Zakaz palenia na balkonach? ⛔ Ministerstwo Zdrowia odpowiada. Sprawdź❗
Zakaz palenia na balkonach? ⛔ Ministerstwo Zdrowia odpowiada. Sprawdź❗
Zakaz palenia na balkonach? ⛔ Ministerstwo Zdrowia odpowiada. Sprawdź❗

Jazda na rowerze w ciąży - czy jest możliwa? Wady i zalety

Jazda na rowerze w ciąży to ciekawa forma aktywności fizycznej, która może korzystnie wpłynąć na kondycję przyszłej mamy. Jest jednak jeden warunek: żeby był to sport bezpieczny, po zakończeniu pierwszego trymestru warto tradycyjny rower zamienić na rowerek stacjonarny. Eliminuje on ryzyko groźnego dla mamy i dziecka upadku.
Kobieta w ciąży jadąca na rowerze
Źródło: 123RF
W skrócie
  • W ciąży nie należy dźwigać, jednak umiarkowana aktywność fizyczna jest wskazana. Odpowiednia ilość ruchu może wpłynąć pozytywnie na samopoczucie oraz zdrowie mamy i dziecka.
  • Kobiety w ciąży najczęściej udają się na spacery lub pływają. Zazwyczaj nie podejmują się jazdy na rowerze przez mit, że może prowadzić to do poronienia.
  • Uprawianie jakiegokolwiek sportu może być w jakiś sposób niebezpieczne dla ciężarnej. Wszelkie urazy mogą prowadzić do uszkodzenia płodu.
Spis treści

Reklama

Czemu kobiety wybierają jazdę na rowerze?

Rower staje się w Polsce coraz bardziej popularnym środkiem transportu, już 70 procent badanych przez CBOS deklaruje, że jeździ na rowerze. Nic więc dziwnego, że wiele aktywnych kobiet zastanawia się, czy można jeździć na rowerze w ciąży?

Zdania lekarzy są tu podzielone, choć coraz częściej słyszy się opinie, że umiarkowana aktywność fizyczna, w tym także jazda na rowerze w ciąży, korzystnie wpływa na zdrowie przyszłej mamy i jej dziecka.

Według lekarzy z londyńskiego The Royal College of Obstetricians and Gynaecologists, ten rodzaj sportu zapobiega powstawaniu żylaków u ciężarnych, poprawia krążenie i samopoczucie kobiety, rzadziej cierpi ona na bezsenność i depresję poporodową, ma mniejsze problemy z żylakami, w lepszej kondycji są jej stawy i więzadła, a dotleniony organizm sprawniej funkcjonuje.

Aktywna ciężarna jest też lepiej przygotowana do gigantycznego wysiłku, jakim jest poród. Mimo tak wielu korzyści, decyzję o jakiejkolwiek aktywności fizycznej zawsze trzeba skonsultować z lekarzem prowadzącym ciążę.

Reklama

Ciąża a jazda na rowerze

Gdy kobieta regularnie jeździła na rowerze przed zajściem w ciążę, nie ma powodów, żeby nie korzystała z niego od pierwszych dni ciąży. Musi jednak uważać na siebie jeszcze bardziej, niż do tej pory. Rower górski, albo kolarkę powinna w tym czasie zamienić na rower miejski, który wymusza wyprostowaną postawę (łatwiej się oddycha, a nacisk na brzuch jest mniejszy).

Zdaniem wielu ginekologów jazda na rowerze górskim w ciąży może w przyszłości spowodować powikłania u kobiety, takie jak obniżenia narządu rodnego, wypadanie przedniej i tylnej ściany pochwy, które prowadzi do wysiłkowego i spoczynkowego nietrzymania moczu.

Zamiast leśnych wertepów lepiej wybierać równe  ścieżki miejskie, asfaltowe uliczki w parku, gdzie ruch jest mniejszy, a ryzyko wypadku niewielkie. Wybierajmy trasy po terenie płaskim, pozbawione ostrych zakrętów. Dzienny dystans nie powinien przekracza 3 kilometrów, a tempo jazdy nie może być zbyt forsowne.

W tracie jazdy dobrze jest robić kilkuminutowe przerwy na odpoczynek i uzupełnienie płynów. Tętno ciężarnej podczas jazdy nie powinno przekroczy 140 uderzeń na minutę. Zawsze też trzeba mieć przy sobie telefon, żeby w razie potrzeby wezwać pomoc.

