Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗
Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗
Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗

Badania tarczycy - kiedy wykonać i jak się do nich przygotować? Cena

Badanie tarczycy to zarówno sposób na trafną diagnostykę, jak i profilaktykę chorób tego gruczołu. Poznaj najpopularniejsze sposoby badań i zobacz, na czym polegają.
Osoba w czasie badania tarczycy
Źródło: 123RF
W skrócie
 • Istnieje szereg badań tarczycy pozwalających na diagnostykę tego gruczołu, np. badania z krwi, USG czy scyntygrafia.
 • Wśród podstawowych badań wymienia się oznaczenie poziomu TSH, a także FT3 i FT4.
 • Z badań tarczycy powinni korzystać wszyscy - kobiety, mężczyźni czy dzieci. W Polsce od 1985 roku przeprowadza się badania TSH u noworodków.
Spis treści

Jak zbadać tarczycę?

Jeden z amerykańskich sloganów zachęcających do troski i badania tarczycy brzmiał: “Jeżeli Twoja tarczyca nie działa prawidłowo, to Ty też nie”. Tarczyca to gruczoł, który można kontrolować na wiele sposobów.

Jakie badania tarczycy warto przeprowadzić? Diagnostykę można wykonać w oparciu m.in. o badania hormonalne tarczycy.

Jak wygląda takie badanie? W tym przypadku polega ono na oznaczeniu stężenia TSH, T4 oraz T3 - to właśnie te czynniki można badać w przypadku omawianego gruczołu.

Zastanawiasz się, jak się bada tarczycę oraz na czym polega takie badanie? Do wykonania badania w kierunku tarczycy używa się krwi pacjenta, ale również można przeprowadzić je poprzez cytologię czy obrazowanie USG, o których więcej w dalszej części artykułu.

Z reguły w pierwszej kolejności sprawdza się poziom hormonów tarczycowych we krwi, a następnie, gdy wyniki pozostawiają wątpliwości, zleca się kolejne badania tarczycy.

Reklama

Jakie badania na tarczycę? Rodzaje

Podejrzewasz, że objawy, których doświadczasz, wskazują na problemy z tarczycą? Zastanawiasz się, jakie badania wykonać?

Możesz zacząć od działania we własnym domu przeprowadzając tzw. samobadanie tarczycy. Oczywiście, nie zastąpi ono profesjonalnych testów na tarczycę, ale może stanowić wskazówkę, że z Twoją tarczycą dzieje się coś niepokojącego.

Aby wykonać takie badanie stań przed lustrem, by widzieć przednią część szyi. Następnie wyciągnij szyję ku górze, weź łyk wody i podczas przełykania zaobserwuj, czy pojawiają się na niej jakieś nierówności. Jeżeli tak, może dziać się coś niedobrego z tym gruczołem. Wówczas należy udać się do specjalisty.

Na początku, gdy zgłosisz się do lekarza, wykona on badanie palpacyjne tarczycy, inaczej badanie fizykalne tarczycy. Wśród najpopularniejszych, podstawowych badań tarczycy znajduje się:

 • badanie TSH - poziom tego hormonu daje wstępną odpowiedź na pytanie, jak funkcjonuje tarczyca.

Dodatkowym jest USG tarczycy. Badanie to  nie wymaga szczególnego przygotowania. Wystarczy, że odsłonisz szyję i pozwolisz skontrolować się lekarzowi. To bezinwazyjne i bezbolesne badanie pozwalające na prześwietlenie tarczycy.

Rozszerzone badania tarczycy to:

 • scyntygrafia tarczycy (badanie tarczycy z kontrastem lub badanie radioizotopowe tarczycy) - badanie scyntygraficzne tarczycy daje możliwość uzyskania jej obrazu  i rozpoznania możliwych obecnych w niej przerzutów nowotworowych. To inaczej badanie izotopowe tarczycy albo badanie radiologiczne tarczycy, ponieważ polega na wprowadzeniu do organizmu radioaktywnego izotopu.  Najczęściej wykonuje się takie badanie jodem. Użyty roztwór wypełnia miejsca w miąższu tarczycy i jej guzach. Z takiego badania nuklearnego lekarz jest w stanie wyczytać chorobę;
 • badanie tarczycy TRAb - w tym przypadku materiałem do badania jest krew;
 • badanie TG tarczycy oraz badanie aTG tarczycy - to badania immunologiczne tarczycy wykonywane z krwi, które pozwalają wykryć np. chorobę Hashimoto;
 • badanie BACC tarczycy - to bardzo krótkie badanie, trwające 3-5 sekund, inaczej zwane biopsją aspiracyjną cienkoigłową

Do zaawansowanych badań tego gruczołu należy biopsja tarczycy. Takie rozszerzone badanie tarczycy polega na pobraniu materiału do analizy cytologicznej. Cytologia tarczycy pozwala na potwierdzenie lub wykluczenie toczącego się w organizmie procesu złośliwego.

