NAJZDROWSZE MIEJSCE W INTERNECIE

Jaki szampon po keratynowym prostowaniu stosować?

Szampon po keratynowym prostowaniu włosów stanowi ważny kosmetyk do mycia włosów dla osób właśnie po tym zabiegu. Olśniewający efekt brazylijskiego prostowania włosów utrzyma się na włosach dłużej, jeśli zafundujemy im właściwą pielęgnację. Jak dbać o nie po tym zabiegu oraz jaki wybrać szampon?
Zabieg keratynowego prostowania włosów
Źródło:123RF
Spis treści

Na czym polega zabieg keratynowego prostowania włosów?

Keratynowe prostowanie włosów, nazywane też brazylijskim prostowaniem włosów, to wyjątkowa metoda odżywiania i wzmacniania włosów. Ten zabieg znany jest od niedawna, a już zdobył nie małą listę zwolenników. 

Keratynowe prostowanie włosów polega na aplikacji keratyny w maksymalnie stężonej ilości, która pod wpływem ciepła prostownicy lub żelazka fryzjerskiego wnika w cebulki włosów regenerując je od wewnątrz. Dodatkowo po tym zabiegu uzyskuje się efekt prostych, lśniących i zadbanych włosów.

Przed nałożeniem jej na włosy należy dokładnie je umyć i wysuszyć. Keratynowa mieszanka pozostaje na nich około 30 minut, potem włosy należy podsuszyć, a następnie przy użyciu prostownicy lub żelazka kilkakrotnie wprasowuje się keratynę w poszczególne pasma. Temperatura przyrządu do nagrzewania powinna być wysoka i mieć około 230 stopni.

Taki zabieg w gabinecie fryzjerskim trwa około 3 godzin. Im dłuższe, czy bardziej zniszczone włosy, tym ten czas może być dłuższy. Wykonując keratynizację w domu, zabieg ten też może zająć więcej czasu.

Jakie są wskazania do keratynowego prostowania włosów?

Keratynowe prostowanie włosów wskazane jest dla wszystkich rodzajów włosów. Przede wszystkim powinny poddać się mu osoby, których włosy potrzebują odbudowy, a ponadto:

  • puszą się, 
  • są niesforne, 
  • kręcą się lub falują, 
  • są mało podatne na domową stylizację, 
  • są matowe, grube, elektryzujące się oraz wysokoporowate

Takim zabiegiem powinny też zainteresować się osoby, które spędziły dużo czasu na mocnym słońcu oraz w słonej, morskiej wodzie. Po takich atrakcjach włosy zwykle potrzebują odnowy. Podobnie zaleca się ten zabieg paniom, które często rozjaśniały włosy na bardzo jasny odcień. 

Jak pielęgnować włosy po keratynowym prostowaniu?

A jak dbać o włosy po keratynowym prostowaniu? Jeśli brazylijskie prostowanie włosów odbywa się w salonie fryzjerskim, fryzjer powinien poinstruować klienta w jaki sposób należy zająć się takimi włosami.

Przede wszystkim przez pierwsze 48 godzin po keratynowym prostowaniu włosy nie powinny być poddawane żadnym zabiegom pielęgnacyjnym, a zwłaszcza:

  • myciu, 
  • suszeniu, 
  • upinaniu,
  • związywaniu. 

Należy też powstrzymać się w tym czasie od nakładania różnych kosmetyków na nie. Pielęgnacja takich włosów powinna się skupić na tym by tej keratyny wypłukiwać jak najmniej (aby jak najdłużej utrzymała się na włosach) oraz by na bieżąco dostarczać jej włosom, nawet w skromnych ilościach. Tym zadaniem powinien zająć się specjalny szampon po keratynowym prostowaniu włosów.

Twój lekarz online
Konsultacja
Umów konsultację ze specjalistą
Sprawdź
79,99 zł zł
E-recepta
Konsultacja z lekarzem
Sprawdź
79,99 zł zł
E-zwolnienie
Konsultacja z lekarzem
Sprawdź
79,99 zł zł

Jaki wybrać szampon po keratynowym prostowaniu włosów?

