Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗
Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗
Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗

Co to jest dializa nerek i na czym polega?

Dializa nerek, choć jest dość męczącym i absorbującym pacjenta zabiegiem, to przedłuża życie osobom z dysfunkcją nerek od kilku do nawet kilkudziesięciu lat. Dializowanie polega na regularnym oczyszczaniu krwi z toksyn i zbędnych organizmowi produktów przemiany materii. Ile trwa i na czym polega dializa nerek?
Osoba w czasie filtrowania krwi z toksyn
Źródło: 123RF
W skrócie
 • Do leczenia przewlekłych chorób nerek nierzadko wykorzystuje się dializę, zabieg polegający na usuwaniu z organizmu szkodliwych produktów przemiany materii, toksyn oraz wody.
 • Dializy nerek często wykonywane są w szpitalu i noszą nazwę hemodializ. W przypadku dializ otrzewnowych, istnieje możliwość wykonywania ich w warunkach domowych, bezboleśnie i podczas snu.
 • Dializowanie nerek może wydłużyć życie u osób starszych i przewlekle chorych o kilka lat. U młodszych pacjentów dializa nerek jest okresem przejściowym przed przeszczepem.
SPRAWDŹ TEŻ: Niewydolność nerek – typy. Jak się objawia?
Spis treści

Reklama

Dializa nerek

Leczenie przewlekłej choroby nerek zależy od stopnia zniszczenia narządu. Nierzadko konieczna jest dializa nerek. Dla części pacjentów jest to zabieg, z którego muszą korzystać do końca życia, dla innych tymczasowa forma podtrzymująca organizm przy życiu w oczekiwaniu na przeszczep narządu.

Co to dializa? Dializa nerek, inaczej leczenie nerkozastępcze polega na podłączeniu chorego do specjalnego aparatu, przez który przepływa krew pacjenta. Urządzenie ma za zadanie usunąć z życiodajnej tkanki, to, co powinny „filtrować” nerki, czyli szkodliwe dla zdrowia produkty przemiany materii oraz wszelkie:

 • toksyny,
 • metabolity leków,
 • substancje obecne we krwi, ale w stężeniu przewyższającym tzw. próg nerkowy.

Reklama

Ile trwa dializa nerek?

Niestety dializa nerek to zabieg dość wyczerpujący i wymagający regularnych wizyt w szpitalu. Częstotliwość dializowania ustala lekarz.

Najczęściej zabiegi konieczne są trzy razy w tygodniu. W łagodniejszych przypadkach chorzy są dializowani raz w tygodniu. Każdorazowa wizyta u medyków trwa od 3 do 5 godzin, co tygodniowo daje nawet do 15 godzin dializowania.

Reklama

Dializa nerek w domu

Nie wszyscy pacjenci z przewlekłą chorobą nerek muszą jeździć na dializy do szpitala. Dotyczy to jednak tylko osób, które poddają się dializie otrzewnowej. Przy użyciu specjalnego urządzenia może ją przeprowadzać pacjent lub przeszkolona osoba z jego otoczenia. Możliwa jest także ręczna wymiana płynów.

Przed rozpoczęciem tego typu dializy nerek w domu konieczny jest zabieg polegający na wszczepieniu cewnika do jamy otrzewnej.

Wielu pacjentów, u ktorych nie ma przeciwwskazań do przeprowadzenia dializy otrzewowej w domu, chętnie się na nią decyduje.To zdecydowanie ułatwia dzienny tryb życia, ponieważ dializowanie odbywa się w nocy, podczas snu i bezboleśnie.

Do zalet dializowania w domu należą z pewnością poczucie większego komfortu, niezależności a także eliminacja stresu związanego z pobytem w szpitalu.

Reklama

Dializa nerek - jak długo można żyć?

Dializa nerek to zabieg wymagający od chorego dużej dyscypliny, ale pozwala on w znacznym stopniu na przedłużenie życia. U osób starszych, cierpiących na inne choroby przewlekłe, dializowanie może wydłużyć życie o kilka lat. Pacjenci młodsi i nieobciążeni innymi poważnymi schorzeniami, mimo niesprawnych nerek żyją dzięki dializom 20, a czasem nawet 30 lat dłużej.

