Dla Ciebie, na zdrowie!

Lody na ból gardła - czy pomagają? Czy można je jeść?

Lody na ból gardła – czy to działa? Czy lody są dobre na anginę? Ile jest w tym popularnym haśle prawdy? Dlaczego leczenie anginy lodami lepiej zastąpić profesjonalną terapią, z użyciem środków farmakologicznych o wysokiej skuteczności? Dzisiaj sprawdzamy, czy lody pomagają na ból gardła.
Jedzenie lodów na ból gardła
Źródło: 123RF
W skrócie
 • Czy lody są dobre na ból gardła? Jednym z ich działań jest z pewnością znieczulenie przez zmrożenie, co zmniejsza odczuwanie bólu.
 • Ból gardła jest objawem choroby, którą z kolei wywołują bakterie lub wirusy. Warto pamiętać, że chociaż lody mogą zmniejszyć odczuwanie bólu, to nie rozwiążą przyczyny schorzenia.
 • Zdecydowanie bardziej skuteczne od jedzenia lodów na ból gardła jest stosowanie profesjonalnych środków przeznaczonych specjalnie w celu rozwiązywania tego problemu.
SPRAWDŹ TEŻ: Jak zrobić zdrowe lody? Przepisy na naturalne i pyszne lody
Spis treści

Reklama

Lody na ból gardła - fakt czy mit?

Gdy ból gardła atakuje latem, niektórzy stosują lody na ból gardła? Niektórzy mówią, że tak. Sposób to jednak tyleż stary, co i niesprawdzony. Skuteczne leczenie anginy lodami jest jednym z utrwalonych mitów  paramedycznych, funkcjonujących w tradycyjnych przekazach, lecz nie znajdujących jednoznacznego potwierdzenia w badaniach naukowych.

Oczywiście większość mitów zawiera pewną szczyptę prawdy i nie inaczej jest w tym przypadku. Jak zawsze kluczowe jednak jest wyselekcjonowanie suchych faktów.

Czy lody pomagają na ból gardła? Skąd pomysł, by tego typu dolegliwość leczyć za pomocą lodów? Jak pogodzić ów mit z przekonaniem, że to lody właśnie są najczęstszym źródłem wakacyjnych zachorowań?

Czy lody są dobre na ból gardła?

Czy lody są dobre na ból gardła? Z medycznego punktu widzenia odpowiedź jest niejednoznaczna, a wszelkie tezy - słabo udokumentowane. Najbliższe prawdy wydaje się twierdzenie, że jedzenie lodów może być relatywnie skuteczną, ale czysto doraźną metodą łagodzenia dolegliwości bólowych, w dodatku – o krótkotrwałym działaniu.

Cały efekt polega w tym przypadku na jednym z naturalnych mechanizmów znieczulających, czyli zmrożeniu. W ten sposób zmniejszona nieco zostaje wrażliwość zakończeń nerwowych. Zimno łagodzić też może obrzęk błon śluzowych. Czy to wystarcza, by powiedzieć, że lody są dobre na ból gardła?

Reklama

Leczenie anginy lodami?

Leczenie anginy lodami, podobnie jak zwykłego zapalenia gardła, grypy czy przeziębienia ma charakter – o ile w ogóle – wyłącznie objawowy. W żaden sposób nie oddziałuje jednak na przyczynę choroby. Należy pamiętać, że wymienione wyżej schorzenia mają podłoże bakteryjne lub wirusowe – lody zaś nie mają działania przeciwdziałającego owym drobnoustrojom.

Skłania to do refleksji, że w przypadku anginy czy innej choroby obejmującej błony śluzowe gardła, warto sięgnąć po metody mniej pociągające, za to zdecydowanie bardziej skuteczne.

Mowa w tym kontekście oczywiście o dostępnych w aptekach profesjonalnych środkach na ból gardła, działających zarówno na objawy (znaczenie silniej i dłużej niż lody), jak też na przyczyny (w odróżnieniu od lodów).

Na marginesie warto dodać, że medykamenty – w świetle obecnej wiedzy naukowej - będą skuteczniejsze od wszelkiego rodzaju „domowych sposobów”, nie tylko tak kontrowersyjnych, jak lody, ale też tych „sprawdzonych”, jak czosnek, miód czy okłady z ziemniaka. Pamiętajmy, że tak zwane naturalne metody na ból gardła stosujemy wyłącznie wspomagająco lub w przypadku infekcji o słabym natężeniu.

Ból gardła to jeden z najczęstszych objawów atakującej organizm infekcji. Kiedy dotyka całą rodzinę, warto sięgnąć po uniwersalny produkt, który będzie skuteczny na każdy ból. Na rynku dostępne są preparaty w aerozolu, działają przeciwzapalnie i odkażająco. 

