string(8) "szukanie" Alergia sprawcą reumatyzmu?

Alergia sprawcą reumatyzmu?

Zło tkwi w mleku – tak mówią najnowsze badania.

Spis treści

Istnieją pokarmy, które mogą wywoływać bóle stawów, stany zapalne oraz obrzęki, także w przypadku nierozpoznanego schorzenia reumatycznego. Teorię tą wysnuł reumatolog ze Szpitala im. Księżniczki Aleksandry w Harlow, który prowadził obserwację przypadków, które sam nazywał „alergicznym zapaleniem maziówki”, czyli zapaleniem błony maziowej wyściełającej od wewnątrz torebkę stawową oraz wydzielającej płyn stawowy. Zapalenie stawów charakteryzujące się obrzękiem oraz bólem bardzo często współwystępuje z reakcjami alergicznymi.

Z życia wzięte…

Potwierdzeniem powyższej teorii jest przypadek 49-letniej kobiety powracającej do lekarza z nawracającymi bólami stawów oraz pokrzywką, która na skutek błędnej diagnozy reumatoidalnego zapalenia stawów przyjmowała przeciwbólowe oraz przeciwzapalne środki farmakologiczne. Okazało się, że przyczyną dolegliwości było mleko i jego przetwory, co potwierdził przeprowadzony test prowokacyjny.

Zobacz wideo: Alergia jest dziedziczna

Zło tkwi w mleku?

Istnieje wiele dowodów na to, że przetwory mleczne są czynnikiem rozwoju choroby reumatycznej. Jeśli masz objawy reumatyczne, wyeliminuj z diety mleko i jego przetwory na tydzień i obserwuj, czy następuje poprawa. Dr Richard Panush prowadził badania na królikach, w których okazało się, że zmiana płynów z wody na mleko powoduje zapalenie torebek stawowych. Istnieje wiele przypadków tej zależności potwierdzonej także u ludzi.

Z życia wzięte…

Jednym z przypadków potwierdzających powyższą regułę jest 52-letnia kobieta, której dolegliwości reumatyczne uzależnione były od podaży mleka. Dowodem na to był test, polegający na podawaniu pacjentce kapsułek zawierających mleko w proszku, które powodowały nasilenie objawów w ciągu 1-2 dni od przyjęcia tabletki.

Pogłębione badania udowodniły, że reumatyzm może mieć ścisły związek z nietolerancją laktozy lub alergią na mleko. Dotyczy to przede wszystkim kobiet, gdyż w badaniu na pacjentach z reumatyzmem, wyłączenie z diety produktów mlecznych powodowało znaczną poprawę wśród kobiet z niedoborem cukru trawiącego mleko – laktazy. Nie jest możliwe jednoznaczne określenie częstotliwości występowania „alergicznego reumatyzmu”. Szacunkowe badania, wahają się w szerokich granicach. Warto jednak cierpiąc na reumatyzm obserwować nasilenie objawów występujących po spożyciu określonych pokarmów.

Oceń artykuł

(liczba ocen 22)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!

Zamknij