Alternaria – co to jest? Alergia, pylenie

Alternaria to rodzaj grzybów pleśniowych, które występują właściwie wszędzie, dlatego bardzo trudno ustrzec się przed pyleniem zarodników tych mikroorganizmów. Jak rozpoznać ten typ alergii i jak sobie radzić w obliczu uczulenia na Alternaria?
Grzyby pleśniowe
Źródło: 123RF

Spis treści

Co to jest Alternaria?

Alternaria to grzyby pleśniowe. Wśród tej kategorii organizmów można wyróżnić kilkaset gatunków. Najczęściej występujące odmiany tych grzybów to m.in.:

 • Alternaria alternata;
 • Alternaria brassicae;
 • Alternaria tenuissima (Alternaria tenuis);
 • Alternaria mali.

Warto bliżej przyjrzeć się grzybom z kategorii Alternaria. Co to jest za organizm?

To rodzaj workowców, należących do klasy Dothideomycetes. Są to mikroskopijne grzyby, których człowiek nie jest w stanie zobaczyć bez użycia mikroskopu. Większość z nich stanowi saprotrofy, pasożyty, a część należy określić jako endemity. Bytują one niemal w każdym środowisku, tak zewnętrznym, jak i wewnętrznym. Można je spotkać w każdym zakątku świata, zatem warunki klimatyczne nie stanowią dla tych grzybów żadnej bariery ochronnej.

Oznacza to, że człowiek, zwłaszcza podatny na działanie pyłków alergizujących, styka się z tymi grzybami na każdym kroku: w domu, pracy oraz na dworze. Ocenia się, iż ten rodzaj grzybów uczula najczęściej, zwłaszcza dzieci.

Jak objawia się alergia na Alternaria?

Jak rozpoznać, że któryś z domowników może mieć uczulenie na grzyby Alternaria? Alergia na te drobnoustroje objawia się przede wszystkim:

Nierzadko do tych symptomów dopisuje się także astmę (również taką z nasilonymi oznakami). Osoby uczulone na Alternaria mogą obserwować u siebie też częste zapalenia krtani.

W grupie, która jest wyjątkowo narażona na uczulenie na ten rodzaj grzybów znajdują się dzieci, ponieważ nie mają one jeszcze w pełni wykształconego systemu odpornościowego, a powszechność występowania zarodników Alternaria jest ogromna.

Ponadto te grzyby pleśniowe przyczyniają się do pojawienia się alergii pokarmowych. Dlatego reakcja organizmu po kontakcie z tym alergenem może też dotyczyć układu trawiennego, a nawet zmian na skórze i w gałkach ocznych.

Zarówno dzieci, jak i dorośli są narażeni na wystąpienie objawów alergii na grzyby. Co więcej reakcje uczuleniowe na te grzyby odnotowuje się również wśród zwierząt.

Kiedy pyli Alternaria?

W jakim okresie należy być szczególnie czujnym? Czas pylenia omawianych grzybów pleśniowych przypada na sezon letni i trwa aż do jesieni, konkretnie rozpościera się na miesiące od czerwca czasem nawet do października.

W temperaturze między 22 a 28 stopni Celsjusza (czyli między czerwcem a sierpniem) alergicy najsilniej odczuwają działanie zarodników pleśniowych.

Gdzie dokładnie występują Alternaria? Pylenie tych mikroorganizmów może docierać zarówno ze środowiska zewnętrznego, jak i wewnętrznego. Na dworze można w bardzo łatwy sposób zetknąć się z pyłkami tych pleśni, ponieważ bytują one na resztkach liści, na roślinach, warzywach i owocach, w glebie, itp. Dodatkowo należy podkreślić, że są one lekkie, więc bez przeszkód mogą być transportowane przez wiatr na wiele kilometrów.

