Rekordowa liczba zwolnień L4 od psychiatry. Polacy nie wytrzymują presji. Sprawdź❗
Rekordowa liczba zwolnień L4 od psychiatry. Polacy nie wytrzymują presji. Sprawdź❗
Rekordowa liczba zwolnień L4 od psychiatry. Polacy nie wytrzymują presji. Sprawdź❗

Ból macicy w ciąży i po stosunku - co go wywołuje?

Ból macicy może być zwiastunem wielu poważnych chorób, dlatego zawsze powinien być konsultowany z lekarzem. Może być m.in. sygnałem poronienia, endometriozy, polipów, rozwijającego się nowotworu trzonu macicy lub jajników. W stanach chorobowych ból często jest odczuwany w trakcie lub po stosunku.
Kobieta w zaawansowanej ciąży trzymająca się za podbrzusze
Źródło: 123RF
Spis treści

Macica przypominająca kształtem spłaszczoną gruszkę pełni niezwykle ważną rolę w organizmie każdej kobiety. Zbudowana z trzonu macicy, cieśni macicy i szyjki macicy łączy pochwę z jajowodami i jajnikami. To w trzonie macicy pokrytym błoną śluzową zagnieżdża się zarodek.

W obrębie macicy mogą rozwijać się różne stany patologiczne, dlatego powtarzające się bóle macicy powinny zostać skonsultowane z lekarzem. Zwłaszcza jeśli kobieta regularnie odczuwa ból po stosunku, pojawia się u niej ból macicy w ciąży lub dolegliwości związane są z menstruacją.

Reklama

Ból macicy - przyczyny

Ból macicy, odczuwany jako ból w podbrzuszu może mieć różne podłoże. Bardzo często to   ból związany z cyklem miesiączkowym, który może pojawiać się w połowie cyklu, kiedy dochodzi do pękania pęcherzyka Graafa (tzw. ból owulacyjny) lub tzw. zespół bolesnego miesiączkowania pojawiający tuż przed menstruacją i utrzymujący się przez 2-3 dni od wystąpienia miesiączki.

Powodem bolesnych skurczy macicy mogą być także:

 • endometriza
 • stany zapalne miednicy
 • tzw. somatyczna projekcja zaburzeń psychicznych, które powstają najczęściej w wyniku przemocy fizycznej i seksualnej
 • ból jajnika
 • torbiel na jajniku
 • ciąża pozamaciczna
 • podśluzówkowe mięśniaki macicy
 • skręt przydatków (najczęściej dochodzi do niego w czasie ciąży, indukcji owulacji i przy powiększeniu jajnika powyżej 4 cm)
 • nowotwory trzonu macicy i jajnika
 • zaburzenia menstruacyjne u kobiet z niedoczynnością tarczycy 
 • wkładka wewnątrzmaciczna, która może powodować stan zapalny
 • przewlekły stan zapalny przydatków (mogą go wywołać pałeczki okrężnicy, dwoinki rzeżączki, paciorkowce, gronkowce, chlamydie)
 • wady w budowie macicy (np. całkowicie zarośnięta błona dziewicza blokuje odpływ krwi, która zostaje w macicy powodując jej bolesne skurcze).

Reklama

Ból macicy przed okresem

Bolesne skurcze macicy przed okresem zwane są zespołem bolesnego miesiączkowania, na który według różnych szacunków cierpi ponad połowa młodych kobiet. Tego rodzaju bóle macicy można podzielić na pierwotne bóle menstruacyjne i wtórne bóle menstruacyjne. Przyczyną bolesnego miesiączkowania jest nadmierne wytwarzanie estrogenów w drugiej połowie cyklu. Pod wpływem zaburzeń hormonalnych macica wytwarza hormony zwane prostaglandynami, które powodują jej bolesne skurcze.

Ból macicy odczuwamy nie tylko w okolicy podbrzusza, ale także w okolicy krzyżowej pleców, a nawet może promieniować do ud. Dodatkowo kobiety cierpią z powodu pojawiających się nudności bądź bólów głowy, biegunek i wahań nastroju.

