Dla Ciebie, na zdrowie!

Czy keratyna do prostowania włosów jest szkodliwa?

Keratyna do prostowania włosów dotarła do większości salonów fryzjerskich, kusząc klientki zastosowaniem tego zabiegu. Keratyna działa bowiem zbawiennie na zniszczone, przesuszone, matowe oraz puszące się włosy. Czy jednak jest szkodliwa? Poniżej postaramy się odpowiedzieć na to pytanie.
Kobieta po zabiegu keratynowego prostowania włosów
Źródło:123RF
Spis treści

Czym jest keratyna do prostowania włosów?

Pod pojęciem „keratyna do prostowania włosów” rozumie się zarówno produkt stosowany do poprawienia wyglądu i kondycji włosów, ale także zabieg stosowany na włosy, w celu ich:

  • odżywienia, 
  • wygładzenia, 
  • wyprostowania, 
  • nadania blasku oraz miękkości. 

Procedura ta przypłynęła z Brazylii, którą zamieszkują kobiety o lśniących, mocnych włosach, stąd określana jest także jako brazylijskie prostowanie włosów. Obecnie jest ono bardzo popularne i, pomimo dość wysokiej ceny, cieszy się sporym zainteresowaniem.

Ów zabieg najlepiej przeprowadzić w salonie fryzjerskim, który specjalizuje się w wykonywaniu tego typu usług. Można też zrobić go samodzielnie w domu. Jednak wówczas zależy liczyć się z tym, że nad tym zabiegiem pielęgnacyjnym spędzimy 2-3 razy więcej czasu niż uczyni to wprawiony fryzjer. Nie zawsze też efekt będzie zadowalający.

Jakie działanie ma keratyna do prostowania włosów?

Keratyna do prostowania pasemek działa na włosy dwojako: uzdrawia je poprzez zasilenie w ogromną porcję odżywczej keratyny oraz poprawia ich wygląd, dzięki czemu włosy błyszczą, wyglądają na dłuższe, są idealnie proste i bardzo zadbane.

Najlepsza keratyna do prostowania włosów to taka, która jest idealnie dobrana dla danej osoby. Kosmetyków służących do keratynowego prostowania jest na rynku sporo. Warto wybrać te najbardziej naturalne, których jakość jest wysoka, by móc dłużej cieszyć się efektami tej kuracji.

Brazylijska keratyna do prostowania włosów jest polecana dla każdego rodzaju włosów, jednak szczególnie osobom, których włosy się:

  • puszą, 
  • elektryzują, 
  • trudno się układają

oraz są grube, falowane, zniszczone lub matowe. 

Keratyna do włosów sprawia, że włosy stają się wzmocnione, lśniące, nawilżone oraz zyskują ochronę przed ekspozycją na zewnętrzne czynniki o szkodliwym działaniu (takie jak np. smog, dym papierosowy, mróz, intensywne słońce, chlor, itp.).

Jak stosuje się keratynę do prostowania włosów?

Przede wszystkim zanim przystąpi się do nakładania keratyny na włosy trzeba je porządnie umyć (najlepiej co najmniej dwa razy), nie stosując przy tym inwazyjnych kosmetyków, szczególnie nie używając odżywki. 

Następnie na wysuszone suszarką włosy nakłada się preparat keratynowy do prostowania włosów i trzyma go około 30 minut na głowie. Po tym czasie znowu suszymy włosy i zaczynamy prostować poszczególne pasma jedno po drugim (przy czym każde z ich powinno się wyprostować prostownicą 5-6 razy). Do tej czynności najlepiej użyć prostownicy lub żelazka fryzjerskiego nagrzanych do temperatury 230 stopni Celsjusza.