Wynik badania umożliwiają podjęcie decyzji o rozpoczęciu lub zaniechaniu leczenia operacyjnego. Dzięki biopsji opróżniona zostaje zmiana z płynu. W ten sposób wykrywa się także zapalenia tarczycy. 

Najważniejsze wskazania do wykonania biopsji tarczycy to m.in.

 • wole wieloguzkowe,
 • obecność guzka wyczuwalnego w dotyku,
 • bolesność lub zmieniona konsystencja powiększonej tarczycy.

Dokładnym badaniem jest badanie histopatologiczne tarczycy, które umożliwia ocenę zawartości guzka znalezionego w tym gruczole i wykluczenie niebezpiecznej choroby nowotworowej.

Czym jest panel tarczycowy?

Jeżeli chcesz mieć pełny ogląd sytuacji i stanu swojego zdrowia, warto zdecydować się na zestaw badań tarczycy.

Jakie badania obejmuje panel tarczycowy? W ramach tego pakietu wykonasz następujące kompleksowe badania tarczycy:

To tzw. trójka tarczycowa.

Dobrze zdecydować się na pakiet badań tarczycy wówczas, gdy doświadczasz:

 • ciągłego zmęczenia,
 • zmian skórnych,
 • nerwowości,
 • drażliwości,
 • zaparć,
 • nagłego chudnięcia lub przybierania na wadze,
 • pogorszenia stanu paznokci i włosów.

Reklama

Kiedy badać tarczycę?

Należy pamiętać, że badanie kontrolne tarczycy powinno być wykonywane w celach profilaktycznych minimum raz w roku.

Jeżeli więc zastanawiasz się, kiedy robić badania na tarczycę, pamiętaj, by pretekstem do diagnostyki nie było tylko podejrzenie choroby, ale też działanie w ramach profilaktyki.

Częstsze badania to większa szansa na wykrycie niepożądanych stanów z wyprzedzeniem i skuteczniejsze leczenie - choroba nie dokona wówczas tak ogromnych spustoszeń w organizmie.

Wiesz już, kiedy najlepiej zrobić badania na tarczycę, teraz sprawdź, kiedy to jest wręcz obowiązkowe. Rozważymy tę kwestię w dwóch aspektach:

 • objawy wskazujące na to kiedy zrobić badania na tarczycę - idź na badania, gdy zauważasz u siebie zmęczenie, drażliwość, nagłą utratę lub przybieranie na wadze, pogorszenie stanu włosów czy paznokci oraz inne symptomy mogące być wywołane chorą tarczycą. To, jakie badania należy przeprowadzić, wskaże Ci Twój lekarz. W pierwszej kolejności wykonasz zapewne panel tarczycowy
 • czas wykonania badania - musisz mieć świadomość, że istotny jest też moment w ciągu dnia, kiedy zrobić badanie tarczycy. Np. badanie TSH powinno - zdaniem dr n. med. Ewy Krajewskiej-Siudy - być wykonane w godzinach porannych albo zawsze o tej samej porze w przypadku badań powtarzalnych.

Konkretne problemy z tarczycą analizuje lekarz i wskazuje jakie badania najlepiej wykonać.

Reklama

Jak często badać tarczycę?

Zastanawiasz się, co ile robić badanie tarczycy? Okazuje się, że nawet jeżeli nie doświadczasz żadnych przykrych dolegliwości ze strony tego gruczołu, należy kontrolować go profilaktycznie raz na jakiś czas. Dobrze choć raz w roku wykonywać badania tarczycy, gdy nic Ci nie dolega. Z kolei USG tarczycy należy robić przynajmniej raz na 2 lata.

