Może ratować życie. W 2023 roku została jej poddana rekordowa liczba pacjentów. Sprawdź❗
Może ratować życie. W 2023 roku została jej poddana rekordowa liczba pacjentów. Sprawdź❗
Może ratować życie. W 2023 roku została jej poddana rekordowa liczba pacjentów. Sprawdź❗

Jak dobrać odpowieni rozmiar prezerwatywy i dlaczego jest to takie ważne?

Rozmiary prezerwatyw powszechnie dostępne na rynku mogą się między sobą znacząco różnić. Na sklepowych półkach, w kioskach, drogeriach, czy supermarketach najczęściej znaleźć można kondomy o różnorakich kolorach, smakach, czy zapachach, z wypustkami lub bez, ale w uniwersalnym rozmiarze. W prezerwatywy o rozmiarach powyżej i poniżej normy, najłatwiej zaopatrzyć się w aptece.
Jakie są rozmiary prezerwatyw?
Źródło: 123RF
W skrócie
 • Prezerwatywa jest jednym z najpopularniejszych środków antykoncepcyjnych. To również jedyna forma ochrony przed niechcianą ciażą, która uniemożliwia przenoszenie chorób drogą płciową.
 • Aby prezerwatywa spełniała kluczową rolę antykoncepcyjną, musi być odpowiednio dopasowana do wielkości członka.
 • Odpowiednio dobrana prezerwatywa zapewnia komfort i bezpieczeństwo podczas stosunku. Z tego względu warto zadbać o jej odpowiedni rozmiar.
 • Rozmiar prezerwatywy znajduje się na jej opakowaniu. Producenci zadbali również o mężczyzn, którzy nie mają standardowych rozmiarów członków.
SPRAWDŹ TEŻ: Prezerwatywy - jakie są rodzaje? Które są najlepsze?
Spis treści

Reklama

Rozmiary prezerwatyw – dlaczego istotny?

Czy prezerwatywy mają rozmiar? Odpowiedź brzmi – tak. Rozmiar prezerwatywy jest istotny nie tylko ze względu na komfort stosowania, ale przede wszystkim przez wzgląd na skuteczność jako środka antykoncepcyjnego.

Czy jako metoda zapobiegania ciąży, czy ochrona przed chorobami przenoszonymi drogą płciową, prezerwatywa powinna być dopasowana do wielkości członka.

Zbyt mały kondom może powodować dyskomfort w postaci ucisku na prącie, a podczas intymnego zbliżenia może po prostu pęknąć. Z kolei zbyt duży kondom będzie się zsuwał, tym samym może stracić swoją kluczową antykoncepcyjną rolę. 

Przez wzgląd na komfort i bezpieczeństwo, prawidłowo dobrana prezerwatywa powinna idealnie przylegać do męskiego członka. Na rynku dostępne są kondomy zarówno o zróżnicowanej wielkości, jak i o różnorodnych kształtach. Dzięki temu można uzyskać optymalne dopasowanie. 

W sklepach, drogeriach, kioskach, czy supermarketach najczęściej dostaniemy prezerwatywy w rozmiarze uniwersalnym. Po mniej standardowe rozmiary kondomów, czy to mniejsze, czy większe, warto udać się do apteki.

Klasyczne prezerwatywy, które można zakupić niemalże wszędzie, to te o rozmiarach 53-56 mm szerokości i 180-200 mm długości. 

Reklama

Jak dobrać rozmiar prezerwatywy?

Jaki rozmiar prezerwatywy wybrać? Aby dobrać odpowiedni typ należy zmierzyć długość i obwód członka podczas wzwodu. Najlepiej, przed rozpoczęciem używania konkretnych prezerwatyw, dokonać bezpośrednich przymiarek na sobie. Dzięki temu zakładanie prezerwatywy nie będzie sprawiać problemu.

W przypadku wątpliwości, warto szukać odpowiedniego rozmiaru aż do skutku. Tylko taka metoda da stuprocentową pewność, że konkretny rozmiar i kształt prezerwatywy idealnie dopasowują się do członka.

To z kolei może przełożyć się nie tylko na komfort i bezpieczeństwo użytkowania, ale również na bardziej intensywne i przyjemne doznania podczas intymnego zbliżenia. Gdzie jest napisany rozmiar prezerwatywy?

