Dla Ciebie, na zdrowie!

Gdzie i jak kupić prezerwatywy? W aptece, czy sklepie?

Gdzie kupić prezerwatywy? W aptece czy w sklepie? Stacjonarnie czy online? Jak kupić prezerwatywy, by odpowiadały indywidualnym potrzebom? Ile kosztują i czy można je kupić będąc niepełnoletnim?
Różnokolorowe prezerwatywy
źródło:123RF
Spis treści
 

Gdzie kupić prezerwatywy?

Gdzie kupować prezerwatywyTeoretycznie – gdzie tylko chcemy. Tego typu środki antykoncepcyjne są dostępne powszechnie, bez recepty i bez formalnych ograniczeń. W swojej ofercie mają je apteki, drogerie i sklepy (zarówno stacjonarnie, jak też online), stacje benzynowe, hipermarkety, dyskonty, kioski, czasem też kondomy nabyć można w specjalnych automatach. 

W praktyce należy mieć świadomość, że z wyżej wymienionych tylko apteki, drogerie oraz sklepy internetowe oferują pełną, szeroką paletę produktów adekwatnych do zróżnicowanych, indywidualnych potrzeb użytkowników. Co ma swoje niezaprzeczalne plusy, aczkolwiek zdarza się też tak, że bogactwo wyboru staje się jednocześnie przedmiotem utrapienia dla osób w tej materii niedoświadczonych – to przypadek często spotykany w stacjonarnych punktach sprzedaży, zwłaszcza w aptekach. Co zrobić w takiej sytuacji? Jak w morzu propozycji dokonać trafnego wyboru i udanego zakupu?

Autopromocja

Jak kupić prezerwatywy?

Wiele osób rozpoczynających dopiero współżycie seksualne odczuwa lęk i zawstydzenie przed wizytą w aptece czy drogerii w celu zakupu prezerwatyw. Tym bardziej, że produkt ten – używany w sytuacjach intymnych – zazwyczaj wyeksponowany jest w miejscach, w których intymności nie uświadczymy.

Dodatkowym utrudnieniem w takich miejscach jest chaos informacyjny: dziesiątki kolorowych opakowań, nic nie mówiące nazwy. Bez chwili zastanowienia (o którą może być ciężko, gdy stoimy przy aptecznym okienku) niezwykle ciężko jest wybrać te właściwe. 

Zwłaszcza, jeśli wiemy, że prezerwatywy:

  • mają różne wielkości (szerokość nominalna wynosi od 47 do 69 milimetrów a długość waha się w granicach 180-200 mm)
  • są różnej grubości, by potęgować lub łagodzić doznania - zazwyczaj od 40 - 80 mikronów (0,04 – 0,08 milimetra) 
  • wykonane są z różnego typu materiałów, z których część przeznaczona jest dla alergików (naturalny lateks kontra syntetyczne tworzywa: poliizopren, poliuretan, żywica AT-10)
  • mają różną fakturę (gładkie, prążkowane, z wypustkami), kształt i stopień nawilżenia.
  • część posiada wyspecjalizowane funkcje – na przykład kondomy nasączone od wewnątrz benzokainą mają przedłużać stosunek u mężczyzn cierpiących na przedwczesny wytrysk. 

Prezerwatywy w sklepie online

Jeszcze kilkanaście lat temu dla wielu osób wspomniane wyżej bariery stanowiły skuteczną zaporę zniechęcającą do zakupów antykoncepcji. Dziś nowe zupełnie możliwości daje internet. Po pierwsze – jest nieprzebranym źródłem wiedzy. Ze stron producentów oraz niezliczonych poradników dowiemy się, czym charakteryzują się poszczególne prezerwatywy, jakie mają parametry, dla kogo są przeznaczone etc.

Po drugie, przestrzeń internetowa jest tym miejscem, gdzie potrzebne środki można nabyć bez wstydu, anonimowo i w dowolnej ilości. Internet daje nieograniczone możliwości wyboru, porównywania właściwości produktów bez zbędnego pośpiechu, w tym także – porównywania cen. W rezultacie okazuje się, że jeśli dobrze poszukamy, prezerwatyw w sklepie online kupimy taniej, niż w aptekach i stacjonarnych punktach sprzedaży.

