Rozmiary prezerwatyw - jak dobrać odpowiedni rozmiar?

Rozmiary prezerwatyw powszechnie dostępne na rynku mogą się między sobą znacząco różnić. Na sklepowych półkach, w kioskach, drogeriach, czy supermarketach najczęściej znaleźć można kondomy o różnorakich kolorach, smakach, czy zapachach, z wypustkami lub bez, ale w uniwersalnym rozmiarze. W prezerwatywy o rozmiarach powyżej i poniżej normy, najłatwiej zaopatrzyć się w aptece.
Jakie są rozmiary prezerwatyw?
Źródło: 123RF

Spis treści

Rozmiary prezerwatyw – dlaczego istotny?

Czy prezerwatywy mają rozmiar? Odpowiedź brzmi – tak. Rozmiar prezerwatywy jest istotny nie tylko ze względu na komfort stosowania, ale przede wszystkim przez wzgląd na skuteczność jako środka antykoncepcyjnego. Czy jako metoda zapobiegania ciąży, czy ochrona przed chorobami przenoszonymi drogą płciową, prezerwatywa powinna być dopasowana do wielkości członka. Zbyt mały kondom może powodować dyskomfort w postaci ucisku na prącie, a podczas intymnego zbliżenia może po prostu pęknąć. Z kolei zbyt duży kondom będzie się zsuwał, tym samym może stracić swoją kluczową antykoncepcyjną rolę. 

Przez wzgląd na komfort i bezpieczeństwo, prawidłowo dobrana prezerwatywa powinna idealnie przylegać do męskiego członka. Na rynku dostępne są kondomy zarówno o zróżnicowanej wielkości, jak i o różnorodnych kształtach. Dzięki temu można uzyskać optymalne dopasowanie. 

W sklepach, drogeriach, kioskach, czy supermarketach najczęściej dostaniemy prezerwatywy w rozmiarze uniwersalnym. Po mniej standardowe rozmiary kondomów, czy to mniejsze, czy większe, warto udać się do apteki. Klasyczne prezerwatywy, które można zakupić niemalże wszędzie, to te o rozmiarach 53-56 mm szerokości i 180-200 mm długości. 

Jak dobrać rozmiar prezerwatywy?

Jaki rozmiar prezerwatywy wybrać? Aby dobrać odpowiedni typ należy zmierzyć długość i obwód członka podczas wzwodu. Najlepiej, przed rozpoczęciem używania konkretnych prezerwatyw, dokonać bezpośrednich przymiarek na sobie. W przypadku wątpliwości, warto szukać odpowiedniego rozmiaru aż do skutku. Tylko taka metoda da stuprocentową pewność, że konkretny rozmiar i kształt prezerwatywy idealnie dopasowują się do członka. To z kolei może przełożyć się nie tylko na komfort i bezpieczeństwo użytkowania, ale również na bardziej intensywne i przyjemne doznania podczas intymnego zbliżenia. 

Gdzie jest napisany rozmiar prezerwatywy?

Rozmiar prezerwatywy najczęściej widnieje na opakowaniu. Podawany jest przeważnie w milimetrach, od 47 do 69 i oznacza średnicę kondomów. Najbardziej popularny, uznawany za uniwersalny rozmiar, to 53 mm.

Część producentów oznacza je, jako S, M, L, XL, XXL etc. Jednak bardziej szczegółowa informacja powinna znajdować się na odwrocie opakowania lub na stronie internetowej producenta. 

Jakie są rozmiary prezerwatyw?

Rozmiary prezerwatyw są zróżnicowane pod względem kilku parametrów, jednak najważniejsze z nich to długość i średnica. Rozmiary kondomów odpowiadają długości oraz obwodowi członka podczas wzwodu. Sama prezerwatywa ma jeszcze dodatkową przestrzeń na spermę. 

Uniwersalny kondom, który najczęściej występuje na sklepowych półkach, ma 180-200 mm długości, a jego szerokość wynosi 53-56 mm. 

Producenci kondomów zadbali rzecz jasna o mniej standardowe wymiary, które można sprawdzić w przykładowej tabeli rozmiarów prezerwatyw. Obwód członka podczas wzwodu podany jest w centymetrach, natomiast średnica prezerwatywy w milimetrach:

  • obwód członka od 9,5 do 10 cm – prezerwatywa o średnicy 47 mm,
  • od 10 do 11 cm - prezerwatywa o średnicy 49 mm,
  • od 11 do 11,5 cm – prezerwatywa o średnicy 53 mm,
  • od 11,5 do 12 cm – prezerwatywa o średnicy 56 mm,
  • od 12 do 13 cm - prezerwatywa o średnicy 60 mm,
  • od 13 do 14 cm – prezerwatywa o średnicy 64 mm,
  • od 14 do 15 cm – prezerwatywa o średnicy 69 mm.

Najmniejszy rozmiar prezerwatywy

Jeśli mężczyzna potrzebuje niestandardowego rozmiaru, warto sięgnąć po modele ściśle przylegające, nazywane często close fit. Najmniejszy rozmiar prezerwatyw ma przeważnie średnicę 47 mm. 

Oceń artykuł

(liczba ocen 49)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!

Zamknij