Czy emocje piłkarskie mogą zaszkodzić sercu? ⚽ Zaskakujące wyniki badań. Sprawdź❗
Czy emocje piłkarskie mogą zaszkodzić sercu? ⚽ Zaskakujące wyniki badań. Sprawdź❗
Czy emocje piłkarskie mogą zaszkodzić sercu? ⚽ Zaskakujące wyniki badań. Sprawdź❗

Co pyli w marcu?

Marzec jest miesiącem, w którym przyroda po zimie dopiero zaczyna budzić się do życia. Na drzewach nie ma jeszcze liści, kwiaty jeszcze nie kwitną. A jednak niektóre rośliny na dobre rozpoczynają już swoją alergenną aktywność. Dlatego warto wiedzieć, co pyli w marcu i zdać sobie sprawę, że katar może mieć już wówczas nie tylko przeziębieniowe, ale i alergiczne podłoże.
W marcu pyli olcha
Źródło:123RF
Spis treści

Reklama

Olcha

Zima to czas najłaskawszy dla alergików. Rośliny pozostają o tej porze w stanie uśpienia, nie kwitną kwiaty. Warto jednak wiedzieć, że niektóre gatunki (szczególnie niektóre gatunki drzew) zaczynają pylić już w lutym. Jedną z takich roślin jest olcha. Według kalendarza alergika, jej pylenie osiąga apogeum w drugiej połowie lutego, w marcu zaczyna nieco spadać. Stężenie pyłków olchy w powietrzu utrzymuje się aż do połowy kwietnia.

Olcha jest rośliną rosnącą głównie na terenach pozamiejskich i na terenach podmokłych oraz w lasach. Mimo to jej pyłki mogą wywoływać dolegliwości alergiczne również u osób mieszkających w dużych miastach, ponieważ zawarte w nich białko wchodzi w reakcję ze spalinami.

Alergicy uczuleni na pyłki olchy narażeni są na:

 • katar sienny,
 • łzawienie, zaczerwienienie i podrażnienie oczu,
 • świąd w okolicach nosa,
 • ograniczona drożność górnych dróg oddechowych.

U dzieci w skrajnych przypadkach może ona wywoływać astmę alergiczną objawiającą się dusznościami i kaszlem.

Reklama

Leszczyna

Kiedy zimą utrzymują się wyższe, dodatnie temperatury, leszczyna rozpoczyna pylenie już pod koniec stycznia. Najwyższe stężenie jej pyłków w powietrzu występuje w drugiej połowie lutego, jednak utrzymuje się do końca marca, a czasem nawet do połowy kwietnia.

Leszczyna jest krzewem rodzącym orzechy laskowe i jako taka często sadzona jest w ogrodach i na działkach. Częściej spotykana jest więc na terenach pozamiejskich.

Pyłki leszczyny mogą powodować:

Osoby ze stwierdzoną alergią wziewną uczulone na pyłki leszczyny, mogą cierpieć również na alergię pokarmową wywoływaną orzechami laskowymi, objawiającą się:

 • swędzeniem w jamie ustnej,
 • obrzękiem warg, języka, przełyku,
 • dolegliwościami gastrycznymi: bólami brzucha, mdłościami, wzdęciami.

Źródło: Opracowanie własne

Cis

Cis, nie dość, że jest rośliną, której pyłki wywołują reakcje alergiczne, to jeszcze wykazuje właściwości toksyczne. Jest więc podwójnie groźny dla osób skłonnych do alergii wziewnych. Cis zaczyna kwitnąć właśnie w marcu. Wysokie stężenie pyłków w powietrzu utrzymuje się od 10 do 30 dni, w zależności od panujących warunków atmosferycznych.

Jego pyłki zawierają śladowe ilości alkaloidu – toksyny, która może powodować podrażnienia błony śluzowej nosa i gardła. Dlatego osoby uczulone na pyłki cisu powinny unikać sadzenia go w swoich ogrodach (cis jest bowiem popularną rośliną ogrodową i parkową, często sadzoną w formie żywopłotu).

