Łojotokowe zapalenie skóry - dieta i domowe sposoby


 
Starszy niż rok
Łojotokowe zapalenie skóry to choroba, która ma tendencje do nawracania. W walce z nią pomocne mogą okazać się domowe sposoby oraz odpowiednia, bogata w witaminy i mikroelementy dieta. Co warto jeść, a czego nie należy spożywać w przypadku łojotokowego zapalenia skóry?

Łojotokowe zapalenie skóry atakuje przede wszystkim ludzi, u których występuje łojotok, a także osoby podatne na stres i te, które źle się odżywiają. Schorzenie najczęściej dotyka mężczyzn, choć podatne na nie są także kobiety z zaburzeniami hormonalnymi, np. zespołem policystycznych jajników. ŁZS objawia się łuszczącymi rumieniami o nieregularnych kształtach, nierzadko swędzącymi. Bywa, że zmiany te przybierają miejscami kolor żółty. Oznaki łojotokowego zapalenia skóry najczęściej pojawiają się na owłosionych obszarach ciała, a także na plecach, udach, klatce piersiowej, twarzy i w okolicach za uszami.

Zobacz także: Liszaj płaski

Łojotokowe zapalenie skóry – odpowiednia dieta

W walce z łzs bardzo duże znaczenie ma dieta, a zły sposób odżywiania bywa jednym z powodów pojawienia się choroby. Za wystąpienie objawów łojotokowego zapalenia skóry odpowiedzialny jest niedobór witamin z grupy B i cynku – są to zatem składniki, których nie może zabraknąć w diecie osoby zmagającej się z tą przypadłością. Zalecane jest jedzenie mięsa drobiowego, cielęciny, wołowiny, jagnięciny, chudej wieprzowiny, dziczyzny i ryb – najlepiej ugotowanych lub upieczonych. Do codziennego menu należy włączyć także kasze (zwłaszcza gryczaną) oraz wszelkiego rodzaju pestki, orzechy i nasiona. Ważnym elementem diety są owoce i warzywa. Spożywamy je na surowo lub gotujemy na parze. Należy pamiętać również o piciu niegazowanej wody mineralnej (minimum 1,5l dziennie) oraz naparów ziołowych – szałwii, rumianku i pokrzywy.

Dieta przy ŁZS – czego unikać?

Osoby walczące z łojotokowym zapaleniem skóry powinny unikać przede wszystkim cukru i wszelkich produktów, w których on występuje – jogurtów, soków czy gazowanych napojów. Odstawić należy również alkohol, ostre przyprawy, wędzone wędliny i pleśniowe sery. Objawy łzs może zaostrzyć spożywanie białego pieczywa, oczyszczonego ryżu, kawy, herbaty, dużych ilości soli i produktów przetworzonych, np. gotowych sosów. Warto pamiętać, że pierwsze efekty stosowania odpowiedniej diety na łojotok nie pojawią się z dnia na dzień. Najczęściej widać je po 3-4 tygodniach.

Zobacz też: Róża - choroba skóry

Domowe sposoby na łojotokowe zapalenie skóry głowy

Leczenie łzs polega głównie na łagodzeniu objawów i zmniejszeniu populacji grzyba Malassezia, który przyczynia się do rozwoju choroby. Ostre, zaognione zmiany zawsze wymagają kontaktu z lekarzem, który przepisze odpowiednie preparaty. Leczenie farmakologiczne warto wzbogacić o domowe sposoby. Tego rodzaju metody mogą sprawdzić się również w walce z pierwszymi, łagodnymi objawami łzs i zahamować rozwój choroby. W przypadku łojotokowego zapalenia skóry głowy zastosujmy płukankę z octu jabłkowego. W szklance wody rozpuszczamy łyżkę octu – taką miksturę wcieramy w skórę głowy po jej umyciu i zostawiamy do wyschnięcia.

Sprawdź też: Liszajec zakaźny

Roztworem możemy polać też włosy na całej długości, dzięki czemu staną się one lśniące i miękkie. Dobre efekty przyniesie również łagodząca maska do włosów z jogurtu i miodu. Zadziała ona kojąco, nawilżająco i przeciwgrzybiczo. Wystarczy zmieszać kubeczek jogurtu naturalnego (bez dodatku cukru!) z łyżeczką miodu naturalnego i wetrzeć go w skórę głowy i włosy. Całość należy owinąć przezroczystą folią i pozostawić na 15-20 minut, a następnie umyć i wysuszyć głowę. Pamiętajmy, że jeśli domowe sposoby nie przyniosą porządnych efektów, trzeba będzie skonsultować się z lekarzem.

Zobacz też: