Może ratować życie. W 2023 roku została jej poddana rekordowa liczba pacjentów. Sprawdź❗
Może ratować życie. W 2023 roku została jej poddana rekordowa liczba pacjentów. Sprawdź❗
Może ratować życie. W 2023 roku została jej poddana rekordowa liczba pacjentów. Sprawdź❗

Ciąża a latanie samolotem – zasady bezpiecznego podróżowania. Jakie są przeciwwskazania?

Lot samolotem w ciąży to jedno z najbardziej frapujących zagadnień dla przyszłych mam. Czasami podróż została zaplanowana z wyprzedzeniem bądź ciężko ją przełożyć w czasie. Co wtedy? Czy warto się martwić? Czy lot może zagrażać dziecku? Jak przygotować się do podróży?
Kobieta w ciąży trzymająca dłonie na brzuchu
Źródło: 123RF
W skrócie
  • Samolot jest najwygodniejszym i najszybszym środkiem transportu. Czy kobiety powinny go unikać w czasie ciąży? Niekoniecznie.
  • By bezpiecznie podróżować samolotem w ciąży należy pamiętać o pewnych zasadach. Przede wszystkim ważna jest konsultacja z lekarzem. Podstawowym przeciwwskazaniem do lotu jest ciąża mnoga.
  • Należy w ciąży ogólnie unikać długich podróży – nie tylko samolotem. Najbezpieczniejszy natomiast do jakichkolwiek wypraw jest II trymestr. Mimo dobrego samopoczucia, kobiety w ciąży nie powinny również wtedy się forsować.
SPRAWDŹ TEŻ: Wakacje w ciąży – czy powinno się unikać podróżowania?
Spis treści

W dobie tanich biletów lotniczych, popularności podróży czy zarabianiu zagranicą, samolot stał się równie powszechnym środkiem transportu, co samochód, autokar czy pociąg. Lekarze przyznają, że w przypadku zdrowej, niezagrożonej ciąży, nie ma przeciwwskazań do latania samolotem, ale warto pamiętać o kilku zasadach, które pomogą bezpiecznie przebyć podróż w przestworzach.

Reklama

Zasady latania w ciąży

O każdej dalszej podróży, bez względu na środek lokomocji, powinien decydować lekarz. Specjalista oceni, czy przemieszczanie się na dłuższych trasach jest bezpieczne dla przyszłej mamy i maleństwa. Obecnie lekarze uznają, że najlepszym okresem na zorganizowanie sobie podróży w ciąży jest II trymestr, podczas którego ryzyko związane z podróżą jest minimalne.

Poza tym, w tym czasie większość pań w ciąży czuje się naprawdę dobrze – mijają dolegliwości charakterystyczne dla pierwszego trymestru – senność, nudności, bóle głowy. U większość kobiet wstępuje nowa energia i chęć do działania, ale uwaga! Jeśli panie lubią aktywnie spędzać wolny czas, muszą pamiętać, że w ciąży nie należy się forsować. Wakacje z maleństwem pod sercem nie mogą być czasem ekstremalnych sportów, wielogodzinnego zwiedzania czy górskich wędrówek.

Reklama

Do którego miesiąca ciąży można latać samolotem?

Gdy przyszła mama uzyska już zgodę lekarza, powinna poprosić go o zaświadczenie o braku przeciwwskazań do podróży samolotem – wiele linii lotniczych tego wymaga. Przed zakupem biletów, warto zapoznać się z regulaminem konkretnej linii i sprawdzić do którego tygodnia ciąży można nią podróżować – niekiedy jest to 30, a niekiedy 32, 34 lub 36 tydzień ciąży. Pod względem położniczym, wielu lekarzy określa właśnie 34 tydzień jako moment odpuszczenia podniebnych podróży.

Jeszcze na lotnisku przyszła mama powinna poinformować pracowników o swoim odmiennym stanie – niektóre bramki bezpieczeństwa są całkowicie nieszkodliwe dla pań w ciąży, ale są sytuacje, gdy ciężarne nie przechodzą przez tradycyjną kontrolę bezpieczeństwa, ze względu na promieniowanie.

Na pokładzie samolotu również warto powiedzieć o ciąży – personel z pewnością będzie bardzo pomocny i być może znajdzie się wygodne miejsce w końcu samolotu (gdzie jest więcej miejsca i skąd jest bliżej do toalety). Panie w ciąży nie mogą siedzieć przy wyjściu ewakuacyjnym, więc w przypadku przypisania właśnie takiego miejsca, trzeba liczyć się z koniecznością przesiadki.

Co do zajmowania miejsc w samolocie, opinie są podzielone – z jednej strony miejsce przy przejściu umożliwia częste „spacery” i wyjścia do toalety, ale z drugiej strony miejsce przy oknie umożliwia zmianę pozycji, oparcie się o ścianę samolotu oraz… podziwianie widoków, co z pewnością odpręża i sprawia, że podróż mija szybciej.

A gdy już o tym mowa, warto dodać, że wielu lekarzy rekomenduje, by podróż pań w ciąży nie trwała dłużej niż 3-4 godziny. Egzotyczne wycieczki na drugą półkulę warto przełożyć na później – wyczerpująca podróż, zmiana strefy czasowej, inny mikroklimat, dieta – to wszystko niekorzystnie wpływa na samopoczucie kobiet w ciąży.

