Co pyli w maju?

Okres pylenia powszechnie kojarzy się z sezonem letnim, okazuje się jednak, że jest on rozciągnięty od przedwiośnia aż po późną jesień. Alergicy powinni wiedzieć, jakie rośliny pylą w którym momencie, by móc wystrzegać się kontaktu z nimi. Co zatem pyli w maju?
Kobieta ma katar sienny w maju
Źródło:123RF
Spis treści

Jakie drzewa pylą w maju?

Kalendarz pylenia roślin wskazuje, że maj jest miesiącem trudnym dla alergików. Wiosną pyli bowiem najwięcej roślin, więc dla osób cierpiących na uczulenia wziewne przebywanie na łonie natury może stać się przyczyną bardzo złego samopoczucia. Co pyli w maju? Między innymi wiele gatunków drzew zarówno liściastych jak i iglastych. Już na początku miesiąca pylić zaczynają dęby, a stężenie ich pyłków spada dopiero pod koniec maja. Kwitnienie dębów trwa dość krótko i z czasem jest coraz mniej intensywne. Kiedy dęby kończą swój okres pylenia, rozpoczynają go buki, choć ich największa aktywność przypada na czerwiec.

Z nastaniem maja kończą kwitnąć brzozy i topole, jednak w niektórych regionach (szczególnie tych chłodniejszych) stężenie ich pyłków wciąż może być dość wysokie i dokuczliwe dla osób z alergią wziewną. Maj jest również okresem pylenia drzew iglastych, jednak uczulenie na nie zdarza się na szczęście dość rzadko.

Niemniej jednak warto wiedzieć, że w maju najintensywniej pylą sosny (wysokie stężenie ich pyłków utrzymuje się nawet do połowy czerwca). Charakterystyczny pyłek sosnowy o żółto-zielonkawej barwie jest prawdziwą zmorą nie tylko alergików, ale też ludzi mieszkających w pobliżu lasów sosnowych, ponieważ oblepia wszystko dookoła: tarasy, samochody, inne rośliny.

Pylenie traw

Najbardziej uciążliwe dla osób z alergią wziewną w maju jest pylenie traw. Trawy są najczęstszą przyczyną uciążliwego kataru siennego atopowej astmy oskrzelowej.  Nie dość, że stężenie pyłków traw jest bardzo wysokie ze względu na powszechność ich występowania, to jeszcze utrzymuje się naprawdę długo. Koniec kwitnienia traw następuje z końcem sierpnia, a czasem zahacza nawet o lipiec. Najwcześniej dają o sobie znać alergikom pyłki tzw. słodkiej trawy wiosennej, później (od początku czerwca) uaktywniają się tymotka kupkówka.

Najwyższe stężenie pyłków traw w powietrzu następuje rano po południu. Okresami łagodniejszymi są przedpołudnia i noce – wówczas osoby uczulone na trawy najsłabiej odczuwają związane z tym dolegliwości.

Które rośliny pylą w maju?

Maj to czas intensywnego pylenia nie tylko traw i drzew. Kwitną wówczas również:

  • babka lancetowata– pyli ona od maja aż do września, najwyższe stężenie jej pyłków następuje na przełomie czerwca i lipca. Z wysokim stężeniem pyłków babki można spotkać się tylko w miejscach, gdzie rośnie ona gęsto, czyli głównie na polach – nieużytkach. Objawem uczulenia na pyłki babki są przeważnie zapalenie spojówek i katar sienny,
  • szczaw– podobnie jak babka, pyli od maja do września, głównie poza miastami, uczula, powodując katar sienny, łzawienie, podrażnienia,
  • pokrzywa– pyli jeszcze dłużej niż babka i szczaw – od maja aż do października i jest jednym z najintensywniej uczulających alergenów. Najwyższe stężenie jej pyłków następuję między czerwcem a sierpniem.

Czytaj:

Artykuł napisany przez
Justyna Gabrysiak-Kula
Justyna Gabrysiak-Kula
Copywriterka, od kilku lat specjalizująca się w tematyce medycznej, kosmetycznej i parentingowej. Autorka kilkuset artykułów o zdrowiu, urodzie i na tematy pokrewne. Absolwentka kulturoznawstwa, dla której obcowanie z kulturą zawsze było ważnym obszarem życia. Prywatnie matka dzieciom, kocha muzykę i pływanie.
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii: Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Jak walczyć z roztoczami kurzu? Skuteczne rozwiązanie dla alergików
Przeczytaj artykuł
Alergia krzyżowa - rozpoznanie i tabele reakcji krzyżowych
Podobne artykuły
Alergia krzyżowa - rozpoznanie i tabele reakcji krzyżowych
Alergia na słońce - jakie ma objawy i jak wygląda leczenie?
Bazofile a ich rola w organizmie. Jaka jest norma?
IgE całkowite: badanie i cena. Jaka jest norma IgE?
Kiedy pyli sosna?

Reklama

Może to Cię zainteresuje
Recenzja szczoteczki magnetycznej Oral-B iO Series 9
Syrop z cebuli - właściwości. Jak zrobić syrop z cebuli?
Jak doprowadzić kobietę do orgazmu? - techniki, porady
Cytologia - co to za badanie i kiedy je robić?
Opryszczka u dzieci – jakie leki? Czym smarować?

Reklama