Dla Ciebie, na zdrowie!

Ból w mostku - po jedzeniu, przy oddychaniu i przełykaniu. Co dokładnie oznacza?

Ból w mostku to dolegliwość, która może wystąpić z różnych przyczyn. Nie należy go lekceważyć, gdyż może świadczyć o poważnych dolegliwościach. Ból w nie okolicy mostka nie zawsze jest stanem, który zwiastuje poważne problemy zdrowotne jak zawał serca. Co może oznaczać? Poznaj jego przyczyny.
Kłucie w mostku
Źródło: 123RF
W skrócie
 • Ból mostka może być wyrazem zwykłego przemęczenia i osłabienia organizmu. Czego jeszcze?
 • Uczucie kłucia i ucisku w mostku to jeden z pierwszych objawów zawału serca. Czy zawsze musi to oznaczać?
 • Diagnostyka bólu mostka obejmuje głównie specjalistyczne badania. Na czym polegają?
SPRAWDŹ TEŻ: Mostek (anatomia) - budowa i funkcje mostka człowieka
Spis treści

Gdzie jest mostek w klatce piersiowej?

Mostek to główna kość w układzie szkieletowym klatki piersiowej. Jest to płaska, nieparzysta kość położona z przodu ciała, między klatką piersiową a brzuchem.

Mostek łączy się z żebrami i razem z kręgosłupem odcinka piersiowego tworzy szkielet klatki piersiowej.

Mostek jest zbudowany z rękojeści, trzonu i wyrostka mieczykowatego. Najważniejszą funkcją mostka jest ochrona narządów wewnętrznych umiejscowionych w klatce piersiowej (serce, płuca).

Czasami jego okolica może boleć. Przyczyn jest wiele i najczęściej wymagają konsultacji ze specjalistą.

Ból w mostku w klasyfikacji ICD-10 przypisywany jest bólowi w klatce piersiowej pod kodem R07.4, a w ICD-11 jako MD30.Z.

Przyczyny bólu w mostku

Ból w klatce piersiowej, głównie ból w okolicy mostka nie należy do rzadkości. Jest to niepokojący objaw, który większość kojarzy jako jeden z objawów zawału serca. 

Ból w mostku jest wtedy uciskający, ale można też go opisać jako gniotący czy piekący.

Niekiedy ból w mostku jest trudny do zdiagnozowania, gdyż może pojawić się z różnorakich powodów.

Najczęstsze przyczyny bólu mostka to:

 • choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy,
 • zapalenie opłucnej,
 • nerwica,
 • refluks żołądkowo-przełykowy (zgaga),
 • zawał mięśnia sercowego, 
 • choroba niedokrwienna serca,
 • pęknięcie przełyku,
 • kamica żółciowa,
 • nerwobóle,
 • zapalenie osierdzia.

Ponadto ból kości mostka może pojawić się w czasie rozwarstwienia aorty, a także nerwobólu obecnego podczas obecności półpaśca.

Niekiedy za ból w mostku odpowiedzialne jest schorzenie, tzw. zespół Tietzego. Jest to ból odczuwalny przede wszystkim w czasie dotyku, kaszlu oraz kichania, a także przy ruchu klatki piersiowej.

W przypadku wystąpienia niepokojących objawów, ważna jest konsultacja lekarska. Jeśli ból w mostku jest kłujący i pojawia się nagle, należy wezwać pomoc medyczną. Nie należy jednak panikować.

Ból w mostku (konkretnie na środku przy schylaniu) nie zawsze jest stanem, który zagraża życiu. W wielu przypadkach pojawia się on na skutek problemów natury psychicznej, świadcząc o nerwicy, stresie lub stanach lękowych.

Towarzyszyć mu może także osłabienie i zawroty głowy. W takim przypadku konieczna może okazać się pomoc neurologa, psychologa, bądź psychiatry. 

Co może oznaczać ból mostka przy dotykaniu?

Uczucie bólu w mostku czasem pojawia się przy dotykaniu. Z czego może to wynikać?

Najczęściej taki objaw występuje u osób, u których doszło do urazu żeber - ich stłuczenia lub złamania.

Wtedy po dotknięciu mostka palcami występuje silny, przeszywający ból kości w klatce piersiowej, który zmniejsza się w momencie zaprzestania ucisku. Nie jest to jednak jedyna przyczyna.

Piekący ból w mostku przy dotyku może świadczyć o chorobach nerwów:

 • zapaleniu nerwów,
 • ucisku na nerw,
 • ucisku na korzeń nerwu,
 • zapalenie chrząstek.

W tych miejscach często widoczny jest obrzęk, a także odczuwalna jest nadwrażliwość. Niekiedy ból w mostku podczas dotyku oraz wdechu może wynikać z zaburzeń nerwowo-mięśniowych.

Zazwyczaj jednak uczucie bólu przy dotykaniu mostka świadczy o zwykłym przeciążeniu organizmu. Pojawić się może też przy rozciąganiu.

