Alergia sprawcą reumatyzmu?

Zło tkwi w mleku – tak mówią najnowsze badania.
 

Istnieją pokarmy, które mogą wywoływać bóle stawów, stany zapalne oraz obrzęki, także w przypadku nierozpoznanego schorzenia reumatycznego. Teorię tą wysnuł reumatolog ze Szpitala im. Księżniczki Aleksandry w Harlow, który prowadził obserwację przypadków, które sam nazywał „alergicznym zapaleniem maziówki”, czyli zapaleniem błony maziowej wyściełającej od wewnątrz torebkę stawową oraz wydzielającej płyn stawowy. Zapalenie stawów charakteryzujące się obrzękiem oraz bólem bardzo często współwystępuje z reakcjami alergicznymi takimi jak pokrzywka, zapalenie skóry i katar sienny.

Z życia wzięte…

Potwierdzeniem powyższej teorii jest przypadek 49-letniej kobiety powracającej do lekarza z nawracającymi bólami stawów oraz pokrzywką, która na skutek błędnej diagnozy reumatoidalnego zapalenia stawów przyjmowała przeciwbólowe oraz przeciwzapalne środki farmakologiczne. Okazało się, że przyczyną dolegliwości było mleko i jego przetwory, co potwierdził przeprowadzony test prowokacyjny.

Zobacz wideo: Alergia jest dziedziczna

Zło tkwi w mleku?

Istnieje wiele dowodów na to, że przetwory mleczne są czynnikiem rozwoju choroby reumatycznej. Jeśli masz objawy reumatyczne, wyeliminuj z diety mleko i jego przetwory na tydzień i obserwuj, czy następuje poprawa.
Dr Richard Panush prowadził badania na królikach, w których okazało się, że zmiana płynów z wody na mleko powoduje zapalenie torebek stawowych. Istnieje wiele przypadków tej zależności potwierdzonej także u ludzi.

Z życia wzięte…

Jednym z przypadków potwierdzających powyższą regułę jest 52-letnia kobieta, której dolegliwości reumatyczne uzależnione były od podaży mleka. Dowodem na to był test, polegający na podawaniu pacjentce kapsułek zawierających mleko w proszku, które powodowały nasilenie objawów w ciągu 1-2 dni od przyjęcia tabletki.

Pogłębione badania udowodniły, że reumatyzm może mieć ścisły związek z nietolerancją laktozy lub alergią na mleko. Dotyczy to przede wszystkim kobiet, gdyż w badaniu na pacjentach z reumatyzmem, wyłączenie z diety produktów mlecznych powodowało znaczną poprawę wśród kobiet z niedoborem cukru trawiącego mleko – laktazy.
Nie jest możliwe jednoznaczne określenie częstotliwości występowania „alergicznego reumatyzmu”. Szacunkowe badania, wahają się w szerokich granicach. Warto jednak cierpiąc na reumatyzm obserwować nasilenie objawów występujących po spożyciu określonych pokarmów.

ek

Zobacz więcej: (Prawie) wszystko o reumatyzmie

Oceń artykuł

(liczba ocen 19)

Pytanie: Przy wyborze suplementów diety sprawdzam:

  Skład

  Markę produktu

  Opinie o produkcie 

  Cenę 

  Czas na jaki wystarczy opakowanie

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA