Prezerwatywy dla kobiet - jak założyć damski kondom? Cena

Prezerwatywy dla kobiet – mało znane, rzadko używane. Jak założyć damski kondom? Jaką skuteczność ma prezerwatywa damska? Jakie ma zalety i wady? Ile kosztuje? Gdzie można ją kupić?
Ginekolog pokazuje prezerwatywę dla kobiet i dla mężczyzn
Źródło:123RF

Spis treści

Prezerwatywy dla kobiet

Prezerwatywy dla kobiet (inna nazwa: femidom) są zdecydowanie mniej upowszechnione, aniżeli ich męski odpowiednik. Choć produkowane są i sprzedawane od 20 lat, nie cieszą się szczególnym uznaniem. Związane to jest nie tylko ze słabszą dostępnością i niskim stopniem świadomości ich istnienia, ale też z czynnikami takimi, jak niska wygoda użytkowania, a przede wszystkim – potencjalnie niska skuteczność. O ile prawidłowo użytkowany femidom zapewnia względnie wysoki stopień ochrony przed niechcianą ciążą i chorobami, o tyle błędy w jego stosowaniu windują poziom zagrożeń do poziomu nieakceptowalnego, porównywanego z zawodną techniką stosunku przerywanego.

Zniechęcająco mogą też działać wysokie ceny tego typu produktów. Po co więc są prezerwatywy dla kobiet? Głównym powodem ich stosowania jest niemożność (lub niechęć) wykorzystania bardziej inwazyjnych i trwałych metod hormonalnych oraz domacicznych, przy jednoczesnym oporze partnera do zabezpieczania się we własnym zakresie za pomocą prezerwatyw męskich. Femidom sprawdza się też w przypadku kobiet cierpiących na suchość pochwy. 

Jak wygląda prezerwatywa damska?

Prezerwatywa damskaw niewielkim stopniu przypomina męską. Również ma walcowaty kształt, ale jest znacznie luźniejsza – ma około 7 centymetrów szerokości. Długość jest standardowa – w przypadku wszystkich dostępnych na rynku produktów wynosi 17,5 centymetra. To mniej więcej dwa razy więcej, niż wynosi długość nierozciągniętej pochwy – zapas uwzględnić ma rozmiary męskiego członka. Prezerwatywa damska zwieńczona jest dwoma pierścieniami. Nieco węższy, o średnicy 6 centymetrów znajduje się tuż przy jej zamkniętym końcu, natomiast większy (7 centymetrów), przy końcu otwartym. Czemu służą krążki? 

Jak założyć damską prezerwatywę?

W związku z niewielką popularnością tego typu rozwiązania, ograniczona jest też społeczna świadomość i wiedza, jak z femidomem należy postępować. Jak założyć damską prezerwatywę? 

Krok po kroku wygląda to następująco:

  • kobieta kładzie się na plechach, z nogami lekko zgiętymi w kolanach. Pozycja alternatywna: na stojąco, z jedną nogą podniesioną i wspartą na podwyższeniu,
  • po wyjęciu z opakowania, palcami chwycić należy mniejszy pierścień, a następnie delikatnie go ucisnąć i wprowadzić możliwie głęboko do pochwy. Krążek ten służy właściwemu rozmieszczeniu prezerwatywy, jego zadaniem jest także ochrona szyjki macicy,
  • po rozwinięciu prezerwatywy wewnątrz pochwy, należy sprawdzić, czy nie jest skręcona, a w razie konieczności – poprawić jej położenie, 
  • większy pierścień powinien pozostać na zewnątrz pochwy, wraz z zapasem o długości 1-3 centymetrów, zakrywając część sromu. Stanowi on zabezpieczenie przez wsuwaniem femidomu do wnętrza (czemu jednak nie zawsze udaje się zapobiec).