Rozmiar prezerwatywy najczęściej widnieje na opakowaniu. Podawany jest przeważnie w milimetrach, od 47 do 69 i oznacza średnicę kondomów. Najbardziej popularny, uznawany za uniwersalny rozmiar, to 53 mm.

Część producentów oznacza je, jako S, M, L, XL, XXL etc. Jednak bardziej szczegółowa informacja powinna znajdować się na odwrocie opakowania lub na stronie internetowej producenta.

Zobacz nasz redakcyjny test feromonów:

Reklama

Jakie są rozmiary prezerwatyw?

Rozmiary prezerwatyw są zróżnicowane pod względem kilku parametrów, jednak najważniejsze z nich to długość i średnica. Rozmiary kondomów odpowiadają długości oraz obwodowi członka podczas wzwodu. Sama prezerwatywa ma jeszcze dodatkową przestrzeń na spermę. 

Uniwersalny kondom, który najczęściej występuje na sklepowych półkach, ma 180-200 mm długości, a jego szerokość wynosi 53-56 mm. 

Producenci kondomów zadbali rzecz jasna o mniej standardowe wymiary, które można sprawdzić w przykładowej tabeli rozmiarów prezerwatyw. Obwód członka podczas wzwodu podany jest w centymetrach, natomiast średnica prezerwatywy w milimetrach:

 • obwód członka od 9,5 do 10 cm – prezerwatywa o średnicy 47 mm,
 • od 10 do 11 cm - prezerwatywa o średnicy 49 mm,
 • od 11 do 11,5 cm – prezerwatywa o średnicy 53 mm,
 • od 11,5 do 12 cm – prezerwatywa o średnicy 56 mm,
 • od 12 do 13 cm - prezerwatywa o średnicy 60 mm,
 • od 13 do 14 cm – prezerwatywa o średnicy 64 mm,
 • od 14 do 15 cm – prezerwatywa o średnicy 69 mm.

Reklama

Najmniejszy rozmiar prezerwatywy

Jeśli mężczyzna potrzebuje niestandardowego rozmiaru, warto sięgnąć po modele ściśle przylegające, nazywane często close fit. Najmniejszy rozmiar prezerwatyw ma przeważnie średnicę 47 mm.

Czytaj również

Bibliografia

 • Zygmunt Zdrojewicz, Ewa Świerczyńska Prezerwatywy — historia i teraźniejszość, Katedra i Klinika Endokrynologii, Diabetologii i Leczenia Izotopami Akademii Medycznej we Wrocławiu, Seksuologia Polska 2009, 7, 1, 28–34
Marta Roszkowska
Artykuł napisany przez
Marta Roszkowska
Skonstruowana z zamiłowania do poznawania ludzi i świata. Z wykształcenia dziennikarka, specjalistka PR, trenerka i projektantka graficzna. Od ponad 20 lat spaja obszary mediów tradycyjnych z nowymi, współpracując po drodze z redakcjami, pisząc, fotografując, redagując, wydając gazety i serwisy internetowe. Na przestrzeni lat związana m.in. z Dziennikiem Łódzkim, serwisami Nasze Miasto i Moje Miasto. Swoje pasje i doświadczenie wykorzystuje w pracy zawodowej.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Antykoncepcja
Odstawienie tabletek antykoncepcyjnych - pozytywne i negatywne skutki dla organizmu
Skutki odstawienia tabletek antykoncepcyjnych
Rozmiary prezerwatyw - jak sprawdzić i odpowiednio dobrać?
Prezerwatywa założona na banana i miarka
Jak dobrać odpowieni rozmiar prezerwatywy i dlaczego jest to takie ważne?
Jakie są rozmiary prezerwatyw?
Podobne artykuły
Mężczyzna trzyma w dłoni prezerwatywę
Kiedy prezerwatywa nie jest skuteczna?
Zakładanie prezerwatywy
Jak prawidłowo założyć prezerwatywę? Porady i wskazówki
Picie alkoholu przez kobiety stosujące antykoncepcję
Alkohol a antykoncepcja – na co trzeba uważać?
Ginekolog pokazuje prezerwatywę dla kobiet i dla mężczyzn
Prezerwatywy dla kobiet - jak założyć damski kondom? Cena
Czy prezerwatywy są skuteczne?
Skuteczność prezerwatyw - według wskaźnika Pearla i w procentach

Reklama


Jak się uchronić przed chorobami cywilizacyjnymi?
Sprawdź!