To, jak często robić badanie tarczycy, uzależnione jest od Twojego stanu zdrowia. Niestety, gdy już chorujesz z powodu tarczycy, badania powinny być wykonywane częściej, zgodnie z zaleceniami lekarza prowadzącego

 Jak często badać TSH, FT4 i FT3? Zazwyczaj trójkę tarczycową należy robić co 3 miesiące, a w przypadku zmiany dawki leku co 6. tygodni. Z kolei wystąpienie Hashimoto klasyfikuje nas do badania antyTPO i antyTG co 3 miesiące.

W ramach kontroli stanu tarczycy, warto wybierać też badania poziomu pierwiastków w organizmie. Jeżeli nie masz już tarczycy, musisz również kontrolować funkcje organizmu i poziom mikro- i makroskładników.

Jak często badać wapń po usunięciu tarczycy? To zależy od tego, co wskaże lekarz, może to być np. co 3 miesiące - rzadziej lub częściej.

Reklama

Kto bada tarczycę?

Czy wiesz, jaki lekarz bada tarczycę? W powszechnym przekonaniu jest to endokrynolog, który zleca różne badania tarczycy. Tymczasem równie dobrze badanie tego gruczołu może wykonać lekarz rodzinny, który w drugiej kolejności kieruje do specjalisty.

Tarczyca jest gruczołem, który ma wpływ na funkcjonowanie całego organizmu. Z tego powodu również lekarze innych specjalności mogą powiązać konkretną dolegliwość z jej złym stanem. Jeżeli więc zastanawiasz się, czy dermatolog może zlecić badanie tarczycy, odpowiedź jest twierdząca.

Warto tu wspomnieć, jaki lekarz docelowo zajmuje się badaniem tarczycy. To tyreolog, czyli specjalista od chorób tarczycy.

Reklama

Gdzie zbadać tarczycę?

Wszystkie badania na tarczycę możesz wykonać zarówno prywatnie, jak i w ramach NFZ. Jeżeli decydujesz się na badania laboratoryjne tarczycy zwykle taka możliwość istnieje w większych miastach. Chcąc skorzystać z tarczycowych badań na NFZ musisz otrzymać skierowanie.

Badania tarczycy na NFZ

W ramach refundacji na NFZ możesz wykonać wszystkie badania na tarczycę. Chcąc skorzystać z darmowych badań tarczycy, musisz jednak otrzymać skierowanie od lekarza rodzinnego lub endokrynologa.

Badanie tarczycy prywatnie

Niektórzy pacjenci zastanawiają się, czy badania na tarczycę są płatne? Płacisz jedynie w przypadku, gdy zdecydujesz się na prywatne badania. Jeżeli nie chcesz czekać na skierowanie lekarskie możesz zatem skorzystać z płatnych badań tarczycy.

Cennik jest uzależniony od konkretnej placówki i miasta. To, ile kosztują badania na tarczycę związane jest też ze skomplikowaniem konkretnego badania. Mniej zapłacisz za badania podstawowe, a więcej za te z panelu rozszerzonego.

Plusem prywatnych badań jest oszczędność czasu i oczekiwania na wystawienie skierowania. Z kolei minusem jest z pewnością to, ile kosztuje badanie tarczycy prywatnie, zwłaszcza w przypadku droższych badań.

Jak się przygotować do badań tarczycy?

Masz zlecone badanie na tarczycę i nie wiesz, jak się przygotować? Otóż, okazuje się, że do praktycznie żadnego badania tarczycy przygotowanie nie jest konieczne. Nie trzeba być na czczo, ważne jednak, by przyjść na badanie rano.

Niewskazane jest przyjmowanie leków na tarczycę przed badaniem krwi.

Podzielone zdania są również w kwestii tego, co może zaburzyć wynik TSH. Postaramy się rozważyć najczęściej pojawiające się wątpliwości związane z wpływem czynników zewnętrznych na TSH i będzie to podpowiedź, jak powinno wyglądać przygotowanie do badania hormonów tarczycy:

 • Czy przeziębienie wpływa na badanie tarczycy? Jak twierdzi prof. dr hab. n. med. Ewa Małecka-Tendera na łamach “Medycyny Praktycznej,, banalna infekcja nie ma wpływu na poziom hormonów tarczycy. Natomiast ciężka ogólna choroba organizmu jak najbardziej.
 • W jakim dniu cyklu wykonać badanie TSH? Badanie tarczycy można wykonać w każdym dniu cyklu, ponieważ nie ma on istotnego wpływu na wynik.
 • Co może fałszować wyniki? Wpływ na to mogą mieć leki, np. przyjęta tabletka na tarczycę przed badaniem krwi, a także stres i wysiłek przed badaniem. Dlatego jeżeli zastanawiasz się, jak przygotować się do badania hormonów tarczycy, przede wszystkim zadbaj o spokój.

