Rekordowa liczba zwolnień L4 od psychiatry. Polacy nie wytrzymują presji. Sprawdź❗
Rekordowa liczba zwolnień L4 od psychiatry. Polacy nie wytrzymują presji. Sprawdź❗
Rekordowa liczba zwolnień L4 od psychiatry. Polacy nie wytrzymują presji. Sprawdź❗

Kiedy prezerwatywa nie jest skuteczna?

Od dziesięcioleci prezerwatywa jest jednym z najpopularniejszych środków antykoncepcyjnych. To często stosowana metoda zabezpieczenia przed ciążą i przenoszeniem chorób płciowych. W niektórych sytuacjach jej skuteczność może być jednak osłabiona. Sprawdź, dlaczego.
Mężczyzna trzyma w dłoni prezerwatywę
źródło:123RF
W skrócie
 • Żadna metoda antykoncepcji nie chroni w 100 procentach przed ciążą. Jednakże prawidłowe użytkowanie prezerwatyw zapewnia bardzo wysoką ochronę.
 • Sytuacja zmienia się, gdy prezerwatywa się zsunie, pęknie czy zostanie w drogach rodnych kobiety.
 • Trzeba pamiętać, by nie narażać prezerwatyw na działanie wysokich temperatur, wilgoci oraz sprawdzać ich termin ważności. Istotny jest też prawidłowy dobór rozmiaru prezerwatywy.
SPRAWDŹ TEŻ: Czym się kierować przy doborze prezerwatyw? Działanie i rodzaje
Spis treści

Reklama

Przechowywanie prezerwatyw a ich skuteczność - czy można je trzymać w portfelu?

Prezerwatywy – zdaniem Zygmunta Zdrojewicza i Ewy Świerczyńskiej – są stosowane od około 400 lat. Jednak jeszcze w XIX wieku były to produkty, które robiono z szorstkiego materiału, a chropowaty szew sprawiał, że stosunek pozostawiał bolesne otarcia. Nawet łódzki wenerolog z tamtego czasu Paweł Klinger stwierdził, że ta metoda „sprowadza uczucie orgazmu do zera”.

Przełom nastąpił w drugim dziesięcioleciu XX wieku, kiedy to Julius Fromm opatentował pierwszą lateksową prezerwatywę na świecie. Wystarczyło kilka lat, by niemieckie fabryki zaczęły produkcję na masową skalę.

Warto przyjrzeć się interesującym hasłom reklamowym kondomów: „Choć jest kryzys, choć jest bieda, lecz bez »Olla« żyć się nie da!”. Interesującym hasłem, które podbiło serca wielu osób, jest także „Prędzej serce ci pęknie”, które przypisywane jest różnym autorom. Najprawdopodobniej jednak zostało wymyślone przez Melchiora Wańkowicza.

Dziś to niedroga, łatwa w obsłudze metoda antykoncepcyjna, która nie tylko zapewnia wysoką ochronę przed niechcianą ciążą, ale również przed chorobami przenoszonymi drogą płciową, w tym AIDS. Według danych Seksuologii Polskiej ryzyko zajścia w ciążę w skali roku to zaledwie 2 proc. Trzeba mieć jednak świadomość, że dotyczy to sytuacji prawidłowego stosowania gumek. Przechowywanie prezerwatyw w samochodzie czy noszenie ich w portfelu może sprawić, że będą nieprzydatne.

Każda drastyczna zmiana temperatury ma wpływ na skuteczność prezerwatyw. Wskazane jest ich przechowywanie w temperaturze pokojowej (około 25 st. Celsjusza). Niebezpieczna jest również bardzo drastyczna i ekstremalna zmiana temperatury – tak mrozy, jak i ogromne upały. Niestety, przechowywanie prezerwatyw w wilgotnym środowisku również zmniejsza ich skuteczność.

Prezerwatywy przechowywane w portfelu to zatem powszechny błąd, ponieważ łatwo mogą ulec uszkodzeniu mechanicznemu albo na skutek zmian temperatury.

Reklama

Skuteczność prezerwatyw a ich data ważności

Kilka lat temu przyjaciel podarował Ci „na wszelki wypadek” prezent w postaci prezerwatywy i zastanawiasz się, czy jej użycie będzie bezpieczne? Odpowiadamy.