Damskie prezerwatywy w trakcie zbliżenia

Jak sprawują się damskie prezerwatywy  w praktyce?  Na co należy uważać? Przede wszystkim nie można dopuścić do sytuacji, w której członek wsuwa zewnętrzny pierścień do wnętrza pochwy, o co najłatwiej jest na początku zbliżenia. Aby temu zapobiec, należy przytrzymać femidom w momencie wprowadzania prącia. Dobrze jest też kwestię te mieć pod kontrolą w czasie stosunku. Ponieważ damskie prezerwatywy mają dużą średnicę, nie są anatomicznie dopasowane do rozmiarów członka. Nie przylegają i nie powodują uczucia ucisku, co zdaniem niektórych użytkowników zapewnia większą skalę doznań w porównaniu z tradycyjną prezerwatywą, aczkolwiek jest to głównie męski punkt widzenia – kobiety z reguły mają opinie odmienne. W odróżnieniu od prezerwatyw męskich, femidom nie musi być usunięty niezwłocznie po zakończeniu stosunku, nie mniej dobrze to jest zrobić względnie szybko. Damskie prezerwatywy wyjmuje się po uprzednim ściśnięciu ich końca, a następnie zawiązuje i wyrzuca do kosza. 

Z czego jest zrobiony damski kondom?

Z czego jest zrobiony damski kondom? Femidomy pierwszej generacji wytwarzane były z poliuretanu. Tzw. FC1, czyli female condom 1  cechowały się dużą trwałością, nie mniej w kolejnych generacjach zaczęto wykorzystywać inne materiały, w tym syntetyczny nitryl, obecnie zaś dominuje produkcja prezerwatyw z naturalnego lateksu. Co istotne, pokryte są one silnie środkami nawilżającymi, zapewniającymi właściwy poślizg i komfort użytkowania, także w przypadku kobiet zmagających się z suchością pochwy wskutek zaburzeń seksualnych i hormonalnych, na przykład po porodzie albo w okresie menopauzalnym.  

Jak skuteczne są kondomy dla kobiet?

Kondomy dla kobietuchodzą za jedną z najmniej skutecznych metod antykoncepcyjnych. Tzw. wskaźnik Pearla dla prawidłowo użytkowanego femidomu wynosi 3, co oznacza, że na każde 100 par stosujących tę metodę na przestrzeni 1 roku zdarzają się 3 przypadki zapłodnienia.

Dla porównania, w przypadku prezerwatyw męskich, wskaźnik ten wynosi 2, a większość właściwie stosowanych metod hormonalnych (tabletki) i domacicznych (wkładki) zapewnia skuteczność w przedziale 0-1. Jeszcze gorzej sytuacja wygląda w sytuacji, gdy damska prezerwatywa jest używana niezgodnie ze wskazaniami.

Współczynnik Pearla rośnie w takim przypadku nawet do 21, co oznacza, że wyrażona w procentach ochrona wynosi zaledwie 79 proc.  

Cena damskich prezerwatyw 

Ile kosztują damskie prezerwatywy? Cenaprzeważnie jest kilkukrotnie wyższa, niż w przypadku męskich. Za opakowanie zawierające 3 sztuki zapłacić trzeba około 35-45 złotych. Prezerwatywy dla mężczyzn kosztują 7 do 14 zł za opakowanie. Jeszcze większym problemem, niż koszty nabycia, może jednak być dostępność femidomów.

Damskie prezerwatywy nie są sprzedawane w hipermarketach, dyskontach, drogeriach, na stacjach benzynowych. Znajdują się głównie w asortymencie niektórych aptek, czasem dostępne są też w sklepach internetowych. Dodatkowo zauważyć należy, że w odróżnieniu od męskich, wybór prezerwatyw dla kobiet jest w Polsce bardzo niewielki.

Bibliografia

  • Zygmunt Zdrojewicz, Ewa Świerczyńska, Prezerwatywy — historia i teraźniejszość, Seksuologia Polska 2009, 7, 1

Oceń artykuł

(liczba ocen 1)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!