Najzdrowsze miejsce w internecie

Bezdech u dziecka. Nie lekceważ objawów!

Bezdech u dziecka spędza sen z powiek wielu rodzicom. Zaburzenie, które prowadzi do upośledzenia w oddychaniu podczas snu i zaburzeń w rozwoju, najczęściej występuje u dzieci z powiększonymi migdałkami. Bezdech senny u dziecka jest groźnym schorzeniem, najczęściej znika jednak po zabiegu usunięcia migdałków.
Dziecko z problemami w oddychaniu
Źródło: 123RF
Spis treści

Chrapanie, niespokojny sen, trudności z nabranie powietrza w płuca, przerwy w oddychaniu, oddychanie ustami, kaszel – takie są zazwyczaj objawy obturacyjnego bezdechu sennego u dziecka, który najczęściej występuje u maluchów miedzy 3. a 7. rokiem życia. Powtarzające się zaburzenia w oddychaniu są sygnałem, że pora zgłosić problemem pediatrze lub laryngologowi dziecięcemu.

Bezdech u dziecka - przyczyny

Najczęstszą przyczyną bezdechu u dziecka jest powiększenie migdałków podniebiennych i migdałka gardłowego, choć takie objawy może spowodować także każda inna fizyczna przeszkoda blokująca przepływ powietrza do płuc.

Migdałki są taką przeszkodą, zwłaszcza wtedy, gdy stają się zbyt wielkie w porównaniu do małych dróg oddechowych. Migdałki powiększają się fizjologicznie między  3. do 7. rokiem życia. To właśnie w tym czasie dziecko najczęściej choruje na zapalenia gardła i anginy, czyli zapalenia migdałków.

Wtedy nabywa również odporność stykając się z wirusami i bakteriami w żłobku, przedszkolu i na podwórku. Po tym czasie migdałki powinny zanikać, niestety zamiast tego rozrastają się i są źródłem wielu chorób, w tym bezdechu u dzieci.

Dużo rzadziej bezdech u dziecka związany jest z otyłością małych pacjentów lub chorobami wrodzonymi i anomaliami w budowie twarzoczaszki. Bezdech senny występuje np. u połowy dzieci z zespołem Downa.

Zobacz wideo: Jak kąpać, przewijać i szczepić niemowlaka?

Bezdech u dziecka - konsekwencje

Dziecko z bezdechem walczy niemal o każdy oddech, dlatego jego sen jest niespokojny, przerywany. Często się poci w ciągu nocy, a w ciągu dnia bywa rozdrażnione, zmęczone i płaczliwe. Dziecko może mieć problem z koncentracją, nauką, relacjami z rówieśnikami.

Nieleczony bezdech u dziecka może mieć także poważniejsze konsekwencje. Może prowadzić do zaburzeń wzrostu, chorób układu krążenia i układu oddechowego. Dlatego gdy zauważymy, że w ciągu nocy dziecko śpi niespokojnie, chrapie, a w ciągu dnia oddycha ustami zgłośmy to lekarzowi.

Jak diagnozować i leczyć bezdech u dziecka

Diagnoza rozpocznie się od badania laryngologicznego, podczas którego lekarz oceni wielkość migdałków podniebiennych i gardłowego. Może dodatkowo zlecić testy alergologiczne, jeśli źródłem powiększonych migdałków może być alergia i zastosować leczenie, które ma na celu obkurczenie powiększonych migdałków.

Może także skierować dziecko na badanie polisomnograficzne, które podczas snu rejestruje parametry układu oddechowego, układu krążenia, układu nerwowego i wymiany gazowej. Specjalne urządzenie monitoruje fale mózgowe, ruchy gałek ocznych, oddech i stężenie tlenu we krwi, a także chrapanie i chwytanie powietrza przez sen

Badanie łatwiej znoszą starsze dzieci, bo polisomnografia, choć jest techniką nieinwazyjną, to wymaga unieruchomienia dziecka, stabilnego umiejscowienia na skórze głowy i tułowia wielu elektrod i czujników.

Jeśli przeszkoda w oddychaniu i źródłem bezdechu u dzieci są przerośnięte migdałki lekarz zaleci ich usunięcie. W ponad 90 procentach przypadków zabieg ten rozwiązuje problem bezdechu u dzieci.

Zabieg można wykonać w znieczuleniu miejscowym, jednak najbardziej komfortowym sposobem pozbycia się migdałków jest operacja w narkozie. Niestety usunięte lub przycięte migdałki mogą odrosnąć, wtedy zabieg trzeba powtórzyć.

Afektywny bezdech u dzieci

U dzieci do dwóch lat rodzice mogą też spotkać się z innym rodzajem bezdechu, niezwiązanym ani z powiększonymi migdałkami, ani z otyłością, czy budową anatomiczną. Do zatrzymania oddechu dochodzi w ciągu dnia, najczęściej pod wpływem silnych emocji: strachu, zdenerwowania, rozdrażnienia, histerycznego płaczu.

Gdy dziecko wstrzymuje oddech na buzi może pojawić się zasinienie, czasem dochodzi do drgawek a nawet omdlenia. Najczęściej pomaga uspokojenie dziecka i stymulacja dotykowa.

Przy sporadycznie powtarzających się epizodach bezdechu afektywnego trzeba unikać sytuacji stresujących i rozdrażniających dziecko, zadbać o to, żeby się dobrze wysypiało. Gdy do bezdechu dochodzi często, lekarz może zlecić badania neurologiczne, w celu wykluczenia np. padaczki.

Joanna Barczykowska-Tchorzewska
Artykuł napisany przez
Joanna Barczykowska-Tchorzewska
Od początku związana z dziennikarstwem medycznym. Autorka licznych wywiadów, artykułów oraz reportaży poświęconych zdrowiu i medycynie. Wyróżniona w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2015 przez Stowarzyszenie Dziennikarze dla Zdrowia. W latach 2009-2010 związana z Gazetą Wyborczą, od 2010 do 2015 roku odpowiadała za dział zdrowie w serwisach i dzienniku „Polska The Times. Dziennik Łódzki”. Od 2016 roku związana z Medme.pl, jako redaktor naczelna portalu i wiceprezes spółki Pharma Partner.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Parenting
Przeczytaj artykuł
Głęboki sen - ile powinien trwać i jak go wydłużyć?
Kobieta śpi na chmurze
Przeczytaj artykuł
Ranking aspiratorów do nosa 2021. Jaki wybrać?
Dziecko z aspiratorem przy nosie
Przeczytaj artykuł
CRP u dziecka - norma i wyniki. Co oznacza podwyższone?
Dziecko w czasie badania
Podobne artykuły
Lekarz sprawdza odruch Babinskiego u noworodka
Odruch Babińskiego - u dzieci i dorosłych. Kiedy zanika?
Dziecko z zapaleniem napletka
Zapalenie napletka u dziecka - domowe sposoby i leczenie
Śpiący niemowlak
Niespokojny sen niemowlaka - przyczyny. Jak sobie radzić?
Noworodki z podejrzeniem bezdechu
Bezdech u noworodków. Czy jest się czym martwić?
Może to Cię zainteresuje
Kobieta odmawia jedzenia słodyczy z powodu hiperinsulinemii
Hiperinsulinemia - przyczyny, objawy i leczenie. Jaka dieta?
Język z czerwonymi plamami
Język geograficzny - przyczyny i objawy. Jakie leczenie?
Widok kominów z fabryk zanieczyszczających powietrze
Zanieczyszczenia powietrza - źródła. Jaki wpływ na zdrowie?
Model mózgu z dłoni
Torbiel szyszynki - objawy i leczenie. Czy może pęknąć?
Sonda redakcyjna
Jak długo trwały kolki u Twojego dziecka?

Produkty bogate w magnez? 🤔
Sprawdź!