Zacznijmy od tego, czy prezerwatywy tracą ważność. Okazuje się, że tak. Dlatego często nie ma sensu kupować takich produktów w dużych ilościach na zapas, ponieważ mogą się one przeterminować. Tymczasem niektóre osoby, np. chcąc zachować anonimowość, kupują takie środki antykoncepcyjne w ilościach hurtowych przez Internet, a następnie przechowują je zbyt długo. W konsekwencji mija ważność prezerwatyw, co sprawia, że stają się mniej skuteczne.

Jaką ważność mają prezerwatywy? Data ważności produktu powinna być dostępna na opakowaniu. Średnio data przydatności prezerwatyw to przy odpowiedniej metodzie przechowywania 2 do 5 lat. Wszystko jednak zależy od rodzaju zastosowanego materiału.

Jeżeli więc planujesz wyjąć z portfela prezerwatywę otrzymaną kilka lat temu od kolegi w liceum i użyć, lepiej ją wyrzuć i kup nową.

https://youtu.be/1c_jjfjMYLY

Reklama

Skuteczność prezerwatyw a ich rozmiar - dlaczego jest taki ważny?

Stosunek w prezerwatywie w wysokim stopniu chroni przed zajściem w ciążę. Aby jednak prezerwatywa „działała” jak powinna, bardzo istotne jest dobranie właściwego rozmiaru.

Co może stać się, gdy prezerwatywa będzie za duża lub za mała? Po pierwsze, seks z prezerwatywą powinien być komfortowy, a zarazem bezpieczny. Zarówno za mała prezerwatywa, jak i za duża prezerwatywa może to utrudnić czy wręcz uniemożliwić

W każdym tym przypadku może ześlizgnąć się z członka, a to prowadzi do jego bezpośredniego kontaktu z drogami rodnymi kobiety. W efekcie może dojść do zapłodnienia.Co więcej, za mały kondom będzie zbyt naciskać na członek – skutkuje to nie tylko uciskiem, ale też większym ryzykiem pęknięcia. Tym samym prezerwatywa traci swoje właściwości.

Wiesz już, czy prezerwatywa może być za duża. Teraz przejdźmy do tego, jak dobrać odpowiedni rozmiar prezerwatywy. Na rynku istnieje wiele kształtów i rozmiarów gumek. Należy wybrać taką, która idealnie przylega do członka. Klasyczne prezerwatywy to te w rozmiarze 5,3-5,6 cm, o długości kilkunastu centymetrów znajdą się w niemal każdym hipermarkecie. Jeżeli parę interesują mniej standardowe gumki, najlepiej pytać o nie w aptece.

Rozmiary prezerwatyw znajdują się z reguły z tyłu opakowania lub na stronie producenta. Powinny znaleźć się tam tabele wymiarów. Rozmiarówka dotyczy członka w trakcie wzwodu.

Reklama

Źle założona prezerwatywa - dlaczego nie zabezpiecza skutecznie?

Prawidłowo zastosowana prezerwatywa chroni w 98 proc. przed ciążą. Jeżeli jednak dojdzie do błędu ludzkiego i prezerwatywa jest źle założona albo mężczyzna skorzystał ze zbyt małego kondoma, skuteczność tej metody antykoncepcji – zgodnie ze wskaźnikiem Pearla – spada do 85 proc. To ogromna różnica i w wielu przypadkach po prostu dochodzi do zapłodnienia.

Źle założona prezerwatywa może po prostu się zsunąć w trakcie stosunku i sprawić, że nasienie lub preejakulat, czyli wydzielina pojawiająca się na skutek podniecenia, w której również mogą być plemniki, dostanie się do pochwy kobiety. Taka gumka może też pęknąć. Efekt jest taki sam jak w przypadku zsunięcia.

Dlatego należy wiedzieć, jak poprawnie założyć prezerwatywę. Kondom powinien być nałożony na członek w stanie pełnej erekcji z odwiedziony napletkiem. Istotne jest również to, by prezerwatywa była nakładana czystą ręką, która nie miała kontaktu z członkiem. Koniec gumki należy ścisnąć i rozwinąć ją na członku.

O tym, że doszło do niepoprawnego założenia gumki świadczy fakt jej złego przylegania do członka czy też podwijania się. Informacje o tym, jak dobrze nakładać prezerwatywę znajdziesz w instrukcji dołączonej do opakowania. W trakcie współżycia możesz dyskretnie upewnić się, że kondom dobrze leży. Wadą prezerwatyw jest to, że z reguły nie można w trakcie stosunku używać lubrykantów na bazie oleju.

