Najzdrowsze miejsce w internecie

Jak dobrać odpowieni rozmiar prezerwatywy i dlaczego jest to takie ważne?

Rozmiary prezerwatyw powszechnie dostępne na rynku mogą się między sobą znacząco różnić. Na sklepowych półkach, w kioskach, drogeriach, czy supermarketach najczęściej znaleźć można kondomy o różnorakich kolorach, smakach, czy zapachach, z wypustkami lub bez, ale w uniwersalnym rozmiarze. W prezerwatywy o rozmiarach powyżej i poniżej normy, najłatwiej zaopatrzyć się w aptece.
Jakie są rozmiary prezerwatyw?
Źródło: 123RF
W skrócie
 • Prezerwatywa jest jednym z najpopularniejszych środków antykoncepcyjnych. To również jedyna forma ochrony przed niechcianą ciażą, która uniemożliwia przenoszenie chorób drogą płciową.
 • Aby prezerwatywa spełniała kluczową rolę antykoncepcyjną, musi być odpowiednio dopasowana do wielkości członka.
 • Odpowiednio dobrana prezerwatywa zapewnia komfort i bezpieczeństwo podczas stosunku. Z tego względu warto zadbać o jej odpowiedni rozmiar.
 • Rozmiar prezerwatywy znajduje się na jej opakowaniu. Producenci zadbali również o mężczyzn, którzy nie mają standardowych rozmiarów członków.
SPRAWDŹ TEŻ: Prezerwatywy - jakie są rodzaje? Które są najlepsze?
Spis treści
 

Reklama

Rozmiary prezerwatyw – dlaczego istotny?

Czy prezerwatywy mają rozmiar? Odpowiedź brzmi – tak. Rozmiar prezerwatywy jest istotny nie tylko ze względu na komfort stosowania, ale przede wszystkim przez wzgląd na skuteczność jako środka antykoncepcyjnego.

Czy jako metoda zapobiegania ciąży, czy ochrona przed chorobami przenoszonymi drogą płciową, prezerwatywa powinna być dopasowana do wielkości członka.

Zbyt mały kondom może powodować dyskomfort w postaci ucisku na prącie, a podczas intymnego zbliżenia może po prostu pęknąć. Z kolei zbyt duży kondom będzie się zsuwał, tym samym może stracić swoją kluczową antykoncepcyjną rolę. 

Przez wzgląd na komfort i bezpieczeństwo, prawidłowo dobrana prezerwatywa powinna idealnie przylegać do męskiego członka. Na rynku dostępne są kondomy zarówno o zróżnicowanej wielkości, jak i o różnorodnych kształtach. Dzięki temu można uzyskać optymalne dopasowanie. 

W sklepach, drogeriach, kioskach, czy supermarketach najczęściej dostaniemy prezerwatywy w rozmiarze uniwersalnym. Po mniej standardowe rozmiary kondomów, czy to mniejsze, czy większe, warto udać się do apteki.

Klasyczne prezerwatywy, które można zakupić niemalże wszędzie, to te o rozmiarach 53-56 mm szerokości i 180-200 mm długości. 

Jak dobrać rozmiar prezerwatywy?

Jaki rozmiar prezerwatywy wybrać? Aby dobrać odpowiedni typ należy zmierzyć długość i obwód członka podczas wzwodu. Najlepiej, przed rozpoczęciem używania konkretnych prezerwatyw, dokonać bezpośrednich przymiarek na sobie. Dzięki temu zakładanie prezerwatywy nie będzie sprawiać problemu.

W przypadku wątpliwości, warto szukać odpowiedniego rozmiaru aż do skutku. Tylko taka metoda da stuprocentową pewność, że konkretny rozmiar i kształt prezerwatywy idealnie dopasowują się do członka.

To z kolei może przełożyć się nie tylko na komfort i bezpieczeństwo użytkowania, ale również na bardziej intensywne i przyjemne doznania podczas intymnego zbliżenia. Gdzie jest napisany rozmiar prezerwatywy?

Rozmiar prezerwatywy najczęściej widnieje na opakowaniu. Podawany jest przeważnie w milimetrach, od 47 do 69 i oznacza średnicę kondomów. Najbardziej popularny, uznawany za uniwersalny rozmiar, to 53 mm.

Część producentów oznacza je, jako S, M, L, XL, XXL etc. Jednak bardziej szczegółowa informacja powinna znajdować się na odwrocie opakowania lub na stronie internetowej producenta.

Zobacz nasz redakcyjny test feromonów:

Reklama

Jakie są rozmiary prezerwatyw?

