string(8) "szukanie" Ból łopatki lewej – przy oddychaniu. Przyczyny, ćwiczenia

Ból łopatki lewej – przy oddychaniu. Przyczyny, ćwiczenia

Ból łopatki lewej w wielu przypadkach obecny jest na skutek wad postawy. W sytuacji, gdy pojawia się on w czasie oddychania konieczne jest wykonanie RTG klatki piersiowej, a także konsultacja z lekarzem pulmonologiem w celu rozpoznania dolegliwości. Leczenie uzależnione jest od przyczyny, jednak często konieczne są odpowiednie ćwiczenia.
Mężczyznę boli lewa łopatka
Źródło: 123RF

Spis treści

Niestety bardzo często ból łopatki jest trudny do zdiagnozowania. W pierwszej kolejności należy zbadać się pod kątem wad postawy, a także neurologicznym. 

W wielu przypadkach konieczna jest konsultacja z fizjoterapeutą, którego zadaniem jest dostosowanie właściwego rodzaju ćwiczeń. Mają one na celu doprowadzenie do odpowiedniego napięcia mięśniowego w obszarze łopatek. 

Przyczyny bólu łopatki

Ból łopatek może wystąpić z wielu przyczyn o różnym podłożu. Przede wszystkim wyróżnić należy:

 • nerwobóle,
 • kontuzja,
 • nieprawidłowa technika wykonywania ćwiczeń,
 • skolioza,
 • zawał mięśnia sercowego,
 • zapalenie osierdzia.

Dodatkowo ból łopatki niekiedy obecny jest na skutek zapalenia osierdzia. Jest to schorzenie dające uczucie kłucia w mostku, a także zaburzenia rytmu serca. To poważna dolegliwość, która wymaga wprowadzenia odpowiedniego leczenia. 

Ból łopatki przy oddychaniu

Ból łopatki i klatki piersiowej w czasie oddychania najczęściej dotyka osoby, które cierpią na nerwobóle. Czym one są? To nagłe pojawianie się silnego i rwącego bólu. Może on wystąpić na skutek silnego stresu, bądź być objawem schorzenia. 

Jedną z przyczyn nerwobólu (neuralgii) jest ucisk na nerw lub całą grupę nerwów. Czas jednego napadu bólu może być różny – od kilku minut, nawet do kilku godzin. Zwykle jest on intensywny, a w miejscu występowania dolegliwości dochodzi do problemów z czuciem, a także pojawia się mrowienie. 

Ból łopatki przy oddychaniu może pojawić się również na skutek wad postawy, a także zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa.

Ból łopatki promieniujący do ręki

Ból łopatki i drętwienie ręki to stan, którego nie należy lekceważyć. Bardzo często oznacza on zwyrodnienie kręgosłupa.Dochodzi do napięcia mięśni, które może doprowadzić do zmian w odcinku szyjnym lub piersiowym kręgosłupa. 

Ból łopatki i ręki niekiedy występuje w czasie skoliozy.Jest to jedna z wad postawy, która charakteryzuje się bocznym skrzywieniem kręgosłupa. Jej przyczyny mogą być wrodzone lub nabyte. Poza wygięciem kręgosłupa, skolioza daje również takie objawy, jak:

 • odstające łopatki,
 • mocniejsze wcięcie w talii z jednej strony,
 • jedna noga jest krótsza od drugiej,
 • ramiona znajdują się na różnej wysokości. 

Leczenie skoliozy ma przede wszystkim na celu wyeliminowanie skrzywienia lub jego maksymalnie możliwe zredukowanie. 

Ból łopatki lewej i ból łopatki prawej

Kiedy może wystąpić ból łopatki po lewej stronie lub po prawej stronie? Bardzo często jest on obecny u osób, które długo siedzą w jednej pozycji, a dodatkowo muszą w tym czasie używać rąk, np.:

 • w czasie prowadzenia samochodu,
 • podczas pisania na komputerze,
 • w czasie pracy na taśmie produkcyjnej.

Ból łopatki prawej promieniujący do ręki jest również objawem, który występuje u fryzjerów czy kucharzy. Niekiedy dolegliwość nasila się po wzmożonym wysiłku fizycznym.

Ćwiczenia na ból łopatki

Ból łopatki z lewej strony, podobnie jak z prawej w wielu przypadkach wymaga konsultacji z fizjoterapeutą, który dobierze odpowiednie zestawy aktywności.

Ćwiczenia na ból łopatki mają za zadanie przywrócić prawidłową postawę ciała. Ważne jest rozciąganie, a także wzmacnianie mięśni. Przede wszystkim zawsze należy pamiętać, by przedramię było oparte na podłokietniku, a nigdy nie było w powietrzu. Dodatkowo zaleca się chodzenie na basen oraz uprawianie jogi. 

Pomocny jest również pilates, gdyż polega on na częstym podnoszeniu rąk, co jest wskazane w czasie niwelowania bólu łopatek. Przed rozpoczęciem fizjoterapii warto skonsultować się z internistą, który w razie konieczności zleci wykonanie odpowiednich badań, a następnie dobierze odpowiednią formę leczenia. W niektórych przypadkach konieczna może okazać się farmakoterapia – w zależności od przyczyny dolegliwości.

Oceń artykuł

(liczba ocen 21)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!

Zamknij