Reklama

Zsunięta prezerwatywa - jaka jest jej skuteczność?

Istnieje istotny związek pomiędzy zsuwającą się prezerwatywą a ciążą. Kondomy to barierowe metody antykoncepcji, a więc ich skuteczność opiera się na tym, że wydzielina z członka jest odseparowana od kobiecej pochwy.

Dlatego, jak łatwo wywnioskować, zsunięta prezerwatywa może w konsekwencji doprowadzić do  ciąży. Aby wpadka ze zsuniętą prezerwatywą nie doprowadziła do niechcianego poczęcia, należy się edukować i zdobywać wiedzę o tym, jak zakładać gumkę.

Zsunięcia gumki, gdy penis jest w pochwie można nie zauważyć, ale raczej powinno wywołać to dyskomfort u obu partnerów. Co robić w przypadku, gdy doszło do zsunięcia prezerwatywy i jest realna szansa na ciążę? Najlepiej wówczas rozważyć antykoncepcję awaryjną, tzw. tabletkę dzień po.

Reklama

Pęknięcie prezerwatywy podczas stosunku a jej skuteczność

Z reguły seks w prezerwatywie jest bezpieczny. Zwraca się uwagę na dużą wytrzymałość prezerwatyw. Według międzynarodowych standardów prezerwatywy poddawane są testom wytrzymałościowym – muszą przyjąć 18 litrów powietrza. Testy powietrza służą również sprawdzeniu, czy są szczelne.

Istnieją jednak sytuacje, gdy prawdopodobieństwo pęknięcia prezerwatywy jest wyższe. To, jaka jest szansa na pęknięcie prezerwatywy, wpływ mają takie czynniki jak:

 • przeterminowana prezerwatywa;
 • źle przechowywana prezerwatywa;
 • stosowanie lubrykantów na bazie oleju;
 • zbyt sucha pochwa.

Czy można zajść w ciążę, gdy prezerwatywa nie pęknie? Oczywiście, istnieje taka możliwość, ale wynosi ona jedynie 2 proc. Żadna metoda antykoncepcji nie chroni w 100 proc. przed zapłodnieniem.

Wiesz już, czy jak pęknie prezerwatywa można zajść w ciążę. Podobnie sytuacja wygląda w momencie, gdy nie doszło do wytrysku. Preejakulat wydzielający się w trakcie podniecenia również zawiera plemniki. Dlatego brak wytrysku nie zmniejsza ryzyka ciąży w przypadku pęknięcia kondoma. Pęknięta prezerwatywa bez wytrysku a ciąża to równie realna sytuacja.

Pęknięta prezerwatywa w czasie seksu oralnego i analnego - co należy robić?

Co, gdy prezerwatywa pękła podczas seksu analnego lub oralnego? W obydwu przypadkach należy przerwać stosunek. Gdy doszło do pęknięcia w czasie seksu analnego warto, jak najszybciej pozbyć się nasienia z odbytu. Jest to możliwe dzięki parciu na stolec. Przemywanie odbytu, szczególnie środkami dezynfekującymi nie jest zalecane, ponieważ może powodować podrażnienie.

Jeśli dojdzie do pęknięcia prezerwatywy w czasie seksu oralnego również należy pośpiesznie myć zębów – to może doprowadzić do podrażnienia i zwiększyć ryzyko zakażenia.

Zarówno w przypadku pęknięcia prezerwatywy podczas seksu oralnego i analnego (jeśli był on przygodny) może dojść do zakażenia chorobami wenerycznymi. Po upływie 14 dni od takiego stosunku warto przeprowadzić badania w tym kierunku.

Jak zapobiegać pęknięciu prezerwatywy?

Istnieje kilka działań, które możesz podjąć, aby nie doszło do przerwania lub pęknięcia prezerwatywy. Przede wszystkim:

 • kupuj prezerwatywy ze sprawdzonych źródeł,
 • sprawdzaj szczelność opakowania przed założeniem prezerwatywy,
 • dbaj o odpowiednie nawilżenie podczas stosunku,
 • zakładaj prezerwatywę w pełnym wzwodzie,
 • upewnij się, jak poprawnie założyć prezerwatywę i dobrać jej rozmiar.

