Płatki owsiane - czy zawierają gluten? Właściwości i kalorie

Odpowiedź na pytanie czy płatki owsiane zawierają gluten wbrew pozorom nie jest jednoznaczna. Dlaczego? Gdzie kupić i jak rozpoznać płatki owsiane bezglutenowe?
Danie z płatkami owsianymi
Źródło: 123RF

Spis treści

Czym jest gluten?

Aby odpowiedzieć sobie na pytanie czy płatki owsiane są produktem bezglutenowym, najpierw trzeba zrozumieć czym jest gluten. To nic innego jak mieszanka białek roślinnych zawierających gluteniny
i gliadyny. Naturalnie występują one w ziarnach zbóż takich, jak pszenica, żyto i jęczmień. Znajdują się także we wszystkich przetworach i produktach je zawierających. Co ciekawe, to właśnie gluten nadaje elastyczność i lepkość ciastom i innym wypiekom.

Płatki owsiane a gluten

Owies jest zbożem, które glutenu nie zawiera, jednak osoby chorujące na celiakię, czyli nietolerancję glutenu, nie powinny go spożywać. Wszystko dlatego, że owies może zostać „zanieczyszczony” glutenem wskutek kontaktu z innymi zbożami, do którego może dojść podczas zbiorów, transportu lub przechowywania.

Płatki owsiane - właściwości

Płatki owsiane posiadają bardzo dużo wartości odżywczych. To źródło błonnika, białka, aminokwasów, witamin z grupy B oraz witaminy E. Płatki owsiane są również bogate w żelazo, magnez, cynk, potas, fosfor, wapń, selen, miedź oraz nienasycone kwasy tłuszczowe. Duża zawartość błonnika sprawia, że płatki owsiane dają uczucie sytości, oczyszczają przewód pokarmowy i regulują przemianę materii. Osobom z problemami z przewodem pokarmowym zaleca się spożywanie płatków błyskawicznych, gdyż są one lekkostrawne. Osoby zdrowe powinny spożywać płatki górskie lub zwykłe, ponieważ
w procesie ich produkcji nie dochodzi do utraty witamin i minerałów.

Płatki owsiane - kalorie

W 100 g płatków owsianych znajduje się 366 kalorii. Do przygotowania dużej porcji owsianki potrzeba około pół szklanki płatków – taka ilość produktu zawiera zaledwie 180 kcal. Płatki owsiane posiadają średnią wartość indeksu glikemicznego, czyli 40. Osoby przestrzegające diety z niskim IG mogą więc włączyć je do swojego jadłospisu, jednak nie powinny jeść ich zbyt często i w dużych ilościach.

Gluten w płatkach owsianych

Ze względu na bogactwo witamin i minerałów znajdujących się w płatkach owsianych, osoby, które ograniczają gluten w diecie z własnego wyboru nie powinny rezygnować ze spożywania owsa. Inaczej sprawa wygląda w przypadku osób zmagających się z celiakią, bowiem już niewielka ilość glutenu może wywołać u nich nieprzyjemne objawy. Z tego względu chorzy muszą bezwzględnie wyeliminować
z diety wszystkie produkty zawierające gluten oraz te, które mogą być nim zanieczyszczone. Spożywanie zwykłych płatków owsianych jest więc niewskazane.

Płatki owsiane bezglutenowe

W sklepach ze zdrową żywnością od niedawna można znaleźć bezglutenowe płatki owsiane. Ich cena jest zwykle aż czterokrotnie wyższa od zwykłych płatków. Warto dodać, że zgodnie z rozporządzeniem Komisji (WE) nr 41/2009 dotyczącym składu i etykietowania produktów spożywczych „produkt bezglutenowy” to taki, w którym zawartość glutenu nie przekracza 2 mg/100g. Należy pamiętać, że produkty bezglutenowe są oznaczone symbolem przekreślonego kłosa.

Zobacz też:

Oceń artykuł

(liczba ocen 28)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!

Zamknij