Warto również zwrócić uwagę na relację badania tarczycy a alkohol - tak jak w przypadku innych badań z krwi, alkohol wypity nawet 2 dni wcześniej, może istotnie zaburzać wyniki. Dlatego dobrze z niego zrezygnować.

Nie decyduj się też na badanie TSH po kawie, herbacie czy soku, bo może to zaburzyć wyniki.

Badanie tarczycy na czczo

Informację dotyczącą tego, czy na badanie tarczycy trzeba być na czczo, uzyskasz w konkretnym laboratorium. Jeżeli jednak zastanawiasz się, jak co do zasady wygląda procedura i  czy trzeba badań na czczo hormony tarczycy, podkreślamy, że nie jest to wymagane.

Najlepiej jednak wcześniej nic nie przyjmować. Jeżeli zażywasz leki, ustal z lekarzem, czy Twoje badanie tarczycy ma być na czczo, czy masz wciąć lekarstwa pomimo badań.

Ostatecznie to od wskazań laboratorium przeprowadzającego badanie hormonów tarczycy zależy, czy masz być na czczo. 

Badanie krwi określające stan tarczycy na czczo da najbardziej wiarygodny wynik.

Badania tarczycy z krwi

Wykrycie różnych niepokojących stanów związanych z tarczycą można wykonać przeprowadzając badania tarczycy z krwi. Jakie badania krwi zrobić na tarczycę?

 • najważniejsze badania z krwi na tarczycę to oznaczenie TSH, FT3 oraz FT4;
 • badanie tarczycy z krwi to też określenie stężenia przeciwciał anty-TG i anty-TPO;
 • innym istotnym badaniem tarczycy poprzez krew jest oznaczenie poziomu TRAb.

Dobrze, by pobranie krwi przebiegało na czczo, jednak prawidłowy wynik powinien być też uzyskany bez ścisłego przestrzegania tego warunku.

Jeżeli lekarz podejrzewa raka tarczycy również zleca badania krwi - oprócz tych podstawowych dokonuje również oceny stanu kalcytoniny czy wapnia w surowicy.

Z kolei rozpoznanie Hashimoto wymaga w badaniach krwi oznaczenia poziomu przeciwciał, a także wykonanie badań podstawowych.

Badania hormonów tarczycy

Jakie hormony tarczycy badać? Zacznijmy od tego, że tarczyca produkuje tyroksynę i trijodotyroninę. Jeżeli chodzi o hormony, badanie powinno objąć:

 • badanie FT4 (wolne badanie t4, tyroksyny) - hormon tarczycy wpływający na ogólną kondycję organizmu
 • badanie FT3 (trijodotyronina) - badanie tego hormonu jest istotne z punktu widzenia zdrowia całego organizmu, ponieważ FT3 odpowiada za działanie układu pokarmowego, mięśniowego, bilans wodny i siłę mięśni.

Jakie jeszcze badania wykonać w celu diagnostyki hormonów tarczycy? Oprócz wspomnianych wyżej FT3 i FT4 należy skontrolować także TSH, czyli hormon tyreotropowy wydzielany przez przysadkę mózgową. To badanie również  wykonuje się z krwi.

Badanie krwi pod kątem tarczycy nie jest bardzo inwazyjne - specjalista pobiera próbkę krwi z żyły i potem odsyła materiał do badań.

Badania przeciwciał tarczycy

W procesie badania tarczycy istotne jest też określenie przeciwciał. Obejmuje to:

 • badanie tarczycy anty-tpo - czyli przeciwciała przeciw peroksydazie tarczycowej, które pojawiają się, gdy człowiek choruje na chorobę autoimmunologiczną tarczycy;
 • badanie tarczycy anty-tg - podwyższony wynik może wskazywać na Hashimoto, ale też na raka tarczycy czy na gruczolaka tarczycy.