Do mycia włosów można używać takich produktów jak sam szampon lub szampon i odżywka po keratynowym prostowaniu włosów (często firmy kosmetyczne proponują już gotowy taki zestaw). Jeśli będziemy używać zwykłych, drogeryjnych szamponów szybko zniweczymy rezultat, który powstał na głowie dzięki keratynizacji. 

Zatem jaki szampon po keratynowym prostowaniu włosów będzie najlepszy?Jak najdelikatniejszy, z małą ilością naturalnych komponentów w składzie z emolientami (takimi jak oleje i olejki), z ekstraktami roślinnymi oraz ziołowymi (np. mydlnicą, hibiskusem, pokrzywą) oraz z keratyną. Warto w tym wypadku postawić na jakość produktu i dopłacić trochę więcej, ale dłużej cieszyć się pięknymi puklami.

Szampon po keratynie może być tym dla dzieci, pod warunkiem, że nie zawiera tzw. zakazanych substancji (o czym będzie mowa poniżej). Niektórzy zastępują go też płynem do higieny miejsc intymnych, ze względu na podobieństwo składów obu produktów.

Jaki nie powinien być szampon po keratynowym prostowaniu włosów?

Jaki natomiast nie powinien być szampon do włosów po keratynowym prostowaniu? Przede wszystkim należy unikać kosmetyków do mycia włosów z parabenami oraz silikonami. W żadnym razie szampon do włosów po keratynie nie powinien składać się z detergentów, takich jak SLS oraz SLES, soli (ukrytej pod nazwą sodium chloride) oraz alkoholu (wyjątek stanowi tutaj Cetyl Alcohol oraz Cetearyl Alcohol).

Warto czytać skład szamponów, tak by wybierać te z najbardziej naturalnymi elementami oraz z jak najkrótszą listą komponentów.

Czytaj:

Olga Tomaszewska
Artykuł napisany przez
Olga Tomaszewska
Dyplom dziennikarza zdobyła w 2009 roku, a od 2005 r. nieprzerwanie pisze i redaguje. Pracowała dla „Mojego Miasta Pabianice”, jako dziennikarz, redaktor, zastępca redaktora naczelnego i PR-owiec, współpracowała z „Nowym Życiem Pabianic" i licznymi portalami o tematyce zdrowotnej, tworząc dla tych podmiotów artykuły. Jej konikiem jest tworzenie treści z zakresu profilaktyki zdrowia, szeroko pojętej psychologii oraz pediatrii. Jeśli nie pisze, wygina się na macie ćwicząc hatha jogę jako nauczyciel i dozgonny uczeń.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Więcej z kategorii Uroda i sport
Przeczytaj artykuł
Domowe sposoby na łupież. Jak skutecznie pozbyć się łupieżu?
Przeczytaj artykuł
Keratyna do włosów: co to jest, jak stosować i gdzie kupić?
Przeczytaj artykuł
Kozieradka na włosy – jakie daje efekty? Jak stosować?
Podobne artykuły
Domowe sposoby na łupież. Jak skutecznie pozbyć się łupieżu?
Keratyna do włosów: co to jest, jak stosować i gdzie kupić?
Kozieradka na włosy – jakie daje efekty? Jak stosować?
Łupież pstry – leczenie, objawy. Czy jest zaraźliwy?
Maseczka z jajka na włosy - jak ją stosować? Właściwości

Reklama

Może to Cię zainteresuje
Zimne dłonie – jak leczyć? Przyczyny i domowe sposoby
Ukruszony ząb - co należy zrobić, gdy dojdzie do urazu?
Skoki ciśnienia - przyczyny i objawy. Od czego nagłe?
Dieta w ciąży i w czasie karmienia piersią - czy warto stosować olej rzepakowy?

Reklama