Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗
Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗
Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗

Zespół policystycznych jajników a starania o dziecko. Jakie są szanse?

Zespół policystycznych jajników – wiele pacjentek, słysząc taką diagnozę, obawia się problemów z zajściem w ciążę. Jednak prawidłowe leczenie tej choroby zwiększa szansę na posiadanie dzieci. Jak wygląda ta zależność?
Książka i stetoskop
Źródło: 123RF
W skrócie
  • Zespół policystycznych jajników powoduje nieregularność lub brak owulacji. Dlatego może powodować problemy z zajściem w ciążę.
  • Aby kobieta chorująca na PCOS mogła starać się o dziecko, konieczne jest u niej przywrócenie właściwej gospodarki hormonalnej. Odpowiednie leczenie może wyregulować owulację i tym samym – umożliwić zapłodnienie.
SPRAWDŹ TEŻ: Dieta przy PCOS - co jeść? Jadłospis
Spis treści

Reklama

Zespół policystycznych jajników a ciąża

Zespół policystycznych jajników (PCOS) to jedno z najpowszechniej występujących w wieku reprodukcyjnym kobiecych zaburzeń hormonalnych. Szacuje się, że cierpi na nie około 15% młodych kobiet. Jak zatem wygląda relacja PCOS a ciąża? Czy dolegliwość ta wyklucza szanse na posiadanie potomstwa?

Najczęstszą bezpośrednią przyczyną zespołu policystycznych jajników jest nadmierna stymulacja jajników przez hormony (głównie testosteron lub insulinę). Pośrednio wpływają na ten stan czynniki genetyczne i niewłaściwy tryb życia.

Zespół może utrudniać starania o dziecko oraz samą ciążę. Kobiety w ciąży przy PCOS są bardziej narażone na poronienie lub przedwczesny poród, dlatego powinny być pod stałą opieką lekarza prowadzącego i stosować się do jego zaleceń.

Oprócz tego, że istnieje zależność policystyczne jajniki a ciąża, choroba ta objawia się:

W zależności od organizmu, przy PCOS mogą wystąpić wszystkie wymienione objawy lub tylko niektóre z nich i to z różnym natężeniem. Dlatego przy każdym zaobserwowaniu zmian w cyklu menstruacyjnym należy skonsultować się z ginekologiem.

 

Reklama

Zespół policystycznych jajników a zajście w ciążę

Choroba ta prowadzi do dość poważnych wahań w gospodarce hormonalnej organizmu, dlatego pacjentki boją z PCOS boją się, że nie będą mogły mieć dzieci.

Czy przy zespole policystycznych jajników (PCOS) można zajść w ciążę? Zaburzenia towarzyszące schorzeniu rzeczywiście mogą utrudniać starania o potomstwo, jednak całkowicie nie wykluczają szansy na urodzenie dziecka. Ważne jest, by młoda kobieta po postawieniu diagnozy nie odwlekała zbyt długo decyzji o ciąży. Z wiekiem problem może się pogłębiać i zmniejszać prawdopodobieństwo zapłodnienia.

Zajście w ciążę przy PCOS nie jest niemożliwe, jednak starania mogą być wydłużone, a choroba musi być odpowiednio leczona. Jeśli leczenie jest właściwie dobrane i skutkuje przywróceniem równowagi hormonalnej, pacjentka ma duże szanse na urodzenie dziecka.

Skąd w ogóle bierze się zależność PCOS a zajście w ciążę? Niepłodność wynikająca z policystycznych jajników ma związek z brakiem owulacji.

 

Reklama

Owulacja przy zespole policystycznych jajników

Brak owulacji, czyli uwolnienia komórki jajowej z jajnika, uniemożliwia jej zapłodnienie przez męską komórkę rozrodczą. Jak wygląda zależność PCOS a owulacja i z czego ona wynika?

Przy regularnym cyklu menstruacyjnym, u kobiet zdrowych, owulacja następuje zwykle około 14. dnia przed kolejną miesiączką. Jest to moment, kiedy dojrzała komórka jajowa pozbywa się swej osłony i przemieszcza z jajnika do jajowodu, stając się gotową do zapłodnienia.

Przy PCOS owulacja albo nie następuje w ogóle, albo w momencie innym niż u zdrowej kobiety, utrudniając starania o zajście w ciążę. Z czego to wynika? Przyczyną są zaburzenia hormonalne – nieodpowiednie stężenie hormonów hamuje dojrzewanie komórki jajowej, a w efekcie prowadzi również do braku jej uwolnienia.

Często zaburzona przez PCOS owulacja wiąże się z zaburzeniami samej miesiączki – jej nieregularnością lub całkowitym brakiem. Dlatego jakiekolwiek wahania cyklu warto zgłosić lekarzowi.

 

Reklama

Jak zajść w ciążę przy zespole policystycznych jajników?

