Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗
Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗
Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗

Jak poprawić potencję w starszym wieku?

Tabletki na potencję to środki idealnie wycelowane w czuły punkt każdego mężczyzny. Niezależnie od faktycznych potrzeb, lansowane wzorce kulturowe nakazują cieszyć się pełną sprawnością seksualną do późnych lat życia. Dziś jest to już możliwe, leki na potencję faktycznie pozwalają uzyskać i utrzymać wzwód na czas stosunku nawet mężczyznom, którzy z racji wieku mieli z tym duży problem. Zresztą – nie tylko im. Zobacz czym są i jak działają środki na potencję, czy są w sprzedaży tabletki na potencję bez recepty, a także – jakie są domowe sposoby na potencję.
Starsze osoby z niskim libido
Źródło: 123RF
Spis treści

Reklama

Tabletki na potencję - czym jest wzwód?

Zanim powiemy czym są tabletki na potencję, wyjaśnić musimy czym jest wzwód członka. To pozwoli lepiej zrozumieć mechanizm działania leków na potencję. Mówiąc najprościej, wzwód członka, to jego powiększenie się i stwardnienie wskutek zwiększonego dopływu i zmniejszonego odpływu krwi z penisa.

Aby do tego doszło, konieczne jest sprawne współdziałanie ośrodkowego i obwodowego układu nerwowego oraz układu naczyniowego. W stanie spoczynku, ciała jamiste penisa są niemal puste. Sytuacja zmienia się wskutek pobudzenia – dwojakiego rodzaju. Albo pobudzenia za pomocą bodźców zmysłowych, wyobrażeń pochodzących z mózgu, albo pobudzenia dotykowego, mechanicznego, poprzez podrażnienie zakończeń nerwowych znajdujących się w penisie i w jego okolicach.

Podniecony organizm wytwarza tlenek azotu w śródbłonku naczyń. Tlenek azotu zaś bierze udział w powstawaniu  związku o nazwie cGMP.  Obniża on stężenie kationów wapnia (Ca2+) w cytoplazmie komórek mięśni gładkich. W efekcie mięśnie gładkie naczyń doprowadzających krew do penisa rozluźniają się i krew zaczyna wypełniać ciała jamiste członka. Jednocześnie, w miarę wypełniania się ciał jamistych, następuje zaciskanie się naczyń żylnych, co z kolei skutkuje zmniejszonym odpływem krwi z prącia.  I oto cała tajemnica erekcji.

Reklama

Jak działają tabletki na erekcję?

Teraz możemy już wyjaśnić, jak działają tabletki na erekcję. Przede wszystkim musimy pamiętać, że tabletki na potencję nie są lekami zwiększającymi pożądanie, czy afrodyzjakami. Leki na potencję oddziałują w obszarze układu, o którym powiedzieliśmy powyżej.

W leczeniu problemów z erekcją stosuje się dziś przede wszystkim tak zwane inhibitory fosfodiesterazy. Działanie tego typu leków na erekcję polega na hamowaniu aktywności enzymu PDE5, który odpowiada za rozkład cGMP. Powoduje on zwiększone stężenie cGMP w ciałach jamistych penisa i pozwala osiągnąć, tudzież utrzymać wzwód.

Tabletki na potencję - co zawierają?

Środki na potencję będące inhibitorami fosfodiesterazy, zawierają jedną z trzech substancji czynnych o podobnym działaniu. Najstarszą z nich jest sildenafil, znajdujący się między innymi w słynnej viagrze. Nowsze leki na potencję tego samego typu to wardenafil i tadalafil. Środki te różnią się między sobą głównie czasem działania.

Nadmieńmy w tym miejscu, że  niekiedy stosuje się też leki na potencję zwiększające poziom testosteronu – wyrównanie jego poziomu zwiększa syntezę tlenku azotu.

Reklama

Tabletki na potencję bez recepty

Do niedawna wszystkie środki na potencję dostępne w legalnym obrocie, kupić można było wyłącznie na receptę. W 2016 roku w Polsce do sprzedaży dopuszczono pierwszy lek na potencję, którego kupno nie wymaga wcześniejszej wizyty u lekarza. Nie mniej – zalecamy lekarską konsultację przed podjęciem jakiejkolwiek próby leczenia zaburzeń erekcji. Wymaga to bowiem dokładnej analizy stanu zdrowotnego pacjenta, ze szczególnym uwzględnieniem układu naczyniowego. Pamiętajmy też, że przyjmowanie środków na potencję jest absolutnie zabronione w zestawieniu z niektórymi lekami, o czym najlepiej poinformuje nas lekarz.

Reklama

Na potencję - zastrzyk w penis

Leki na potencję podaje się nie tylko w tabletkach. Choć nie każdego ta wizja zachwyci ze względu na inwazyjność, należy wiedzieć, że w przypadku gdy nie działają tabletki, na potencję stosuje się też środki podawane w zastrzykach. Iniekcję wykonuje się bezpośrednio w prącie.

