Czy emocje piłkarskie mogą zaszkodzić sercu? ⚽ Zaskakujące wyniki badań. Sprawdź❗
Czy emocje piłkarskie mogą zaszkodzić sercu? ⚽ Zaskakujące wyniki badań. Sprawdź❗
Czy emocje piłkarskie mogą zaszkodzić sercu? ⚽ Zaskakujące wyniki badań. Sprawdź❗

Prezerwatywy plemnikobójcze - czy są lepsze od klasycznych?

Prezerwatywy plemnikobójcze zapewniają ochronę mechaniczną, a przy tym upośledzają możliwości ruchowe męskich gamet. Czy jednak prezerwatywy ze środkiem plemnikobójczym są lepszym rozwiązaniem, niż zwykłe, klasyczne kondomy? Jakie są ich podstawowe zalety i wady?
Trzy prezerwatywy plemnikobójcze na niebieskim tle
Źródło:123RF
W skrócie
  • Ochrona Mieszana w Prezerwatywach Plemnikobójczych: Te prezerwatywy łączą ochronę mechaniczną z działaniem chemicznym, dzięki nasączeniu substancjami plemnikobójczymi (np. nonoksynolem-9), co może teoretycznie zwiększać ich skuteczność w zapobieganiu ciąży.
  • Porównanie Skuteczności: Prezerwatywy plemnikobójcze mogą oferować wyższy poziom ochrony niż zwykłe kondomy, ale brak jest jednoznacznych danych potwierdzających ich wyższą efektywność. Podstawową ochroną pozostaje bariera mechaniczna.
  • Potencjalne Wady i Uwagi: Prezerwatywy plemnikobójcze mogą wywoływać reakcje alergiczne i podrażnienia, a także zwiększać ryzyko zakażeń. Nie zaleca się ich używania z innymi środkami plemnikobójczymi, aby nie osłabić ich struktury. Pomimo teoretycznie zwiększonego poziomu bezpieczeństwa, prezerwatywy z nonoksynolem-9 stanowią niewielki segment rynku, głównie ze względu na potencjalne negatywne skutki ich stosowania.
SPRAWDŹ TEŻ: Rozmiary prezerwatyw - jak sprawdzić i odpowiednio dobrać?
Spis treści

Reklama

Prezerwatywy plemnikobójcze

Prezerwatywy plemnikobójcze należą do metod antykoncepcyjnych o mieszanych właściwościach – zapewniają zarówno ochronę mechaniczną, jak i chemiczną. Nie tylko stanowią fizyczną zaporę dla plemników przed przedostawaniem się w głąb dróg rodnych kobiety, ale też nasączone są specjalnym środkiem dodatkowo zmniejszającym możliwość zapłodnienia. Jakie substancje są wykorzystywane do produkcji prezerwatyw plemnikobójczych? Jaką tego typu kondomy zapewniają ochronę przed niechcianą ciążą? Czy można ich używać razem z innymi środkami plemnikobójczymi?

Reklama

Prezerwatywy ze środkiem plemnikobójczym

Prezerwatywy ze środkiem plemnikobójczym standardowo wykonane są z naturalnego lateksu, czyli rodzaju gumy będącego koloidalnym roztworem kauczuku. Dodatkowo powierzchnia pokrywana jest jedną z dostępnych substancji należących do grupy tak zwanych spermicydów. 

Są wśród nich takie związki chemiczne, jak:

  • nonoksynol-9 (N-9)
  • oktoksynol-9, 
  • chlorek benzalkonium
  • menfegol

Najczęściej wykorzystywanym z nich jest nonoksynol-9. Czym jest ta substancja i na czym polega jej działanie?

Jak działa środek plemnikobójczy w prezerwatywach?

Środek plemnikobójczy w prezerwatywach działa poprzez upośledzenie funkcji ruchowych męskich gamet (uszkadzając tak zwaną witkę)co utrudnia im lub całkowicie uniemożliwia pokonanie około 15 centymetrowej odległości pomiędzy ujściem szyjki macicy, a jajowodem, gdzie znajdować się może dojrzewająca i czekająca na zapłodnienie komórka jajowa. Zazwyczaj plemniki potrzebują na przebycie tego dystansu kilka do kilkunastu godzin, pod drodze mierząc się z kwaśnym środowiskiem pochwy i innymi niedogodnościami. Zważywszy, że po wytrysku są w stanie przeżyć w drogach rodnych 2-3 dni, ograniczenie ich ruchliwości zazwyczaj zapobiega zapłodnieniu. Co jednak nie znaczy, że dzieje się tak zawsze i w każdym przypadku.

Reklama

Jak skuteczne są prezerwatywy plemnikobójcze?

