Może ratować życie. W 2023 roku została jej poddana rekordowa liczba pacjentów. Sprawdź❗
Może ratować życie. W 2023 roku została jej poddana rekordowa liczba pacjentów. Sprawdź❗
Może ratować życie. W 2023 roku została jej poddana rekordowa liczba pacjentów. Sprawdź❗

Rozmiary prezerwatyw - jak sprawdzić i odpowiednio dobrać?

Czy prezerwatywy mają rozmiary? Tak, zaczynają się od 47 milimetrów, a kończą na 69 mm średnicy. Jednak dla większości mężczyzn właściwy jest rozmiar prezerwatyw 53 lub 56 mm. W jaki sposób dobrać właściwe kondomy? Dlaczego ich szerokość ma tak duże znaczenie?
Prezerwatywa założona na banana i miarka
źródło:123RF
Spis treści

Reklama

Rozmiary prezerwatyw

Rozmiary prezerwatyw najczęściej odnoszą się do parametru, jakim jest średnica kondoma. Przeważnie wyrażone one są w najprostszy sposób, czyli milimetrach, ale zdarza się, że stosowana jest bardziej obrazowa nomenklatura: S, M, L, XL. Za rozmiar uniwersalny uważana jest średnica 53 lub 56 milimetrów, a większość producentów oferuje swoje standardowe wyroby w zbliżonych granicach. 

Kondomy znacznie większe i znacznie mniejsze używane są relatywnie rzadko, aczkolwiek wiedzieć należy, że paleta dostępnych na rynku rozmiarów rozciąga się w granicach od 47 do aż 69 milimetrów. Są to parametry, którymi bezwzględnie należy się kierować w czasie zakupów, szerokość prezerwatyw ma kluczowe znaczenie nie tylko dla wygody, ale przede wszystkim bezpieczeństwa użytkowania. 

Reklama

Jak dobrać rozmiar prezerwatywy?

Jak wybrać rozmiar prezerwatywy? Przede wszystkim trzeba poznać dokładną średnicę własnego członka w stanie pełnego wzwodu. Po drugie, zapoznać należy się z tabelami rozmiarów stosowanymi przez producentów. 

W celu właściwego dopasowania zazwyczaj przyjmuje się następujące kryteria:

  • obwód penisa od 9,5 do 10 cm – prezerwatywa o średnicy 47 mm,
  • od 10 do 11 cm – prezerwatywa o średnicy 49 mm,
  • od 11 do 11,5 cm – prezerwatywa o średnicy 53 mm,
  • od 11,5 do 12 cm – prezerwatywa o średnicy 56 mm,
  • od 12 do 13 cm – prezerwatywa o średnicy 60 mm,
  • od 13 do 14 cm – prezerwatywa o średnicy 64 mm,
  • od 14 do 15 cm – prezerwatywa o średnicy 69 mm.

Uniwersalność rozmiaru 53, względnie 56 wynika z tego, że średni obwód męskiego członka w stanie wzwodu wynosi około 11,5 centymetra.

Reklama

Gdzie jest napisany rozmiar prezerwatywy?

Tego typu oznaczenia rzadko wybijane są na pierwszy plan, w szczególności w przypadku mniejszych kondomów. Informacji na temat rozmiaru szukać należy na tyłach opakowań, przeważnie małym drukiem, wśród innych właściwości prezerwatyw. Zazwyczaj nigdzie natomiast nie jest opisana długość, która jest standardowa i wynosi 18 centymetrów – jest to wymiar uniwersalny, z rzadka tylko zwiększany do 20 centymetrów. 

Ze wszystkich bowiem badań z ostatnich kilkudziesięciu lat wynika, że statystyczna długość penisa w różnych populacjach waha się od 11 do 17,5 centymetra, przy ostatni wymiar – zazwyczaj uzyskiwany w badaniach ankietowych – seksuologowie traktują jako zawyżony. Co więcej, wiele wskazuje na to, że długość członka powyżej 18 centymetrów u przedstawicieli rasy białej jest ewenementem, zdarzającym się u kilku co najwyżej procent mężczyzn. 

Reklama

Prezerwatywy – rozmiar S 

O ile w przypadku danych wyrażonych w milimetrach wszystko jest jasne, o tyle należy z ostrożnością podchodzić do nomenklatury odwołującej się do rozmiarówki ubraniowej. Prezerwatywy rozmiar S niektórych producentów mają 47, u innych 49 mm.

