Przełom w leczeniu alzheimera i parkinsona. 👉 Znany lek otwiera nowe możliwości❗
Przełom w leczeniu alzheimera i parkinsona. 👉 Znany lek otwiera nowe możliwości❗
Przełom w leczeniu alzheimera i parkinsona. 👉 Znany lek otwiera nowe możliwości❗

Bezdech u noworodków. Czy jest się czym martwić?

Noworodki oddychają inaczej niż dorośli, dlatego bardzo często zdarzają im się krótkie 5-10 sekundowe przerwy. To zjawisko normalne i nie powinno niepokoić rodziców. Co innego, gdy bezdech u niemowlaka trwa 20 sekund i dłużej. Wtedy może pojawić się sinica, napad drgawek i zespół SIDS, czyli tzw. nagła śmierć łóżeczkowa.
Noworodki z podejrzeniem bezdechu
Źródło: 123RF
Spis treści

Bezdechy u noworodków najczęściej występuje u dzieci urodzonych przed 37. tygodniem ciąży, a problemy z oddychaniem ma aż połowa dzieci urodzonych pomiędzy 30.a 31. Ryzyko jest wyższe niż u innych dzieci, bo wcześniaki mają niedojrzały ośrodkowy układ nerwowy i oddechowy. Bezdechy wcześniaków są najczęściej pochodzenia centralnego i mogą się pojawić już w trzeciej dobie po urodzeniu.

Bezdech nie tylko u wcześniaków

Bezdechy u niemowlaków urodzonych o czasie mogą wiązać się z różnymi infekcjami, podczas których zablokowane są drogi oddechowe lub poważniejszymi schorzeniami. Zaburzenia w oddychaniu mogą wynikać z niedotlenienie okołoporodowego, niewłaściwej temperatury otoczenia, zakażenia, krwawienia śródczaszkowego. Bezdech u niemowlaków może wywołać też przyjmowanie przez matkę leków z grupy opioidów lub dużych dawek magnezu tuż przed porodem. Zdarza się, że u dziecka diagnozowany jest wrodzony zespół bezdechu podczas snu, czyli tzw. klątwa Ondyny. To rzadka choroba genetyczna, która charakteryzuje się zaburzoną funkcją kontroli oddychania podczas snu.

Zobacz wideo: Jak kąpać, przewijać i szczepić niemowlaka?

Reklama

Bezdech u noworodka - co robić?

Oddech zdrowego niemowlęcia jest inny niż u dorosłego lub starszego dziecka. Noworodek oddycha szybciej, płycej i mniej regularnie. Krótkie epizody bezdechu trwającego mniej niż 15 sekund nie powinny być powodem do obaw, bo z czasem same ustąpią. Jednak, gdy przerwy w oddychaniu są dłuższe niż 20 sekund, lekarz zdecyduje o monitorowania czynności serca i oddechu. Na oddziałach noworodkowych monitoruje się oddychanie i pracę serca u wszystkich wcześniaków, które przyszły na świat przed35. miesiącem ciąży. Aparaty monitorujące bezdechy można kupić także do użytku domowego.

Bezdechowi u noworodka towarzyszy często zwolnienie czynności serca oraz zmniejszenie utlenowania hemoglobiny, dlatego na skórze i błonach śluzowych dziecka może pojawić się charakterystyczny siny kolor. Co wtedy robić? Należy jak najszybciej wyjąć dziecko z łóżeczka, przewrócić je twarzą do dołu i delikatnie poklepać po plecach. Jeśli nie przyniesie to efektu i dziecko nadal nie oddycha, jest sine i zwiotczałe, trzeba natychmiast wezwać pogotowie, a do czasu przyjazdu ratowników zastosować metodę sztucznego oddychania usta-nos-usta.

Lepiej jednak zapobiegać niż leczyć, dlatego lekarze zwracają uwagę, że niezwykle ważna jest profilaktyka w przypadku bezdechów u niemowlaków. Rodzice powinni unikać czynników, które mogą nasilać bezdech u noworodka. W pierwszej kolejności powinni zapewnić dziecku odpowiednią temperaturę otoczenia, bo duże wahania temperatury sprzyjają występowaniu bezdechów, dziecko powinno być układane do snu w taki sposób, żeby jego główka nie odginała się zbyt mocno do tyłu ani zbyt mocno do przodu, dlatego maluchy nie powinny mieć w swoim łóżeczku poduszki. Ważne jest też utrzymywanie drożności nosa.

