Zakaz palenia na balkonach? ⛔ Ministerstwo Zdrowia odpowiada. Sprawdź❗
Zakaz palenia na balkonach? ⛔ Ministerstwo Zdrowia odpowiada. Sprawdź❗
Zakaz palenia na balkonach? ⛔ Ministerstwo Zdrowia odpowiada. Sprawdź❗

Co to jest dializa nerek i na czym polega?

Dializa nerek, choć jest dość męczącym i absorbującym pacjenta zabiegiem, to przedłuża życie osobom z dysfunkcją nerek od kilku do nawet kilkudziesięciu lat. Dializowanie polega na regularnym oczyszczaniu krwi z toksyn i zbędnych organizmowi produktów przemiany materii. Ile trwa i na czym polega dializa nerek?
Osoba w czasie filtrowania krwi z toksyn
Źródło: 123RF
W skrócie
 • Do leczenia przewlekłych chorób nerek nierzadko wykorzystuje się dializę, zabieg polegający na usuwaniu z organizmu szkodliwych produktów przemiany materii, toksyn oraz wody.
 • Dializy nerek często wykonywane są w szpitalu i noszą nazwę hemodializ. W przypadku dializ otrzewnowych, istnieje możliwość wykonywania ich w warunkach domowych, bezboleśnie i podczas snu.
 • Dializowanie nerek może wydłużyć życie u osób starszych i przewlekle chorych o kilka lat. U młodszych pacjentów dializa nerek jest okresem przejściowym przed przeszczepem.
SPRAWDŹ TEŻ: Niewydolność nerek – typy. Jak się objawia?
Spis treści

Reklama

Dializa nerek

Leczenie przewlekłej choroby nerek zależy od stopnia zniszczenia narządu. Nierzadko konieczna jest dializa nerek. Dla części pacjentów jest to zabieg, z którego muszą korzystać do końca życia, dla innych tymczasowa forma podtrzymująca organizm przy życiu w oczekiwaniu na przeszczep narządu.

Co to dializa? Dializa nerek, inaczej leczenie nerkozastępcze polega na podłączeniu chorego do specjalnego aparatu, przez który przepływa krew pacjenta. Urządzenie ma za zadanie usunąć z życiodajnej tkanki, to, co powinny „filtrować” nerki, czyli szkodliwe dla zdrowia produkty przemiany materii oraz wszelkie:

 • toksyny,
 • metabolity leków,
 • substancje obecne we krwi, ale w stężeniu przewyższającym tzw. próg nerkowy.

Reklama

Ile trwa dializa nerek?

Niestety dializa nerek to zabieg dość wyczerpujący i wymagający regularnych wizyt w szpitalu. Częstotliwość dializowania ustala lekarz.

Najczęściej zabiegi konieczne są trzy razy w tygodniu. W łagodniejszych przypadkach chorzy są dializowani raz w tygodniu. Każdorazowa wizyta u medyków trwa od 3 do 5 godzin, co tygodniowo daje nawet do 15 godzin dializowania.

Dializa nerek w domu

Nie wszyscy pacjenci z przewlekłą chorobą nerek muszą jeździć na dializy do szpitala. Dotyczy to jednak tylko osób, które poddają się dializie otrzewnowej. Przy użyciu specjalnego urządzenia może ją przeprowadzać pacjent lub przeszkolona osoba z jego otoczenia. Możliwa jest także ręczna wymiana płynów.

Przed rozpoczęciem tego typu dializy nerek w domu konieczny jest zabieg polegający na wszczepieniu cewnika do jamy otrzewnej.

Wielu pacjentów, u ktorych nie ma przeciwwskazań do przeprowadzenia dializy otrzewowej w domu, chętnie się na nią decyduje.To zdecydowanie ułatwia dzienny tryb życia, ponieważ dializowanie odbywa się w nocy, podczas snu i bezboleśnie.

Do zalet dializowania w domu należą z pewnością poczucie większego komfortu, niezależności a także eliminacja stresu związanego z pobytem w szpitalu.

Reklama

Dializa nerek - jak długo można żyć?

Dializa nerek to zabieg wymagający od chorego dużej dyscypliny, ale pozwala on w znacznym stopniu na przedłużenie życia. U osób starszych, cierpiących na inne choroby przewlekłe, dializowanie może wydłużyć życie o kilka lat. Pacjenci młodsi i nieobciążeni innymi poważnymi schorzeniami, mimo niesprawnych nerek żyją dzięki dializom 20, a czasem nawet 30 lat dłużej.

