Może ratować życie. W 2023 roku została jej poddana rekordowa liczba pacjentów. Sprawdź❗
Może ratować życie. W 2023 roku została jej poddana rekordowa liczba pacjentów. Sprawdź❗
Może ratować życie. W 2023 roku została jej poddana rekordowa liczba pacjentów. Sprawdź❗

Bezdech u noworodków. Czy jest się czym martwić?

Noworodki oddychają inaczej niż dorośli, dlatego bardzo często zdarzają im się krótkie 5-10 sekundowe przerwy. To zjawisko normalne i nie powinno niepokoić rodziców. Co innego, gdy bezdech u niemowlaka trwa 20 sekund i dłużej. Wtedy może pojawić się sinica, napad drgawek i zespół SIDS, czyli tzw. nagła śmierć łóżeczkowa.
Noworodki z podejrzeniem bezdechu
Źródło: 123RF
Spis treści

Bezdechy u noworodków najczęściej występuje u dzieci urodzonych przed 37. tygodniem ciąży, a problemy z oddychaniem ma aż połowa dzieci urodzonych pomiędzy 30.a 31. Ryzyko jest wyższe niż u innych dzieci, bo wcześniaki mają niedojrzały ośrodkowy układ nerwowy i oddechowy. Bezdechy wcześniaków są najczęściej pochodzenia centralnego i mogą się pojawić już w trzeciej dobie po urodzeniu.

Reklama

Bezdech nie tylko u wcześniaków

Bezdechy u niemowlaków urodzonych o czasie mogą wiązać się z różnymi infekcjami, podczas których zablokowane są drogi oddechowe lub poważniejszymi schorzeniami. Zaburzenia w oddychaniu mogą wynikać z niedotlenienie okołoporodowego, niewłaściwej temperatury otoczenia, zakażenia, krwawienia śródczaszkowego. Bezdech u niemowlaków może wywołać też przyjmowanie przez matkę leków z grupy opioidów lub dużych dawek magnezu tuż przed porodem. Zdarza się, że u dziecka diagnozowany jest wrodzony zespół bezdechu podczas snu, czyli tzw. klątwa Ondyny. To rzadka choroba genetyczna, która charakteryzuje się zaburzoną funkcją kontroli oddychania podczas snu.

Zobacz wideo: Jak kąpać, przewijać i szczepić niemowlaka?

Reklama

Bezdech u noworodka - co robić?

Oddech zdrowego niemowlęcia jest inny niż u dorosłego lub starszego dziecka. Noworodek oddycha szybciej, płycej i mniej regularnie. Krótkie epizody bezdechu trwającego mniej niż 15 sekund nie powinny być powodem do obaw, bo z czasem same ustąpią. Jednak, gdy przerwy w oddychaniu są dłuższe niż 20 sekund, lekarz zdecyduje o monitorowania czynności serca i oddechu. Na oddziałach noworodkowych monitoruje się oddychanie i pracę serca u wszystkich wcześniaków, które przyszły na świat przed35. miesiącem ciąży. Aparaty monitorujące bezdechy można kupić także do użytku domowego.

Bezdechowi u noworodka towarzyszy często zwolnienie czynności serca oraz zmniejszenie utlenowania hemoglobiny, dlatego na skórze i błonach śluzowych dziecka może pojawić się charakterystyczny siny kolor. Co wtedy robić? Należy jak najszybciej wyjąć dziecko z łóżeczka, przewrócić je twarzą do dołu i delikatnie poklepać po plecach. Jeśli nie przyniesie to efektu i dziecko nadal nie oddycha, jest sine i zwiotczałe, trzeba natychmiast wezwać pogotowie, a do czasu przyjazdu ratowników zastosować metodę sztucznego oddychania usta-nos-usta.

