Przełom w leczeniu alzheimera i parkinsona. 👉 Znany lek otwiera nowe możliwości❗
Przełom w leczeniu alzheimera i parkinsona. 👉 Znany lek otwiera nowe możliwości❗
Przełom w leczeniu alzheimera i parkinsona. 👉 Znany lek otwiera nowe możliwości❗

Antykoncepcja przy żylakach - wybór bezpiecznych opcji dla Twojej zdrowej przyszłości

Tabletki antykoncepcyjne odgrywają kluczową rolę w życiu wielu kobiet, pozwalając im na kontrolę nad płodnością i zapobieganie niechcianej ciąży. Jednak kobiety, które mają problemy z żylakami, mogą zadawać sobie pytanie, czy stosowanie tabletek antykoncepcyjnych jest bezpieczne. W niniejszym artykule przyjrzymy się tej kwestii oraz omówimy odpowiednie metody antykoncepcji dla kobiet z żylakami.
Dwie kobiety siedzą z odkrytymi nogami, na których widoczne są żylaki
źródło: materiały partnera
Spis treści

Reklama

Żylaki na nogach – czyli co?

Żylaki na nogach to problem, z którym może się zmagać wiele osób. Są to poszerzone, kręte żyły, najczęściej występujące na kończynach dolnych. Można je odróżnić od pajączków – drobnych naczyń krwionośnych widocznych na skórze. Główną przyczyną żylaków są problemy z krążeniem krwi.

Reklama

Żylaki – objawy tworzenia się żylaków

Objawy tworzenia się żylaków mogą być różnorodne i u każdej osoby przebiegać nieco inaczej. Widocznie poszerzone żyły powierzchniowe to jeden z charakterystycznych objawów, który można zaobserwować. Często towarzyszą im także obrzęki nóg i stóp oraz uczucie tępego lub piekącego bólu, szczególnie po długim staniu. Osoby z żylakami nierzadko odczuwają także ciężkość nóg oraz dolegliwości, takie jak swędzenie, mrowienie czy skurcze mięśni. Warto zwrócić uwagę na te symptomy i nie bagatelizować ich, gdyż wcześniejsza diagnoza może pomóc w skutecznej reakcji na problem.

Reklama

Żylaki – przyczyny powstawania

Przyczyny powstawania żylaków mogą być różnorodne i często zależą od indywidualnych predyspozycji. Czynniki genetyczne odgrywają tu istotną rolę, dlatego jeśli ktoś w rodzinie zmaga się z żylakami, istnieje większe ryzyko ich wystąpienia również u innych członków tej rodziny. Oprócz tego wiek, płeć i tryb życia także mają wpływ na rozwijanie się żylaków. Przykładowo, kobiety są bardziej narażone na ich wystąpienie i nie bez znaczenia pozostają też ciąża oraz hormony. Otyłość, brak aktywności fizycznej i długotrwałe stanie lub siedzenie również mogą zwiększać ryzyko wystąpienia żylaków.

Wśród wielu obiegowych opinii na temat żylaków często pojawia się pytanie, czy na ich powstawanie mają wpływ tabletki antykoncepcyjne. Brak jest jednak jednoznacznych dowodów klinicznych sugerujących, że same tabletki antykoncepcyjne zwiększają prawdopodobieństwo wystąpienia żylaków. Choć tabletki antykoncepcyjne zawierają hormony, takie jak estrogen i progesteron, które mogą wpływać na krzepliwość krwi, to ryzyko zakrzepicy w wyniku stosowania takich tabletek jest zazwyczaj mniejsze niż podczas ciąży czy połogu. Dlatego ważne, aby kobiety, które zmagają się z żylakami i jednocześnie rozważają antykoncepcję, omówiły ten temat ze swoim lekarzem. To pozwoli dobrać odpowiednią metodę antykoncepcji, która uwzględni indywidualne czynniki ryzyka i zdrowotne potrzeby pacjentki, np. antykoncepcję jednoskładnikową opartą na samym progesteronie, która może stanowić bezpieczną alternatywę.

