
Spis treści
- Asthenozoospermia normy
- Asthenozoospermia przyczyny
- Asthenozoospermia leczenie
- Badanie spermy, czyli nie ma się czego wstydzić
Ruchliwość plemników sprawdza się w trakcie badania nasienia, tzw. seminogramu. To bardzo ważne badanie w diagnostyce niepłodności, które pozwala określić, ile w jednym mililitrze nasienia znajduje się plemników, jaka jest objętość ejakulatu, ruchliwość plemników, ich budowa, żywotność, obecność białych krwinek.
Asthenozoospermia normy
Zgodnie z wytycznymi Światowej Organizacji Zdrowia za wartości prawidłowe przyjmuje się, że w godzinę od ejakulacji w spermie powinno być:
- 25 procent plemników szybkiej kategorii A (to plemniki, które poruszają się ruchem postępowym szybkim, liniowo-postępowym szybkim, żwawym postępowym, szybkim linearnym)
- 50 procent plemników kategorii A i B (plemniki wolnej kategorii B poruszają się ruchem postępowym wolnym, wolnym linearnym i nielinearnym)
Jeśli wyniki odbiegają od normy mężczyzna ma najczęściej problemy z zapłodnieniem, które wymagają dalszej diagnostyki i konsultacji z andrologiem.
Asthenozoospermia przyczyny
Do głównych przyczyn asthenozoospermii należą:
- nadużywanie alkoholu i palenie papierosów
- różnego rodzaju stany zapalne w obrębie jąder i najądrza i układzie moczowym
- infekcje bakteryjne lub wirusowe, które prowadzą do powstania przeciwciał przeciwplemnikowych unieruchamiających plemniki
- przegrzewanie miejsc intymnych
- zaburzenie czynności prostaty
- zwiększona lepkość nasienia
- zwiększona aglutynacja lub agregacja plemników
- mukowiscydoza
- zespół wrogiego najądrza
- zespół Kartagenera
- zespół nieruchomych rzęsek
- żylaki powrózków nasiennych
- czynniki toksyczne np. metale ciężkie
- ekspozycja na pole elektromagnetyczne.
Asthenozoospermia leczenie
Przy zmniejszeniu ruchliwości plemników, która może wynikać ze stanów zapalnych lekarz może zalecić przyjmowanie kompleksu witamin B, E, B12, witaminy C oraz preparatów żelaza, wapnia i fosforu.
Trzeba także zmienić dotychczasowy tryb życia i zrezygnować z gorących kąpieli, seansów w saunie, podgrzewanych foteli w samochodzie, trzymania laptopa na kolanach, noszenia obcisłej bielizny, picia alkoholu i palenia papierosów. Poprawę ruchliwości plemników powinno się zauważyć po 1,5 miesiąca, po tym czasie warto powtórzyć badanie nasienia.
Zobacz też: Wodniak jądra
Badanie spermy, czyli nie ma się czego wstydzić
Dla wielu mężczyzn badanie spermy to jedno z bardziej krępujących badań, ale trzeba pamiętać, że to podstawa diagnozowania niepłodności. Wytrysk na zawołanie wywołany masturbacją w obcym miejscu czasem bywa prawdziwym wyzwaniem, zwłaszcza dla młodych niedoświadczonych mężczyzn. Czasem zdarza się, że lekarz zezwoli na pobranie spermy w domu, trzeba wtedy jednak pamiętać o tym, że próbka w sterylnym pojemniku musi trafić w ciągu 30 minut do laboratorium. Warunkiem koniecznym jest także utrzymanie przez cały czas próbki w temperaturze zbliżonej do temperatury ciała i ochrona jej przed światłem. Nie jest to łatwe, dlatego lekarze zalecają wykonanie badania w poradni, bo gwarantuje to, że wynik nie zostanie zafałszowany.
Nasienie powinno pochodzić z pierwszego wytrysku i nie może być pobrane z tradycyjnej prezerwatywy, która może być pokryta preparatem plemnikobójczym. Coraz częściej w niektórych klinikach są jednak dostępne specjalne prezerwatywy, które pozwalają na pobranie próbki w trakcie stosunku z partnerką.
Nie wykonuje się natomiast badania próbki, która została pobrana w trakcie stosunku przerywanego, bo można stracić w ten sposób pierwszą porcję spermy, która zawiera najwięcej plemników. Badanie wykonuje się po wstrzemięźliwości seksualnej, która powinna trwać 3-5 dni przed badaniem (niektórzy zalecają 2-7 dni).
Czytaj też:
Oceń artykuł
(liczba ocen 18)
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!