Lepiej jednak zapobiegać niż leczyć, dlatego lekarze zwracają uwagę, że niezwykle ważna jest profilaktyka w przypadku bezdechów u niemowlaków. Rodzice powinni unikać czynników, które mogą nasilać bezdech u noworodka. W pierwszej kolejności powinni zapewnić dziecku odpowiednią temperaturę otoczenia, bo duże wahania temperatury sprzyjają występowaniu bezdechów, dziecko powinno być układane do snu w taki sposób, żeby jego główka nie odginała się zbyt mocno do tyłu ani zbyt mocno do przodu, dlatego maluchy nie powinny mieć w swoim łóżeczku poduszki. Ważne jest też utrzymywanie drożności nosa.

Reklama

Bezdech u niemowlaków a śmierć łóżeczkowa

Bezdech u noworodków niepokoi młodych rodziców, bo kojarzony jest z tzw. śmiercią łóżeczkową (ang. Sudden Infant Death Syndrome – SIDS). Śmierć łóżeczkowa najczęściej występuje między 2. a 3. miesiącem życia dziecka i dotyka na szczęście niewielkiej grupy niemowlaków (0,07 proc. dzieci). Choć jej przyczyny nie zostały jeszcze dokładnie zdiagnozowane, to sadzi się, że za nagłą śmierć odpowiada niedorozwój ośrodka oddechowego i czynniki ryzyka, takie, jak: utrudniające oddychanie spanie na brzuchu, spanie z twarzą wtuloną w poduszkę lub w zbyt miękki materac (dlatego nie powinno się korzystać ze starych używanych materacy), spanie we wspólnym łóżku z rodzicami lub rodzeństwem, młody wiek matki, nadużywanie przez matkę w czasie ciąży papierosów, alkoholu i kawy, palenie przy dziecku.

Po 12. miesiącu życia znika ryzyko zawiązane z bezdechem charakterystycznym dla niemowlaków i śmiercią łóżeczkowa. Wraz z wiekiem może pojawić się jednak obturacyjny bezdech u dzieci, dlatego rodzice powinni co jakiś czas kontrolować, czy nic nie zaburza snu dziecka.

Joanna Barczykowska-Tchorzewska
Artykuł napisany przez
Joanna Barczykowska-Tchorzewska
Od początku związana z dziennikarstwem medycznym. Autorka licznych wywiadów, artykułów oraz reportaży poświęconych zdrowiu i medycynie. Wyróżniona w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2015 przez Stowarzyszenie Dziennikarze dla Zdrowia. W latach 2009-2010 związana z Gazetą Wyborczą, od 2010 do 2015 roku odpowiadała za dział zdrowie w serwisach i dzienniku „Polska The Times. Dziennik Łódzki”. Od 2016 roku związana z Medme.pl, jako redaktor naczelna portalu i wiceprezes spółki Pharma Partner.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Noworodek i niemowlę
Kiedy dziecko trzyma główkę?
Dziecko trzymające główkę
Katar u noworodka – co stosować, aby trwał jak najkrócej?
Noworodek z katarem
Krochmal do kąpieli. Co daje? Jak często go stosować? Jak zrobić krochmal do kąpieli?
Dziecko po kąpieli
Podobne artykuły
Noworodek bawiący się na podłodze
Skok rozwojowy - kiedy jest pierwszy i jak rozpoznać kolejny?
Niemowlak z gorączką
Przeziębienie u niemowlaka - skutek braku odporności. Kiedy pójść do lekarza?
Płaczące dziecko z powodu dyschezji niemowlęcej
Dyschezja niemowlęca - objawy, sposoby i leczenie. Ile trwa i jak pomóc dziecku?
Wcześniak w inkubatorze
Wcześniak w 28, 30 i 34 tygodniu ciąży - cechy i opieka medyczna
Opakowanie czopków glicerynowych
Czopki glicerynowe dla niemowląt - ile czekać? Działanie

Reklama


Jak się uchronić przed chorobami cywilizacyjnymi?
Sprawdź!