Przeczytaj, jak zmniejszyć ryzyko żylaków i zakrzepów krwi

Reklama

Żylaki – możliwe powikłania

Żylaki to nie tylko problem estetyczny, lecz także stan, który może prowadzić do poważniejszych powikłań zdrowotnych. Choć nie u każdego pacjenta z żylakami muszą wystąpić powikłania, warto być świadomym potencjalnych ryzyk i monitorować swoje zdrowie. Oto niektóre z możliwych powikłań związanych z żylakami:

  • Zakrzepica żył głębokich (DVT). Zakrzep to tworzący się wewnątrz żył skrzep krwi, który może blokować przepływ krwi. Gdy zakrzep powstaje w żyłach głębokich, określa się to zakrzepicą żył głębokich. To poważne powikłanie, ponieważ skrzep może przenieść się do innych części ciała, w tym do płuc, co z kolei może prowadzić do zatorowości płucnej, która jest stanem zagrożenia życia.
  • Owrzodzenia żylne. Zaawansowane przypadki żylaków mogą prowadzić do powstawania owrzodzeń na skórze. Są one bolesne i oporne na leczenie, mogą pogarszać jakość życia i wymagają specjalistycznej opieki medycznej.
  • Zapalenie żył powierzchniowych. Wokół żylaków może wystąpić zapalenie żył powierzchniowych, które powoduje bolesne obrzęki, zaczerwienienie i pieczenie wzdłuż przebiegu żył.
  • Zatorowość płucna. Jak już wspomniano, w skrajnych przypadkach zakrzep może przenieść się do płuc, powodując zatorowość płucną, która stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia i życia.
  • Zespół przewlekłego zastoju limfy. Zaawansowane żylaki mogą wpływać na funkcjonowanie układu limfatycznego, co następnie może prowadzić do gromadzenia się płynów i obrzęków w okolicach nóg.

Pamiętajmy, że nie u wszystkich osób z żylakami wystąpią te powikłania, ale ważne jest, aby zrozumieć, że żylaki to nie tylko kwestia estetyczna. Regularne konsultacje z lekarzem specjalistą, monitorowanie ewentualnych zmian i dbałość o swoje zdrowie mogą pomóc w zapobieganiu powikłaniom. 

Reklama

Tabletki antykoncepcyjne a żylaki

Żylaki to poszerzone i wydłużone naczynia krwionośne, które najczęściej występują  w kończynach dolnych. Chociaż zazwyczaj są problemem estetycznym, w zaawansowanym stadium mogą prowadzić do poważnych powikłań, takich jak zakrzepica żył głębokich, mogąca stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia (co zostało wspomniane już wcześniej).

Do znanych skutków ubocznych stosowania tabletek antykoncepcyjnych należy zwiększone ryzyko zakrzepicy. Jednak jest ono mniejsze niż podczas ciąży, porodu lub w okresie połogu. Oznacza to, że rezygnacja z antykoncepcji ze względu na obawę przed zakrzepicą nie jest uzasadniona. Klucz do zapewnienia bezpieczeństwa podczas stosowania tabletek antykoncepcyjnych to kontrolowanie krzepliwości krwi. Bardzo istotne jest także unikanie palenia papierosów, ponieważ palenie zwiększa ryzyko zakrzepów.

Przeczytaj, jak uniknąć zakrzepicy przy antykoncepcji?

Reklama

Jaka antykoncepcja przy żylakach?

Tabletki antykoncepcyjne są jednym z najpopularniejszych środków antykoncepcji stosowanych przez kobiety na całym świecie. Jednak wiele osób zastanawia się, czy jest bezpiecznie przyjmować tabletki antykoncepcyjne w przypadku żylaków.

Badania kliniczne wskazują, że antykoncepcja jednoskładnikowa na bazie progesteronu może być uznawana za bezpieczniejszą w kontekście powikłań zakrzepowo-zatorowych. Jest to ważne, ponieważ nie wszystkie tabletki antykoncepcyjne są równe pod względem ryzyka zakrzepicy. Kobiety z żylakami powinny omówić z lekarzem wszelkie czynniki ryzyka wystąpienia zakrzepów, w tym również stosowanie tabletek antykoncepcyjnych. Ważne jest, aby przed otrzymaniem recepty na tabletki poinformować lekarza o rodzinnej lub osobistej historii dotyczącej zakrzepów krwi.