Skoro choroba ta prowadzi do zaburzeń cyklu menstruacyjnego i hamuje dojrzewanie komórki jajowej, jak zajść w ciążę przy PCOS? Przede wszystkim należy postępować zgodnie z zaleceniami lekarza specjalisty, ponieważ każdy przypadek powinien być odrębnie rozpatrywany, a leczenie dobierane indywidualnie. Wiele zależy od wieku pacjentki, stopnia zaawansowania zaburzeń czy ogólnego stanu zdrowia.

Kiedy pacjentka cierpi na PCOS, a zajście w ciążę jest dla niej trudne, powinna niezwłocznie poddać się terapii regulującej jej gospodarkę hormonalną. Wyrównanie stężenia odpowiednich hormonów znacząco zwiększa szansę na przywrócenie owulacji, a tym samym – na zapłodnienie.

Czy możliwa jest przy PCOS ciąża bez leczenia? Są metody, które zwiększają prawdopodobieństwo zapłodnienia, zalecane pacjentkom z policystycznymi jajnikami, jak choćby odpowiednia dieta, czy regulowanie masy ciała. W wielu przypadkach jednak okazują się one nieskuteczne i dopiero podjęcie leczenia przynosi rezultaty.

 

Reklama

Objawy ciąży przy zespole policystycznych jajników

Zwykle pierwszym objawem u kobiet w ciąży jest brak miesiączki, dopiero później pojawiają się inne symptomy, takie jak mdłości, bolesność piersi, częste oddawanie moczu. Pierwsze objawy ciąży przy PCOS mogą nie być tak samo oczywiste i od razu zauważone, ponieważ zaburzenia hormonalne towarzyszące chorobie powodują wahania w regularności cyklu menstruacyjnego. Brak miesiączki może więc być przez pacjentkę odebrany jako objaw dolegliwości, a nie początku ciąży.

Ciąża przy policystycznych jajnikach jest bardziej narażona na poronienie lub przedwczesny poród, dlatego kobieta zmagająca się z zespołem powinna częściej kontrolować stan zdrowia swój i dziecka i uważać na siebie przez cały czas trwania ciąży.

Kobiety z PCOS w ciąży powinny również zwracać większą uwagę na poziom cukru, ponieważ zmiany hormonalne towarzyszące schorzeniu zwiększają ryzyko wystąpienia cukrzycy ciążowej.

Czytaj również

Bibliografia

  • M. Kostecka, Zespół policystycznych jajników – rola diety i suplementacji we wspomaganiu leczenia, w: Kosmos. Problemy Nauk Biologicznych, tom 67, 2018 numer 4 (321), strony 855–862
  • T. Issat, M. A. Nowicka, A. J. Jakimiuk, Zespół policystycznych jajników (PCOS) a ryzyko występowania cukrzycy ciążowej (GDM), w: Ginekologia Polska 2015, 86, 392-395
  • M. Kuligowska-Jakubowska, J. Dardzińska, D. Rachoń, Zaburzenia gospodarki węglowodanowej u kobiet z zespołem wielotorbielowych jajników, w: Diabetologia Kliniczna, 2012, tom 1, nr 5
Justyna Gabrysiak-Kula
Artykuł napisany przez
Justyna Gabrysiak-Kula
W 2009 roku zdobyła tytuł magistra kulturoznawstwa Uniwersytetu Łódzkiego. Pierwsze doświadczenia zawodowe zdobyła w Radiu Łódź, współtworząc audycje młodzieżowe. Od kilku lat pracuje jako copywriter, specjalizując się w tematyce medycznej, kosmetycznej, parentingowej i w dziedzinach pokrewnych. Napisała dotąd setki artykułów o zdrowiu. Prywatnie wychowuje dzieci, pływa i czyta książki, choć to właśnie pisanie było zawsze jej ulubionym zajęciem.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Niepłodność
Naprotechnologia - metoda leczenia niepłodności
Zapłodnienie komórki jajowej
Niepłodność męska - przyczyny, badania, leczenie
Para na wizycie u specjalisty
Kiedy można mówić o niepłodności immunologicznej? Czy jest wyleczalna?
Para borykająca się z problemem niepłodności
Podobne artykuły
Plemniki w czasie zapłodnienia
Słabe plemniki - mała ruchliwość plemników powoduje niepłodność?
Plemniki o nieprawidłowej budowie
Teratozoospermia - przyczyny, indeks i leczenie. Czy jest szansa na ciążę?
Plemniki
Asthenozoospermia - leczenie, przyczyny i wpływ na płodność
Mężczyzna u lekarza
Seminogram - jak wygląda rozszerzone badanie nasienia?
Para z problemami z zajściem w ciążę
Jakie są przyczyny niepłodności pierwotnej u kobiet i mężczyzn?

Reklama


Niesamowite ptaki, których śpiew słychać wiosną!
Sprawdź!