Piasek w nerkach - objawy, leczenie domowe i dieta

Piasek w nerkach - to potoczne określenie na substancje, które odkładają się w postaci kryształków w moczowodach. Piasek w nerkach prowadzi do kamicy nerkowej, aby temu zapobiec, trzeba zmienić nawyki żywieniowe. Warto też spróbować domowych sposobów, by wyleczyć piasek w nerkach. Jak długo schodzi piasek z nerek? To kwestia indywidualna, zależy bowiem od wielu czynników.
Nerki u człowieka
Źródło: 123RF
Spis treści

Czym właściwie jest piasek w nerkach?

Piasek w nerkach to nic innego jak złogi różnych substancji, które odkładają się w drogach moczowych człowieka, a powinny zostać wydalone z moczem.

Układ moczowy każdego dnia filtruje około 180 litrów krwi i wyodrębnia z niej substancje, które powinny być wydalone z organizmu razem z moczem. Niekiedy stężenie tych substancji jest tak wysokie, że nie rozpuszczają się one w moczu i dochodzi do wytrącania się drobnych złogów w moczowodach. Powstają wtedy drobne kryształki nazywane piaskiem w nerkach. Kryształki są zbudowane z substancji takich jak: związki wapnia, fosforany, szczawiany i kwas moczowy.

Piasek w nerkach to jeden z pierwszych objawów kamicy nerkowej. Z czasem złogi w moczowodach stają się coraz większe - powstają kamienie nerkowe, które utrudniają odpływ moczu z organizmu i są przyczyną ataku kolki nerkowej.

Piasek w nerkach - przyczyny

Powstawaniu piasku w nerkach, a następnie kamieni nerkowych sprzyja:

- dieta bogata w białko odzwierzęce

- wypijanie zbyt małej ilości płynów

- choroby: nadczynność przytarczyc, kwasica cewkowa, cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, zespół metaboliczny

- przyjmowanie niektórych leków: hormonów tarczycy, witaminy D, suplementów wapnia oraz kortykosteroidów

- częste zakażenia układu moczowego

Piasek w nerkach - objawy

Piasek w nerkach można zaobserwować podczas oddawania moczu. Zwykle nie powoduje on żadnych dolegliwości dopóki nie przekształci się w kamienie nerkowe. Wtedy pojawiają się dokuczliwe objawy. 

Najczęściej piasek w nerkach lub kamicę nerkową diagnozuje się, kiedy pacjent zgłasza się do lekarza z objawami kolki nerkowej. Kolka nerkowa objawia się silnym bólem w okolicy lędźwiowej, bolesnym parciem na mocz, częstym oddawaniem niewielkiej ilości moczu, obecnością krwi w moczu, a także nudnościami i wymiotami.

Piasek w nerkach można wykryć poprzez badanie moczu, USG jamy brzusznej, ale także RTG jamy brzusznej. Często jest wykrywany przy okazji diagnostyki innych chorób.

Dowiedz się więcej: Kolka wątrobowa - objawy, dieta, leczenie. Kolka w ciąży 

Piasek w nerkach - leczenie

Jak leczyć piasek w nerkach? Najlepiej spróbować go wypłukać poprzez picie dużej ilości wody mineralnej. Zaleca się picie minimum dwóch litrów wody dziennie. Wodę najlepiej pić wieczorem by wypłukać piasek w nerkach. Jak długo schodzi piasek z nerek? To kwestia indywidualna, zależy przede wszystkim od tego, jak duże złogi powstały w moczowodach. Niekiedy, nawet jeśli doszło już do powstania kamienia nerkowego, ale nie przekracza on 10 milimetrów, czeka się na samoczynne wydalenie złogu z moczem.

Niestety nie istnieje konkretny lek na piasek w nerkach. Lekarz przepisuje wtedy leki przeciwbólowe (niesteroidowe leki przeciwzapalne), rozkurczowe, przeciwwymiotne i zaleca picie dużej ilości płynów. Jeśli kamień nerkowy jest większy niż 10 mm lub pacjent cierpi na zapalenie układu moczowego czy bezmocz, stosuje się bardziej inwazyjne metody. Należy do nich kruszenie lub rozbijanie kamieni nerkowych. Możliwe jest także usunięcie kamieni metodą endoskopową.

