Dla Ciebie, na zdrowie!

Asthenozoospermia - leczenie, przyczyny i wpływ na płodność

Asthenozoospermia oznacza, że w nasieniu jest zbyt mało odpowiednio ruchliwych plemników, żeby mogło bez problemu dojść do naturalnego zapłodnienia komórki jajowej. Często zmniejszona ruchliwość plemników występuje u panów, którzy palą papierosy, nadużywają alkoholu, noszą zbyt ciasną bieliznę i często korzystają z gorących kąpieli.
Plemniki
Źródło: 123RF
Spis treści

Ruchliwość plemników sprawdza się w trakcie badania nasienia, tzw. seminogramu. To bardzo ważne badanie w diagnostyce niepłodności, które pozwala określić, ile w jednym mililitrze nasienia znajduje się plemników, jaka jest objętość ejakulatu, ruchliwość plemników, ich budowa, żywotność, obecność białych krwinek.

Reklama

Asthenozoospermia normy

Zgodnie z wytycznymi Światowej Organizacji Zdrowia za wartości prawidłowe przyjmuje się, że w godzinę od ejakulacji w spermie powinno być:

 • 25 procent plemników szybkiej kategorii A (to plemniki, które poruszają się ruchem postępowym szybkim, liniowo-postępowym szybkim, żwawym postępowym, szybkim linearnym)
 • 50 procent plemników kategorii A i B (plemniki wolnej kategorii B poruszają się ruchem postępowym wolnym, wolnym linearnym i nielinearnym)

Jeśli wyniki odbiegają od normy mężczyzna ma najczęściej problemy z zapłodnieniem, które wymagają dalszej diagnostyki i konsultacji z andrologiem.

Asthenozoospermia przyczyny

Do głównych przyczyn asthenozoospermii należą:

 • nadużywanie alkoholu i palenie papierosów
 • różnego rodzaju stany zapalne w obrębie jąder i najądrza i układzie moczowym
 • infekcje bakteryjne lub wirusowe, które prowadzą do powstania przeciwciał przeciwplemnikowych unieruchamiających plemniki
 • przegrzewanie miejsc intymnych
 • zaburzenie czynności prostaty
 • zwiększona lepkość nasienia
 • zwiększona aglutynacja lub agregacja plemników
 • mukowiscydoza
 • zespół wrogiego najądrza
 • zespół Kartagenera
 • zespół nieruchomych rzęsek
 • żylaki powrózków nasiennych
 • czynniki toksyczne np. metale ciężkie
 • ekspozycja na pole elektromagnetyczne.

Reklama

Asthenozoospermia leczenie

Przy zmniejszeniu ruchliwości plemników, która może wynikać ze stanów zapalnych lekarz może zalecić przyjmowanie kompleksu witamin B, E, B12, witaminy C oraz preparatów żelaza, wapnia i fosforu.

Trzeba także zmienić dotychczasowy tryb życia i zrezygnować z gorących kąpieli, seansów w saunie, podgrzewanych foteli w samochodzie, trzymania laptopa na kolanach, noszenia obcisłej bielizny, picia alkoholu i palenia papierosów. Poprawę ruchliwości plemników powinno się zauważyć po 1,5 miesiąca, po tym czasie warto powtórzyć badanie nasienia.

Badanie spermy, czyli nie ma się czego wstydzić

Dla wielu mężczyzn badanie spermy to jedno z bardziej krępujących badań, ale trzeba pamiętać, że to podstawa diagnozowania niepłodności męskiej. Wytrysk na zawołanie wywołany masturbacją w obcym miejscu czasem bywa prawdziwym wyzwaniem, zwłaszcza dla młodych niedoświadczonych mężczyzn.

Czasem zdarza się, że lekarz zezwoli na pobranie spermy w domu, trzeba wtedy jednak pamiętać o tym, że próbka w sterylnym pojemniku musi trafić w ciągu 30 minut do laboratorium. Warunkiem koniecznym jest także utrzymanie przez cały czas próbki w temperaturze zbliżonej do temperatury ciała i ochrona jej przed światłem. Nie jest to łatwe, dlatego lekarze zalecają wykonanie badania w poradni, bo gwarantuje to, że wynik nie zostanie zafałszowany.

Nasienie powinno pochodzić z pierwszego wytrysku i nie może być pobrane z tradycyjnej prezerwatywy, która może być pokryta preparatem plemnikobójczym. Coraz częściej w niektórych klinikach są jednak dostępne specjalne prezerwatywy, które pozwalają na pobranie próbki w trakcie stosunku z partnerką.

Nie wykonuje się natomiast badania próbki, która została pobrana w trakcie stosunku przerywanego, bo można stracić w ten sposób pierwszą porcję spermy, która zawiera najwięcej plemników. Badanie wykonuje się po wstrzemięźliwości seksualnej, która powinna trwać 3-5 dni przed badaniem (niektórzy zalecają 2-7 dni).

Czytaj również
Joanna Barczykowska-Tchorzewska
Artykuł napisany przez
Joanna Barczykowska-Tchorzewska
Od początku związana z dziennikarstwem medycznym. Autorka licznych wywiadów, artykułów oraz reportaży poświęconych zdrowiu i medycynie. Wyróżniona w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2015 przez Stowarzyszenie Dziennikarze dla Zdrowia. W latach 2009-2010 związana z Gazetą Wyborczą, od 2010 do 2015 roku odpowiadała za dział zdrowie w serwisach i dzienniku „Polska The Times. Dziennik Łódzki”. Od 2016 roku związana z Medme.pl, jako redaktor naczelna portalu i wiceprezes spółki Pharma Partner.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Parenting
Przeczytaj artykuł
Jak zwiększyć płodność? 8 sposobów na poprawę płodności
Para trzymająca się za ręce
Przeczytaj artykuł
Impotencja - leczenie, przyczyny i objawy impotencji u mężczyzn
Mężczyzna z problemem impotencji
Przeczytaj artykuł
Teratozoospermia - leczenie, przyczyny i wpływ na płodność
Plemniki o nieprawidłowej budowie
Podobne artykuły
Dawca nasienia
Dawstwo - komórek jajowych i nasienia. Jak zostać dawcą?
Kalendarz miesiączkowy
Dni płodne po okresie - kiedy są oraz ile trwają?
Mężczyzna zastanawia się
Jak zwiększyć ilość spermy? Sposoby domowe i lecznicze
Meski uklad rozrodczy
Napletek - czym jest? Budowa, funkcje, choroby i leczenie
Może to Cię zainteresuje
Sproszkowana chlorella
Chlorella - właściwości i działanie. Z czym nie łączyć?
Antyoksydanty
Wolne rodniki - powstawanie i skutki. Jak się ich pozbyć?
Olej lniany na drewnianej desce z ziarnami siemienia lnianego
Olej lniany - właściwości i skutki uboczne. Na co pomaga?
Korzeń żeń-szenia na wiklinowym półmisku
Żeń-szeń - jakie ma właściwości i na co pomaga? Działanie

Reklama


Jaki aparat słuchowy wybrać?
Kliknij tutaj!