Reklama

Topola

W sprzyjających warunkach atmosferycznych pylenie topoli rozpoczyna się już w lutym, jednak pod koniec marca stężenie jej pyłków w powietrzu osiąga naprawdę wysoki poziom. W marcu i pierwszej połowie kwietnia pylą odmiany męskie, które wywołują zdecydowanie silniejsze reakcje alergiczne. 

Uczulenie na pyłki topoli może powodować:

 • katar sienny,
 • łzawienie oczu,
 • podrażniania i zaczerwienienia.

Pyłki topoli mogą wywoływać alergię krzyżową w połączeniu z pyłkami wierzby.

ALLERTEC® EFFECT
Stosuje się u dorosłych i młodzieży w wieku 12 lat i powyżej w celu złagodzenia objawów kataru siennego (katar, zatkany nos, kichanie, świąd oraz zaczerwienione i łzawiące oczy) oraz innych postaci alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa i alergicznego zapalenia spojówek (obrzęk, świąd, zaczerwienione i łzawiące oczy). Lek może być również stosowany do leczenia swędzących wysypek skórnych (bąble lub pokrzywka). Bilastyna hamuje powstawanie bąbli oraz zaczerwienienia skóry przez 24 godziny po przyjęciu pojedynczej dawki, dzięki czemu poprawia się jakość snu i jakość życia
ALLERTEC® EFFECT. Skład i postać: Każda tabletka zawiera 20 mg bilastyny. Wskazanie: Objawowe leczenie sezonowego i całorocznego alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa i spojówek oraz pokrzywki. Allertec Effect jest wskazany do stosowania u dorosłych i młodzieży (w wieku 12 lat i powyżej). Podmiot odpowiedzialny: Zakłady Farmaceutyczne POLPHARMA S.A. ChPL: 03.08.2022 r

To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Nie przekraczaj maksymalnej dawki leku. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
REKLAMA

Wierzba

Na uczulające działanie pyłków wierzby szczególnie narażeni są alergicy mieszkający w miastach, ponieważ jest ona popularnym drzewem parkowym, spotykanym przeważnie na miejskich terenach zielonych jak parki czy skwery.

Osoby uczulone na pyłki wierzby narażone są na:

 • katar sienny,
 • świąd i podrażnienia.

Wierzba w cieplejszych rejonach Polski zaczyna kwitnąć już pod koniec lutego, natomiast największe stężenie jej pyłków w powietrzu przypada na kwiecień.

Czytaj również
Justyna Gabrysiak-Kula
Artykuł napisany przez
Justyna Gabrysiak-Kula
W 2009 roku zdobyła tytuł magistra kulturoznawstwa Uniwersytetu Łódzkiego. Pierwsze doświadczenia zawodowe zdobyła w Radiu Łódź, współtworząc audycje młodzieżowe. Od kilku lat pracuje jako copywriter, specjalizując się w tematyce medycznej, kosmetycznej, parentingowej i w dziedzinach pokrewnych. Napisała dotąd setki artykułów o zdrowiu. Prywatnie wychowuje dzieci, pływa i czyta książki, choć to właśnie pisanie było zawsze jej ulubionym zajęciem.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Pylenie
Leszczyna pospolita - pylenie. Kiedy pyli leszczyna?
Drzewo leszczyny
Co pyli w marcu?
W marcu pyli olcha
Co pyli w czerwcu?
Kobieta odczuwa objawy alergii wziewnej
Podobne artykuły
Cladosporium w łazience
Cladosporium - co to jest i gdzie występuje? Alergia i leczenie
Brzoza w parku
Kiedy rozpoczyna się pylenie brzozy i jak długo trwa? Poznaj objawy alergii na jej pyłki
Trawa w blasku słońca
Kiedy pylą trawy?
Wierzba pyli w kwietniu
Co pyli w kwietniu?
Kobieta na łące odczuwa objawy alergii
Co pyli w sierpniu?

Reklama


Czy ubytek słuchu można wyleczyć? 👂
Sprawdź!