Dna moczanowa - leczenie cytryną

Dna moczanowa jest chorobą o predyspozycjach genetycznych. Jednak jej objawy mogą nasilać się przy niewłaściwej diecie lub niezdrowym trybie życia. By złagodzić ból należy wdrożyć nie tylko leczenie farmakologiczne. Równie istotne dla zdrowia są spożywane produkty. Jednym ze sposobów na dnę moczanową jest kuracja cytryną.
Sok z cytryny
Źródło: 123RF
Spis treści

Dna moczanowa to schorzenie zwane inaczej artretyzmem, podagrą lub skazą moczanową. Ten stan zapalny stawów charakteryzuje się gorącym, czerwonym obrzękiem, który nawraca, powodując przeszywający ból. Najczęściej choroba atakuje staw w stopie, znajdujący się przy dużym palcu. Dna moczanowa spowodowana jest znacznie podwyższonym poziomem kwasu moczowego we krwi, którego nadmiar odkłada się w stawach, ścięgnach, a nawet w tkance.

Czytaj też: Dna moczanowa - rodzaj zapalenia stawów

Dna moczanowa - dieta

Leczenie dny moczanowej to proces długi, wymagający odpowiedniej diety oraz systematyczności. Ważna jest nie tylko stała kontrola masy ciała. Chory musi wprowadzić do swojego menu właściwe produkty, ubogie w puryny. Związki te rozkładają się w organizmie do kwasu moczowego, co dodatkowo szkodzi osobie cierpiącej na dnę moczanową. Zbyt duża ilość puryn może wywołać ostry atak choroby. Dlatego tak ważna jest kontrola zawartości puryn w spożywanych posiłkach.

W diecie przy dnie moczanowej zaleca się jeść chudo i lekko, ale przede wszystkim regularnie (co 2-3h) i unikać spożywania posiłków na krótko przed snem. Warto także postawić na aktywność fizyczną. Oczywiście w miarę swoich możliwości i wytrzymałości. Mogą to być proste ćwiczenia, które pozwolą zachować schorowanym stawom sprawność.

Zobacz: Dna moczanowa, a dieta

Dieta niskopurynowa

Ten rodzaj diety polega na ograniczeniu w codziennym menu produktów, takich jak: mięso, konserwy, owoce morza, rośliny strączkowe, grzyby, a także alkohol. Pacjent z dną moczanową bez ograniczeń może spożywać za to: warzywa i owoce oraz nabiał. Niezwykle istotne jest też codzienne przyjmowanie płynów w odpowiedniej ilości, czyli nawet 2-3 litry dziennie. Najlepiej, by była to woda.

Czytaj też: Dieta niskopurynowa – zasady

Dna moczanowa - leczenie cytryną

Istnieje wiele domowych sposobów na walkę z atakiem dny moczanowej. Choć nie mogą one zastąpić leczenia farmakologicznego, w wielu przypadkach okazują się istotnym wsparciem w walce z chorobą. Jednym z takich kuracji jest leczenie dny moczanowej cytryną, a dokładniej mówiąc, sokiem z cytryny.

Sok z cytryny ma działanie oczyszczające, alkalizujące i wspiera równowagę kwasowo-zasadową organizmu. Sok z cytryny prócz witamy C, zawiera także: witaminy A, E, B1, B2, B3, B6, P oraz minerały: potas, sód, magnez, chlor, jod, fosfor, żelazo i wapń. Wypicie codziennie rano, przed śniadaniem, wrzącej wody z sokiem z wyciśniętej cytryny zaleca się każdemu. Jednak osoby z dną moczanową mogą, pod okiem lekarza, wprowadzić ten napój do swojej diety w znacznie szerszym zakresie.

Odpowiednio przeprowadzone leczenie cytryną w przypadku dny moczanowej, przybiera określony schemat:

  • 1 oraz 10 dzień kuracji – zalecane wypicie soku z 1 cytryny,
  • 2 oraz 9 dzień kuracji – zalecane wypicie soku z 2 cytryn,
  • 3 oraz 8 dzień kuracji – zalecane wypicie soku z 3 cytryn,
  • 4 oraz 7 dzień kuracji – zalecane wypicie soku z 4 cytryn,
  • 5 oraz 6 dzień kuracji – zalecane wypicie soku z 5 cytryn.

Po 10 dniach kuracji należy zrobić dwutygodniową przerwę, a następnie proces powtórzyć. Zaleca się picie napoju przez słomkę na pół godziny przed planowanym posiłkiem. Następnie po wypiciu soku warto wypłukać jamę ustną wodą z dodatkiem sody oczyszczonej. 

Zobacz też: Dna moczanowa – leczenie ziołami

Więcej z kateogrii: Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Ból lewej ręki - co oznacza boląca lewa ręka?
Przeczytaj artykuł
Ból pięty - jakie są przyczyny bólu z tyłu i od spodu?
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Pytanie: W jakim wieku dostrzegłaś objawy zaburzeń hormonalnych?

  >15

  15-20

  20-30

  30<

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!
Podobne artykuły
Ból lewej ręki - co oznacza boląca lewa ręka?
Ból pięty - jakie są przyczyny bólu z tyłu i od spodu?
Ból pod kolanem - z tyłu, z przodu, z boku. Co oznacza?
Ból pod pachami - możliwa diagnoza i zalecenia

Przychodnia online dla Ciebie

Szybka konsultacja lekarska online przez telefon.

Zacznij leczenie, przedłuż receptę na przyjmowane leki - szybko i bez kolejek.

Wybierz konsultację

Reklama

Może to Cię zainteresuje
Ból owulacyjny - ile trwa i jak go załagodzić?
Dieta ketogeniczna – na czym polega? Zasady i jadłospis
Kiszone buraki - właściwości i zastosowanie. Jak je kisić?
RDW CV - co znaczy wysokie lub niskie?
D-dimery: norma, badanie i wyniki. Przyczyny podwyższonych?

Reklama