Ból nerek - przyczyny i objawy. Jak złagodzić ból nerek?

Ból nerek zwykle występuje równolegle z innymi objawami, takimi jak: podwyższone ciśnienie tętnicze krwi, częste oddawanie moczu oraz obrzęki – rąk i nóg. Główne schorzenia nerek to kamica nerkowa oraz ostre odmiedniczkowe zapalenie nerek. Leczenie polega przede wszystkim na ścisłym przestrzeganiu zaleceń lekarza nefrologa. Ważne jest przestrzeganie diety oraz odstawienie używek.
Bolące nerki
Źródło: 123RF
Spis treści

Wiele osób zastanawia się czy nerki bolą oraz gdzie bolą nerki.Dolegliwość ta niejednokrotnie mylona jest z bólami lędźwiowymi, gdyż nerki zlokalizowane są po obu stronach kręgosłupa, lecz odpowiedź brzmi: tak, nerki mogą boleć.  

Przyczyny bólu nerek

Przyczyn wystąpienia bólu nerek może być wiele. Ważne jest, by uważnie obserwować ich częstotliwość, charakter, a także dodatkowe objawy towarzyszące, które mogą ułatwić rozpoznanie choroby. 

Przyczynyto przede wszystkim:

Niekiedy ból nerki może oznaczać również zebranie się w niej moczu, czyli tzw. wodonercze. Przebiega głównie bezobjawowo, a wykrywane jest przypadkiem. Może wystąpić zarówno 
u osób dorosłych, ale jest to także częsta wada rozwojowa u dzieci. 

Ból nerek w ciąży

Jednym z objawów, który czasami występuje u kobiet ciężarnych jest właśnie ból nerek. Nie należy go lekceważyć i warto zgłosić go lekarzowi, by poznać jego dokładną przyczynę.  Przede wszystkim może to mieć związek z uciskiem powiększającej się macicy, jak również hormonów, które prowadzą do zmniejszania się napięcia dróg moczowych. 

Najczęściej występującą chorobą w ciąży jest odmiedniczkowe zapalenie nerek, czyli zakażenie układu moczowego. Jego główne objawy poza bólem nerek to:

 • częsta potrzeba oddawania moczu,
 • pieczenie podczas oddawania moczu,
 • ból w czasie parcia na pęcherz.

Niekiedy za wystąpienie bólu odpowiedzialna jest kolka nerkowa, bądź kamica nerkowa. 

Objawy bólu nerek

W którym miejscu bolą nerki?Jest to dyskomfort odczuwany w lędźwiach, zlokalizowany po obu stronach kręgosłupa. W zależności od dokładnego rodzaju schorzenia, odczuwane objawy mogą się nieco różnić, jednak wiele z nich powtarza się przy różnych chorobach.

Do głównych objawów towarzyszących bólowi nereknależą:

 • wymioty,
 • nudności,
 • częsta potrzeba oddawania moczu,
 • krew w moczu,
 • parcie na pęcherz, mimo niewielkiej ilości oddawanego moczu,
 • pieczenie i ból w czasie oddawania moczu,
 • bladość,
 • pocenie się,
 • obrzęk kończyn,
 • podwyższone ciśnienie tętnicze krwi,
 • gorączka,
 • złe samopoczucie.

Jak bolą nerki?Przede wszystkim należy nauczyć się rozróżniać ich dolegliwość od bólu kręgosłupa. W przypadku tego narządu dyskomfort najczęściej początkowo występuje z prawej, bądź lewej strony, rozchodząc się od środka, poziomo. Gdy schorzenie jest w obrębie kręgosłupa to ból promieniuje pionowo w kierunku karku lub kończyn dolnych. 

Ból nerek po alkoholu

Ból lewej nerki, bądź prawej może wystąpić także po spożyciu alkoholu, jednak taki stan powinien zostać skonsultowany ze specjalistą, gdyż może być on oznaką schorzenia, jak np. kamica nerkowa. 