Po zakończeniu procedury nie powinno się przez co najmniej 48 godzin myć włosów i wykonywać innych zabiegów pielęgnacyjnych, warto też zaniechać spinania i wiązania włosów w kucyka, czy koki. Po tym czasie z włosami można postępować tak jak dotychczas. Warto jednak do mycia stosować specjalne kosmetyki z naturalnymi komponentami, które są dedykowane włosom po keratynowym prostowaniu włosów

Cena keratyny do prostowania włosów

Ile kosztuje w zakładzie fryzjerskim keratyna do prostowania włosów?Cena takiej usługi jest zależna od jakości kosmetyków użytych do tego zabiegu oraz długości i stanu włosów klientki. Trzeba jednak liczyć się z kosztem około 300 zł i więcej. Za długie czy zniszczone włosy można nawet zapłacić ponad 600 zł. 

Keratyna do prostowania włosów w domu kosztuje mniej (za zestaw do domowej keratynizacji włosów ponosi się koszt około 130 zł), jednak należy się zastanowić czy trud i wydłużony czas zabiegu wykonywanego samodzielnie jest tego wart. 

Zabieg zastosowania keratyny na włosach u fryzjera trwa zazwyczaj od 2 do 4 godzin. Wykonując go własnoręcznie powinniśmy liczyć się z dwukrotnym wydłużeniem tego czasu. Z reguły rezultat zabiegu utrzymuje się przez około kilkanaście tygodni. Po kilku takich zabiegach trwałość keratyny na włosach jest coraz lepsza, pozostaje nawet do pół roku. 

Czy keratyna do prostowania włosów jest szkodliwa?

Dobrej jakości keratyna do prostowania włosów i fachowo wykonana usługa jej zastosowania na włosy nie powinny być szkodliwe. 

Niekiedy jednak zdarza się, że po zabiegu włosy mogą zacząć wypadać (na szczęście w nie dużej ilości) oraz częściej się przetłuszczać. Są to jednak sporadyczne sytuacje.

Dostarczona włosom naturalna keratyna może im się tylko przysłużyć. Aby tak się stało, należy zapewnić włosom najlepszą keratynę do ich prostowania oraz powierzyć wykonanie tej usługi pielęgnacyjnej specjaliście.

Czytaj:

Olga Tomaszewska
Artykuł napisany przez
Olga Tomaszewska
Dyplom dziennikarza zdobyła w 2009 roku, a od 2005 r. nieprzerwanie pisze i redaguje. Pracowała dla „Mojego Miasta Pabianice”, jako dziennikarz, redaktor, zastępca redaktora naczelnego i PR-owiec, współpracowała z „Nowym Życiem Pabianic" i licznymi portalami o tematyce zdrowotnej, tworząc dla tych podmiotów artykuły. Jej konikiem jest tworzenie treści z zakresu profilaktyki zdrowia, szeroko pojętej psychologii oraz pediatrii. Jeśli nie pisze, wygina się na macie ćwicząc hatha jogę jako nauczyciel i dozgonny uczeń.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Uroda i sport
Przeczytaj artykuł
Domowe sposoby na łupież. Jak skutecznie pozbyć się łupieżu?
Włosy z białym łupieżem
Przeczytaj artykuł
Keratyna do włosów: co to jest, jak stosować i gdzie kupić?
Włosy przed i po keratynowym prostowaniu
Przeczytaj artykuł
Kozieradka na włosy – jakie daje efekty? Jak stosować?
Nasiona kozieradki
Podobne artykuły
Kobieta robi sobie maseczkę z jajka na włosy
Maseczka z jajka na włosy - jak często używać? Efekty
Butelka z olejem makadamia
Olej makadamia - właściwości. Jak stosować kosmetyki?
Woda z brzozy
Woda brzozowa – działanie, zastosowanie, właściwości
Kobieta o wysokoporowatych włosach
Włosy wysokoporowate – czym olejować? Jak pielęgnować?
Może to Cię zainteresuje
Sproszkowana chlorella
Chlorella - właściwości i działanie. Z czym nie łączyć?
Antyoksydanty
Wolne rodniki - powstawanie i skutki. Jak się ich pozbyć?
Olej lniany na drewnianej desce z ziarnami siemienia lnianego
Olej lniany - właściwości i skutki uboczne. Na co pomaga?
Korzeń żeń-szenia na wiklinowym półmisku
Żeń-szeń - jakie ma właściwości i na co pomaga? Działanie

Jaki aparat słuchowy wybrać?
Kliknij tutaj!