Reklama

Bezdech u niemowlaków a śmierć łóżeczkowa

Bezdech u noworodków niepokoi młodych rodziców, bo kojarzony jest z tzw. śmiercią łóżeczkową (ang. Sudden Infant Death Syndrome – SIDS). Śmierć łóżeczkowa najczęściej występuje między 2. a 3. miesiącem życia dziecka i dotyka na szczęście niewielkiej grupy niemowlaków (0,07 proc. dzieci). Choć jej przyczyny nie zostały jeszcze dokładnie zdiagnozowane, to sadzi się, że za nagłą śmierć odpowiada niedorozwój ośrodka oddechowego i czynniki ryzyka, takie, jak: utrudniające oddychanie spanie na brzuchu, spanie z twarzą wtuloną w poduszkę lub w zbyt miękki materac (dlatego nie powinno się korzystać ze starych używanych materacy), spanie we wspólnym łóżku z rodzicami lub rodzeństwem, młody wiek matki, nadużywanie przez matkę w czasie ciąży papierosów, alkoholu i kawy, palenie przy dziecku.

Po 12. miesiącu życia znika ryzyko zawiązane z bezdechem charakterystycznym dla niemowlaków i śmiercią łóżeczkowa. Wraz z wiekiem może pojawić się jednak obturacyjny bezdech u dzieci, dlatego rodzice powinni co jakiś czas kontrolować, czy nic nie zaburza snu dziecka.

Joanna Barczykowska-Tchorzewska
Artykuł napisany przez
Joanna Barczykowska-Tchorzewska
Od początku związana z dziennikarstwem medycznym. Autorka licznych wywiadów, artykułów oraz reportaży poświęconych zdrowiu i medycynie. Wyróżniona w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2015 przez Stowarzyszenie Dziennikarze dla Zdrowia. W latach 2009-2010 związana z Gazetą Wyborczą, od 2010 do 2015 roku odpowiadała za dział zdrowie w serwisach i dzienniku „Polska The Times. Dziennik Łódzki”. Od 2016 roku związana z Medme.pl, jako redaktor naczelna portalu i wiceprezes spółki Pharma Partner.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Specjaliści współpracujący z medme
25674

Wojciech Ziółkowski

magister farmacji

Poznaj mnie
25626

Katarzyna Kulig

dermatolog i wenerolog

Poznaj mnie
25675

Marzena Rojek-Ledwoch

dietetyczka, psychodietetyczka

Poznaj mnie
25676

Kamila Pawłowska

dietetyk kliniczny, psychodietetyk

Poznaj mnie
25625

Sylwia Borowska

doktor nauk farmaceutycznych

Poznaj mnie
25886

Magdalena Grosiak

diagnosta laboratoryjny

Poznaj mnie
25887

Magdalena Rutkowska

lekarz weterynarii

Poznaj mnie
25879

Anna Lewandowska

psychiatra dziecięcy

Poznaj mnie
25888

Jolanta Woźniak

prawnik

Poznaj mnie
Pokaż wszystkich
Więcej z kategorii Noworodek i niemowlę
Dyschezja niemowlęca - objawy, sposoby i leczenie. Ile trwa i jak pomóc dziecku?
Płaczące dziecko z powodu dyschezji niemowlęcej
Wcześniak w 28, 30 i 34 tygodniu ciąży - cechy i opieka medyczna
Wcześniak w inkubatorze
Krochmal do kąpieli. Co daje? Jak często go stosować? Jak zrobić krochmal do kąpieli?
Dziecko po kąpieli
Podobne artykuły
Noworodek bawiący się na podłodze
Skok rozwojowy - kiedy jest pierwszy i jak rozpoznać kolejny?
Opakowanie czopków glicerynowych
Czopki glicerynowe dla niemowląt - ile czekać? Działanie
Niemowlak z gorączką
Przeziębienie u niemowlaka - skutek braku odporności. Kiedy pójść do lekarza?
Dziecko trzymające główkę
Kiedy dziecko trzyma główkę?
Kobieta karmiąca dziecko
Ulewanie u noworodka – kiedy powinno zaniepokoić?

Reklama


Czy w Twojej diecie brakuje błonnika? 🌾
Dowiedź się!