Rekordowa liczba zwolnień L4 od psychiatry. Polacy nie wytrzymują presji. Sprawdź❗
Rekordowa liczba zwolnień L4 od psychiatry. Polacy nie wytrzymują presji. Sprawdź❗
Rekordowa liczba zwolnień L4 od psychiatry. Polacy nie wytrzymują presji. Sprawdź❗

Biopsja prostaty - przygotowanie. Kiedy można po niej współżyć?

Biopsja jest standardowym sposobem diagnozowania raka prostaty, który pozwala także na ocenę jego złośliwości. Wycinek do badania najczęściej pobiera się przez odbytnicę i lekarz wykonuje biopsję pod kontrolą USG. Zobacz, jak przygotować się do biopsji stercza.
Badanie diagnozujące raka gruczołu krokowego
Źródło: 123RF
Spis treści

Rak prostaty jest podstępnym nowotworem o charakterze złośliwym, który we wczesnej fazie nie daje żadnych objawów. W Polsce zapada na niego 20-100 tys. mężczyzn.

Najczęściej pojawia się u panów w okolicach 50. roku życia i jest na drugim miejscu wśród nowotworów, które są przyczyną śmierci mężczyzn. Dlatego tak ważne są badania profilaktyczne, które pozwolą wykryć zmiany chorobowe we wczesnym etapie.

Gdy podczas badania per rectum (tzw. badanie DRE, czyli kontrola stanu prostaty palcem przez odbytnicę) i badania PSA (określenie stężenia antygenu typowego dla prostaty) lekarz urolog zauważy niepokojące zmiany skieruje pacjenta na biopsję prostaty.

Reklama

Na czym polega biopsja prostaty?

Biopsja stercza jest zabiegiem inwazyjnym, który polega na pobraniu wycinka do badania histopatologicznego. Trwa nie dłużej niż 10 minut.

W trakcie biopsji gruboigłowej lekarz urolog wprowadza przez odbyt pacjenta tzw. pistolet biopsyjny z igłami, dzięki którym można pobrać materiał do badania. Biopsja prostaty wykonywana jest pod kontrolą USG transrektalnego (przezodbytniczego). Podczas badania pacjent leży na boku.

W trakcie biopsji cienkoigłowej wykonuje się nakłucie igłą o grubości 1.2 mm w okolicy krocza lub przez cewkę moczową.Najczęściej pobiera się od kilku do kilkunastu wycinków, które poddaje się badaniu mikroskopowemu, w trakcie, którego można określić, czy w badanej tkance występują zmiany nowotworowe i o jakim charakterze. Wyniki najczęściej są znane po 3 tygodniach.

Reklama

Biopsja prostaty - wskazania

Pacjent zostanie skierowany na biopsje stercza, jeśli wcześniejsze badania i wyniki wskazują na możliwość raka prostaty. Badanie wykonuje się najczęściej, gdy chory ma:

  • podwyższony poziom PSA
  • nieprawidłowości w badania DRE, np. wyczuwalne guzki
  • wcześniejsza biopsja nie wykazała zmian nowotworowych, ale wynik PSA jest zły
  • wcześniejsza biopsja wykazała komórki o nieprawidłowej budowie, choć nie wykryto komórek nowotworowych

Reklama

Przygotowanie do biopsji prostaty

Przed wykonaniem biopsji pacjent musi poinformować lekarza o lekach, które przyjmuje i niektórych chorobach. To ważne, zwłaszcza, jeśli chory ma problemy z krzepnięciem krwi, przyjmuje leki, które mogą zaburzać krzepnięcie krwi, ma wszczepioną sztuczną zastawkę serca lub rozrusznik.

Jeśli pacjent na stałe bierze leki obniżających krzepnięcie krwi (Acenocumarol, Acard, Polocard, Ticlo, Ticlopidyna) musi je ostawić na tydzień przed biopsją stercza. Gdy nie może tego zrobić ze względów zdrowotnych, lekarz zaleci mu leczenie przeciwkrzepliwe w postaci zastrzyków. Po 5 dniach od wykonania biopsji można powrócić do przyjmowania leków przeciwkrzepliwych.

