Nowe zasady realizacji recept! 👉 Ważne zmiany dla pacjentów. Sprawdź❗
Nowe zasady realizacji recept! 👉 Ważne zmiany dla pacjentów. Sprawdź❗
Nowe zasady realizacji recept! 👉 Ważne zmiany dla pacjentów. Sprawdź❗

Co pyli w październiku?

Październik – jesień w pełni. Wydawałoby się, że wszystkie rośliny okres kwitnienia już zakończyły, a alergicy mogą odetchnąć z ulgą. Niestety nie do końca. Co pyli w październiku i wciąż uprzykrza życie uczuleniowcom? Przede wszystkim dają się we znaki zarodniki grzybów pleśniowych, ale pylą też nadal niektóre popularne chwasty.
Kobieta z katar sienny w październiku
Źródło:123RF
Spis treści

Reklama

Zarodniki grzybów mikroskopowych

W Polsce powszechne są dwa rodzaje grzybów mikroskopowych, które w szczególny sposób uciążliwe są dla osób skłonnych do alergii wziewnych:

  • Cladosporium,
  • Alternaria.

Wysokie stężenie ich alergennych zarodników jest odnotowywane w powietrzu już od czerwca właściwie we wszystkich rejonach kraju. 

W październiku jest ono już niższe, ale nadal powodować mogą:

  • katar sienny objawiający się wodnistą wydzieliną z nosa,
  • świąd nosa i okolic oczu,
  • ograniczoną drożność nosa,
  • łzawienie, zaczerwienienie i podrażnienie oczu,
  • obrzęk wokół oczu.

Zarodniki grzybów pleśniowych są jednym z najsilniejszych (obok pyłków brzozy i traw) alergenów występujących w przyrodzie w naszym klimacie. Okres ich pylenia jest długi, obejmuje całe lato i jesień, nie dając wytchnienia uczuleniowcom. Ponadto zarodniki te charakteryzują się mikroskopijnymi rozmiarami. Mogą być łatwo unoszone przez wiatr i dlatego rozdmuchiwane są na wielkie odległości, więc nie ma przed nimi ucieczki. Ich największe stężenie odnotowuje się w ciepłe i suche dni (nieobciążone wilgocią najłatwiej unoszą się w powietrzu).

Grzyby z rodzaju Alternariakończą pylić we wrześniu. Ich zarodniki obecne są w powietrzu w pierwszej połowie miesiąca, w drugiej – znikają całkowicie i przestają powodować reakcje alergiczne. Niestety zarodniki grzybów Cladosporiumnadal uprzykrzają życie osobom na nie uczulonym. Pod koniec września ich stężenie spada do średniego tylko w niektórych rejonach Polski, w większości z nich jednak pozostaje wysokie jeszcze w październiku.

Reklama

Jakie chwasty pylą w październiku?

Co jeszcze – prócz grzybów mikroskopowych – pyli w październiku? Wciąż aktywne są niektóre popularne byliny:

  • ambrozja– w pierwszej połowie października utrzymuje się w powietrzu niskie stężenie pyłków ambrozji, szczególnie w zachodnich rejonach Polski. W drugiej połowie spada całkowicie i nie powoduje już reakcji uczuleniowych. Ambrozja pyli krótko i niezbyt obficie, jednak może powodować alergie krzyżowe w połączeniu z pyłkami rumianku, bylicy i słonecznika,
  • nawłoć– jest rośliną, której najbardziej intensywne kwitnienie przypada na przełom września i października. Jest chwastem bardzo powszechnie spotykanym na terenach pozamiejskich. Alergie na szczęście powoduje niezwykle rzadko, jednak na indywidualne tendencje do reakcji alergicznych nie można całkowicie lekceważyć obecności jej pyłków w powietrzu w okresie jesiennym,
  • babka zwyczajna, komosa, szczaw i pokrzywa– są chwastami dość silnie uczulającymi (przede wszystkim pyłki pokrzywy). Według kalendarzy pylenia wszystkie kończą swoją aktywność we wrześniu, jednak w wyjątkowo sprzyjających warunkach atmosferycznych, stężenie ich pyłków w powietrzu odnotowuje się jeszcze w pierwszej połowie października.

Czytaj:

 

Justyna Gabrysiak-Kula
Artykuł napisany przez
Justyna Gabrysiak-Kula
W 2009 roku zdobyła tytuł magistra kulturoznawstwa Uniwersytetu Łódzkiego. Pierwsze doświadczenia zawodowe zdobyła w Radiu Łódź, współtworząc audycje młodzieżowe. Od kilku lat pracuje jako copywriter, specjalizując się w tematyce medycznej, kosmetycznej, parentingowej i w dziedzinach pokrewnych. Napisała dotąd setki artykułów o zdrowiu. Prywatnie wychowuje dzieci, pływa i czyta książki, choć to właśnie pisanie było zawsze jej ulubionym zajęciem.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Pylenie
Co pyli w sierpniu?
Kobieta na łące odczuwa objawy alergii
Leszczyna pospolita - pylenie. Kiedy pyli leszczyna?
Drzewo leszczyny
Co teraz pyli?
Mężczyzna z katarem siennym
Podobne artykuły
Brzoza w parku
Kiedy rozpoczyna się pylenie brzozy i jak długo trwa? Poznaj objawy alergii na jej pyłki
Drzewa sosnowe wiosną
Kiedy pyli sosna?
Kobieta odczuwa objawy alergii wziewnej
Co pyli w czerwcu?
Trawa w blasku słońca
Kiedy pylą trawy?
Wierzba pyli w kwietniu
Co pyli w kwietniu?

Reklama


Czy możliwe jest odzyskanie słuchu? 🦻
Sprawdź!