Jak diagnozować ból nerek?

Jeśli chodzi o diagnostykę to rozpoznanie chorób nerek wykonuje się głównie na podstawie takich badań, jak:

Ból pleców nerki może być także diagnozowany poprzez biopsję nerki, tomografię komputerową, urografię oraz USG układu moczowego. 

 Co na ból nerek?

Jak złagodzić ból nerek?Najważniejsze jest stosowanie się zaleceń nefrologa, a także pamiętanie o:

 • zbilansowanej diecie,
 • unikaniu używek,
 • odpowiednim nawodnieniu organizmu.

Leczenie będzie przebiegało inaczej w zależności od schorzenia. Przykładowo kamica nerkowa leczona jest głównie poprzez przyjmowanie leków rozkurczowychoraz przeciwbólowych, ale tylko i wyłącznie zgodnie z zaleceniami lekarza. Niekiedy wykonywana jest litotrypsja pozaustrojowa, czyli rozbijanie kamienia moczowego lub ureterorenoskopia, która również polega na usunięciu kamienia. 

Torbiel nerki leczy się poprzez wykonanie sklerotyzacji torbieli, czyli opróżnieniu środka torbieli, a kolejno dostarczeniu do jej zawartości substancji, która prowadzi do zrośnięcia jej ścian. 

Domowe sposoby na ból nerek

Nie istnieją domowe metody, które w całości wyeliminowałyby choroby nerek. Najważniejsza jest konsultacja lekarska oraz ścisłe przestrzeganie jego zaleceń. Samodzielnie przede wszystkim warto stosować wyżej opisane metody, czyli dbanie o odpowiednie nawodnienie, odstawienie używek, a także przestrzeganie zbilansowanej diety. Można spożywać żurawinę, która cechuje się obniżaniem ilości bakterii w moczu. 

Zalecane są także zioła i warzywao działaniu moczopędnym, do których zaliczyć należy:

 • korzeń i natkę pietruszki,
 • skrzyp polny,
 • pokrzywę,
 • mącznicę lekarską,
 • lubczyk,
 • perz właściwy. 

Ponadto ziele nawłoci można stosować wewnętrzne w czasie zapalenia pęcherza moczowego, kłębuszków oraz miedniczek nerkowych. Pomaga również podczas kamicy nerkowej. 

Czytaj również:

Artykuł napisany przez
Katarzyna Czyżyńska
Katarzyna Czyżyńska
Absolwentka studiów magisterskich na kierunku Dziennikarstwo i komunikacja społeczna. Pierwsze doświadczenie zdobywała w agencji PR. Od kilku lat copywriterka, głównie w tematyce medycznej. Od 2018 roku pełniła funkcję redaktora SEO w spółce Pharma Partner, a od 2021 jest Zastępcą Redaktora Naczelnego. W wolnych chwilach miłośniczka kryminałów i kuchni włoskiej.
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii: Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Ból głowy z lewej strony - za uchem, pulsujący, do oka. Co robić?
Przeczytaj artykuł
Ból głowy z prawej strony - przyczyny, metody leczenia
Podobne artykuły
Ból głowy z lewej strony - za uchem, pulsujący, do oka. Co robić?
Ból głowy z prawej strony - przyczyny, metody leczenia
Ból korzonków – objawy, leczenie. Leki na zapalenie korzonków
Ból kości - piszczelowej, udowej, śródstopia. Przyczyny
Ból ucha - przyczyny i leczenie. Domowe sposoby

Reklama

Może to Cię zainteresuje
Stan podgorączkowy - od ilu stopni? Przyczyny u dziecka i dorosłego
Zespół Westa - objawy i rokowania. Czy jest wyleczalny?
Arachnofobia – co to jest? Objawy, test i leczenie
Częste odbijanie - po jedzeniu i powietrzem. Co oznacza?
Anemia w ciąży – objawy. Co jeść i kiedy do szpitala?

Reklama