Ból w mostku - co oznacza kłucie i odcisk w mostku? Przyczyny

Ból w mostku to dolegliwość, która może wystąpić z różnych przyczyn, jednak nie należy jej lekceważyć, gdyż może świadczyć m.in. o: przepuklinie rozworu przełykowego, chorobie wrzodowej, zapaleniu opłucnej czy zawale serca. Należy obserwować objawy towarzyszące i zgłosić się do lekarza w celu zdiagnozowania źródła dyskomfortu.
Kłucie w mostku
Źródło: 123RF

Spis treści

Diagnoza bólu w mostku często opiera się na wykonaniu szeregu badań, jak:

Ból w mostku nie zawsze jest stanem, który zagraża życiu. Jest to częsty objaw zawału serca, jednak w wielu przypadkach pojawia się on na skutek problemów natury psychicznej, świadcząc o nerwicy lub stanach lękowych. W takim przypadku konieczna może okazać się pomoc neurologa, psychologa, bądź psychiatry. 

Przyczyny bólu w mostku

Ból w okolicy mostka niekiedy jest trudny do zdiagnozowania, gdyż może pojawić się z różnorakich powodów. Jest to częsty objaw zarówno fizyczny, jak i psychiczny, co utrudnia szybkie rozpoznanie.

Najczęstsze przyczyny bólu mostka to:

Ponadto ból kości mostka może pojawić się w czasie rozwarstwienia aorty, a także nerwobólu obecnego podczas obecności półpaśca. W przypadku wystąpienia niepokojących objawów, ważna jest konsultacja lekarska. 

Ból mostka przy dotykaniu

Ból za mostkiemniekiedy występuje w czasie dotykania go. Z czego może to wynikać? Najczęściej ten stan występuje u osób, u których doszło do urazu żeber – ich stłuczenia lub złamania. 

Niektórzy dyskomfort opisują, jako piekący ból w mostkunasilający się podczas dotyku. To z kolei może świadczyć o chorobach nerwów:

 • zapaleniu nerwów,
 • ucisku na nerw,
 • ucisku na korzeń nerwu,
 • zapalenie chrząstek.

W miejscach tych często widoczny jest obrzęk, a także odczuwalna jest nadwrażliwość. Niekiedy za ból w mostku odpowiedzialne jest schorzenie, tzw. zespół Tietzego. Ból odczuwalny jest przede wszystkim w czasie dotyku, kaszlu oraz kichania. 

Reklama

Ból w mostku przy oddychaniu 

Ból w mostku i plecach, który pojawia się w czasie oddychania powinien być pilnie skonsultowany ze specjalistą, a dokładniej ortopedą, gdyż w wielu przypadkach stan taki może oznaczać naderwanie mięśni klatki piersiowej, bądź kontuzję żeber. 

Ponadto niekiedy ból w mostku podczas dotyku oraz wdechu może wynikać z zaburzeń nerwowo-mięśniowych. 

Ból w mostku po jedzeniu

Kłujący ból w mostkumoże wystąpić także podczas spożywania posiłków. Ważne jest obserwowanie charakteru objawów, jego umiejscowienia, nasilenia oraz częstości występowania. Z pewnością ułatwi to postawienie odpowiedniej diagnozy, a także w razie konieczności wprowadzenia właściwej kuracji leczniczej. 

Ból w mostku przy przełykaniu, czyli tzw. odynofagia pojawia się z różnorakich przyczyn, jak:

 • stwardnienie rozsiane,
 • guz krtani, 
 • nowotwór jamy ustnej,
 • niedokrwienie,
 • guz mózgu,
 • schorzenia ze strony tarczycy,
 • uchyłki w przełyku,
 • cukrzyca.

W przypadku, gdy ból w mostku pojawi się po jedzeniu, a dokładniej już po przełknięciu fragmentu jedzenia to źródłem może być: choroba Parkinsona, sarkoidoza, rak przełyku, skutek uboczny przyjmowania niektórych medykamentów, zwężenie przełyku na skutek poparzenia, bądź miastenia. Leczenie uzależnione jest od dokładnego rozpoznania przyczyny. 

Ból w mostku u dziecka

Ból pod mostkiemlub w mostku szczególnie w przypadku dzieci prowadzi do niepokoju 
u rodziców. Jeśli chodzi o osoby dorosłe to ból najczęściej wynika z chorób układu krwionośnego, jednak w przypadku dzieci za ten stan głównie odpowiadają schorzenia układu oddechowego. Niekiedy jest to jeden z objawów zapalenia płuc.

Przyczyny bólu w mostku u dziecka to także:

 • zaburzenia o podłożu psychicznym,
 • urazy,
 • zbytni wysiłek,
 • refluks żołądkowo-przełykowy,
 • przepuklina rozworu przełykowego.

U dzieci, u których ból występuje niespodziewanie, tuż po wysiłku, a do tego obecna jest duszność, bądź problemy z oddychaniem – ważne jest skonsultowanie się ze specjalistą. Jedną z przyczyn takich objawów jest odma samoistna. W schorzeniu tym dochodzi do przedostania się powietrza między blaszki opłucnej, prowadząc do uciskania części płuca. 

 

Czytaj również:

 

Oceń artykuł

(liczba ocen 27)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!

<-- popup -->