Badanie tarczycy - jak należy kompleksowo badać tarczycę?

Badania tarczycy wykonuje się zarówno w przypadku profilaktyki, jak i diagnostyki chorób tego gruczołu. W pierwszej kolejności zazwyczaj sprawdza się poziom hormonów tarczycowych we krwi. Jeśli wyniki pozostawiają wątpliwości, wówczas wykonuje się dalsze badania tarczycy. Sprawdź, na czym dokładnie one polegają.
Osoba w czasie badania tarczycy
Źródło: 123RF
Spis treści

Poziom TSH we krwi – podstawowe badanie tarczycy

Poziom hormonu TSH sprawdzamy, gdy podejrzewamy jakiekolwiek zaburzenia pracy tarczycy, np. nadczynność lub niedoczynność gruczołu. To badanie tarczycy jest przeprowadzane także w diagnostyce niepłodności u kobiet i podczas monitorowania efektów terapii hormonalnej. Materiałem niezbędnym do sprawdzenia poziomu TSH jest surowica, dlatego pacjentowi należy pobrać krew.

Na wyniki czeka się zazwyczaj jeden dzień. Niski poziom TSH zazwyczaj oznacza nadczynność tarczycy, a wysoki poziom tego hormonu zwykle sugeruje niedoczynność gruczołu. W razie nieprawidłowego poziomu TSH warto wykonać dalsze badania krwi (FT3, FT4), które pozwolą na precyzyjne postawienie diagnozy.

Dalsze badania tarczycy – scyntygrafia tarczycy

Celem scyntygrafii tarczycy jest uzyskanie obrazu tarczycy i możliwych znajdujących się w niej przerzutów nowotworowych. To badanie tarczycy pozwala także ocenić wielkość gruczołu i stopień ewentualnego rozwijającego się wola zamostkowego. Scyntygrafię wykonuje się również przy podejrzeniu odszczepów pozagruczołowych oraz po operacji usunięcia tarczycy. Badanie polega na doustnym lub dożylnym podaniu izotopu promieniotwórczego. Wypełnia on miejsca w miąższu tarczycy i znajdujących się w niej guzkach. Sam odczyt scyntygraficzny trwa około pięciu minut i jest bezbolesny.

USG – najmniej inwazyjne badanie tarczycy

USG tarczycy to jedno z badań pozwalających ocenić stan gruczołu tarczycy – jego rozmiar, kształt, strukturę i położenie. To badanie tarczycy to umożliwia wykrycie zmian, których nie da się rozpoznać podczas badania palpacyjnego, oraz tych, których nie widać na obrazie scyntygraficznym. USG tarczycy pozwala także na różnicowanie charakteru zmian guzowatych powstałych w obrębie gruczołu.

Do USG tarczycy nie trzeba przygotowywać się w żaden szczególny sposób. Warto mieć za to ze sobą wyniki innych badań – na przykład poprzedniego USG, poziomu hormonów we krwi lub scyntygrafii tarczycy. Warto dodać, że USG tarczycy jest bezbolesne, bezpieczne i nieinwazyjne, dzięki czemu bez obaw można je wykonywać u kobiet w ciąży i dzieci.

Zaawansowane badania tarczycy - biopsja

Biopsja tarczycy to nakłucie guzka i pobranie z niego materiału do badania cytologicznego. Celem tego badania tarczycy jest potwierdzenie lub wykluczenie toczącego się w organizmie procesu złośliwego, co pozwala na podjęcie decyzji o podjęciu lub zaniechaniu leczenia operacyjnego. Zabieg ten opróżnia także zmianę z płynu i wykrywa niektóre rodzaje zapaleń tarczycy. Wśród wskazań do przeprowadzenia biopsji cienkoigłowej tarczycy wymienia się m.in. bolesność lub zmienioną konsystencję powiększonej tarczycy, obecność guzka wyczuwalnego w dotyku lub wole wieloguzkowe. Biopsja tarczycy nie wymaga znieczulenia. Badanie jest praktycznie bezbolesne, a ukłucie igły przypomina to, które znamy ze standardowego pobierania krwi.

Zobacz też:

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii: Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Badanie TSH tarczycy (poziom hormonu tyreotropiny) - norma, wyniki
Przeczytaj artykuł
FT3: norma, badanie, interpretacja wyników
Podobne artykuły
Badanie TSH tarczycy (poziom hormonu tyreotropiny) - norma, wyniki
FT3: norma, badanie, interpretacja wyników
Anty TPO: norma. Co oznacza anty TPO wysokie, a co niskie?
Hormony tarczycy – poziom i badania w ciąży. Za co odpowiadają?

Reklama

Może to Cię zainteresuje
Gorączka u niemowlaka - jak ją zbić, kiedy pójść do lekarza?
Dreszcze – co to są? Przyczyny i objawy
Choroba Creutzfeldta-Jakoba - na czym polega? Objawy
Rumień wielopostaciowy – leczenie. Czy jest zaraźliwy?
Nadmiar testosteronu u kobiet - co oznacza?

Reklama