Badania przy chorobach tarczycy

Podejrzenie każdej choroby tarczycy można zweryfikować poprzez konkretne badania. Poniżej przedstawiamy, które badanie wykorzystuje się do diagnostyki określonych chorób tarczycy.

 • choroba Gravesa-Basedowa - badania, które pomogą w diagnostyce to te z panelu tarczycowego, scyntygrafia i USG tarczycy, a także przeciwciała TRAb;
 • rak tarczycy - to, jakie badania należy wykonać, zależy od lekarza prowadzącego. Z reguły jednak podstawą diagnostyki są: biopsja aspiracyjna, scyntygrafia tarczycy, (a niekiedy też całego ciała), markery nowotworowe tarczycy oraz hormony. Niezależnie od tego, jakie badania na wykrycie raka tarczycy wykonasz, aby być pewnym, czym jest zmiana, konieczna jest biopsja.

Zastanawiasz się, jakie badania pozwolą zdiagnozować guzki na tarczycy? Zwykle jest to badanie przedmiotowe i podmiotowe, a także podstawowe oznaczenia TSH, FT3 i FT4.

O tym, jakie badania wykonać w przypadku podejrzenia zapalenia tarczycy decyduje lekarz. Z reguły jest to TSH, FT3, FT4, a także stężenie anty-TG i anty-TPO.

Badania na niedoczynności tarczycy

Jakie badanie wykrywa niedoczynność tarczycy? Aby potwierdzić niedoczynność tarczycy niezbędne są badania krwi i oznaczenie TF3 i TF4 oraz TSH.

Wyniki badań wskazujące na niedoczynność tarczycy zwykle wiążą się z podniesionym poziomem TSH.

Badania na nadczynność tarczycy

Jak zbadać nadczynność tarczycy? Zwykle diagnostykę pod kątem nadczynności tarczycy rozpoczyna się badaniem krwi i mierzeniem stężenia TSH. Jeżeli jego poziom jest w normie, lekarz może zlecić kolejne badania - tj. pomiar FT3 i FT4.

Wiesz już, jakie badania zrobić na nadczynność tarczycy, zobacz teraz, jak można rozpoznać inne choroby tarczycy.

Badania na Hashimoto

Jeżeli chodzi o badania na Hashimoto, standardowo lekarz rozpoczyna od wykonania badań hormonalnych.

Badania pod kątem Hashimoto są nieco bardziej rozbudowane niż te, robione w celu wykrycia niedoczynności lub nadczynności gruczołu.

Poniżej prezentujemy, jakie badania należy wykonać na wykrycie Hashimoto. Jest to:

 • oznaczenie TSH we krwi,
 • oznaczenie FT4 i FT3,
 • USG tarczycy - osoba chora na Hashimoto może mieć zarówno zmniejszą, jak i zwiększoną tarczycę.

Jakie jeszcze badania warto wykonać w kierunku Hashimoto? Z pewnością będzie to także oznaczenie przeciwciał przeciwtarczycowych w surowicy. Wymienia się tu zazwyczaj anty-TPO i anty-TG. Typowym dla choroby Hashimoto jest zwiększone stężenie anty-TPO.

A co z badaniami kontrolnymi przy Hashimoto? Z reguły trzeba monitorować poziomy TSH, FT4 i FT3, a także wskazanych przeciwciał. Co jakiś czas istotne jest zrobienie USG tarczycy.

Badania przed operacją tarczycy

Zanim zostaniesz poddany operacji tarczycy, musisz przejść wiele badań. Wykonuje się je nie wcześniej niż 2 tygodnie przed planowanym zabiegiem.

Oto, jakie badania przed operacją tarczycy należy wykonać:

 • oznaczenie poziomu hormonów TSH, FT4, FT3 - poziom hormonów jest kontrolowany w celu uniknięcia przełomu tarczycowego, związanego z zagrożeniem życia,
 • badanie przeciwciał,
 • badanie laryngologiczne przed operacją tarczycy, czyli inaczej badanie strun głosowych,
 • biopsja BAAC,
 • USG tarczycy i węzłów chłonnych,
 • scyntygrafia,
 • badanie rentgen klatki piersiowej.

Jakie badania po usunięciu tarczycy?

Tyroidektomia, a więc całkowite usunięcie tarczycy, nakłada na pacjenta obowiązkowych kontroli. Są one zwykle ustalane z lekarzem i odbywają się co kilka miesięcy. Pozwala to na weryfikację stanu zdrowia pacjenta  i wyłapywanie ewentualnych zmian.

Jakie wykonać badania kontrolne po usunięciu tarczycy? Oto lista:

 • oznaczenie poziomu hormonów,
 • USG,
 • oznaczenie przeciwciał,
 • scyntygrafia po usunięciu tarczycy.

Badania przesiewowe tarczycy

Tego rodzaju diagnostykę przeprowadza się w celu wykluczenia chorób endokrynologicznych. W zasadzie do rozpoznania tego rodzaju problemów wystarczy przeprowadzenie badania tyreotropiny czy inaczej TSH oraz tyroksyny wolnej FT4. Te dwa badania pozwalają zwykle rozpoznać chorobę.

W Polsce badania przesiewowe tarczycy u noworodka są przeprowadzane od 1985 roku i  umożliwiają wykrycie choroby, zanim da ona o sobie znać w formie objawów.

Wyniki i normy badań tarczycy

Ile się czeka na wyniki badań tarczycy? Czas oczekiwania na wyniki badań pod kątem choroby tarczycy to zazwyczaj 1 dzień lub - w wyjątkowych sytuacjach - nieco dłużej.

Wynik badania TSH często przesądza o tym, czy ktoś choruje, czy też nie, choć nie jest to jedyny wyznacznik zdrowia. Koniecznie trzeba wykonać dodatkową diagnostykę i oznaczyć również inne hormony.

Jak odczytywać wyniki badań krwi na tarczycę? Zacznijmy od tego, że interpretacja wyników badań tarczycy uzależniona jest od określonej placówki, gdzie przeprowadzane były badania laboratoryjne na tarczycę.

Wartości referencyjne mogą być różne w różnych miejscach. Dlatego zastanawiając się nad tym, jak czytać wyniki badań tarczycy w pierwszej kolejności patrzymy na przedziały wskazane przez laboratorium. (Choć najlepiej, by odczytu wyników dokonał sam lekarz.)

Normy i interpretacja wyników badań hormonów tarczycy mogą się znacznie różnić nie tylko z powodu metody wyznaczania, ale również w kontekście płci, wieku pacjenta. Przejęto jednak, że zwykle TSH w normie wynosi od 0,32-0,5 mU/I.

Z kolei normy badania tarczy pod kątem poziomu FT4 wahają się między 10-34 pmol/l. Natomiast jeśli chodzi o hormon tarczycy FT3 prawidłowe wyniki badań to 2,25-6 pmol/l.

Badania tarczycy u dzieci

Jeżeli choroba tarczycy nie zostanie na czas rozpoznana, może siać spustoszenie w organizmie i negatywnie wpływać na stan psychofizyczny dziecka.

Jakie badania na tarczycę należy wykonać u dzieci? Badanie tarczycy u dzieci specjalnie nie różni się od badań u dorosłych. Standardowo u dziecka wykonuje się badanie TSH, a także oznaczenie stężenia FT3 i FT4 i przeciwciała czy USG.

Inne są natomiast wartości referencyjne i normy jeśli chodzi o wyniki. Dla 2-miesięcznego dziecka norma TSH wynosi 0,6-10 mlU/l, podczas, gdy u pięcioletniego dziecka właściwy wynik to 0,6-10 mlU/l.

Badanie TSH u niemowlaka - jak już wskazaliśmy wcześniej - należy do przesiewowych badań hormonów tarczycy u dziecka zaraz po urodzeniu.

Takie badanie tarczycy u noworodka pozwala na wykrycie ewentualnych wad, zanim jeszcze pojawią się objawy kliniczne. W Polsce prowadzone od 1985 roku badania tarczycy u niemowlaka dotyczą diagnostyki fenyloketonurii, wrodzonej niedoczynności tarczycy i mukowiscydozy.

Badania tarczycy w ciąży

Jak twierdzi Joanna Tkaczuk-Włach, Małgorzata Sobstyl i Grzegorz Jakiel, autorzy publikacji “Choroby tarczycy w okresie przedkoncepcyjnym, ciąży i połogu“, wskazują, że zaburzenia tarczycy należą do najczęstszych schorzeń endokrynologicznych wśród ciężarnych.