Ból w mostku przy oddychaniu

Bóle w mostku pojawiają się nie tylko przy dotykaniu. Uczucie bólu może wystąpić też przy oddychaniu (najczęściej przy głębokim wdechu), a więc jest to stała dolegliwość, która utrudnia swobodną wymianę gazową.

Jest to charakterystyczny objaw przy wystąpieniu zapalenia opłucnej, kiedy to taki ból w klatce piersiowej pojawia się nagle, a dodatkowo towarzyszą mu duszność i kaszel

Bólw okolicach mostka przy wdechu, może mieć także podłoże neurologiczne, ortopedyczne czy kardiologiczne. 

Ból w mostku i plecach, który pojawia się w czasie oddychania powinien być pilnie skonsultowany ze specjalistą, a dokładniej ortopedą, gdyż w wielu przypadkach stan taki może oznaczać naderwanie mięśni klatki piersiowej, bądź kontuzję żeber.

Co powoduje ból w mostku przy przełykaniu i po jedzeniu?

Kłujący ból w mostku może wystąpić także podczas spożywania posiłków, np. przy przełykaniu pokarmu. Ważne jest obserwowanie charakteru objawów, jego umiejscowienia, nasilenia oraz częstości występowania.

Z pewnością ułatwi to postawienie odpowiedniej diagnozy, a także w razie konieczności wprowadzenia właściwego leczenia.

Ból w mostku przy przełykaniu to tzw. odynofagia, czyli objaw charakteryzujący się bolesnym połykaniem pokarmu. Może on powstawać z różnych przyczyn. Najczęstsze z nich to:

 • stwardnienie rozsiane,
 • guz krtani, 
 • nowotwór jamy ustnej,
 • niedokrwienie,
 • guz mózgu,
 • schorzenia ze strony tarczycy,
 • uchyłki w przełyku,
 • cukrzyca.

W przypadku, gdy ból w mostku pojawia się po jedzeniu, a dokładniej już po przełknięciu fragmentu jedzenia, może to świadczyć o problemach układu trawiennego, np. refluksie żołądkowo-przełykowym, wrzodach żołądka lub dwunastnicy czy nowotworze przełyku.

Dolega on najczęściej kobietom w ciąży i osobom prowadzącym niezdrowy tryb życia, a także jedzącym tłuste potrawy. Bólowi w mostku towarzyszy wtedy odruch odbijania.

Spośród innych źródeł powstawania bólu w klatce piersiowej po jedzeniu wymienia się, takie dolegliwości jak:

 • choroba Parkinsona,
 • sarkoidoza,
 • zwężenie przełyku na skutek poparzenia,
 • miastenia.

Leczenie bólu w mostku uzależnione jest od dokładnego rozpoznania przyczyny. 

Kiedy jeszcze może boleć mostek?

Ból w mostku lub nawet w całej klatce piersiowej jest jednym z głównych objawów, a zarazem powikłań  po przebytym zarażeniu koronawirusem. Są one określane jako zespół postcovidowy i wpływają na codzienne funkcjonowanie.

U większości chorych objawy występują jedynie podczas choroby, np. ból w mostku podczas głębokiego wdechu, gorączka i kaszel. Niestety u niektórych po wyzdrowieniu może dojść do problemów naczyniowo-sercowych.

Ból w mostku może być przyczyną naprawdę wielu dolegliwości. Dlatego podczas rozmowy z lekarzem nie powinno pomijać się żadnego szczegółu.

Czy jest możliwy ból w mostku od kręgosłupa? Jeśli ból kręgosłupa piersiowego promieniuje do mostka może oznaczać nerwoból, zwłaszcza gdy dochodzi z lewej strony. Natomiast przy kaszlu jest często objawem zapalenia osierdzia.

W tym przypadku ból w mostku opisywany jest jako ostry i kłujący, a jego nasilenie się zmienia. Często jest także odczuwalny przy leżeniu.

Refluks z kolei daje o sobie znać w nocy. Ból w mostku najczęściej pojawia się wtedy po spaniu.

Jednym z najpopularniejszych jest ten pojawiający się po treningu. Ból zaczyna się za mostkiem i rozlewa po klatce piersiowej. Wynika on najczęściej z niedokrwienia mięśnia sercowego.

Nadmierny wysiłek źle wpływa na nieprzygotowany organizm. Jeśli jednak ból pojawia się nawet podczas lekkich ćwiczeń, świadczyć może o chorobie serca.

Kiedy dochodzi on z prawej strony, promieniować może od trzustki. Pod mostkiem natomiast świadczy często o rozwijających się wrzodach.

Przez promieniujący ból często trudno określić, gdzie dokładnie się on znajduje. Czy jest on poniżej mostka, czy w jego górnej części? A może tak naprawdę znajduje się między łopatkami?

Ból w mostku u dziecka

Ból mostka szczególnie w przypadku dzieci prowadzi do niepokoju u rodziców.

Jeśli chodzi o osoby dorosłe to ból najczęściej wynika z chorób układu krwionośnego, jednak w przypadku dzieci za ten stan głównie odpowiadają schorzenia układu oddechowego. Niekiedy jest to jeden z objawów zapalenia płuc.

