Atopowe zapalenie skóry (AZS) u niemowląt i dzieci - leczenie i objawy

Dziecko z atopowym zapaleniem skóry
Źródło: 123RF
Atopowe zapalenie skóry (AZS) to jedna z najczęściej występujących chorób skórnych u dzieci. W Polsce problem z tym schorzeniem ma już co piąty maluch. Czym jest AZS i jak pielęgnować atopową skórę u dziecka?
 

Atopowe zapalenie skóry to choroba, której dokładne przyczyny nie są do końca znane. Wiadomo jednak, że posiada ona podłoże alergiczne i pojawia się u dzieci, u których układ odpornościowy nie funkcjonuje prawidłowo. AZS może być także uwarunkowane genetycznie – maluch, którego jeden z rodziców walczy z atopowym zapaleniem skóry, jest zagrożony wystąpieniem tej choroby znacznie bardziej niż inne dzieci.

Atopowe zapalenie skóry u niemowląt

Schorzenie może wystąpić nawet u kilkumiesięcznego niemowlęcia. Pierwsze i zarazem najbardziej podstawowe objawy to sucha skóra i uporczywy świąd – gdy się pojawią, warto skonsultować się z lekarzem. AZS u niemowląt występuje najczęściej pod postacią wysypki, której towarzyszy rumień, a zmiany pojawiają się zazwyczaj na policzkach i owłosionej skórze głowy.

Zobacz wideo: Jak kąpać, przewijać i szczepić niemowlaka?

Atopowe zapalenie skóry u dzieci

AZS to choroba przewlekła, dlatego nawet jeśli zostanie zwalczona w wieku niemowlęcym, prawdopodobieństwo, że nawróci po kilku latach jest wysokie. U większych dzieci zmiany skórne występują głównie pod kolanami i w zgięciach łokci, a także na rękach i stopach. Skóra staje się wówczas zgrubiała i szorstka. U nastolatków AZS może obejmować jeszcze większą powierzchnię ciała.

Sprawdź też: Zespół Patau u noworodka

AZS u dzieci – pielęgnacja

Atopowe zapalenie skóry wymaga specjalnego traktowania. Zmiany skórne u dzieci należy natłuszczać emolientami, czyli preparatami, które wzmacniają barierę lipidową skóry i zabezpieczają ją przed nadmierną utratą wody. Specyfików emolientowych używa się także do mycia dziecka. Sama kąpiel nie powinna trwać dłużej niż kwadrans. Po tym czasie ciało malucha należy dokładnie i delikatnie osuszyć, przykładając ręcznik do ciała. Pocieranie mogłoby dodatkowo podrażnić skórę. Trzeba pamiętać także o obcinaniu paznokci u dziecka (zapobiegnie to drapaniu) oraz kupowaniu przewiewnej, najlepiej bawełnianej odzieży. Ubrania pierzemy w hipoalergicznym proszku bez detergentów w składzie i dokładnie płuczemy.

Zobacz też: Róża - choroba skóry

Atopowe zapalenie skóry u niemowląt – leczenie

W walce z AZS niezwykle istotna jest odpowiednia pielęgnacja, jednak w okresach zaostrzenia choroby należy podjąć także leczenie. Jego metody zależą zarówno od stanu skóry, jak i wieku dziecka. Zazwyczaj wystarczy podanie preparatów przeciwhistaminowych, choć w ostrzejszych fazach należy miejscowo zaaplikować sterydy. Czasami zamiennie stosuje się maści przeciwzapalne, które mają podobne działanie, a przy tym zdecydowanie mniej możliwych skutków ubocznych. W przypadku zakażenia bakteryjnego konieczne jest przyjęcie antybiotyku. Jednym ze sposobów leczenia jest także naświetlanie promieniami UV.

Czytaj też: Łojotokowe zapalenie skóry - dieta i domowe sposoby

Atopowe zapalenie skóry u dzieci – dieta

Po tym, jak lekarz zdiagnozuje u dziecka AZS warto wykonać badania w kierunku alergii pokarmowej, aby dowiedzieć się, co należy wykluczyć z diety malucha. Jednym z najczęściej uczulających produktów jest mleko krowie oraz produkty wytworzone na jego bazie. Dzieci z AZS nie powinny także jeść pokarmów zwiększających wydzielanie histaminy. Należą do nich przede wszystkim owoce cytrusowe, pomidory i czekolada.

Zobacz też:

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

Pytanie: Czy skorzystasz z bezpłatnego szczepienia przeciw pneumokokom czy wybierzesz płatną szczepionkę?

  Wybiorę szczepionkę bezpłatną

  Wybiorę szczepionkę płatną

  Przed wyborem muszę poznać opinię lekarza

  Przed wyborem poznam opinię innych rodziców

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA