Najzdrowsze miejsce w internecie

Jak prawidłowo założyć prezerwatywę? Porady i wskazówki

Zakładanie prezerwatywy to z pozoru banalna czynność, ale wiele osób, szczególnie tych początkujących w sferze kontaktów intymnych, może mieć z tym problem. To żaden wstyd. Każdy kto kiedykolwiek używał prezerwatyw wie, że warto się do tego przygotować. I nie chodzi tu o zaimponowanie partnerce lub partnerowi, a o skutecznie zabezpieczenie się przed nieplanowaną ciążą czy chorobami przenoszonymi drogą płciową. Aby prezerwatywa mogła spełniać swoją kluczową rolę musi być używana we właściwy sposób. Jak prawidłowo założyć prezerwatywę?
Zakładanie prezerwatywy
Źródło: 123RF
W skrócie
 • Założenie prezerwatywy może się wydawać łatwe, jednak nie zawsze takie jest, zwłaszcza na początku. Nie należy jednak się tym stresować, wystarczy poćwiczyć.
 • Skuteczność prezerwatywy może być zmniejszona, gdy źle się ją założy. Z tego powodu prezerwatywę należy zakładać dokładnie, bez pośpiechu i według instrukcji.
 • Nie należy się przejmować, jeśli za pierwszym razem nie uda się założyć prezerwatywy. Przed stosunkiem można spróbować zrobić to samemu lub z partnerką bądź partnerem.
SPRAWDŹ TEŻ: Prezerwatywy dla kobiet - jak je zakładać?
Spis treści

Reklama

Jak dobrać prezerwatywę?

Prezerwatywy to jeden z najbardziej popularnych środków antykoncepcyjnych, przede wszystkim ze względu na swoją powszechną dostępność oraz stosunkowo niską cenę. Charakteryzują się również dość wysokim poziomem skuteczności, o ile są prawidłowo stosowane. Używanie kondomów jest dość łatwe, ale należy pamiętać o kilku zasadach.

Sięgając po prezerwatywę, w pierwszej kolejności należy wybrać odpowiedni rozmiar. Źle dobrany kondom może pęknąć, gdy jest za mały lub się zsuwać, gdy jest zbyt duży. Rozmiary prezerwatyw odpowiadają długości oraz obwodowi prącia podczas wzwodu.

Uniwersalny kondom, który powszechnie występuje w sklepach, drogeriach, czy kioskach ma 180-200 mm długości, a jego średnica wynosi 53-56 mm. W prezerwatywy o niestandardowym rozmiarze najlepiej zaopatrzyć się w aptece. Prawidłowo dopasowana prezerwatywa powinna idealnie przylegać do męskiego członka. 

Ponadto, przed zastosowaniem należy sprawdzić czy prezerwatywy mają aktualną datę ważności, czy opakowanie nie jest uszkodzone i czy były przechowywane w odpowiednich

Jak prawidłowo założyć prezerwatywę?

Przed założeniem prezerwatywy warto zwrócić uwagę na czystość dłoni, szczególnie jeśli wcześniej używaliśmy olejków do masażu, czy innych substancji zawierających tłuszcze, które mogłyby uszkodzić kondom i doprowadzić do jego pęknięcia. Prezerwatywę należy zakładać w stanie pełnego wzwodu, przed rozpoczęciem współżycia. 

Jak poprawnie założyć prezerwatywę – krok po kroku:

 • W pierwszej kolejności należy wyjąć prezerwatywę z opakowaniaktóre ostrożnie otwieramy od strony ząbkowanej. Warto przy tym uważać, aby nie przedziurawić prezerwatywy paznokciami, biżuterią, czy zębami, dlatego lepiej sobie darować przegryzanie opakowania. Jeśli kondom zostanie uszkodzony, nie nadaje się do użytku.
 • Po wyjęciu z opakowania kondom jest zrolowany i nie należy go rozwijać przed założeniem, a dopiero w trakcie nakładania na członek. Podczas zakładania prezerwatywy, jej zrolowana część powinna znajdować się na zewnątrz, w innym wypadku założymy ją na lewą stronę. Aby się upewnić, która strona jest właściwa, można lekko dmuchnąć w kondom. 
 • Zakładanie prezerwatywy należy rozpocząć w stanie pełnej erekcji. Końcówkę kondoma trzeba ścisnąć tak, aby usunąć z niej powietrze i nie puszczając jej przyłożyć prezerwatywę do żołędzi. Drugą ręką należy rozwijać prezerwatywę wzdłuż penisa. 
 • Warto sprawdzić, czy prezerwatywa idealnie przylega do członka, a pomiędzy czubkiem kondoma a żołędzią pozostaje przestrzeń, w której później powinno zgromadzić się nasienie.
 • Podczas zbliżenia warto co jakiś czas kontrolować, czy prezerwatywa się nie zwija lub nie zsuwa. Jeśli tak się dzieje, trzeba ją poprawić lub założyć nową. 
 • Po wytrysku, kiedy penis jest jeszcze w stanie wzwodu, należy przytrzymać prezerwatywę u podstawy członka i ostrożnie go wycofać, tak aby kondom pozostał na swoim miejscu.
 • Następnie należy zdjąć kondom, zawiązać go, zawinąć w chusteczkę higieniczną i wyrzucić do kosza na śmieci. 

Raz wykorzystanej prezerwatywy nigdy nie należy używać ponownie. Warto również pamiętać o tym, aby zużytych kondomów nie wyrzucać do toalety.

Zobacz nasz redakcyjny test feromonów:

Reklama

Kiedy założyć prezerwatywę?

Prezerwatywę należy zakładać w stanie pełnego wzwodu, przed kontaktem członka z pochwą. Jeśli zależy nam na ochronie przed zajściem w ciążę, pod żadnym pozorem nie powinno się zakładać prezerwatywy już po rozpoczęciu stosunku, tuż przed wytryskiem.

Po pierwsze, nigdy nie ma gwarancji, że partner zdąży na czas wysunąć prącie z pochwy, po drugie, niewielka ilość nasienia może się wydostać jeszcze przed wytryskiem

Problem z założeniem prezerwatywy

Jeśli zakładanie prezerwatywy sprawia problemy, warto wcześniej poćwiczyć, czy to samodzielnie, czy z partnerką lub partnerem. Dla niedoświadczonych kochanków, prawidłowe założenie prezerwatywy może być stresujące, ale nie ma się czego wstydzić, tylko próbować.

Jeśli coś idzie nie tak, można sięgnąć do instrukcji, która zazwyczaj jest dołączona do opakowania z kondomami. Jeśli konkretna prezerwatywa nie przylega odpowiednio do penisa, warto sprawdzić inne rozmiary i kształty kondomów. Trochę wprawy, a poprawne zakładanie prezerwatywy przestanie być problemem. 

Czytaj również

Bibliografia

 • Zygmunt Zdrojewicz, Ewa Świerczyńska, Prezerwatywy — historia i teraźniejszość, Seksuologia Polska 2009, 7, 1.
 • Agata Karowicz-Bilińska, Ewa Nowak-Markwitz, Przemysław Oszukowski, Tomasz Opala, Marek Spaczyński, Mirosław Wielgoś: Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego dotyczące wskazań i bezpieczeństwa stosowania antykoncepcji hormonalnej oraz wewnątrzmacicznej, Ginekologia Polska 3/2014, 85.
 • Pinkerton, S.D. i Abramson, P.R. (1997). Effectiveness of condoms in preventing HIV transmission. Social Science and Medicine. 44, 9, s. 1303-1312.
 • Cohen, D.A. (2004). Social marketing of condoms is great, but we need more free condoms. Lancet, 364, s. 13-14.
 • Ball M, Ashwell E, Jackson M, [et al.]. Comparison of two triphasic contraceptives with different progestogens: effects on metabolism and coagulation proteins. Contraception. 1990, 41, 363-376.
Marta Roszkowska
Artykuł napisany przez
Marta Roszkowska
Redaktor naczelna medme.pl. Skonstruowana z zamiłowania do poznawania ludzi i świata. Z wykształcenia dziennikarka, specjalistka PR, trenerka i projektantka graficzna. Od ponad 20 lat spaja obszary mediów tradycyjnych z nowymi, współpracując po drodze z redakcjami, pisząc, fotografując, redagując, wydając gazety i serwisy internetowe. Na przestrzeni lat związana m.in. z Dziennikiem Łódzkim, serwisami Nasze Miasto i Moje Miasto. Obecnie swoje pasje i doświadczenie wykorzystuje w pracy nad rozwojem serwisu medme.pl.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Seks
Przeczytaj artykuł
Ciąża bez wytrysku - czy zapłodnienie w ten sposób jest możliwe?
Ciąża bez wytrysku
Przeczytaj artykuł
Jak doprowadzić kobietę do orgazmu? - techniki, porady
Kobieta w łóżku
Przeczytaj artykuł
Jak doprowadzić się do orgazmu - czy to możliwe bez dotykania?
masturbacja
Podobne artykuły
Skutki odstawienia tabletek antykoncepcyjnych
Odstawienie tabletek antykoncepcyjnych - skutki dla organizmu
Prezerwatywy smakowe w różnych kolorach
Prezerwatywy smakowe - po co są? Zastosowanie i smaki
Seksowna kobieta w skórzanych rękawiczkach
Jak zaskoczyć faceta w łóżku? - techniki, porady, wskazówki
Antykoncepcja w implancie
Implant antykoncepcyjny - gdzie założyć i jakie mogą wystąpić skutki uboczne?
Może to Cię zainteresuje
Owoce dzikiej róży
Olej z dzikiej róży - właściwości. Jak i na co stosować?
Zabieg operacyjnego przeszczepu trzustki
Przeszczep trzustki - czy jest możliwy i ile się czeka?
Widok kominów z fabryk zanieczyszczających powietrze
Zanieczyszczenia powietrza - źródła. Jaki wpływ na zdrowie?
Felinoterapeutka ze swoim kotem
Felinoterapia - czym jest terapia z kotem i komu może pomóc?

Reklama


Walcz z napięciem nerwowym! 🤬
Kliknij tutaj