Co pyli w październiku?

Październik – jesień w pełni. Wydawałoby się, że wszystkie rośliny okres kwitnienia już zakończyły, a alergicy mogą odetchnąć z ulgą. Niestety nie do końca. Co pyli w październiku i wciąż uprzykrza życie uczuleniowcom? Przede wszystkim dają się we znaki zarodniki grzybów pleśniowych, ale pylą też nadal niektóre popularne chwasty.
Kobieta z katar sienny w październiku
Źródło:123RF
Spis treści

Zarodniki grzybów mikroskopowych

W Polsce powszechne są dwa rodzaje grzybów mikroskopowych, które w szczególny sposób uciążliwe są dla osób skłonnych do alergii wziewnych:

  • Cladosporium,
  • Alternaria.

Wysokie stężenie ich alergennych zarodników jest odnotowywane w powietrzu już od czerwca właściwie we wszystkich rejonach kraju. 

W październiku jest ono już niższe, ale nadal powodować mogą:

  • katar sienny objawiający się wodnistą wydzieliną z nosa,
  • świąd nosa i okolic oczu,
  • ograniczoną drożność nosa,
  • łzawienie, zaczerwienienie i podrażnienie oczu,
  • obrzęk wokół oczu.

Zarodniki grzybów pleśniowych są jednym z najsilniejszych (obok pyłków brzozy i traw) alergenów występujących w przyrodzie w naszym klimacie. Okres ich pylenia jest długi, obejmuje całe lato i jesień, nie dając wytchnienia uczuleniowcom. Ponadto zarodniki te charakteryzują się mikroskopijnymi rozmiarami. Mogą być łatwo unoszone przez wiatr i dlatego rozdmuchiwane są na wielkie odległości, więc nie ma przed nimi ucieczki. Ich największe stężenie odnotowuje się w ciepłe i suche dni (nieobciążone wilgocią najłatwiej unoszą się w powietrzu).

Grzyby z rodzaju Alternariakończą pylić we wrześniu. Ich zarodniki obecne są w powietrzu w pierwszej połowie miesiąca, w drugiej – znikają całkowicie i przestają powodować reakcje alergiczne. Niestety zarodniki grzybów Cladosporiumnadal uprzykrzają życie osobom na nie uczulonym. Pod koniec września ich stężenie spada do średniego tylko w niektórych rejonach Polski, w większości z nich jednak pozostaje wysokie jeszcze w październiku.

Jakie chwasty pylą w październiku?

Co jeszcze – prócz grzybów mikroskopowych – pyli w październiku? Wciąż aktywne są niektóre popularne byliny:

  • ambrozja– w pierwszej połowie października utrzymuje się w powietrzu niskie stężenie pyłków ambrozji, szczególnie w zachodnich rejonach Polski. W drugiej połowie spada całkowicie i nie powoduje już reakcji uczuleniowych. Ambrozja pyli krótko i niezbyt obficie, jednak może powodować alergie krzyżowe w połączeniu z pyłkami rumianku, bylicy i słonecznika,
  • nawłoć– jest rośliną, której najbardziej intensywne kwitnienie przypada na przełom września i października. Jest chwastem bardzo powszechnie spotykanym na terenach pozamiejskich. Alergie na szczęście powoduje niezwykle rzadko, jednak na indywidualne tendencje do reakcji alergicznych nie można całkowicie lekceważyć obecności jej pyłków w powietrzu w okresie jesiennym,
  • babka zwyczajna, komosa, szczaw i pokrzywa– są chwastami dość silnie uczulającymi (przede wszystkim pyłki pokrzywy). Według kalendarzy pylenia wszystkie kończą swoją aktywność we wrześniu, jednak w wyjątkowo sprzyjających warunkach atmosferycznych, stężenie ich pyłków w powietrzu odnotowuje się jeszcze w pierwszej połowie października.

Czytaj:

 

Artykuł napisany przez
Justyna Gabrysiak-Kula
Justyna Gabrysiak-Kula
Copywriterka, od kilku lat specjalizująca się w tematyce medycznej, kosmetycznej i parentingowej. Autorka kilkuset artykułów o zdrowiu, urodzie i na tematy pokrewne. Absolwentka kulturoznawstwa, dla której obcowanie z kulturą zawsze było ważnym obszarem życia. Prywatnie matka dzieciom, kocha muzykę i pływanie.
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii: Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Jak walczyć z roztoczami kurzu? Skuteczne rozwiązanie dla alergików
Przeczytaj artykuł
Alergia krzyżowa - rozpoznanie i tabele reakcji krzyżowych
Podobne artykuły
Alergia krzyżowa - rozpoznanie i tabele reakcji krzyżowych
Alergia na słońce - jakie ma objawy i jak wygląda leczenie?
Bazofile a ich rola w organizmie. Jaka jest norma?
IgE całkowite: badanie i cena. Jaka jest norma IgE?
Kiedy pyli sosna?

Reklama

Może to Cię zainteresuje
Recenzja szczoteczki magnetycznej Oral-B iO Series 9
Syrop z cebuli - właściwości. Jak zrobić syrop z cebuli?
Jak doprowadzić kobietę do orgazmu? - techniki, porady
Cytologia - co to za badanie i kiedy je robić?
Opryszczka u dzieci – jakie leki? Czym smarować?

Reklama