Reklama

Latanie samolotem w ciąży w pierwszym trymestrze

Według najnowszych badań, nie stwierdza się zwiększonego ryzyka wad płodu lub poronień w wyniku latania samolotem. Nie ma więc powodów, by rezygnować z lotu samolotem w pierwszych tygodniach ciąży, chyba, że lekarz zdecyduje inaczej. 

Coraz więcej lekarzy proponuje profilaktykę w postaci jednorazowego zastrzyku z heparyny drobnocząsteczkowej, chroniącej przed zakrzepicą. Można go wykonać samodzielnie, nawet na lotnisku.

Reklama

Ciąża a lot samolotem - co ze sobą zabrać?

Powietrze w samolocie jest bardzo suche, dlatego dobrze byłoby, gdyby przyszła mama miała ze sobą wodę termalną w sprayu lub atomizerze i regularnie się nią odświeżała. Warto zabrać zdrową przekąskę – batona zbożowego lub bakalie w razie ataku głodu. Z pewnością będzie to dobra alternatywa dla wysoko przetworzonego jedzenia serwowanego w samolotach.

Warto zadbać też o odpowiednią ilość wody mineralnej do picia – nawadnianie podczas lotu jest bardzo ważne, bo pomaga zniwelować ewentualne opuchlizny i zabezpiecza przed skutkami odwodnienia, jak choćby ból głowy.

Przyszła mama, szczególnie jeśli podróżuje sama, powinna pamiętać, że w ciąży nie wolno dźwigać! Dlatego bagaż podręczny powinien zostać oddany do luku albo włożony na górną półkę przez personel lub współpasażerów.

Warto pamiętać także o dodatkowym ubezpieczeniu podróżnym dla ciężarnej – wiele towarzystw ma specjalne pakiety dla kobiet w ciąży. Umożliwiają pomoc lekarzy specjalistów, a także tzw. assistance dostępne 24h na dobę. Może ona udzielić informacji chociażby o najbliższych szpitalach. Dobrze jest dkładnie przeczytać zakres ubezpieczenia dla kobiet w ciąży, gdyż oferty są bardzo różne.

Prywatne ubezpieczenie może być ogromną pomocą w razie kłopotów zdrowotnych, ale warto też pamiętać, że podróżując po Europie dobrze jest wyrobić kartę EKUZ (Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego), którą preferują placówki publiczne zagranicą.

Reklama

Kiedy zrezygnować z podróży samolotem w ciąży?

Zdarzają się sytuacje, że podróż trzeba niestety odwołać lub z niej zrezygnować. Z pewnością taką przesłanką będzie diagnoza medyczna – jeśli lekarz zabroni lub odradzi podróży, warto go posłuchać, zamiast później martwić się o siebie i maleństwo lub - co gorsza – dręczyć wyrzutami sumienia, gdy coś złego rzeczywiście się stanie.

Przeciwwskazaniem do podróży samolotem jest chociażby ciąża mnoga, uważana za ciążę podwyższonego ryzyka. Nie bez znaczenia są też przeszłe poronienia, które również sprawiają, że kobiety powinny bardzo na siebie uważać.

Kłopoty z krążeniem lub ciśnieniem również mogą być przeciwwskazaniem do lotu, ale o tym decyduje lekarz

Wiele zależy od samego nastawienia ciężarnej do takiej podróży – jeśli ma się potężnie stresować, bezustannie zamartwiać i nasłuchiwać swojego organizmu, to rzeczywiście warto zrezygnować z lotu, bo takie nerwy w ciąży są absolutnie niewskazane. 

 

Czytaj również

Bibliografia

  • Korzeniewski K., Wybrane problemy kliniczne. Kobieta ciężarna w podróży, 2014, s. 135-141.
  • Korzeniewski K., Medycyna podróży, 2013.
  • Linia lotnicza EnterAir, Informacje dla pasażerów wymagających opieki specjalnej.
  • Bień A., Opieka nad kobietą ciężarną, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2009.
  • Bręborowicz G.H., Położnictwo i ginekologia, Tom 1-2, Wyd. Lekarskie PZWL, Warszawa 2017.
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Aktywność w ciąży
Podróże w ciąży. Jak bezpiecznie podróżować?
Okładka e-booka pt. Podróże w ciąży
Sport w ciąży. Jakie ćwiczenia wykonywać, a jakich unikać?
Podobne artykuły
Kobieta w ciąży trzymająca dłonie na brzuchu
Ciąża a latanie samolotem – zasady bezpiecznego podróżowania. Jakie są przeciwwskazania?
Kobieta w ciąży jadąca na rowerze
Jazda na rowerze w ciąży - czy jest możliwa? Wady i zalety
Ciężarna kobieta na bieżni
Bieganie w ciąży – czy jest bezpieczne dla matki i dziecka?
podróże w ciąży
Podróże w ciąży – jak najlepiej się do nich przygotować?
Sport w ciąży
Ćwiczenia w ciąży. Jak przygotować się do porodu? [EBOOK]

Reklama


Jak się uchronić przed chorobami cywilizacyjnymi?
Sprawdź!