Piasek w nerkach - dieta

Osoby, które mają skłonność do wytrącania się złogów w moczowodach, powinny zadbać o prawidłową dietę. Po pierwsze powinny wypijać każdego dnia minimum dwa litry wody mineralnej. Po drugie, dobra na piasek w nerkach dieta powinna być lekkostrawna. Należy unikać spożywania zbyt dużej ilości białek pochodzenia zwierzęcego. Mięso jeść nie częściej niż trzy razy w tygodniu, a także unikać bulionów i sosów na bazie mięsa.

Po trzecie, powstawaniu kamieni nerkowych sprzyja jedzenie szczawianów, które są obecne w szczawiu, szpinaku, rabarbarze, burakach, czekoladzie czy suszonych śliwkach - należy więc unikać tych produktów. Po czwarte, trzeba unikać nadmiaru cukru w diecie, gdyż sprzyja on procesom krystalizacji moczu. Po piąte wreszcie, zaleca się ograniczenie spożycia soli, gdyż sód zawarty w soli kuchennej nasila wydalanie wapnia z moczem.

Sprawdź: Klirens kreatyniny (badanie nerek) - wyniki i normy

Piasek w nerkach - domowe leczenie

Osoby ze skłonnością do kamicy nerkowej, poza zmianą nawyków żywieniowych, mogą także wypróbować na piasek w nerkach leczenia domowego. Jak leczyć piasek w nerkach domowymi sposobami? Nasze babcie na przykład przyrządzały napar z pokrzywy, która działa antybakteryjnie i moczopędnie. Podobnie działanie ma odwar z korzeni pietruszki.

Warto też zapobiegawczo pić sok z żurawiny, która chroni układ moczowy przed infekcjami, a te często prowadzą do kamicy nerkowej.

Jest też dobra wiadomość dla piwoszy ze skłonnościami do kamicy nerkowej - picie piwa sprzyja wypłukiwaniu piasku z nerek, a to za sprawą szyszek chmielowych, które mają działanie moczopędne i rozkurczające.

Sprawdź też: Kandydoza – objawy, leczenie, dieta i definicja

Artykuł napisany przez
Piotr Brzózka
Dziennikarz, autor tysięcy publikacji o tematyce ekonomicznej, politycznej, społecznej oraz medycznej. Przez 15 lat związany z Dziennikiem Łódzkim i Polska TheTimes. Z wykształcenia socjolog stosunków politycznych, absolwent Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Po godzinach fotografuje, projektuje, maluje, tworzy muzykę.
Więcej z kateogrii: Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Badanie trzustki – jakie badania należy wykonać w diagnozie trzustki?
Przeczytaj artykuł
Skąpomocz i bezmocz (rzadkie oddawanie moczu) - są niebezpieczne?
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Pytanie: Jakie objawy osłabienia organizmu najczęściej obserwujesz?

  Senność i brak energii

  Nawracające infekcje

  Utrudnione gojenie uszkodzeń skóry

  Wysypki skórne

  Dolegliwości układu pokarmowego

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!
Podobne artykuły
Badanie trzustki – jakie badania należy wykonać w diagnozie trzustki?
Skąpomocz i bezmocz (rzadkie oddawanie moczu) - są niebezpieczne?
Krew w moczu (krwiomocz). Przyczyny sikania krwią
Zapalenie cewki moczowej: objawy, leczenie

Przychodnia online dla Ciebie

Szybka konsultacja lekarska online przez telefon.

Zacznij leczenie, przedłuż receptę na przyjmowane leki - szybko i bez kolejek.

Wybierz konsultację

Reklama

Może to Cię zainteresuje
Ból owulacyjny - ile trwa i jak go załagodzić?
Dieta ketogeniczna – na czym polega? Zasady i jadłospis
Kiszone buraki - właściwości i zastosowanie. Jak je kisić?
RDW CV - co znaczy wysokie lub niskie?
D-dimery: norma, badanie i wyniki. Przyczyny podwyższonych?

Reklama