Prezerwatywy same w sobie, jako mechaniczna metoda antykoncepcji zapewniają skuteczność na poziomie 98 - 85 procent (tzw. współczynnik Pearla: 2 – 15), w zależności od tego, czy są użytkowane zgodnie z zasadami sztuki. Brak jest dostępnych danych naukowych i statystycznych odnoszących się do skuteczności prezerwatyw plemnikobójczych, w przypadku których funkcja mechaniczna wzmocniona jest poprzez działanie chemiczne. Można jedynie się domyślać, że statystyczny poziom ochrony jest dzięki temu podwyższony, aczkolwiek należy pamiętać, że substancje należące do grupy spermicydów, jako takie, nie należą do szczególnie skutecznych metod zapobiegania ciąży. Wiemy to w odniesieniu do środków plemnikobójczych używanych autonomiczne, takich jak różnego rodzaju pianki i żele. W ich przypadku tzw. współczynnik Pearla mieści się w przedziale 3-31, co oznacza skuteczność na poziomie od 97 do zaledwie 69 procent. Dla porównania, wskaźnik Pearla dla niezwykle zawodnej metody stosunku przerywanego wynosi 15 – 28. Oznacza to, że mimo zastosowania środka plemnikobójczego w prezerwatywach, podstawową formą ochrony pozostaje zabezpieczenie mechaniczne, jakie daje lateksowa, nieprzepuszczalna powłoka.

Reklama

Stosować prezerwatywy i środek plemnikobójczy do tego?

Uwaga: stosując prezerwatywy ze środkiem plemnikobójczym nie należy dodatkowo używać żeli, pianek i kremów o podobnych właściwościach. Nie zwiększą one poziomu ochrony, a wręcz przeciwnie – mogą obniżyć poziom bezpieczeństwa, powodując utratę mechanicznych właściwości kondomów (zwiększenie sztywności, uszkodzenie powłoki etc.). 

Ostrożnie ze środkami plemnikobójczymi należy postępować także w przypadku zwykłych prezerwatyw. Każdorazowo przez łączeniem obu form zabezpieczenia należy dokładnie zapoznać się z informacjami zawartymi na opakowaniach odnośnie do ewentualnych przeciwskazań

Reklama

Czy prezerwatywy bez środka plemnikobójczego są gorsze?

Mimo, że substancje, takie jak nonoksynol-9 teoretycznie zwiększają poziom bezpieczeństwa, prezerwatywy bez środka plemnikobójczego całkowicie dominują w ofercie czołowych producentów. Kondomy nasączone spermicydami lokują się dziś co najwyżej w rynkowej niszy. Ma to związek nie tylko z brakiem dowodów na wybitnie wysoką skuteczność, ale też potwierdzonymi w praktyce wadami. Podstawową z nich jest możliwość wywoływania reakcji alergicznych, głównie u kobiet. Prezerwatywy ze środkiem plemnikobójczym mogą też prowadzić do podrażnień błony śluzowej pochwy, co z kolei zwiększa podatność na zakażenia wirusem HIV oraz chorobami wenerycznymi

Dodatkowo należy wspomnieć o psychologicznych aspektach stosowania kondomów z nonoksynolem. Z jednej strony dają one partnerom większe poczucie bezpieczeństwa, zwiększając komfort pożycia i czerpaną z niego satysfakcję. Z drugiej jednak strony poczucie bezpieczeństwa może obniżać czujność, prowokować do zachowań ryzykownych lub nieostrożnych, co zwiększa ryzyko zajścia w ciążę oraz zakażenia chorobami przenoszonymi drogą płciową.

Bibliografia

  • Środki plemnikobójcze (żele i pianki plemnikobójcze), http://ponton.org.pl
  • Przewodnik po metodach antykoncepcyjnych, https://www.merseycare.nhs.uk
Piotr  Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Artykuł napisany przez
Piotr Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Dziennikarz wyróżniony w konkursie "Dziennikarz Medyczny Roku 2023". Autor tysięcy publikacji o tematyce medycznej, ekonomicznej, politycznej i społecznej. Przez 15 lat związany z Dziennikiem Łódzkim i Polska TheTimes. Z wykształcenia socjolog stosunków politycznych, absolwent Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Po godzinach fotografuje, projektuje, maluje, tworzy muzykę.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Antykoncepcja
Alkohol a antykoncepcja – na co trzeba uważać?
Picie alkoholu przez kobiety stosujące antykoncepcję
Prezerwatywy dla kobiet - jak założyć damski kondom? Cena
Ginekolog pokazuje prezerwatywę dla kobiet i dla mężczyzn
Jak dobrać odpowieni rozmiar prezerwatywy i dlaczego jest to takie ważne?
Jakie są rozmiary prezerwatyw?
Podobne artykuły
Mężczyzna trzyma w dłoni prezerwatywę
Kiedy prezerwatywa nie jest skuteczna?
Zakładanie prezerwatywy
Jak prawidłowo założyć prezerwatywę? Porady i wskazówki
Skutki odstawienia tabletek antykoncepcyjnych
Odstawienie tabletek antykoncepcyjnych - pozytywne i negatywne skutki dla organizmu
Czy prezerwatywy są skuteczne?
Skuteczność prezerwatyw - według wskaźnika Pearla i w procentach
Prezerwatywa założona na banana i miarka
Rozmiary prezerwatyw - jak sprawdzić i odpowiednio dobrać?

Reklama


Czy masz skończone 18 lat?

Treści przedstawione na tej stronie są dostępne wyłącznie dla osób pełnoletnich.

Czy ubytek słuchu można wyleczyć? 👂
Sprawdź!