Rozmiary prezerwatyw są zróżnicowane pod względem kilku parametrów, jednak najważniejsze z nich to długość i średnica. Rozmiary kondomów odpowiadają długości oraz obwodowi członka podczas wzwodu. Sama prezerwatywa ma jeszcze dodatkową przestrzeń na spermę. 

Uniwersalny kondom, który najczęściej występuje na sklepowych półkach, ma 180-200 mm długości, a jego szerokość wynosi 53-56 mm. 

Producenci kondomów zadbali rzecz jasna o mniej standardowe wymiary, które można sprawdzić w przykładowej tabeli rozmiarów prezerwatyw. Obwód członka podczas wzwodu podany jest w centymetrach, natomiast średnica prezerwatywy w milimetrach:

 • obwód członka od 9,5 do 10 cm – prezerwatywa o średnicy 47 mm,
 • od 10 do 11 cm - prezerwatywa o średnicy 49 mm,
 • od 11 do 11,5 cm – prezerwatywa o średnicy 53 mm,
 • od 11,5 do 12 cm – prezerwatywa o średnicy 56 mm,
 • od 12 do 13 cm - prezerwatywa o średnicy 60 mm,
 • od 13 do 14 cm – prezerwatywa o średnicy 64 mm,
 • od 14 do 15 cm – prezerwatywa o średnicy 69 mm.

W dzisiejszych czasach  rośnie liczba mężczyzn próbujących zwiększyć rozmiar swojego penisa. Jest na to kilka sposobów, w tym nawet zabiegi chirurgiczne. Te jednak jak zawsze wiążą się z ryzykiem i późniejszym okresem rekonwalescencji. Dlatego bardziej popularne stają się substancje, które mają nieinwazyjnie pomagać w osiągnięciu odpowiedniego rozmiaru. Takie składniki zwykle są zamykane w postaci kapsułek na powiększenie penisa. Są one dostępne również na naszym rynku. Są one dostępne również na naszym rynku.

Najmniejszy rozmiar prezerwatywy

Jeśli mężczyzna potrzebuje niestandardowego rozmiaru, warto sięgnąć po modele ściśle przylegające, nazywane często close fit. Najmniejszy rozmiar prezerwatyw ma przeważnie średnicę 47 mm.

Artykuł zawiera lokowanie produktu

Czytaj również

Bibliografia

 • Zygmunt Zdrojewicz, Ewa Świerczyńska Prezerwatywy — historia i teraźniejszość, Katedra i Klinika Endokrynologii, Diabetologii i Leczenia Izotopami Akademii Medycznej we Wrocławiu, Seksuologia Polska 2009, 7, 1, 28–34
Marta Roszkowska
Artykuł napisany przez
Marta Roszkowska
Redaktor naczelna medme.pl. Skonstruowana z zamiłowania do poznawania ludzi i świata. Z wykształcenia dziennikarka, specjalistka PR, trenerka i projektantka graficzna. Od ponad 20 lat spaja obszary mediów tradycyjnych z nowymi, współpracując po drodze z redakcjami, pisząc, fotografując, redagując, wydając gazety i serwisy internetowe. Na przestrzeni lat związana m.in. z Dziennikiem Łódzkim, serwisami Nasze Miasto i Moje Miasto. Obecnie swoje pasje i doświadczenie wykorzystuje w pracy nad rozwojem serwisu medme.pl.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Seks
Przeczytaj artykuł
Ciąża bez wytrysku - czy zapłodnienie w ten sposób jest możliwe?
Ciąża bez wytrysku
Przeczytaj artykuł
Jak doprowadzić kobietę do orgazmu? - techniki, porady
Kobieta w łóżku
Przeczytaj artykuł
Jak doprowadzić się do orgazmu - czy to możliwe bez dotykania?
masturbacja
Podobne artykuły
Skutki odstawienia tabletek antykoncepcyjnych
Odstawienie tabletek antykoncepcyjnych - skutki dla organizmu
Spirala domaciczna
Wkładka domaciczna – jak działa? Skuteczność, skutki uboczne
Orgazm przez sen
Orgazm przez sen - kobiecy i męski. Czy jest możliwy?
Mężczyzna z problemem opóźnionego wytrysku
Opóźniony wytrysk - przyczyny. Jakie są sposoby?
Może to Cię zainteresuje
Owoce dzikiej róży
Olej z dzikiej róży - właściwości. Jak i na co stosować?
Zabieg operacyjnego przeszczepu trzustki
Przeszczep trzustki - czy jest możliwy i ile się czeka?
Widok kominów z fabryk zanieczyszczających powietrze
Zanieczyszczenia powietrza - źródła. Jaki wpływ na zdrowie?
Felinoterapeutka ze swoim kotem
Felinoterapia - czym jest terapia z kotem i komu może pomóc?

Reklama