjna
Jak długo trwały kolki u Twojego dziecka?