Czy kiedy boli gardło, można jeść lody?

Wiemy już, że lody nie są najskuteczniejszą metodą na ból gardła. Nawet jeśli pomagają, to tylko doraźnie. Otwarte pozostaje pytanie – czy na dłuższą metę nie szkodzą jeszcze bardziej? Czy nie powodują dalszego pogorszenia stanu zdrowia?

Czy kiedy boli gardło, można jeść lody? Na to pytanie znów brak jest jednoznacznej, podpartej badaniami odpowiedzi, wiele jednak wskazuje, że w sytuacji, gdy do infekcji już doszło, dodatkowych szkód lody nie wyrządzą. Inaczej sytuacja przedstawia się w przypadku osób zupełnie zdrowych, dla których ochłoda w postaci lodów może się skończyć nagłym zachorowaniem na anginę, lub inną infekcję. Dlaczego tak się dzieje?

Reklama

Angina ropna a lody

Angina ropna a lody – prawda czy mit? Nie jest tak, jak zwykło się stereotypowo uważać, że chorobę bezpośrednio powoduje wychłodzenie gardła lodami. Zimno powoduje jednak osłabienie odporności organizmu, czego efektem jest podatność na działanie bakterii i wirusów odpowiedzialnych za rozwój anginy, grypy czy przeziębienia. Reasumując i porządkując wiedzę:

 • jedzenie lodów może doprowadzić do anginy i innych schorzeń bakteryjnych i wirusowych;
 • jedzenie lodów w czasie anginy może łagodzić ból, ale nie zwalcza przyczyn choroby;
 • zdecydowanie bardziej skuteczną i polecaną metodą leczenia bólu gardła, jest stosowanie profesjonalnych środków do tego przeznaczonych.

Czytaj również

Bibliografia

 • Ewelina Gowin, Wanda Horst-Sikorska, Leczenie zapalenia gardła bez antybiotyku – czy to możliwe? Farmacja współczesna 2012; 5
 • Linder J, Randall S. Antibiotic treatment of adults with sore throat by community primary care physicians. JAMA 2001;286(10):1181–1186.
 • Hryniewicz W (red.). Zastosowanie leków objawowych w zakażeniach układu oddechowego. (W:) Rekomendacje postępowania w pozaszpitalnych zakażeniach układu oddechowego. Wyd. Narodowy Instytut Leków 2016: 183–211.
 • Vincent M.T.: Sore throat‑strep throat? When to worry. Pediatrics for Parents 11; 2005. ProQuest Health & Medical Complete.
 • Jeżewska E., Kukwa W., Ścińska A., Kukwa A.: Stany zapalne błony śluzowej nosa i gardła u dzieci i dorosłych – strategia leczenia. Przew. Lek. 2006; 2: 12‑25.
Piotr Brzózka
Artykuł napisany przez
Piotr Brzózka
Dziennikarz, autor tysięcy publikacji o tematyce ekonomicznej, politycznej, społecznej oraz medycznej. Przez 15 lat związany z Dziennikiem Łódzkim i Polska TheTimes. Z wykształcenia socjolog stosunków politycznych, absolwent Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Po godzinach fotografuje, projektuje, maluje, tworzy muzykę.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Ból głowy z lewej strony - co oznacza i jak leczyć?
Boli głowa z lewej strony
Przeczytaj artykuł
Ból głowy z prawej strony - przyczyny, metody leczenia
Kobieta trzymająca dłonie na skroniach
Przeczytaj artykuł
Korzonki - objawy i leczenie. Ile trwa ich zapalenie?
Mężczyzna cierpiący z powodu bólu korzonków
Podobne artykuły
Kobietę boli ucho
Ból ucha - przyczyny i leczenie. Domowe sposoby
Kobietę boli gardło przy przełykaniu
Ból gardła przy przełykaniu – przyczyny, domowe sposoby
Dziecko z bólem gardła
Lek na ból gardła – jak wybrać ten skuteczny?
Dziecko z bólem gardła
Ból gardła u dziecka - jak leczyć? Domowe sposoby
Może to Cię zainteresuje
Sproszkowana chlorella
Chlorella - właściwości i działanie. Z czym nie łączyć?
Antyoksydanty
Wolne rodniki - powstawanie i skutki. Jak się ich pozbyć?
Olej lniany na drewnianej desce z ziarnami siemienia lnianego
Olej lniany - właściwości i skutki uboczne. Na co pomaga?
Korzeń żeń-szenia na wiklinowym półmisku
Żeń-szeń - jakie ma właściwości i na co pomaga? Działanie

Reklama


Sonda
Sonda redakcyjna
Co najczęściej stosujesz na zgagę?