Te w rozmiarze XL mogą osiągać średnicę 69 mm, ale w ten sam sposób jeden z czołowych wytwórców nazwa kondomy o szerokości maksymalnej 56 milimetrów. Tym bardziej więc należy uważnie czytać informacje na opakowaniach, a wobec ich braku – na stronach internetowych producentów.

Wobec braku jakichkolwiek danych (co nie zdarza się w przypadku wiodących marek), lepiej jest z zakupu zrezygnować na rzecz bardziej wiarygodnego produktu.

Reklama

Dlaczego rozmiar prezerwatyw ma znacznie?

Właściwie dobrany rozmiar prezerwatyw, jeśli chodzi o ich szerokość, zapewnia właściwe przyleganie ścianek kondoma do skóry członka. W przypadku prezerwatyw zbyt dużych istnieje ryzyko zsunięcia się z członka w trakcie stosunku, nawet jeśli będzie on silnie naprężony.

Natomiast jeśli prezerwatywy będą zbyt małe, dojść może do pęknięcia powłoki, zaś obniżony komfort użytkowania może się przełożyć na utratę erekcji, co również w konsekwencji grozi zsunięciem się kondoma w pochwie lub odbycie. 

Mniejsze w tym kontekście znacznie ma długość prezerwatywy – jeśli jest za długa, jedyną konsekwencją jest niepełne jej rozwinięcie na członku. Jeśli zaś jest za krótka (co statystycznie może się zdarzyć w kilku najwyżej procentach przypadków), wystarczy rozwinąć ją tak daleko, jak tylko się da – wciąż powinna spełniać wszystkie swoje funkcje.

Reklama

Rozmiary kondomów a skuteczność stosowania

Nawet właściwie dobrane i wzorcowo użytkowane prezerwatywy nie zapewniają 100-procentowej ochrony przed niechcianą ciążą oraz chorobami wenerycznymi i HIV. Skuteczność prezerwatyw oceniana jednak jest względnie wysoko – w granicach 98 procent.

Wyrażając te same dane za pomocą współczynnika Pearla – wynosi on od około 2, co znaczy, że niechcianym ojcem ma szansę zostać 2 mężczyzn na 100 regularnie stosujących prezerwatywy na przestrzeni 12 miesięcy. Jeśli jednak rozmiary kondomów są dobierane niewłaściwie, a prezerwatywy stosowane nieudolnie, skuteczność spada do zaledwie 85 procent (wskaźnik Pearla – do 15).

Czytaj również

Bibliografia

  • https://pl.mysize-condoms.com
  • Zygmunt Zdrojewicz, Ewa Świerczyńska, Prezerwatywy — historia i teraźniejszość, Seksuologia Polska 2009, 7, 1
Piotr  Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Artykuł napisany przez
Piotr Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Dziennikarz wyróżniony w konkursie "Dziennikarz Medyczny Roku 2023". Autor tysięcy publikacji o tematyce medycznej, ekonomicznej, politycznej i społecznej. Przez 15 lat związany z Dziennikiem Łódzkim i Polska TheTimes. Z wykształcenia socjolog stosunków politycznych, absolwent Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Po godzinach fotografuje, projektuje, maluje, tworzy muzykę.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Antykoncepcja
Alkohol a antykoncepcja – na co trzeba uważać?
Picie alkoholu przez kobiety stosujące antykoncepcję
Prezerwatywy dla kobiet - jak założyć damski kondom? Cena
Ginekolog pokazuje prezerwatywę dla kobiet i dla mężczyzn
Gdzie i jak kupić prezerwatywy? W aptece, czy sklepie?
Różnokolorowe prezerwatywy
Podobne artykuły
Mężczyzna trzyma w dłoni prezerwatywę
Kiedy prezerwatywa nie jest skuteczna?
Zakładanie prezerwatywy
Jak prawidłowo założyć prezerwatywę? Porady i wskazówki
Prezerwatywa założona na banana i miarka
Rozmiary prezerwatyw - jak sprawdzić i odpowiednio dobrać?
Skutki odstawienia tabletek antykoncepcyjnych
Odstawienie tabletek antykoncepcyjnych - pozytywne i negatywne skutki dla organizmu
Czy prezerwatywy są skuteczne?
Skuteczność prezerwatyw - według wskaźnika Pearla i w procentach

Reklama


Jak się uchronić przed chorobami cywilizacyjnymi?
Sprawdź!