Ile kosztują prezerwatywy?

Cena prezerwatyw uzależniona jest od wielu czynników, takich jak:

  •  marka producenta, 
  • sposób dystrybucji, 
  •  właściwości produktu,
  • wielkość opakowania. 

Prezerwatywy przeważnie sprzedawane są w opakowaniach po 3 sztuki – cena produktów wiodących marek waha się w granicach 6 – 14 złotych. Często jednak można też nabyć większe zestawy w korzystnych cenach jednostkowych – około 30-40 złotych za 10-12 sztuk. Znacznie droższe są natomiast prezerwatywy dla kobiet – ceny opakowań zawierających 3 sztuki wynoszą około 40 – 50 złotych. Co ważne, w sklepach internetowych koszt ten niższy jest o przynajmniej kilkadziesiąt groszy, a nawet kilka złotych. 

Jak kupić prezerwatywy w wieku 14 lat?

Pytania dotyczące tego, jak, gdzie i za ile kupić prezerwatywy, zazwyczaj stawiają osoby będące na początku przygody z życiem seksualnym. Często jeszcze w wieku nastoletnim. W tym kontekście kluczowe jest pytanie, czy prezerwatywy bez ograniczeń mogą kupować osoby przed ukończeniem 18 roku życia (uzyskanie pełnoletności). 

Polskie prawo nie stawia w tym względzie żadnych ograniczeń. Co więcej, teoretycznie barierą nie jest też granica 15 lat – choć bowiem obcowanie płciowe z osobami młodszymi, niż 15 lat jest zabronione pod groźbą sankcji karnych, to już seks między dwoma czternastolatkami nie jest penalizowany.

W praktyce jednak kwestia tego, jak kupić prezerwatywy w wieku 14 lat, nie jest jednoznaczna. Wiele zależy od decyzji sprzedającego – swego czasu głośno było o praktykach stosowanych w jednej z dużych sieci drogerii, gdzie konsumenci proszeni byli o dowód osobisty. Okazało się to nadinterpretacją wewnętrznych uregulowań przez kasjerki – koncern wyjaśnił, że prezerwatywy mogą być sprzedawane osobom w wieku nastoletnim, aczkolwiek nie dzieciom. Tak czy inaczej, miejscem, w którym pytań o wiek bez wątpienia można uniknąć, są apteki i sklepy internetowe.

Piotr  Brzózka
Artykuł napisany przez
Piotr Brzózka
Dziennikarz, autor tysięcy publikacji o tematyce ekonomicznej, politycznej, społecznej oraz medycznej. Przez 15 lat związany z Dziennikiem Łódzkim i Polska TheTimes. Z wykształcenia socjolog stosunków politycznych, absolwent Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Po godzinach fotografuje, projektuje, maluje, tworzy muzykę.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Seks
Przeczytaj artykuł
Ciąża bez wytrysku - czy zapłodnienie w ten sposób jest możliwe?
Ciąża bez wytrysku
Przeczytaj artykuł
Jak doprowadzić kobietę do orgazmu? - techniki, porady
Kobieta w łóżku
Przeczytaj artykuł
Jak doprowadzić się do orgazmu - czy to możliwe bez dotykania?
masturbacja
Podobne artykuły
Skutki odstawienia tabletek antykoncepcyjnych
Odstawienie tabletek antykoncepcyjnych - skutki dla organizmu
Tabletka dzień po - działanie i dawkowanie
Plemniki mężczyzny
Pierwszy na świecie zastrzyk antykoncepcyjny dla mężczyzn
Mężczyzna trzyma w dłoni prezerwatywę
Skuteczność prezerwatyw - kiedy i dlaczego jest osłabiona?
Może to Cię zainteresuje
Sproszkowana chlorella
Chlorella - właściwości i działanie. Z czym nie łączyć?
Antyoksydanty
Wolne rodniki - powstawanie i skutki. Jak się ich pozbyć?
Olej lniany na drewnianej desce z ziarnami siemienia lnianego
Olej lniany - właściwości i skutki uboczne. Na co pomaga?
Korzeń żeń-szenia na wiklinowym półmisku
Żeń-szeń - jakie ma właściwości i na co pomaga? Działanie

Jaki aparat słuchowy wybrać?
Kliknij tutaj!