Rokowania dla pacjentów z chorymi nerkami, którzy żyją dzięki dializom, są różne. Zazwyczaj u osób starszych, które stanowią większość tego typu pacjentów, nie jest możliwy przeszczep nerek i są oni utrzymywani przy życiu dzięki dializom. U młodszych pacjentów dializa nerek jest okresem przejściowym przed przeszczepem.

W Polsce okres oczekiwania na nowy narząd jest trudny do przewidzenia, choć w ostatnich latach odnotowuje się wzrost liczby przeszczepów. W 2016 roku wykonano ogółem 1469 przeszczepów od zmarłych dawców, z czego najwięcej, bo 978, to przeszczepy nerek, a 38 przypadków to transplantacja nerki i trzustki. W 2007 roku było ich 922, w 2008 - 1106, 2009 - 1077, w 2010 roku – 1277, a w roku 2011 już 1413.

Reklama

Dieta przy dializach

Chorzy korzystający z dializy nerek muszą dbać o codzienną dietę. Powinni ograniczyć spożycie soli, a więc też wyeliminować z diety wszelkie produkty przetworzone, w których jest jej mnóstwo. Ponadto muszą unikać produktów zawierających potas i fosfor, w tym między innymi:

 • mleko,
 • sery,
 • orzechy,
 • ziemniaki,
 • pomidory,
 • banany,
 • pomarańcze.

Ważne jest też picie wody w odpowiednich ilościach, gdyż jej nadmiar może choremu zaszkodzić, podnosząc ciśnienie krwi. Dieta przy dializach powinna również uwzględniać ograniczenie spożycia białka.

Reklama

Przeciwwskazania do dializy

Istenieją liczne przeciwwskazania do wykonania dializy u chorego. Są to m.in.

 • choroba nowotworowa,
 • zespół otępienny,
 • inne zaburzenia psychiczne.

Reklama

Powikłania po dializie nerek

U chorych, którzy poddają się dializie otrzewnowej, najczęstszymi powikłaniami są zakażenia, a w konsekwencji zapalenie otrzewnej lub zapalenie ujścia cewnika otrzewnowego. Mogą one prowadzić nawet do śmierci pacjenta. Mniej poważne powikłania, tzw. mechaniczne, to powstawanie przepuklin, bóle krzyża, czy wysięk w jamie opłucnej.

W przypadku dializy wykonywanej w szpitalu (tzw. hemodializy) najczęściej dochodzi do zaburzeń ciśnienia krwi (spadek lub wzrost), skurczów mięśni, świądu skóry. Pacjenci mogą też odczuwać:

 • nudności,
 • ból głowy,
 • gorączkę,
 • mogą wymiotować.

Czytaj również

Bibliografia

 • Hryszko T., Barczyk M., Mazerska M., Kalinowski M., Wakuluk R., Brzósko Sz., Myśliwiec M. Jakość życia związana ze zdrowiem przewlekle hemodializowanych. Nefrologia i dializoterapia polska 2003, 7, 1, 45–48.
 • Czekalski S. Przewlekła choroba nerek – przewlekła niewydolność nerek w Polsce i na świecie. Przew Lek 2007, 1: 10-14.
 • Rutkowski B. Epidemiologia chorób nerek. Nefrol Nadciśn Tętn 2006, 3: 13-17.
 • Myśliwiec M. Choroby nerek. PZWL, Warszawa 2008.
 • Książek A, Rutkowski B. Nefrologia. Czelej, Lublin 2004.
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Badania i zabiegi urologiczne
Bilirubina w moczu - co oznacza? Wskazania do wykonania badań i ich interpretacja
Badanie poziomu bilirubiny w moczu
Urodynamika - na czym polega badanie urodynamiczne?
Fotel ginekologiczny do badania urodynamicznego
Jak się przygotować i jak przebiega USG układu moczowego?
Lekarz wykonuje USG układu moczowego
Podobne artykuły
Badanie próbki moczu
Co to jest posiew moczu? Sprawdź, jak się przygotować do badania?
Mocz człowieka
Dobowa zbiórka moczu - jak prawidłowo przeprowadzić DZM, aby uzyskać wiarygodne wyniki badania?
Próba moczu do badania
Badanie ogólne moczu - wyniki i interpretacja. Ile ml jest potrzebne?
Wizualizacja cewki moczowej
Czy wymaz z cewki moczowej jest bolesny? Kiedy wykonuje się to badanie?
Cewnik
Cewnik: lekarski, zewnętrzny, silikonowy. Jak udrożnić?

Reklama


Co oznacza pulsowanie w uchu?
Sprawdź!