Reklama

Skuteczność przedziurawionej prezerwatywy

Wiesz już, że prezerwatywa a ciąża to całkiem realne połączenie. Nawet wówczas, gdy prezerwatywa nie pękła, a ciąża jest prawie niemożliwa, również może do niej dość. Żadna metoda antykoncepcyjna nie chroni w 100 procentach!

Przedziurawiona prezerwatywa to jednak znacznie większe ryzyko. W trakcie wytrysku, nasienie może przedostać się do dróg rodnych i ostatecznie może skończyć się to ciążą. W sieci znajduje się wiele historii o przebiciu prezerwatywy igłą przez jednego z partnerów w celu zaaranżowania niechcianej ciąży.

Przebijanie sprawia, że mamy do czynienia z dziurawą prezerwatywą. Warto zaznaczyć, że nie ma znaczenia wielkość tego, jak bardzo przebity jest kondom. Z drugiej strony, zawsze istnieje antykoncepcja po stosunku. Co więcej, nawet naturalne stosunki nie zawsze kończą się ciążą.

Jak sprawdzić czy prezerwatywa jest dziurawa? Zużytą prezerwatywę można napełnić wodą. Jeżeli ciecz przecieka, znaczy, że doszło do pęknięcia.

Stosunek z uszkodzoną prezerwatywą - z wytryskiem i bez wytrysku

Zacznijmy od tego, czy wytrysk w prezerwatywie jest bezpieczny? Co do zasady tak. Wskaźnik Pearla wskazuje na skuteczność prezerwatywy na 98 proc. Dlatego wytrysk w prezerwatywie w środku raczej nie powinien być powodem do obaw. Trzeba pamiętać, że w trakcie stosunku wydziela się preejakulat, który może zawierać plemniki, dlatego wytrysk w prezerwatywie poza pochwą, raczej mija się z celem.

Inaczej, gdy wytrysk w prezerwatywie pojawi się w przypadku uszkodzenia prezerwatywy. Ten temat już omawialiśmy. Spada wówczas skuteczność tej metody antykoncepcji.

A co ze skutecznością prezerwatyw a owulacją? Jeżeli prezerwatywa została w prawidłowy sposób założona i nie jest przeterminowana oraz wszystkie standardy bezpiecznego współżycia (brak olejnych substancji, lubrykantów) są zachowane, seks w trakcie owulacji z zabezpieczeniem również jest bezpieczny.

Chroni w tym samym stopniu przed ciążą, co w inne dni. Kontekst prezerwatywa a owulacja zaczyna być istotny w przypadku jej uszkodzenia. Wówczas bycie u szczytu płodności sprzyja zajściu w ciążę. Trzeba jednak pamiętać, że w zasadzie każdy inny dzień cyklu może do tego dojść (nawet współżycie w dni niepłodne to ryzyko ciąży, ze względu na długą przeżywalność plemników w drogach rodnych kobiety).

Równie dobrze stosunek może nie zakończyć się ciążą, pomimo dni płodnych i owulacji. Aby świadomie wybierać rodzicielstwo, należy dbać więc o skuteczną antykoncepcję.

Uszkodzona prezerwatywa i inne metody antykoncepcji

W Internecie mnóstwo osób opisuje swoje historie, np. ciążę pomimo prezerwatywy i stosunku przerywanego. Po pierwsze zacznijmy od relacji pomiędzy zabezpieczeniem prezerwatywą a ciążą. Prawidłowo założona prezerwatywa chroni w 98 proc. przed ciążą. Taki seks z zabezpieczeniem wiąże się z niewielkim ryzykiem zapłodnienia.

Żadna metoda nie chroni w pełni przed ciążą. Co więcej, stosunek przerywany w prezerwatywie nie jest żadnym dodatkowym zabezpieczeniem. Przede wszystkim stosunek przerywany nie jest formą antykoncepcji, bo jak już wielokrotnie podkreśliliśmy, członek oprócz wytrysku, wydziela substancje, które zawierają plemniki. Dlatego, jak najbardziej można zajść w ciążę bez wytrysku. Ryzyko jest jednak bardzo niewielkie, gdy stosujemy antykoncepcję, czyli prezerwatywę.