Przyczyny bólu w mostku u dziecka to także:

 • zaburzenia o podłożu psychicznym,
 • urazy,
 • zbytni wysiłek,
 • refluks żołądkowo-przełykowy,
 • przepuklina rozworu przełykowego.

U dzieci, u których ból występuje niespodziewanie, tuż po wysiłku, a do tego obecna jest duszność, bądź problemy z oddychaniem - ważne jest skonsultowanie się ze specjalistą.

Jedną z przyczyn takich objawów jest odma samoistna. W schorzeniu tym dochodzi do przedostania się powietrza między blaszki opłucnej, prowadząc do uciskania części płuca. 

Diagnostyka bólu w mostku

Rozpoznanie przyczyn bólu w mostku jest trudne, gdyż jest ich bardzo wiele. Postawienie diagnozy wymaga zatem specjalistycznej diagnostyki. W pierwszej kolejności należy udać się do lekarza pierwszego kontaktu.

Na podstawie wywiadu jest on w stanie skierować pacjenta do specjalisty - kardiologa, pulmonologa lub neurologa.

Diagnoza bólu w mostku w dalszej kolejności opiera się na wykonaniu szeregu badań, jak:

Lekarz zazwyczaj skupia się na wyeliminowaniu groźnych i najbardziej prawdopodobnych chorób. Dlatego mierzy się także ciśnienie i pobiera krew.

Jeśli lekarz uzna za konieczne, wykonać można jeszcze inne badania, jak np. echo serca. Po ustaleniu źródła bólu w klatce piersiowej można wdrożyć odpowiednie leczenie.

Jak leczyć ból w mostku?

Często wystarczy terapia farmakologiczna lub zmiana trybu życia czy przejście na dietę. W niektórych przypadkach konieczna może okazać się operacja.

Leczenie bólu w mostku polega na likwidacji jego źródła. Zdarza się zatem, że wystarczą domowe sposoby. Ból w klatce piersiowej może być wynikiem zgagi, na którą można kupić leki bez recepty w aptece.

Natomiast w przypadku nerwicy sposób działania jest inny. Wówczas  konieczne jest przeciwdziałanie stresowi czy lękom. Konieczna może okazać się psychoterapia.

Czytaj również

Bibliografia

 • Szczeklik A (red.); Choroby wewnętrzne, wyd. Medycyna Praktyczna, Kraków 2005
 • Diagnostyka różnicowa bólu w klatce piersiowej”, II katedra Kardiologii CM UMK, 2014, online: http://kardiologia.biziel.pl/5f3.pdf
 • The Merck Manual, Objawy Kliniczne, Elsevier Urban&Partner, 2008 s 116-128
 • Bochenek A., Reicher M.: „Anatomia człowieka. Tom I. Anatomia ogólna, kości, stawy i więzadła, mięśnie”. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa, 2006
Katarzyna Czyżyńska
Artykuł napisany przez
Katarzyna Czyżyńska
Absolwentka studiów magisterskich na kierunku Dziennikarstwo i komunikacja społeczna. Pierwsze doświadczenie zdobywała w agencji PR. Od kilku lat copywriterka, głównie w tematyce medycznej. Od 2018 roku pełniła funkcję redaktora SEO w spółce Pharma Partner, a od 2021 jest Zastępcą Redaktora Naczelnego. W wolnych chwilach miłośniczka kryminałów i kuchni włoskiej.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Ból głowy z lewej strony - co oznacza i jak leczyć?
Boli głowa z lewej strony
Przeczytaj artykuł
Ból głowy z prawej strony - przyczyny, metody leczenia
Kobieta trzymająca dłonie na skroniach
Przeczytaj artykuł
Korzonki - objawy i leczenie. Ile trwa ich zapalenie?
Mężczyzna cierpiący z powodu bólu korzonków
Podobne artykuły
Kobietę boli ucho
Ból ucha - przyczyny i leczenie. Domowe sposoby
Wzór chemiczny ketoprofenu
Ketoprofen - działanie i dawkowanie. Na co pomaga?
Mężczyzna cierpiący z powodu zespołu Tietza
Zespół Tietza - objawy, rezonans i leczenie. Ile trwa?
Mężczyzna odczuwa ból uda
Bolące uda - z przodu, z tyłu, z boku. Jakie są ich przyczyny?
Może to Cię zainteresuje
Sproszkowana chlorella
Chlorella - właściwości i działanie. Z czym nie łączyć?
Antyoksydanty
Wolne rodniki - powstawanie i skutki. Jak się ich pozbyć?
Olej lniany na drewnianej desce z ziarnami siemienia lnianego
Olej lniany - właściwości i skutki uboczne. Na co pomaga?
Korzeń żeń-szenia na wiklinowym półmisku
Żeń-szeń - jakie ma właściwości i na co pomaga? Działanie

Sonda
Sonda redakcyjna
Co najczęściej stosujesz na zgagę?