Mikroplastik w ludzkim mózgu❗ Czy nasz organizm staje się śmietniskiem? 🧠
Mikroplastik w ludzkim mózgu❗ Czy nasz organizm staje się śmietniskiem? 🧠
Mikroplastik w ludzkim mózgu❗ Czy nasz organizm staje się śmietniskiem? 🧠

Co pyli w maju?

Okres pylenia powszechnie kojarzy się z sezonem letnim, okazuje się jednak, że jest on rozciągnięty od przedwiośnia aż po późną jesień. Alergicy powinni wiedzieć, jakie rośliny pylą w którym momencie, by móc wystrzegać się kontaktu z nimi. Co zatem pyli w maju?
Kobieta ma katar sienny w maju
Źródło:123RF
Spis treści

Jakie drzewa pylą w maju?

Kalendarz pylenia roślin wskazuje, że maj jest miesiącem trudnym dla alergików. Wiosną pyli bowiem najwięcej roślin, więc dla osób cierpiących na uczulenia wziewne przebywanie na łonie natury może stać się przyczyną bardzo złego samopoczucia. Co pyli w maju? Między innymi wiele gatunków drzew zarówno liściastych jak i iglastych. Już na początku miesiąca pylić zaczynają dęby, a stężenie ich pyłków spada dopiero pod koniec maja. Kwitnienie dębów trwa dość krótko i z czasem jest coraz mniej intensywne. Kiedy dęby kończą swój okres pylenia, rozpoczynają go buki, choć ich największa aktywność przypada na czerwiec.

Z nastaniem maja kończą kwitnąć brzozy i topole, jednak w niektórych regionach (szczególnie tych chłodniejszych) stężenie ich pyłków wciąż może być dość wysokie i dokuczliwe dla osób z alergią wziewną. Maj jest również okresem pylenia drzew iglastych, jednak uczulenie na nie zdarza się na szczęście dość rzadko.

Niemniej jednak warto wiedzieć, że w maju najintensywniej pylą sosny (wysokie stężenie ich pyłków utrzymuje się nawet do połowy czerwca). Charakterystyczny pyłek sosnowy o żółto-zielonkawej barwie jest prawdziwą zmorą nie tylko alergików, ale też ludzi mieszkających w pobliżu lasów sosnowych, ponieważ oblepia wszystko dookoła: tarasy, samochody, inne rośliny.

Reklama

Pylenie traw

Najbardziej uciążliwe dla osób z alergią wziewną w maju jest pylenie traw. Trawy są najczęstszą przyczyną uciążliwego kataru siennego atopowej astmy oskrzelowej.  Nie dość, że stężenie pyłków traw jest bardzo wysokie ze względu na powszechność ich występowania, to jeszcze utrzymuje się naprawdę długo. Koniec kwitnienia traw następuje z końcem sierpnia, a czasem zahacza nawet o wrzesień. Najwcześniej dają o sobie znać alergikom pyłki tzw. słodkiej trawy wiosennej, później (od początku czerwca) uaktywniają się tymotka kupkówka.

Najwyższe stężenie pyłków traw w powietrzu następuje rano po południu. Okresami łagodniejszymi są przedpołudnia i noce – wówczas osoby uczulone na trawy najsłabiej odczuwają związane z tym dolegliwości.

Reklama

Które rośliny pylą w maju?

Maj to czas intensywnego pylenia nie tylko traw i drzew. Kwitną wówczas również:

  • babka lancetowata– pyli ona od maja aż do września, najwyższe stężenie jej pyłków następuje na przełomie czerwca i lipca. Z wysokim stężeniem pyłków babki można spotkać się tylko w miejscach, gdzie rośnie ona gęsto, czyli głównie na polach – nieużytkach. Objawem uczulenia na pyłki babki są przeważnie zapalenie spojówek i katar sienny,
  • szczaw– podobnie jak babka, pyli od maja do września, głównie poza miastami, uczula, powodując katar sienny, łzawienie, podrażnienia,
  • pokrzywa– pyli jeszcze dłużej niż babka i szczaw – od maja aż do października i jest jednym z najintensywniej uczulających alergenów. Najwyższe stężenie jej pyłków następuję między czerwcem a sierpniem.

Źrodło: Opracowanie własne

Czytaj:

Justyna Gabrysiak-Kula
Artykuł napisany przez
Justyna Gabrysiak-Kula
W 2009 roku zdobyła tytuł magistra kulturoznawstwa Uniwersytetu Łódzkiego. Pierwsze doświadczenia zawodowe zdobyła w Radiu Łódź, współtworząc audycje młodzieżowe. Od kilku lat pracuje jako copywriter, specjalizując się w tematyce medycznej, kosmetycznej, parentingowej i w dziedzinach pokrewnych. Napisała dotąd setki artykułów o zdrowiu. Prywatnie wychowuje dzieci, pływa i czyta książki, choć to właśnie pisanie było zawsze jej ulubionym zajęciem.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Specjaliści współpracujący z medme
25674

Wojciech Ziółkowski

magister farmacji

Poznaj mnie
25626

Katarzyna Kulig

dermatolog i wenerolog

Poznaj mnie
25675

Marzena Rojek-Ledwoch

dietetyczka, psychodietetyczka

Poznaj mnie
25676

Kamila Pawłowska

dietetyk kliniczny, psychodietetyk

Poznaj mnie
25625

Sylwia Borowska

doktor nauk farmaceutycznych

Poznaj mnie
25886

Magdalena Grosiak

diagnosta laboratoryjny

Poznaj mnie
25887

Magdalena Rutkowska

lekarz weterynarii

Poznaj mnie
25879

Anna Lewandowska

psychiatra dziecięcy

Poznaj mnie
25888

Jolanta Woźniak

prawnik

Poznaj mnie
Pokaż wszystkich
Więcej z kategorii Pylenie
Co pyli w sierpniu?
Kobieta na łące odczuwa objawy alergii
Kiedy pylą trawy?
Trawa w blasku słońca
Co pyli w listopadzie?
Kobieta odczuwa objawy alergii w listopadzie
Podobne artykuły
Bylica
Alergia na bylicę - jak ją leczyć i czego nie jeść? Objawy
Drzewo leszczyny
Leszczyna pospolita - pylenie. Kiedy pyli leszczyna?
Kobieta odczuwa objawy alergii wziewnej
Co pyli w czerwcu?
Brzoza w parku
Kiedy rozpoczyna się pylenie brzozy i jak długo trwa? Poznaj objawy alergii na jej pyłki
Drzewa sosnowe wiosną
Kiedy pyli sosna?

Reklama


Jak często robić regenerację włosów?
Sprawdź!