Przekwitanie automatycznie kojarzone jest z kobietą, jednakże ten wyjątkowy pod względem zachodzących w organizmie zmian, czas dotyczy również mężczyzn.
Czym jest andropauza?
Andropauza to ciąg przemian zachodzących w organizmie, ściśle związanych z widoczną wraz z wiekiem słabnącą efektywnością gospodarki hormonalnej (u mężczyzn od 30 roku życia poziom testosteronu spada o 10 procent, co dekadę). W ujęciu biopsychospołecznym andropauza określana jest jako sygnalizacja szeregu dolegliwości w sferze somatycznej, psychologicznej i seksualnej – o podłożu wielonarządowych zmian w organizmie – starzeniu się.
Najczęstszymi widocznymi objawami obniżonej produkcji testosteronu i innych hormonów (m.in. hormonu wzrostu, melatoniny) oraz osłabienia funkcji wielu narządów i układów w organizmie są:
- niski popęd seksualny,
- zmiany emocjonalne i psychologiczne,
- zmniejszona masa mięśniowa,
- zmniejszenie siły mięśni,
- wzrost tkanki tłuszczowej na wyższych i środkowych częściach ciała,
- osteoporoza lub osłabienie kości i ból pleców.
Należy jednak pamiętać, że andropauza w każdym przypadku może ujawniać się inaczej oraz rozwijać się z różnym stopniem intensywności, a postawienie diagnozy odbywa się w oparciu o szczegółowy wywiad z pacjentem (test diagnostyczny – kwestionariusz Morleya) i badanie krwi.
Leczenie
W celu zmniejszenia i złagodzenia uciążliwych skutków ubocznych stosuje się terapię hormonalną. Przeciwwskazaniami w leczeniu testosteronem są współistniejące schorzenia, takie jak:
- choroby wątroby,
- choroby serca lub naczyń krwionośnych,
- choroby nerek,
- powiększony gruczoł prostaty,
- rak prostaty,
- obrzęk (twarzy, rąk, stóp),
a także:
- stosowanie niektórych leków,
- alergie.
Czytaj też: Choroba Fabry'ego
Lepiej zapobiegać, niż leczyć – działania profilaktyczne
Czynnikami zmniejszającymi ryzyko przedwczesnego wystąpienia andropauzy są: właściwy styl życia, prawidłowo skomponowana, oparta o wszystkie niezbędne składniki odżywcze dieta (m.in.: kwas foliowy i witaminę C wykazujące korzystne działanie na potencję oraz żywotność plemników), unikanie używek typu alkohol, czy papierosy, regularna, umiarkowana aktywność fizyczna, jak również wystarczająca ilość snu.