Niektóre osoby próbują łączyć, np. tabletki antykoncepcyjne i prezerwatywę. Jeżeli są to stali partnerzy, stosowanie prezerwatyw nie jest zabronione, ale też nie jest potrzebne. Natomiast w przypadku obaw o zdrowie, np. choroby przenoszone drogą płciową, warto, by para oprócz tabletek zastosowała prezerwatywy. Tabletki i prezerwatywa to rozwiązanie na przygodne współżycie: tabletki chronią przed ciążą, prezerwatywa przed zakażeniami.

Z drugiej strony, trzeba pamiętać, że istnieje ryzyko zapłodnienia nawet w układzie: tabletki antykoncepcyjne i prezerwatywa a ciąża, bo żadna metoda – nawet ich łączenie – nie chroni w pełni przed ciążą.

Czy sama prezerwatywa wystarczy? Jeżeli jest prawidłowo założona to jak najbardziej. Nie trzeba się wówczas raczej obawiać współżycia w dni płodne. Dobrze nałożony kondom powinien chronić przed zapłodnieniem. Nie warto (w celu uniknięcia ciąży) również tworzyć połączeń typu: stosunek przerywany w prezerwatywie w dni płodne, bo:

 • prezerwatywa zapewnia wysoką skuteczność bez względu na dzień cyklu,
 • stosunek przerywany nie jest metodą antykoncepcyjną,
 • łączenie metod antykoncepcyjnych nie wpływa na to, czy dojdzie do zapłodnienia, czy nie. 

Użycie tabletek i prezerwatyw jednocześnie ma sens jedynie wtedy, gdy partnerzy chcą chronić się przed ciążą i chorobami wenerycznymi. Tabletki mogą ochronić wówczas, gdy są stosowane z uszkodzoną prezerwatywą, np. zadrapaną paznokciami.

Prezerwatywa została w pochwie - co z jej skutecznością?

Prezerwatywa to barierowa metoda antykoncepcyjna, która uniemożliwia dostanie nasienia do dróg rodnych kobiety. Czy prezerwatywa może zostać w pochwie? Oczywiście, że tak, ale ryzyko przy prawidłowym stosowaniu kondomów jest niewielkie. Dlaczego prezerwatywa została w środku? Takim sytuacjom sprzyjają nieodpowiednie nałożenie gumki, źle dobrany rozmiar prezerwatyw czy np. utrata wzwodu podczas stosunku.

Jeżeli prezerwatywa została w pochwie ciąża jest możliwa. Trzeba jednak zadbać o to, by gumka została delikatnie wyciągnięta, by nie doszło do rozlania nasienia. Na wypadek można zastosować antykoncepcję awaryjną.

Jak wyciągnąć prezerwatywę, która została w pochwie? Czystymi palcami, należy szukać zgrubienia pochwy i ostrożnie wyjąć. Jeżeli to nie pomoże, należy udać się do lekarza, który bez trudu pozbędzie się ciała obcego.

Oczywiście, prezerwatywa w pochwie zwiększa ryzyko zakażenia się infekcją, dlatego trzeba zadbać o jej szybkie pozbycie się.

Czy prezerwatywa zawsze chroni przed ciążą i chorobami wenerycznymi?

Wiesz już, czy prezerwatywa chroni przed ciążą oraz masz świadomość, czy prezerwatywa chroni przed ciążą w dni płodne (obie odpowiedzi są twierdzące). Czy można zajść w ciążę używając prezerwatyw? Żadna metoda antykoncepcji, w tym prezerwatywa, nie jest 100% formą ochrony przed ciążą i chorobami wenerycznymi. Zapewnia jednak bezpieczeństwo w bardzo wysokim stopniu.

Nieuszkodzona prezerwatywa a ciąża? Jeżeli prezerwatywa nie pękła, nie zsunęła się, nie została w pochwie, była odpowiednio założona i jej rozmiar również był odpowiedni, ryzyko zapołodnienia jest mało prawdopodobne. Szansa na zajście w ciążę z prezerwatywą – według wskaźnika Pearla – wynosi zaledwie 2 proc. Oznacza to, że w ciągu roku wśród kobiet stosujących prezerwatywy w sposób odpowiedni 2 na 100 zajdą w ciążę. 

Wiesz już, czy można zajść w ciążę, gdy prezerwatywa nie pęknie. Ciąża mimo całej prezerwatywy zdarza się jednak bardzo rzadko. Prawidłowo założona prezerwatywa a ciąża i historie „zaszłam w ciążę z prezerwatywą” czasem jednak mają miejsce.