Przed badaniem lekarz przepisze pacjentowi także profilaktycznie antybiotyk, który ma zmniejszyć ryzyko stanu zapalnego prostaty po biopsji gruczołu krokowego. Antybiotyk trzeba przyjąć wieczorem dzień przed biopsją oraz rano w dniu badania. Biopsja nie wymaga bycia na czczo, więc pacjent może normalnie zjeść śniadanie, zalecane jest natomiast wypróżnienie przed badaniem (choć nie ma wskazań do wykonania lewatywy). 

W dniu biopsji oraz przez kolejne 5 dni pacjent powinien unikać gorących kąpieli, jazdy na rowerze oraz dużej aktywności fizycznej.

Reklama

Skutki uboczne biopsji gruczołu krokowego

Trzeba pamiętać, że biopsja jest badaniem inwazyjnym i niesie ze sobą ryzyko powikłań. Do najczęstszych skutków ubocznych należą:

  • zapalenie prostaty
  • krwawienie z cewki moczowej
  • krwawienie z odbytu
  • zatrzymanie moczu

Czasami może wystąpić gorączka po biopsji prostaty. Jeśli pacjent odczuwa dodatkowo ból w kroczu trzeba się niezwłocznie skontaktować z lekarzem. Podobnie jak w sytuacji, gdy przez 8 godzin pacjent nie może oddać moczu lub przez 2-3 dniu utrzymuje się silne krwawienie z cewki moczowej lub odbytnicy.

Niewielkie ilości krwi w stolcu, moczu i nasieniu nie są niczym niepokojącym i mogą się pojawiać nawet przez 4 tygodnie po wykonaniu biopsji.

Reklama

Biopsja prostaty - przeciwwskazania

Nie każdego chorego można skierować na biopsje prostaty. Badanie takie nie jest możliwe u osób po operacji resekcji odbytnicy lub obecności przetoki okołoodbytniczej. Przeciwwskazaniem mogą być również zaburzenia krzepnięcia krwi.

Reklama

Czy biopsja prostaty jest bolesna?

To pytanie zadaje sobie każdy pacjent skierowany na biopsję stercza. To badanie na pewno nie jest komfortowe, ale nie można powiedzieć, żeby było bardzo bolesne. Pacjent czuje nieznaczne ukłucie w momencie pobierania wycinka do badania, a w trakcie całego badania charakterystyczne jest uczucie parcia na stolec i ucisku na gruczoł krokowy.

Pacjenci  mogą rano w dniu badania sięgnąć po czopki przeciwbólowe (najlepiej na 30 min przed wstaniem z łóżka) lub inne leki przeciwbólowe w postaci tabletek. 

Joanna Barczykowska-Tchorzewska
Artykuł napisany przez
Joanna Barczykowska-Tchorzewska
Od początku związana z dziennikarstwem medycznym. Autorka licznych wywiadów, artykułów oraz reportaży poświęconych zdrowiu i medycynie. Wyróżniona w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2015 przez Stowarzyszenie Dziennikarze dla Zdrowia. W latach 2009-2010 związana z Gazetą Wyborczą, od 2010 do 2015 roku odpowiadała za dział zdrowie w serwisach i dzienniku „Polska The Times. Dziennik Łódzki”. Od 2016 roku związana z Medme.pl, jako redaktor naczelna portalu i wiceprezes spółki Pharma Partner.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Badania
Badanie PSA - normy (wolny, całkowity). Jakie są wskazania do wykonania testu?
Badanie raka prostaty dzięki PSA
Ginekolog dla mężczyzn - jak wygląda wizyta u androloga?
Ginekolog dla mężczyzn
Kiedy i jak zrobić badanie OCT?
Optyczna koherentna tomografia dna oka
Podobne artykuły
Pobieranie krwi do badania
CMV IgM - cena i normy. Kiedy niereaktywny i reaktywny?
Badanie poziomu CMV IgG
CMV IgG – jak badanie wpływa na ciążę i rozwój płodu?
Badanie EMG
Badanie EMG (elektromiografia) - jak wygląda i ile trwa? Cena i wyniki
Kobieta na badaniu ultrasonograficznym
Kiedy i gdzie warto wykonać badanie USG?
Próbki krwi
Co to jest badanie LDH i kiedy je wykonać? Sprawdź, co oznaczają wyniki

Reklama


1/3 kobiet ma niedobór tego pierwiastka 😲
Sprawdź powód!