Popularne leki na potencję w zastrzykach wykorzystują działanie substancji o nazwie alprostadyl, która jest związkiem chemicznym najczęściej stosowanym w leczeniu zakrzepowo-zrostowego zapalenia naczyń, w celu zwiększenia ukrwienie kończyn.

Alprostadyl jako środek na potencję, wstrzyknięty do penisa zwiększa jego ukrwienie i co za tym idzie – wywołuje wzwód. Tego typu leki na potencję zaczynają działać po 5-20 minutach, a efekt utrzymuje się przez 30-60 minut. Bywa, że wzwód nie maleje bezpośrednio po wytrysku, a dopiero po upływie określonego czasu.

Reklama

Na potencję - do cewki moczowej

Alprostadyl można też dostarczyć do penisa w inny sposób – na przykład za pomocą urządzenia nazwanego z angielskiego MUSE, co jest skrótem od Medicated Urethal System for Erection (można to przetłumaczyć jako „docewkowy system leczący zaburzenia wzwodu”.

Idea MUSE polega na wprowadzeniu do cewki moczowej cienkiej rurki, przez którą wprowadza się maleńką tabletkę z alprostadylem. Mimo pewnej przewagi nad zastrzykami, ten środek na potencję też ma swoje wady – nie jest tak skuteczny, jak zastrzyki, mimo iż wymaga wprowadzenia do organizmu dużo większej dawki substancji czynnej.

Alprostadyl można też wprowadzić do cewki moczowej w postaci kremu, który wciera się w okolice jej ujścia za pomocą specjalnej pipety.

Pamiętajmy – przed zaaplikowaniem tego typu środków należy oddać mocz. Natomiast wizyta w toalecie już po przyjęciu alprostadylu osłabi wzwód.

Reklama

Co źle wpływa na potencję?

Zanim wejdziemy do apteki po tabletki na potencję  albo inne środki stymulujące wzwód – pamiętajmy, że zaburzenia erekcji są dysfunkcją, która może mieć różnorakie podłoże, a przyczyny pogrupować można w kilka kategorii. Najważniejsze z nich to przyczyny somatyczne, hormonalne i emocjonalne. Mówiąc nieco bardziej dokładnie, zaburzenia erekcji mogą być wywoływane przez:

  • Zaburzenia hormonalne, takie jak niedobór testosteronu. Jest to problem, który narasta z wiekiem
  • Zmiany naczyniowe - na przykład niedrożność naczyń krwionośnych wskutek miażdżycy; uszkodzenie naczyń dostarczających krew do prącia
  • Choroby przewlekłe: miażdżyca, cukrzyca, niewydolność nerek i wątroby, stwardnienie rozsiane, choroby układu krążenia
  • Choroby gruczołu krokowego – przerost prostaty, nowotwór prostaty
  • Choroby i urazy kręgosłupa oraz rdzenia kręgowego, gdzie znajduje się ośrodek erekcji
  • Przyjmowanie leków – na przykład antydepresantów oraz obniżających ciśnienie tętnicze
  • Alkohol, papierosy i inne używki
  • Długotrwały i sytuacyjny stres

Domowe sposoby na potencję

W wielu przypadkach, środkiem zaradczym na zaburzenia erekcji będą pewne zmiany, które można w łatwy sposób zaprowadzić w swoim domu. Domowe sposoby na potencję? Choćby lepsza dieta i unikanie używek.

To też dbałość o kondycję i zdrowie w ogóle – jak wspomnieliśmy wyżej – problemy z potencją mogą być jedynie objawem innych schorzeń. Zmiany w domu, w domowej sypialni, mogą też do pewnego stopnia przynieść efekty, jeśli chodzi o zaburzenia o podłożu emocjonalnym.

Nic nie zastąpi profesjonalnej psychoterapii, ale czasem wystarczającą pomocą może się okazać czuła, mądra i wyrozumiała partnerka. A poza tym warto stosować starą zasadę – nic na siłę. Wtedy łatwiej o efekt.

Czytaj również
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Libido i potencja
Obwód penisa - jak zwiększyć obwód penisa?
Rozmiar penisa
Hiszpańska mucha - co to jest i jak działa? Dawkowanie
Hiszpańska mucha
Jak wydłużyć stosunek? Domowe sposoby czy tabletki?
Sposoby na wydłużenie stosunku
Podobne artykuły
Przeciętny rozmiar penisa
Średnia długość członka w Polsce i na świecie. Ile centymetrów ma przeciętnie penis we wzwodzie i spoczynku?
Mierzenie penisa centymetra krawieckiego
Jak zmierzyć długość członka? Czy rozmiar penisa w ogóle ma znaczenie?
Kobieta odczuwa przyjemność i ściska mężczyznę za rękę
Kobiecy wytrysk - jak wygląda i co oznacza? Jak go osiągnąć?
Mężczyzna szukający sposobów na powiększenie penisa
Powiększanie penisa - domowe sposoby i ćwiczenia
Zdrowotne korzyści orgazmu
Zdrowotne korzyści z orgazmu. Czym jest orgazm, jak go osiągnąć i dlaczego warto?

Reklama


Jak leczyć się w prywatnych szpitalach? 🏥
Sprawdź!