W temacie powikłań zakrzepowo-zatorowych antykoncepcja jednoskładnikowa na bazie samego progesteronu może być uważana za bezpieczniejszą alternatywę dla kobiet ze zwiększonym ryzykiem zakrzepicy. Antykoncepcja jednoskładnikowa jest również polecana kobietom po 40. roku życia z dodatkowymi czynnikami ryzyka, u których estrogeny – zawarte w tradycyjnych tabletkach dwuskładnikowych – mogą nasilić ryzyko wystąpienia incydentu zatorowo-zakrzepowego.

Wybór odpowiedniego środka antykoncepcyjnego zawsze powinien być omówiony z lekarzem, który dobierze najlepszą opcję, uwzględniając indywidualne czynniki ryzyka i zdrowotne potrzeby pacjentki. Pamiętajmy, że każdy organizm może inaczej reagować na antykoncepcję, dlatego ważne są konsultacje ze specjalistą i regularne monitorowanie zdrowia.

Podsumowując, choć żylaki mogą być problemem, nie powinny stanowić przeszkody w stosowaniu tabletek antykoncepcyjnych. Wybór odpowiedniej metody antykoncepcji zawsze należy omówić z lekarzem, który dobierze najbezpieczniejsze dla pacjentki rozwiązanie. Współczesna medycyna oferuje wiele skutecznych i bezpiecznych opcji antykoncepcji dla wszystkich kobiet, w tym również dla tych z żylakami.

 

Bibliografia

  • World Health Organization, Medical eligibility criteria for contraceptive use. Edycja 5, 2015: s. 117, 118, 161, 162; https://apps.who.int/iris/bitstream/handle/10665/181468/9789241549158_eng.pdf (data dostępu listopad 2023).
  • Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego dotyczące wskazań i bezpieczeństwa stosowania antykoncepcji hormonalnej oraz wewnątrzmacicznej – stanowisko zespołu ekspertów. Ginekologia Polska 2014; 85: 239.
  • Frołow M., Żylaki, https://www.mp.pl/pacjent/zakrzepica/zylaki/63354,zylaki (data dostępu listopad 2023).
  • Frołow M., Antykoncepcja hormonalna a zakrzepica, https://www.mp.pl/pacjent/zakrzepica/wszystkoozakrzepicy/zakrzepicazylna/73875,antykoncepcja-hormonalna-a-zakrzepica-zylna (data dostępu listopad 2023).
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Specjaliści współpracujący z medme
25674

Wojciech Ziółkowski

magister farmacji

Poznaj mnie
25626

Katarzyna Kulig

dermatolog i wenerolog

Poznaj mnie
25675

Marzena Rojek-Ledwoch

dietetyczka, psychodietetyczka

Poznaj mnie
25676

Kamila Pawłowska

dietetyk kliniczny, psychodietetyk

Poznaj mnie
25625

Sylwia Borowska

doktor nauk farmaceutycznych

Poznaj mnie
25886

Magdalena Grosiak

diagnosta laboratoryjny

Poznaj mnie
25887

Magdalena Rutkowska

lekarz weterynarii

Poznaj mnie
25879

Anna Lewandowska

psychiatra dziecięcy

Poznaj mnie
25888

Jolanta Woźniak

prawnik

Poznaj mnie
Pokaż wszystkich
Więcej z kategorii Antykoncepcja
Alkohol a antykoncepcja – na co trzeba uważać?
Picie alkoholu przez kobiety stosujące antykoncepcję
Gdzie i jak kupić prezerwatywy? W aptece, czy sklepie?
Różnokolorowe prezerwatywy
Jak dobrać odpowieni rozmiar prezerwatywy i dlaczego jest to takie ważne?
Jakie są rozmiary prezerwatyw?
Podobne artykuły
Mężczyzna trzyma w dłoni prezerwatywę
Kiedy prezerwatywa nie jest skuteczna?
Zakładanie prezerwatywy
Jak prawidłowo założyć prezerwatywę? Porady i wskazówki
Ginekolog pokazuje prezerwatywę dla kobiet i dla mężczyzn
Prezerwatywy dla kobiet - jak założyć damski kondom? Cena
Skutki odstawienia tabletek antykoncepcyjnych
Odstawienie tabletek antykoncepcyjnych - pozytywne i negatywne skutki dla organizmu
Prezerwatywa założona na banana i miarka
Rozmiary prezerwatyw - jak sprawdzić i odpowiednio dobrać?

Reklama


Czy w Twojej diecie brakuje błonnika? 🌾
Dowiedź się!