Rokowania dla pacjentów z chorymi nerkami, którzy żyją dzięki dializom, są różne. Zazwyczaj u osób starszych, które stanowią większość tego typu pacjentów, nie jest możliwy przeszczep nerek i są oni utrzymywani przy życiu dzięki dializom. U młodszych pacjentów dializa nerek jest okresem przejściowym przed przeszczepem.

W Polsce okres oczekiwania na nowy narząd jest trudny do przewidzenia, choć w ostatnich latach odnotowuje się wzrost liczby przeszczepów. W 2016 roku wykonano ogółem 1469 przeszczepów od zmarłych dawców, z czego najwięcej, bo 978, to przeszczepy nerek, a 38 przypadków to transplantacja nerki i trzustki. W 2007 roku było ich 922, w 2008 - 1106, 2009 - 1077, w 2010 roku – 1277, a w roku 2011 już 1413.

Reklama

Dieta przy dializach

Chorzy korzystający z dializy nerek muszą dbać o codzienną dietę. Powinni ograniczyć spożycie soli, a więc też wyeliminować z diety wszelkie produkty przetworzone, w których jest jej mnóstwo. Ponadto muszą unikać produktów zawierających potas i fosfor, w tym między innymi:

 • mleko,
 • sery,
 • orzechy,
 • ziemniaki,
 • pomidory,
 • banany,
 • pomarańcze.

Ważne jest też picie wody w odpowiednich ilościach, gdyż jej nadmiar może choremu zaszkodzić, podnosząc ciśnienie krwi. Dieta przy dializach powinna również uwzględniać ograniczenie spożycia białka.

Reklama

Przeciwwskazania do dializy

Istenieją liczne przeciwwskazania do wykonania dializy u chorego. Są to m.in.

 • choroba nowotworowa,
 • zespół otępienny,
 • inne zaburzenia psychiczne.

Reklama

Powikłania po dializie nerek

U chorych, którzy poddają się dializie otrzewnowej, najczęstszymi powikłaniami są zakażenia, a w konsekwencji zapalenie otrzewnej lub zapalenie ujścia cewnika otrzewnowego. Mogą one prowadzić nawet do śmierci pacjenta. Mniej poważne powikłania, tzw. mechaniczne, to powstawanie przepuklin, bóle krzyża, czy wysięk w jamie opłucnej.

W przypadku dializy wykonywanej w szpitalu (tzw. hemodializy) najczęściej dochodzi do zaburzeń ciśnienia krwi (spadek lub wzrost), skurczów mięśni, świądu skóry. Pacjenci mogą też odczuwać:

 • nudności,
 • ból głowy,
 • gorączkę,
 • mogą wymiotować.

Czytaj również

Bibliografia

 • Hryszko T., Barczyk M., Mazerska M., Kalinowski M., Wakuluk R., Brzósko Sz., Myśliwiec M. Jakość życia związana ze zdrowiem przewlekle hemodializowanych. Nefrologia i dializoterapia polska 2003, 7, 1, 45–48.
 • Czekalski S. Przewlekła choroba nerek – przewlekła niewydolność nerek w Polsce i na świecie. Przew Lek 2007, 1: 10-14.
 • Rutkowski B. Epidemiologia chorób nerek. Nefrol Nadciśn Tętn 2006, 3: 13-17.
 • Myśliwiec M. Choroby nerek. PZWL, Warszawa 2008.
 • Książek A, Rutkowski B. Nefrologia. Czelej, Lublin 2004.
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Układ moczowy
Co oznacza wysokie i niskie ph moczu? Sprawdź, jakie jest prawidłowe
Próbki z moczem do badania ph
Ureaplasma urealyticum - objawy i leczenie zakażenia
Kobieta z rolką papieru toaletowego
Przezroczysty mocz – efekt przepojenia czy objaw cukrzycy?
Próbki moczu
Podobne artykuły
Próba z żółtym kolorem moczu
Bardzo żółty mocz – przyczyny zmiany koloru
Próbka moczu do badania ciężaru właściwego moczu
Ciężar właściwy moczu poniżej i powyżej normy - ile wynosi?
Nerka z torbielem
Torbiele nerki: prosta i korowa - przyczyny, objawy, leczenie
Osoba w czasie filtrowania krwi z toksyn
Co to jest dializa nerek i na czym polega?
Dziecko z problemem zapalenie pęcherza moczowego
Jak się objawia zapalenie pęcherza u dziecka?

Reklama


Jak świętować pierwszy dzień wiosny?
Sprawdź!