Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗
Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗
Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗

Lody na ból gardła - czy pomagają? Czy można je jeść?

Lody na ból gardła – czy to działa? Czy lody są dobre na anginę? Ile jest w tym popularnym haśle prawdy? Dlaczego leczenie anginy lodami lepiej zastąpić profesjonalną terapią, z użyciem środków farmakologicznych o wysokiej skuteczności? Dzisiaj sprawdzamy, czy lody pomagają na ból gardła.
Jedzenie lodów na ból gardła
Źródło: 123RF
W skrócie
 • Czy lody są dobre na ból gardła? Jednym z ich działań jest z pewnością znieczulenie przez zmrożenie, co zmniejsza odczuwanie bólu.
 • Ból gardła jest objawem choroby, którą z kolei wywołują bakterie lub wirusy. Warto pamiętać, że chociaż lody mogą zmniejszyć odczuwanie bólu, to nie rozwiążą przyczyny schorzenia.
 • Zdecydowanie bardziej skuteczne od jedzenia lodów na ból gardła jest stosowanie profesjonalnych środków przeznaczonych specjalnie w celu rozwiązywania tego problemu.
SPRAWDŹ TEŻ: Ból gardła od klimatyzacji - jak leczyć?
Spis treści

Reklama

Lody na ból gardła - fakt czy mit?

Gdy ból gardła atakuje latem, niektórzy stosują lody na ból gardła? Niektórzy mówią, że tak. Sposób to jednak tyleż stary, co i niesprawdzony. Skuteczne leczenie anginy lodami jest jednym z utrwalonych mitów  paramedycznych, funkcjonujących w tradycyjnych przekazach, lecz nie znajdujących jednoznacznego potwierdzenia w badaniach naukowych.

Oczywiście większość mitów zawiera pewną szczyptę prawdy i nie inaczej jest w tym przypadku. Jak zawsze kluczowe jednak jest wyselekcjonowanie suchych faktów.

Czy lody pomagają na ból gardła? Skąd pomysł, by tego typu dolegliwość leczyć za pomocą lodów? Jak pogodzić ów mit z przekonaniem, że to lody właśnie są najczęstszym źródłem wakacyjnych zachorowań?

Reklama

Czy lody są dobre na ból gardła?

Czy lody są dobre na ból gardła? Z medycznego punktu widzenia odpowiedź jest niejednoznaczna, a wszelkie tezy - słabo udokumentowane. Najbliższe prawdy wydaje się twierdzenie, że jedzenie lodów może być relatywnie skuteczną, ale czysto doraźną metodą łagodzenia dolegliwości bólowych, w dodatku – o krótkotrwałym działaniu.

Cały efekt polega w tym przypadku na jednym z naturalnych mechanizmów znieczulających, czyli zmrożeniu. W ten sposób zmniejszona nieco zostaje wrażliwość zakończeń nerwowych. Zimno łagodzić też może obrzęk błon śluzowych. Czy to wystarcza, by powiedzieć, że lody są dobre na ból gardła?

Leczenie anginy lodami?

Leczenie anginy lodami, podobnie jak zwykłego zapalenia gardła, grypy czy przeziębienia ma charakter – o ile w ogóle – wyłącznie objawowy. W żaden sposób nie oddziałuje jednak na przyczynę choroby. Należy pamiętać, że wymienione wyżej schorzenia mają podłoże bakteryjne lub wirusowe – lody zaś nie mają działania przeciwdziałającego owym drobnoustrojom.

Skłania to do refleksji, że w przypadku anginy czy innej choroby obejmującej błony śluzowe gardła, warto sięgnąć po metody mniej pociągające, za to zdecydowanie bardziej skuteczne.

Mowa w tym kontekście oczywiście o dostępnych w aptekach profesjonalnych środkach na ból gardła, działających zarówno na objawy (znaczenie silniej i dłużej niż lody), jak też na przyczyny (w odróżnieniu od lodów).

Na marginesie warto dodać, że medykamenty – w świetle obecnej wiedzy naukowej - będą skuteczniejsze od wszelkiego rodzaju „domowych sposobów”, nie tylko tak kontrowersyjnych, jak lody, ale też tych „sprawdzonych”, jak czosnek, miód czy okłady z ziemniaka. Pamiętajmy, że tak zwane naturalne metody na ból gardła stosujemy wyłącznie wspomagająco lub w przypadku infekcji o słabym natężeniu.

Ból gardła to jeden z najczęstszych objawów atakującej organizm infekcji. Kiedy dotyka całą rodzinę, warto sięgnąć po uniwersalny produkt, który będzie skuteczny na każdy ból. Na rynku dostępne są preparaty w aerozolu, działają przeciwzapalnie i odkażająco. 