Poza tym zarodniki Alternaria zasiedlają także materiały włókiennicze, klimatyzację, kanalizację, parapety, wilgotne ściany, czy żywność. Ze względu na to, iż sprzyjają im ciepłe, wilgotne i suche warunki, bardzo dobrze oraz szybko namnażają się przede wszystkim w takich pomieszczeniach jak łazienka, kuchnia, komórka, strych, czy garaż.

Alergia na Alternaria

W jaki sposób radzić sobie w obliczu alergii na ten rodzaj grzybów? Przede wszystkim należy zadbać o czystość wokół siebie oraz higienę osobistą.

Szczególny wzgląd należy mieć na regularne i staranne czyszczenie:

 • lodówki,
 • zlewu kuchennego,
 • umywalki,
 • wanny,
 • kabiny prysznicowej,
 • nawet pralki.

Okazuje się, że pleśnie bardzo lubią osadzać się w bębnie pralki oraz na gumowej powierzchni otworu wlotowego. Ponadto trzeba zwrócić uwagę na stan fug oraz samych kafelek łazienkowych, które często są „oblepione” tymi grzybami pleśniowymi. Co więcej należy systematycznie usuwać resztki jedzenia z kuchni, także z lodówki.

Innym schowkiem, w którym można spotkać zarodniki tych grzybów jest pojemnik na chleb. On także powinien być regularnie przemywany. Zjedzenie pokrytych cząsteczkami Alternaria pokarmów może spowodować objawy uczuleniowe.

Te pleśniowe grzyby gromadzą się również w ziemi, także doniczkowej, dlatego powinno się usunąć z mieszkania, w którym przebywa alergik wszystkie kwiaty w donicach.

Pomieszczenia domowe oraz te znajdujące się w pracy trzeba jak najczęściej wietrzyć (co najmniej dwa razy dziennie) oraz zapewnić sprawną wentylację w tych miejscach. Wietrzenie należy także rozszerzyć na pościel. Nie powinno się z kolei używać nawilżaczy powietrza.

Leczenie alergii na Alternaria

Jakie postępowanie natomiast rekomenduje medycyna w walce z uczuleniem na Alternaria? Leczenie tego rodzaju alergii opiera się głównie na terapii objawowej.

Stosuje się zatem m.in.:

 • leki wziewne,
 • preparaty antyhistaminowe,
 • środki zmniejszające reakcje uczuleniowe na skórze,
 • medykamenty rozszerzające oskrzela, itd.

Metoda kuracji jest wybierana przez lekarza specjalistę (najczęściej jest nim alergolog, niekiedy pulmonolog) indywidualnie dla danego pacjenta.

Medycy rzadko decydują się na wprowadzenie odczulania do leczenia alergii na Alternaria. Powodem jest brak dostatecznej liczby badań dotyczących skuteczności i bezpieczeństwa stosowania szczepionek odczulających. Ten rodzaj immunoterapii trwa dość długo, szacuje się, że dwa razy tyle co odczulanie pacjenta uczulonego na trawy. Trzeba się też liczyć z tym, że te szczepienia nie są refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia i mogą wywołać wiele skutków ubocznych, takich jak np. astma.

Poza obranymi przez lekarza metodami leczniczymi pacjent musi również stosować się do powyższych zasad, związanych m.in. z obowiązkiem utrzymywania czystości w domu oraz pracy, czy unikaniem ekspozycji na pyłki bytujące na zewnątrz, które są szczególnie aktywne w suche, gorące i wietrzne dni.

Zobacz też:

Bibliografia

 • Marcinkowska Joanna, Oznaczanie rodzajów grzybów sensu lato ważnych fitopatologii, Powszechne Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, 2012, Warszawa, ISBN 9788309010487.
 • Rapiejko P. (pod redakcją Fala Andrzeja M.), Najczęstsze alergeny i ich występowanie. Alergia, choroby alergiczne, astma., Medycyna Praktyczna, Kraków, 2011, str. 143-144.
 • Obtułowicz Krystyna, Alergologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa, 2016, s. 53, ISBN 978-83-200-5101-8.

Oceń artykuł

(liczba ocen 0)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!