Warto jednak spojrzeć, że ryzyko ciąży przy złym stosowaniu prezerwatywy jest znacznie większe. Skuteczność prezerwatywy spada wówczas do 80 kilku proc.

Ciąża mimo prezerwatywy i stosunku przerywanego wystąpić może zarówno przy dobrze założonej prezerwatywie, jak i wtedy, gdy doszło do jej pęknięcia (tu ryzyko jest znacznie wyższe). Preejakulat na prezerwatywie to kolejne ryzyko. Zabrudzenie gumki od zewnątrz tą substancją lub nasieniem, może skutkować ciążą. Dlatego w tym kontekście dobrze założona prezerwatywa a ciąża nie zawsze gwarantuje 98 proc. skuteczność antykoncepcji. Ryzyko wzrasta po prostu przez zabrudzenie prezerwatywy. Czy prezerwatywa chroni przed chorobami wenerycznymi? Czy prezerwatywa chroni przed HIV? W bardzo wysokim stopniu tak, jednakże zawsze istnieje ryzyko wystąpienia choroby, które jest jednak stosunkowo niewielkie.

Czytaj również

Bibliografia

 • Zygmunt Zdrojewicz, Ewa Świerczyńska, Prezerwatywy — historia i teraźniejszość, Seksuologia Polska 2009, 7, 1.
 • Agata Karowicz-Bilińska, Ewa Nowak-Markwitz, Przemysław Oszukowski, Tomasz Opala, Marek Spaczyński, Mirosław Wielgoś: Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego dotyczące wskazań i bezpieczeństwa stosowania antykoncepcji hormonalnej oraz wewnątrzmacicznej, Ginekologia Polska 3/2014, 85.
 • Krajowe Centrum ds. AIDS (2007). HIV i AIDS a seks. Podawane wartości są cytowane za: Cohen, D.A. (2004). Social marketing of condoms is great, but we need more free condoms. Lancet, 364, s. 13-14. (artykuł dostępny po zalogowaniu się), jego autor opierał się na tych badaniach: Pinkerton, S.D. i Abramson, P.R. (1997). Effectiveness of condoms in preventing HIV transmission. Social Science and Medicine. 44, 9, s. 1303-1312.
 • Zakładanie prezerwatywy, Grupa edukacyjna Ponton, https://ponton.org.pl/wp-content/uploads/2018/07/Poprawne-zak%C5%82adanie-prezerwatywy.pdf, [dostęp: 14.05.2022].
 • K. Janicki, Jak sto lat temu reklamowano prezerwatywy?, Ciekawostki historyczne, https://ciekawostkihistoryczne.pl/2015/05/26/jak-sto-lat-temu-reklamowano-prezerwatywy/, [dostęp: 14.05.2022].
Katarzyna Augustyniak-Woźnica
Artykuł napisany przez
Katarzyna Augustyniak-Woźnica
Dziennikarka, przyszła prawniczka. Autorka wielu publikacji o tematyce społeczno-kulturalnej, marketingowej, prawniczej, kulinarnej, medycznej i dziecięcej. Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Jagiellońskim i studentka prawa na Uniwersytecie Opolskim. Prywatnie opiekunka kotki Kici.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Antykoncepcja
Odstawienie tabletek antykoncepcyjnych - pozytywne i negatywne skutki dla organizmu
Skutki odstawienia tabletek antykoncepcyjnych
Rozmiary prezerwatyw - jak sprawdzić i odpowiednio dobrać?
Prezerwatywa założona na banana i miarka
Jak dobrać odpowieni rozmiar prezerwatywy i dlaczego jest to takie ważne?
Jakie są rozmiary prezerwatyw?
Podobne artykuły
Mężczyzna trzyma w dłoni prezerwatywę
Kiedy prezerwatywa nie jest skuteczna?
Zakładanie prezerwatywy
Jak prawidłowo założyć prezerwatywę? Porady i wskazówki
Czy prezerwatywy są skuteczne?
Skuteczność prezerwatyw - według wskaźnika Pearla i w procentach
Picie alkoholu przez kobiety stosujące antykoncepcję
Alkohol a antykoncepcja – na co trzeba uważać?
Ginekolog pokazuje prezerwatywę dla kobiet i dla mężczyzn
Prezerwatywy dla kobiet - jak założyć damski kondom? Cena

Reklama


1/3 kobiet ma niedobór tego pierwiastka 😲
Sprawdź powód!