Reklama

Czy kiedy boli gardło, można jeść lody?

Wiemy już, że lody nie są najskuteczniejszą metodą na ból gardła. Nawet jeśli pomagają, to tylko doraźnie. Otwarte pozostaje pytanie – czy na dłuższą metę nie szkodzą jeszcze bardziej? Czy nie powodują dalszego pogorszenia stanu zdrowia?

Czy kiedy boli gardło, można jeść lody? Na to pytanie znów brak jest jednoznacznej, podpartej badaniami odpowiedzi, wiele jednak wskazuje, że w sytuacji, gdy do infekcji już doszło, dodatkowych szkód lody nie wyrządzą. Inaczej sytuacja przedstawia się w przypadku osób zupełnie zdrowych, dla których ochłoda w postaci lodów może się skończyć nagłym zachorowaniem na anginę, lub inną infekcję. Dlaczego tak się dzieje?

Reklama

Angina ropna a lody

Angina ropna a lody – prawda czy mit? Nie jest tak, jak zwykło się stereotypowo uważać, że chorobę bezpośrednio powoduje wychłodzenie gardła lodami. Zimno powoduje jednak osłabienie odporności organizmu, czego efektem jest podatność na działanie bakterii i wirusów odpowiedzialnych za rozwój anginy, grypy czy przeziębienia. Reasumując i porządkując wiedzę:

 • jedzenie lodów może doprowadzić do anginy i innych schorzeń bakteryjnych i wirusowych;
 • jedzenie lodów w czasie anginy może łagodzić ból, ale nie zwalcza przyczyn choroby;
 • zdecydowanie bardziej skuteczną i polecaną metodą leczenia bólu gardła, jest stosowanie profesjonalnych środków do tego przeznaczonych.

Czytaj również

Bibliografia

 • Ewelina Gowin, Wanda Horst-Sikorska, Leczenie zapalenia gardła bez antybiotyku – czy to możliwe? Farmacja współczesna 2012; 5
 • Linder J, Randall S. Antibiotic treatment of adults with sore throat by community primary care physicians. JAMA 2001;286(10):1181–1186.
 • Hryniewicz W (red.). Zastosowanie leków objawowych w zakażeniach układu oddechowego. (W:) Rekomendacje postępowania w pozaszpitalnych zakażeniach układu oddechowego. Wyd. Narodowy Instytut Leków 2016: 183–211.
 • Vincent M.T.: Sore throat‑strep throat? When to worry. Pediatrics for Parents 11; 2005. ProQuest Health & Medical Complete.
 • Jeżewska E., Kukwa W., Ścińska A., Kukwa A.: Stany zapalne błony śluzowej nosa i gardła u dzieci i dorosłych – strategia leczenia. Przew. Lek. 2006; 2: 12‑25.
Piotr Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Artykuł napisany przez
Piotr Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Dziennikarz wyróżniony w konkursie "Dziennikarz Medyczny Roku 2023". Autor tysięcy publikacji o tematyce medycznej, ekonomicznej, politycznej i społecznej. Przez 15 lat związany z Dziennikiem Łódzkim i Polska TheTimes. Z wykształcenia socjolog stosunków politycznych, absolwent Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Po godzinach fotografuje, projektuje, maluje, tworzy muzykę.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Objawy laryngologiczne
Gula w gardle - nieprzyjemne uczucie o podłożu psychicznym czy fizycznym? Objawy i leczenie
Kobieta odczuwa gulę w gardle
Pulsowanie w uchu - co oznacza? Domowe sposoby i leki
Mężczyzna cierpi na pulsowanie w uchu
Szum w uszach - co oznacza i jak go zlikwidować? Przyczyny, domowe sposoby i leki
Osoba cierpiąca na zaburzenia słuchu
Podobne artykuły
Jedzenie lodów na ból gardła
Lody na ból gardła - czy pomagają? Czy można je jeść?
Kobieta odczuwa coś w gardle
Uczucie czegoś w gardle – przyczyny, metody diagnozy i sposoby leczenia
Kobieta z podrażnionym podniebieniem
Podrażnione podniebienie - przyczyny i leki. Jak leczyć?
Kobieta wydmuchuje w nos
Strupki w nosie - jak leczyć nos w środku?
Mężczyznę boli ucho
Jakie mogą być przyczyny bólu ucha przy przełykaniu?

Reklama


Sonda
Sonda redakcyjna
Czy stosowałeś/aś kiedykolwiek preparaty do leczenia blizn?
Contractubex_sonda