Jazda rowerem w ciąży jest możliwa, ale…

Z czasem, kiedy dziecko rośnie, a brzuch mamy się powiększa i przybywa jej kilogramów, przesuwa się do przodu środek ciężkości. Łatwiej wtedy podczas jazdy na rowerze stracić równowagę i ulec wypadkowi. Dlatego lekarze zalecają ciężarnym, które chcą uprawiać sport w ciąży, żeby w II i II trymestrze przesiadły się na rowerek stacjonarny.

To idealne i bezpieczne rozwiązania na cały okres ciąży. Dobrze, jeśli sprzęt ma regulowaną wysokość kierownicy i siodełka.

Reklama

Kiedy nie można jeździć na rowerze w ciąży?

Jeśli ciężarna do tej pory jeździła na rowerze tylko okazjonalnie, raczej nie powinna w ciąży decydować się na rozpoczynanie regularnych treningów. Jazdę wyklucza także każda najmniejsza patologia ciąży, o czym poinformuje pacjentkę lekarz.

Przeciwwskazaniem jest m.in. ciąża bliźniacza, cukrzyca przyszłej mamy, problemy z nadciśnieniem, anemia, pojawiające się krwawienia z dróg rodnych, ryzyko przedwczesnego porodu, przodujące łożysko, krwiaki na macicy i wcześniejsze poronienia.

Czytaj również

Bibliografia

  • Bień A. M., Opieka nad kobietą ciężarną, Wyd. Lekarskie PZWL 2009, s. 186-187.
  • Cackovic M., A tak przy okazji... Czy w czasie ciąży mogę jeździć na nartach? Ginekol. Dypl. 2007, s. 83-84.
  • Gałuszka G., Gałuszka R.: Profilaktyka stanów depresyjnych u kobiet podczas ciąży poprzez zastosowanie ćwiczeń fizycznych, Kwart. Ortop. 2005, s. 267-269.
  • Mizgier M., Jarząbek-Bielecka G., Durkalec-Michalski K.: Rola aktywności fizycznej oraz masy ciała w etiopatogenezie oraz w profilaktyce występowania ciąży obciążonej cukrzycą, Nowiny Lek 2009, s. 349-352.
  • Nowakowska-Głąb A., Maniecka-Bryła I., Zależność między wykonywaną pracą a jakością życia związaną ze zdrowiem kobiet ciężarnych, Med. Pr. 2011, s. 601-607.
Joanna Barczykowska-Tchorzewska
Artykuł napisany przez
Joanna Barczykowska-Tchorzewska
Od początku związana z dziennikarstwem medycznym. Autorka licznych wywiadów, artykułów oraz reportaży poświęconych zdrowiu i medycynie. Wyróżniona w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2015 przez Stowarzyszenie Dziennikarze dla Zdrowia. W latach 2009-2010 związana z Gazetą Wyborczą, od 2010 do 2015 roku odpowiadała za dział zdrowie w serwisach i dzienniku „Polska The Times. Dziennik Łódzki”. Od 2016 roku związana z Medme.pl, jako redaktor naczelna portalu i wiceprezes spółki Pharma Partner.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Aktywność w ciąży
Podróże w ciąży. Jak bezpiecznie podróżować?
Okładka e-booka pt. Podróże w ciąży
Sport w ciąży. Jakie ćwiczenia wykonywać, a jakich unikać?
Podobne artykuły
Kobieta w ciąży trzymająca dłonie na brzuchu
Ciąża a latanie samolotem – zasady bezpiecznego podróżowania. Jakie są przeciwwskazania?
Ciężarna kobieta na bieżni
Bieganie w ciąży – czy jest bezpieczne dla matki i dziecka?
Kobieta w zaawansowanej ciąży siedząca przy piłce do ćwiczeń
Sport w ciąży. Co wolno, a czego nie wolno ciężarnej?
Sport w ciąży
Ćwiczenia w ciąży. Jak przygotować się do porodu? [EBOOK]
podróże w ciąży
Podróże w ciąży – jak najlepiej się do nich przygotować?

Reklama


Co oznacza pulsowanie w uchu?
Sprawdź!