Zanim zajdziesz w ciążę, zadbaj o stan swojego organizmu i dowiedz się, jakie wykonać badania tarczycy. Najważniejsze badania tarczycy przed ciążą to panel tarczycowy, a także USG. Bardzo ważna jest diagnoza, ponieważ dzieci matek z nieleczoną np. niedoczynnością tarczycy, borykają się np. z niską masą urodzeniową.

Jakie badania tarczycy można wykonać, kiedy kobieta już jest w ciąży? Tak naprawdę podstawą diagnostyki jest badanie TSH. Zdaniem przytoczonych ekspertów, górna norma powinna tu wynosić 2,5 mlU/l. Z kolei wśród badań obrazowych, jedynym dozwolonym jest USG.

Jak często badać TSH w ciąży? Takie badanie należy wykonywać co 4 tygodnie.

Niezbędne jest też wykonanie badania tarczycy po porodzie, ponieważ według przytoczonych autorów u co 10. kobiety stwierdza się poporodowe zapalenie tarczycy.

Natomiast u kobiet z cukrzycą ciążową odsetek ten wynosi już 20 procent. Co więcej, jeżeli po poprzedniej ciąży rozpoznano poporodowe zapalenie tarczycy, aż 70 proc. kobiet zachoruje ponownie.

Badanie tarczycy należy wykonać także podczas karmienia piersią i na bieżąco kontrolować poziom hormonów u dziecka.

Badanie tarczycy u mężczyzn

W społeczeństwie wciąż funkcjonuje mit dotyczący chorób tarczycy. Ze względu na to, że najczęściej ten gruczoł niepoprawnie funkcjonuje u kobiet, zapomina się o tym, że choroby tarczycy dotyczą też mężczyzn.

Jakie należy wykonać badania na tarczycę u mężczyzn? Podstawę diagnostyki u mężczyzn stanowi badanie TSH, a także oznaczenia TF3 i TF4 oraz USG. To, jakie jeszcze badania tarczycy wykonać u mężczyzn określa lekarz. Może on zlecić dodatkowo, np. biopsję.

Badanie tarczycy u kobiet 

W kontekście badania hormonów tarczycy u kobiet wiele osób bierze pod uwagę kwestię dnia cyklu czy przyjmowania antykoncepcji. Czy te czynniki mają wpływ na wynik? Przyjrzyjmy się tematom wzbudzającym najwięcej wątpliwości:

 • okres a badanie krwi TSH - zacznijmy od kwestii dotyczącej wszystkich kobiet w wieku rozrodczym, a więc od badania tsh podczas okresu - miesiączka nie ma wpływu na wyniki otrzymanych badań, dlatego można wykonać badanie hormonów tarczycy podczas okresu;
 • badanie a dzień w cyklu - to, w którym dniu cyklu wykonać badanie hormonów tarczycy zależy tak naprawdę od kobiety, dzień cyklu nie ma większego wpływu na otrzymany wynik;
 • badanie tarczycy a antykoncepcja - natomiast uzasadnione wątpliwości powinna wzbudzić kwestia taka jak: tabletki antykoncepcyjne a wyniki badań tarczycy. Wskazane środki, jak każde inne leki, mogą zaburzyć wynik, choć zdaniem niektórych specjalistów również i tabletki nie powinny mieć wpływu na uzyskane wartości.

Te kwestie najlepiej dokładniej omówić z lekarzem, przedstawiając mu swój problem.

Cena badań tarczycy

Zastanawiasz się, ile kosztuje badanie tarczycy? Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Cena badania tarczycy tak naprawdę zależy od jego typu, a także miasta i placówki, w której jest ono przeprowadzane.

Poniżej zebraliśmy średnie ceny badań tarczycy - oto, ile kosztuje diagnostyka. Jeżeli decydujesz się na badanie tarczycy z krwi cena wygląda następująco:

 • badanie TSH - cena takiego badania to około 25-35 zł;
 • panel tarczycowy - koszt 3 badań tarczycy TSH, T3 i T4  nie jest wysoki. To cena około 100 zł.