Reklama

Ból macicy w ciąży

Bóle macicy w ciąży nie powinny być lekceważone przez żadną kobietę i zawsze konsultowane z lekarzem prowadzącym ciążę.  Bardzo często zwiastują poważne kłopoty zdrowotne i mogą stanowić zagrożenie dla płodu. Ból macicy na początku ciąży może wskazywać na poronienie samoistne. Kurczliwy ból odczuwany jest wtedy w podbrzuszu i okolicach pleców, dodatkowo kobieta odczuwa tkliwość piersi, nudności, równolegle pojawia się krwawienie z pochwy.

Ból macicy odczuwany przez kobiety w ciąży może wynikać również z ostrego zwyrodnienia włókniakomięśniaka macicy. Dolegliwość, która oprócz bólu charakteryzuje się także krwawieniem z pochwy, najczęściej diagnozowana jest w pierwszych 24. tygodniach ciąży lub zaraz po porodzie.

Przyczyną ostrego bólu w okolicach podbrzusza może być także pęknięcie ciąży pozamacicznej.

Reklama

Ból macicy po stosunku

W trakcie stosunku może dojść do podrażnienia aparatu wieszadłowego macicy, który wspólnie z aparatem podporowym podtrzymują macicę i pochwę w odpowiednim położeniu. Dzieje się tak zazwyczaj u kobiet cierpiących z powodu wypadania macicy i pochwy. Oprócz bólu macicy po stosunku, kobiety z tą dolegliwością cierpią równocześnie z powodu:

 • zaburzeń mikcji przy kaszlu i kichaniu
 • zaburzenia defekacji
 • bólu odczuwanego w okolicy krzyżowej

Ból macicy podczas stosunku może być objawem zapalenia miednicy. Kobieta odczuwa wtedy tkliwość szyjki macicy i przydatków. Dodatkowymi objawami wskazującymi na stan zapalny oprócz bólu jest także śluzowa i ropna wydzielina z szyjki macicy, stan podgorączkowy oraz bolesne oddawanie moczu.

Bolesne stosunki spowodowane silnymi skurczami macicy mogą być również sygnałem endometriozy, czyli przerostu powierzchni błony śluzowej macicy. Narastający ból macicy w trakcie stosunków mogą powodować również zrosty, które powstały po operacjach w obrębie brzucha i miednicy. Bóle macicy po stosunku podobne do skurczów porodowych występuje przy polipach macicy, które powstają w wyniku zaburzeń poziomu estrogenów.

Bolesne stosunki pojawiają się także przy zapaleniu przydatków, które mogą być powikłaniem po zapaleniu migdałków, zapalenia zatok, gruźlicy czy anginy, zapaleniu wyrostka robaczkowego i uchyłkowatości esicy. 

Czytaj również
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Objawy w ciąży
Bóle brzucha w ciąży - kiedy powinny wzbudzić niepokój? Co może być ich przyczyną?
Kobieta w ciąży odczuwa ból brzucha
Leukocyty w moczu w ciąży – norma. Co oznaczają podwyższone i jak wygląda leczenie?
Próbka moczu do badania poziomu leukocytów w czasie ciąży
Ból głowy w ciąży w 1, 2 i 3 trymestrze - co pomaga?
Podobne artykuły
Kobieta prezentująca swój twardy brzuch w okresie ciąży
Twardy brzuch w ciąży - jak go rozpoznać i co oznacza?
młoda kobieta w ciąży, odczuwająca mdłości, opiera się dłonią o kuchenny blat, drugą ręką zasłania usta
Dlaczego nie wolno bagatelizować nudności i wymiotów w ciąży?
Kobieta w ciąży z bólem podbrzusza
Ból podbrzusza w ciąży - czy jest on normalny? Rodzaje i przyczyny bólu
Kobieta w ciąży często ma problem z nadmiernymi gazami
Gazy w ciąży - co oznaczają częste gazy, w jaki sposób można je złagodzić?
Kobietę boli brzuch na początku ciąży
Ból brzucha na początku ciąży - co może oznaczać?

Reklama


1/3 kobiet ma niedobór tego pierwiastka 😲
Sprawdź powód!