Warto też zwrócić uwagę, ile kosztuje pełne badanie tarczycy. Otóż, badanie hormonów tarczycy, czyli cena całego rozszerzonego pakietu badań to około 350 zł. W ramach takiego zestawu badań na tarczycę na ostateczną cenę wpływa:

 • cena badania przeciwciał tarczycy,
 • koszt oznaczenie FT4, FT3 i TRAb.

Jeżeli chcesz zrobić wstępne badanie na niedoczynność tarczycy jego cena to około 15-60 zł. W ramach badania zrobisz pomiar TSH.

Cena badania na nadczynność tarczycy zawiera również oznaczenia przeciwciał oraz stężenia TF3 i TF4. Koszt wszystkich badań może sięgnąć nawet kilkuset złotych.

Z kolei opłata pełnego badania na Hashimoto to cena rzędu kilkuset złotych.

Czytaj również

Bibliografia

 • H. Jastrzębska, Wpływ leków i czynników środowiskowych na tarczycę, Po dyplomie, https://podyplomie.pl/system/products/sample_pdfs/000/007/125/original/wp%C5%82yw_lekow_na_czynnnosc_tarczycy.pdf, [dostęp: 27.06.2022].
 • dr n. med. E. Krajewska-Siuda, Jak powinno badać się stężenie TSH, Medycyna Praktyczna.
 • prof. dr hab. n. med. E. Małecka-Tendera, dr n. med. B. Kalina-Faska, Czy infekcja i inne choroby mają wpływ na stężenie hormonów tarczycy? Czy należy odczekać z oznaczeniem TSH i fT4 po infekcji, czy można wykonać badanie w trakcie choroby?, Medycyna Praktyczna.
 • dr n. med. P. Miśkiewicz, dr hab. n. med. T. Bednarczuk, Nadczynność tarczycy - objawy, przyczyny, leczenie nadczynności tarczycy, stężenie TSH, FT3 i FT4, Medycyna Praktyczna.
 • mgr B. K. Kościelniak-Merak, dr hab. n. med. P. J. Tomasik, Laboratoryjne badania przesiewowe noworodków w Polsce, Medycyna Praktyczna.
 • J. Tkaczuk-Włach, M. Sobstyl, G. Jakiel, Choroby tarczycy w okresie przedkoncepcyjnym, ciąży i połogu, Przegląd Menopauzalny 2/2012, s. 151–155.
 • Strona placówki zdrowia, Diagnostyka BACC tarczycy, Zdrowie Wałbrzych, https://www.zdrowie.walbrzych.pl/upl/fileBrowser/medycyna-diagnostyka-bacc-tarczycy.pdf, [dostęp: 27.06.2022].
Katarzyna Augustyniak-Woźnica - dziennikarka wyróżniona w konkursie Kryształowe Pióra 2024
Artykuł napisany przez
Katarzyna Augustyniak-Woźnica - dziennikarka wyróżniona w konkursie Kryształowe Pióra 2024
Dziennikarka, przyszła prawniczka. Autorka wielu publikacji o tematyce społeczno-kulturalnej, marketingowej, prawniczej, kulinarnej, medycznej i dziecięcej. Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Jagiellońskim i studentka prawa na Uniwersytecie Opolskim. Prywatnie opiekunka kotki Kici.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Badania
Ubezpieczenie szpitalne w LUX MED Ubezpieczenia: usługi szpitalne, sieć prywatnych szpitali, koordynacja opieki szpitalnej
Ubezpieczenie szpitalne
Ginekolog dla mężczyzn - jak wygląda wizyta u androloga?
Ginekolog dla mężczyzn
Biopsja prostaty - przygotowanie. Kiedy można po niej współżyć?
Badanie diagnozujące raka gruczołu krokowego
Podobne artykuły
Badanie poziomu CMV IgG
CMV IgG – jak badanie wpływa na ciążę i rozwój płodu?
Badanie EMG
Badanie EMG (elektromiografia) - jak wygląda i ile trwa? Cena i wyniki
Pobieranie krwi do badania
CMV IgM - cena i normy. Kiedy niereaktywny i reaktywny?
Badanie raka prostaty dzięki PSA
Badanie PSA - normy (wolny, całkowity). Jakie są wskazania do wykonania testu?
Próbki krwi
Co to jest badanie LDH i kiedy je wykonać? Sprawdź, co oznaczają wyniki

Reklama


Jak leczyć się w prywatnych szpitalach? 🏥
Sprawdź!